Вирощування кропу: нюанси і секрети агротехніки

Вирощування

Кріп — одночасно і трава і прянощі. Перисті листки збирають для використання в якості зелені, а маленьке висушене насіння — як приправу.

Виростити врожай кропу можна не менше 2-3 разів за рік, в тому числі й влітку. Вирощування кропу – достатньо простий процес, який охоплює підготовку ґрунту і насіння, безпосередньо посів, догляд та підживлення. Розберімся в нюансах кожного з цих етапів.

Підготовка насіння

Попри те, що частина виробників насіння продає вже готовий оброблений від шкідників і хвороб матеріал, іноді насіння варто заздалегідь підготувати до посіву. В першу чергу це пов’язано з повільною швидкістю проростання кропу. Найкраще провести барботування і замочування.

Барботування – процес насичення насіннєвого матеріалу киснем, шляхом витримки у воді. Для його організації в домашніх умовах вам необхідний компресор. Можна використовувати для цього гідропонну техніку, компресор для акваріума і т.д.

Загорніть насіння у тканинну серветку і зав’яжіть її. Будь-яку зручну місткість заповніть теплою водою на 2/3 і повністю помістіть всередину мішечок. Приєднайте трубку компресора і включіть подачу повітря.

чи потрібно барботування насіння кропу

Насіння замочують терміном до 18 годин при температурі +19…+20°С. Дана перепідготовка дозволяє «оживити» насіння, отримати більш ранні сходи (термін скорочується на 6-7 днів), і підвищити врожайність на 25-30%.

Важливо: барботоване насіння необхідно сіяти в добре зволожений грунт.

Замочування — більш простий і поширений процес. Насіння кропу потримайте під струменем гарячої води (+55…+60°С) протягом 1-2 хвилин. Після цього помістіть його вже у теплу воду (+30…+35°С) і міняйте її 4-5 разів у міру охолодження. Третій крок — розкладіть насіння на вологу марлю і почекайте до моменту прокльовування.

Замочування прискорює ріст і дозволяє зменшити період вирощування кропу на термін від 8 до 11 днів.

Посів

Вибирайте для кропу сонячну ділянку, де раніше росли овочі (огірок, помідор, капуста, картопля), які удобрювали гноєм. Грунт для вирощування кропу необхідно попередньо очистити від рослинних залишків, зорати, провести культивацію.

коли краще сіяти кріп

Будьте уважні, не сійте кріп на місці, де росли селера та морква. Після цих культур в ґрунті можуть залишитися хвороби, до яких ця зелень чутлива і ваш потенційний урожай знизиться.

У літню пору ви також можете посадити кріп між іншими культурами. Його аромат буде відлякувати деяких шкідників. Однак, з сусідством також необхідно бути обережними. Так, наприклад, не варто садити кріп близько картоплі, моркви, базиліка та крес-салату. Краще розмістити його коло цибулі, кабачків, огірків або томатів.

Найкраще кріп росте в добре дренованому грунті, багатому на органічні речовини. Перед посадкою внесіть на ділянку витриманий компост. Кріп віддає перевагу pH ґрунту від 5,5 до 6,7.

Перший посів кропу відбувається ранньою весною. Середня витрата насіння – 2,5-3 кг/га (25-30 грам на сотку). Для посіву на невеликій ділянці можна використовувати звичайний рядовий посів. Рекомендована відстань між рядами – 45-50 см.

Для великого поля краще вибрати стрічковий спосіб за схемою 45-60 + 15-20. Відстань між рослинами – 1-2 см.

Насіння поміщається на глибину 1-2 см, в добре зволожений ґрунт. Кріп любить сонце і не потребує великої кількості води. Однак, на перших етапах росту важливо забезпечити йому хороший регулярний полив. Після появи сходів важливо розпушити ґрунт.

Чи відрізняється агротехніка кущового кропу? Ні. Його можна вирощувати так, як і звичайний.

Однак, якщо ви зацікавлені в максимальній віддачі, тоді врахуйте наступні моменти:

  • краще вирощувати його у теплиці через розсаду;
  • посів проводите в березні-квітні у торф’яні горщики;
  • перед висадкою в ґрунт рослини бажано попередньо загартувати при +14…+15°С;
  • оптимальна температура вирощування – +20°С;
  • відстань між рослинами повинна становити 20-25 см;
  • перший зріз можна проводити через 10-15 днів з моменту посадки;
  • для отримання цілорічного врожаю кріп рекомендується висівати кожні 2-3 тижні.

Особливості підзимнього посіву

Оскільки кріп практично цілорічна культура, його можна посіяти й під зиму. Робити це необхідно, коли середньоденна температура становитиме +4…+5°С і так, щоб зелень не зійшла до перших заморозків. В іншому випадку нічого не вийде.

Посіяний кріп потрібно мульчувати за допомогою торфу (2-3 см). Такий посів дасть урожай на пару тижнів раніше, ніж ранньовесняний.

правила догляду за кропом

Вирощування кропу та догляд

Доглядають за кропом за допомогою проріджування, видалення бур’янів, розпушування і підгодівлі. Прополювання і полив проводять за необхідності. Розпушування спочатку на глибину 4-5 см, а потім – 8-9 см.

Що ж стосується проріджування, то в перший раз його необхідно провести, коли рослина досягає 5-6 см у висоту. Залишайте між паростками 8-10 см відстані. Далі проріджування відбувається в міру того як рослини створюють один для одного тінь. Після фінального видалення паростків, між кропом має залишитися по 15-20 см відстані.

чим захистити посіви кропу

Засоби захисту рослин (гербіциди, інсектициди й т.д.) не рекомендується використовувати при вирощуванні кропу, як і будь-якої зелені в цілому.

У крайніх випадках використовують Гезагард або Стомп як ґрунтові досходові гербіциди. Хімічні інсектициди та фунгіциди не можна використовувати, проте можна скористатись біопрепаратами або ентомофагами.

А ось підгодівлі кріп любить. Хороший варіант — використовувати перед оранкою восени Екоплант (4-5 кг на сотку) і навесні, перед посівом, внести 1-2 кг аміачної селітри.

Якщо ви використовуєте крапельне зрошення, то навесні використовуйте водорозчинні добрива з формулою 20-20-20. Норма внесення в такому випадку складе 0,15-0,20 кг на сотку з кожним поливом після появи сходів.

Що стосується мінеральних добрив, рекомендуються наступні обсяги підгодівель:

Мінеральний елемент Кількість кг на 1 га
N 65
P2O5 25
K2O 200
MgO 10
CaO 85

При вирощуванні кропу потрібно враховувати, що пряність є вологолюбною рослиною. Тому його краще поливати через день, а в жаркі дні поливи можна проводити 2 рази на день — вранці та ввечері. Найкраще для цього використовувати крапельний полив, оскільки при дощуванні краплі води потрапляють на листя і можуть спровокувати розвиток грибкових хвороб.

Збір урожаю

Збирають кріп в міру дозрівання. Оптимальний період настає через 20-30 днів з моменту сходів, коли бічне листя розростеться до довжини у 20-25 см. У цей момент воно має найсильніший аромат і готове до перероблення або заморожування.

Цікавий факт: кріп не втрачає смак і запах навіть після тривалого заморожування.

Якщо ви плануєте вирощування кропу для консервації або сушіння — для цього ідеальні весняні посіви. Для сушки та консервації кріп краще зривати при появі стебел-квітконосів.

як використовувати кріп

Влітку, через високі температури, краще зривати листя в процесі росту і використовувати кріп виключно на зелень. Переробляти та використовувати його потрібно швидко, оскільки зірвані пучки швидко в’януть.

Вирощування кропу — це досить легка робота з якою кожен впорається і зможе отримувати ароматну зелень з весни до пізньої осені.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Сергій Гречаний
Закінчив Національний університет біоресурсів і природокористування за спеціальністю «Агрономія» в 1992 році. Займав посаду агроконсультанта в компанії «Bayer Nunhems» (нині Basf Nunhems) з 1999 по 2003 рік. Має більше 20 років практичного стажу роботи агрономом. Спеціаліст по овочевим культурам, крапельному зрошенню, мінеральних добрив, засобів захисту рослин і біопрепаратів.
Оцініть автора
Агро Сіті
5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: