Хвороби огірків – фото, опис і способи їх лікування

Хвороби овочевих культур

Огірок — це один з найпоширеніших овочів, який вирощують в Україні. Його можна садити як у відкритий ґрунт, так і в теплиці, сіяти безпосередньо насінням або культивувати розсадним методом. Але дуже часто причиною недобору врожаю є різні хвороби огірків. Вони бувають грибкового, бактеріального, вірусного, а також неінфекційного походження.

У даній статті ми розглянемо, як відрізнити всі ці хвороби огірка з фотографіями і як правильно з ними боротися за допомогою профілактики, народних, біологічних і хімічних методів.

Зміст
  1. ГРИБКОВІ ХВОРОБИ ОГІРКІВ ТА ЇХ ОПИС
  2. Пероноспороз (несправжня борошниста роса або псевдопероноспороз) огірків і їх лікування
  3. Борошниста роса
  4. Чорна ніжка розсади огірка
  5. Кореневі гнилі і в’янення (пітіум, ризоктоніоз, фузаріозне і вертицильозне в’янення)
  6. Оливкова (бура) плямистість, або кладоспоріоз
  7. Склеротиніоз або біла гниль огірка
  8. Антракноз огірка
  9. Сіра гниль
  10. Аскохитоз або чорна стеблова гниль огірка (мікосфорелла, дідімелла)
  11. БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ ОГІРКА ТА ЇХ ОПИС
  12. Кутаста плямистість листя огірка або бактеріоз
  13. Профілактика появи грибкових і бактеріальних хвороб на огірку
  14. ВІРУСНІ ХВОРОБИ ОГІРКА ТА ЇХ ОПИС
  15. Звичайна мозаїка огірка
  16. Зелена крапчаста, або англійська мозаїка огірка
  17. Вірус пожовтіння жилок огірка
  18. Загальні заходи захисту огірка від вірусних захворювань
  19. НЕІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ ОГІРКА
  20. Порушення мінерального живлення огірка
  21. Азотне голодування
  22. Фосфорне голодування
  23. Калійне голодування
  24. Магнієве голодування
  25. Надлишок поживних речовин
  26. Порушення водного балансу огірка
  27. В’янення викликане надлишком солей в грунті
  28. Гіркота плодів
  29. Розтріскування стебла огірка
  30. Злам стебла огірка, або помилковий коренеїд
  31. Викривлення і зморшкуватість листя, крайовий некроз
  32. «Жовтнева» хвороба огірка
  33. Відмирання (абортація) зав’язі огірка
  34. Вершкування пагонів
  35. Опробкування плодів огірка
  36. Коди стійкостей гібридів і сортів огірка до різних захворювань
  37. Біологічні препарати для боротьби з хворобами огірка
  38. Фунгіциди для боротьби з хворобами огірка

ГРИБКОВІ ХВОРОБИ ОГІРКІВ ТА ЇХ ОПИС

Найчастіше огірок вражають грибкові хвороби й в 90% випадків це буде пероноспороз. Але все ж зустрічаються й інші хвороби огірків тому дуже важливо знати, чим вони відрізняються і як правильно з ними боротися.

Найчастіше все патогени активізуються при використанні неякісного насіння, при помилках в технології вирощування, загальному ослабленні імунітету рослини й різких змінах температури. Існують захворювання огірка, які частіше зустрічаються в теплицях і ті, які завдають великої шкоди в польових умовах.

Хвороби огірків в теплиці:

  • Пероноспороз (несправжня (помилкова) борошниста роса)
  • Борошниста роса
  • Альтернаріоз
  • Чорна ніжка розсади огірка
  • Кладоспоріоз
  • Склеротиніоз (Біла гниль)
  • Сіра гниль
  • Аскохітоз

Хвороби огірків у відкритому грунті:

  • Пероноспороз
  • Альтернаріоз
  • Кладоспоріоз

Пероноспороз (несправжня борошниста роса або псевдопероноспороз) огірків і їх лікування

Збудник пероноспорозу – гриб Peronospora brassicae Gaum.

Пероноспороз огірків дуже небезпечний в теплиці й в польових умовах. Шкідливість відзначається практично щорічно, втрати врожаю можуть досягати 100%. Вражає рослини на ранніх фазах розвитку, починаючи з утворення 3-4 справжніх листків. Найбільшої шкоди пероноспорозу на огірках був відзначений у другій половині літа, хоча в південних регіонах захворювання розвивається взимку і навесні в закритому ґрунті.

Ознаки появи несправжньої борошнистої роси

Перші симптоми — це формування жовто-бурих, округлих і незграбних плям між жилками листя, які при високій вологості зі зворотного боку покриваються сіро-чорним нальотом. Листя стаю ламким, жовтіє і засихає. Рідше спороношення розвивається на верхній стороні листа. Краї листя вивертаються вгору, і незабаром весь лист засихає, може відламатися листова пластинка і тоді на рослині залишаються лише одні черешки.

Пероноспороз на огірках викликає втрату листя, затримує процес зав’язування плодів і їх нормальний розвиток. Зрілі плоди слабо забарвлені й несмачні. Рослини зазвичай гинуть, хоча можливе відновлення вегетації за умови зміни параметрів мікроклімату в сторону, несприятливу для патогена. Як правило, нестійкі рослини гинуть протягом 2-х тижнів після появи перших симптомів захворювання.

Умови для розвитку пероноспорозу

Супроводжують розвиток хвороби краплі води на листках, які залишаються там на 2-4 години й температура повітря +14…+25°C. При таких умовах, хвороба проявиться через 2-4 дні. Для швидкого розвитку пероноспорозу в польових умовах, необхідно, щоб роса трималася не менше шести годин.

Також розвитку пероноспорозу сприяють часті тумани й дощі, полив рослин холодною водою, загущення посадка огірка і погане провітрювання теплиці.

Джерело зараження несправжньою борошнистою росою

Насіння, рослинні залишки, грунт, а також руки, одяг і інструменти робітників.

Заходи боротьби

Народні засоби:

  1. Обприскування содовим розчином. Для його приготування потрібно змішати 5 л гарячої води з 25 г соди й з 5 г рідкого мила. Після того як суміш охолоне, можна відразу приступати до обприскування рослин і ґрунту навколо них. Обробку можна провести 2-3 рази з інтервалом в 7 днів.
  2. Обробка від хвороб огірків настоєм з цибулі. Потрібно взяти 250-300 г лушпиння цибулі, залити відром води, довести до кипіння і залишити настоюватися протягом доби. Перед обприскуванням настій потрібно процідити. Також цибульний відвар відлякує багатьох комах від огірків.
  3. Розчин деревної золи. Візьміть 2 склянки золи й ретельно просійте. Щоб там не було великих часток. Потім залийте золу 3 л води й дайте настоятися протягом 2-3 годин. Перед обприскуванням розчин потрібно процідити через марлю.

Пероноспороз огірків – лікування біопрепаратами:

Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Гаупсин, Гамаір.

Чим обробити огірки від хвороб:

Чарівник, Ридоміл Голд, Акробат, Альєтт, Квадріс, Інфініто, Курзат Р 44, Хлорокис міді, Метаксил.

Огірки стійкі до пероноспорозу (сорти та гібриди):

Партенокарпічні: Лютояр F1, Сатіна F1, Кріспина F1, Беттіна F1, ЗКІ 104 F1, Кароліна F1, Амант F1, Амур F1, Легіон F1, Азарт F1, Міміно F1, Барвіна F1, Везунчик F1, Караоке F1, Шакті F1, Артист F1 , Щелкунчик F1, Ягуар F1, Убеда F1, Малюк F1, Кураж F1, Борисич F1, Рубато F1, Ягуар F1, Тайгер F1.

Бджолозапильні: Спарта F1, Гектор F1, Аякс F1, Акорд F1, Астерікс F1, Наташа F1, Соната F1, Атлантіс F1, Джерело, Шарлота F1, Мадмуазель F1, Цезар F1, Піонер F1.

Опис оригінального пакування огірка Кріспіна F1. Даний гібрид стійкий до пероноспорозу, борошнистої роси, кладоспоріозу і вірусу звичайної мозаїки

Борошниста роса

Збудник справжньої борошнистої роси – Podosphaera xanthii (ex Sphaerotheca fuliginea).

Це одна з найпоширеніших хвороб гарбузових рослин у відкритому ґрунті й в теплицях, причому в останніх шкідливість значно вище. Якщо своєчасно не провести заходи з боротьби з борошнистою росою, загальні втрати врожаю можуть досягати 40-50%.

Ознаки появи борошнистої роси на огірку

При зараженні огірка борошнистою росою спочатку на нижньому боці листків з’являються білі шорсткі плями. Вони з часом збільшуються, потім сіріють, лист скручується до верху.

Далі грибок поширюється на пагони й зав’язі, на яких потім з’являється біла цвіль і гниль. При сильному поширенні борошнистої роси рослина повністю гине. Плоди особливо не пошкоджуються, але через те, що рослина страждає від зневоднення, зеленці стають дрібними, гіркими та в’януть.

Умови для розвитку борошнистої роси

Розвитку хвороби сприяє температура +16…+20°С і вище. Також сприйнятливість до борошнистої роси, підсилює полив рослин холодною водою.

Перші осередки інфекції можна помітити в теплиці на крайніх рядах, у кватирки та біля дверей. Найчастіше активність хвороби починається після дощів у квітні або травні. Також борошниста роса прогресує якщо в теплиці був витриманий занадто короткий часовий інтервал між культурооборотами.

Джерело зараження

Первинним джерелом зараження можуть бути бур’яни, які ростуть на полі або біля теплиці, особливо потрібно знищувати осот і подорожник. Також збудник живе у верхніх шарах ґрунту і на рослинних рештках гарбузових культур. Далі спори гриба поширюються на інші рослини вітром і краплями дощу.

Способи лікування борошнистої роси

Народні методи боротьби:

  1. Обприскування сумішшю марганцівки. Вона здатна (тимчасово) зупинити розвиток хвороби й змити грибок з рослин. Щоб її приготувати потрібно змішати 5 г марганцівки з 10 л води.
  2. Лікування борошнистої роси молоком або сироваткою. Для приготування суміші, потрібно взяти 1 л молока або молочної сироватки й змішати з 10 л води.
  3. Настій золи. Необхідно залити половину відра золи 7 л води й настоювати добу або прокип’ятити 30 хвилин і почекати до повного охолодження. Потім розчин потрібно розвести водою в пропорції 1 до 1 і додати до нього 2-3 столові ложки рідкого мила для кращого прилипання до рослин.

Біологічні методи боротьби:

Тріходермін, Фітохелп, Фітоцид і його аналоги.

Хімічні методи боротьби:

Тіовіт Джет, Топаз, Фундазол, Квадріс, Луна Експірієнс, Колоїдна сірка, Топсин-М, Світч, Скор, Кабріо Дуо.

Стійкі до борошнистої роси сорти і гібриди огірка:

Партенокарпічні: Пасалімо F1, Пасамонте F1, Еколь F1, Мадіта F1, Ромара F1, СВ 4097 F1, Караоке F1, Кібрія F1, Компоніст F1, Ленара F1, Мертус F1, Престо F1, Пучіні F1, Чайковський F1, Шакті F1, Бйорн F1 , Гуннар F1, Седрік F1, Сігурд F1, Тумі F1, Мева F1, Кантара F1, Святогор F1, Северін F1, Атік F1, Балкан F1 і т.д.

Бджолозапильні: Регал F1, Надежда F1, Соната F1 і т.д.

Як виглядає оригінальне пакування огірка Кібрія F1 – одного з найбільш стійких гібридів до борошнистої роси, оливкової плямистості й звичайної мозаїки

Чорна ніжка розсади огірка

Збудники – Fusarium solani (Mart.) Sacc., Rhizoctonia solani J.G. Kuhn, Pythium debaryanum R. Hesse і ін. Іноді вони вражають рослину разом або в комплексі з бактеріями і вірусами.

Дана хвороба дуже небезпечна в ґрунтових теплицях і в парниках, тому що вона призводить до великої втрати врожаю. У відкритому ґрунті зустрічається рідко.

Ознаки появи чорної ніжки

Сходи дуже слабкі, іноді захворювання викликає гниття всередині насіння, тим самим, не даючи йому навіть прорости. На стеблі сіянців помітно побуріння в області кореневої шийки. Згодом пагін тоншає, молоде листя в’яне, і культура може загинути всього за один день. При сильному розвитку хвороби рослина в’яне, корінь гниє, тому розсада легко висмикується з ґрунту.

Часто заражені рослини покриваються грибним міцелієм бурого або білого кольору. При ураженні грибами пітіум і фузаріум на кореневій шийці помітна коричнева пляма, ризоктонія — спостерігається розкладання коренів, але тоді на стеблі вище ураженої ділянки виростають додаткові корені.

Умови для розвитку чорної ніжки

Огірок страждає від чорної ніжки при загальному ослабленні імунітету рослини або кореневої системи. Це буває якщо насіння було висіяне в холодний, перезволожений ґрунт, а також якщо глибина посіву була перевищена. Інфекція поширюється по ґрунту з поливною водою і через повітря.

Джерело зараження

Субстрат, грунт, рослинні залишки. Гриб фузаріум може зберігатися в насінні близько 8 років.

Заходи боротьби з чорною ніжкою огірка

Народні засоби від хвороб огірків:

  1. Полив розсади розчином соди в пропорції – 1 чайна ложка соди на склянку води.
  2. Полив сіянців настоєм з цибулиння. Як приготувати цибульний настій читайте в народних методах боротьби з пероноспорозом.
  3. Обпилення ґрунту деревною золою.

Обробка огірків від хвороб біологічними фунгіцидами:

Псевдобактерин, Триходермін, Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Гаупсин, Гамаір, Мікохелп.
Внесення біодобрива Байкал ЕМ-1.

Чим обробити огірки від хвороб:

Полив ґрунту відразу після посіву насіння препаратом Превікур Енерджі. Також поливати розчином можна готову розсаду в касетах або горщиках за день до висадки в ґрунт.

Стійкі сорти і гібриди:

Апрельский F1, Роднічок F1.

Кореневі гнилі і в’янення (пітіум, ризоктоніоз, фузаріозне і вертицильозне в’янення)

Збудниками даних захворювань є Pythium, Rhizoctonia, Fusarium і Verticillium.

Дані грибки вражають сходи огірка і дорослі рослини. До них часто приєднуються захворювання бактеріального та вірусного походження. Деякі гриби викликають руйнування тканин біля кореня, а є ті, які призводять до в’янення і повної загибелі огірка. Чим раніше відбулося зараження хворобою, тим більше буде збиток від неї. Від даних патогенів страждають огірки відкритого та закритого ґрунту.

Симптоми кореневих гнилей на огірках

Перші ознаки з’являються після висадки розсади на постійне місце. Першим симптомом є зростання бічних коренів над кореневою шийкою. Потім вона починає загнивати та на ній з’являється набряклість.

Щоб самостійно визначити в’янення на огірку — потрібно зробити зріз поперек кореня і стебла. Грибкове в’янення буде відрізнятися потемнінням судин.

Проростки огірка гинуть, не досягнувши поверхні землі. На ураженій розсаді листя в’яне, коріння стає бурим та загниває, кущик легко дістається з землі.

Фузаріум і пітіум розвивається в теплій погоді та призводить до стиснення кореневої шийки, появи коричневих плям і гниття. Ризоктонія призводить до руйнування кореневої системи, і над хворою ділянкою починають формуватися додаткові корені.

На дорослих рослинах нижнє листя стають жовтим і в’яне, потім починають відмирати зав’язі.

Умови розвитку кореневих гнилей

Зараження пітіумом і ризоктоніозом розвивається при зниженні температури, переливі, а також при посадці розсади в ущільнений, не пропарений грунт в теплиці. У відкритому ґрунті зустрічається рідше.

Також розвитку захворювання сприяють полив холодною водою, рясні опади після посухи, надлишок азоту в ґрунті, механічні травми та грубі порушення в технології вирощування.

Якщо звернути увагу, то в теплицях від кореневих гнилей більше страждають рослини, які знаходяться в крайніх рядах. Це пов’язано з тим, що по краях теплиці температура повітря трохи нижче, ніж в центрі. І частота появи захворювання значно збільшується при температурі +12…+15°С.

Хвороба часто зустрічається в зимово-весняному обороті при зниженій температурі повітря і ґрунту, а також в літньо-осінньому культурообороті в теплиці при високій температурі ґрунту. У літню пору розвитку кореневій гнилі сприяє посуха біля коріння і високий вміст солей в ґрунті.

Джерело зараження

Ризоктонія живе на рослинних рештках і в не пропареному ґрунті. Пітіум і фузаріум потрапляють в теплиці з торфом, також можлива передача через насіння. Далі інфекція поширюється на всі рослини через ґрунт з поливом.

Способи лікування кореневих гнилей

Народні методи боротьби:

  1. Опилення рослин подрібненими крейдою, вугіллям або золою. Цей метод може допомогти пригальмувати розвиток патогенів на культурах.
  2. Полив молочною сироваткою з йодом. Для цього потрібно взяти 1 л сироватки й додати до нього 30-40 крапель йоду, добре змішати й використовувати для поливу прикореневої зони або обприскування рослин.
  3. Полив огірків розчином харчової соди. Для приготування використовують 2 столові ложки соди на відро води. Розчин перемішують і вносять під корінь хворих рослин.

Біологічні методи боротьби:

Полив грунту біологічними препаратами: Триходермін, Фітоцид, Фітоспорін, Гаупсин, Гамаір, Байкал ЕМ-1.

Хімічні методи боротьби:

Відразу після посіву насіння полив 0,15% розчином препаратом Превікур Енерджі.
При виявленні хвороби на дорослих рослинах внести через крапельне зрошення з поливом Фундазол або його аналоги.

Стійкі сорти і гібриди:

Партенокарпічні: Престо F1, Азарт F1, Чайковський F1, Яні F1, Міміно F1, Везунчик F1, Стінгер F1, Мамлюк F1, Забава F1, Артист F1, Анзор F1, Валігора F1, СВ 3506 F1, Крак F1, Ягуар F1, Секрет фірми F1, Бафра F1, Кассіус F1, Брутус F1, Хелен F1, Балінт F1, Антісіпатор F1, КС 80 F1, КС 70 F1, КС 260 F1, КС 930 F1, Три танкіста F1, Сопліца F1, Дідусева внучка F1, КС 707 F1 , КС 84 F1, Тайгер F1, Конні F1, Капрікорн F1.

Бджолозапильні: Естафета F1, Альянс F1, Астерікс F1, Король грядки F1, Прибутковий, Виноградне гроно F1, Хуторок F1.

Опис огірка Капрікорн F1 від представника компанії Yuksel. Цей гібрид стійкий до кореневих гнилей, вірусу звичайної мозаїки огірка, борошнистої та несправжньої борошнистої роси

Оливкова (бура) плямистість, або кладоспоріоз

Збудник оливкової плямистості – Cladosporium cucumerinum Ellis et Arthur.

Хвороба шкідлива для огірка в плівкових теплицях, через те, що вологе тепле повітря є сприятливим для розвитку грибка. У відкритому ґрунті кладоспоріоз зустрічається в місцевості з помірним кліматом, частіше на півдні України.

Симптоми кладоспоріозу

Інфекція розвивається на листках, стеблах, черешках і зеленцях. На листі в початковій стадії по краях і між жилами виникають нерівні плями світло-бурого забарвлення, які з часом стають оливково-сірими з жовтою сухою окантовкою. На нижній частині листа утворюється пухкий павутинний наліт, а на верхній — нерівні плями темно-оливкового забарвлення. Заражені тканини висихають і випадають.

На черешках з’являються сухі сіро-оливкові рани. На плодах утворюються масляні поглиблення, які висихають і на них утворюється сіро-оливковий наліт. Плід, уражений на ранній стадії розвитку, викривляється і зупиняється в рості.

У вологі і прохолодні роки, кладоспоріоз може погубити до 50% урожаю огірків в теплиці.

Умови для розвитку оливкової плямистості

Хвороба дуже швидко поширюється від одного плоду до іншого, особливо по краях парника, де температура трохи нижче, ніж в середині. Для розвитку кладоспоріозу потрібна висока вологість і різкі зміни температури повітря (+28…+32°С вдень і +12…+15°С вночі). При такому середовищі грибок формується 4-5 днів. Але при зниженні вологості повітря до 85%, розвиток хвороби припиняється.

Джерело зараження

Рослинні залишки культур, бур’яни, конструкції теплиць.

Заходи боротьби з бурою плямистістю

Народні засоби від хвороб огірків:

  1. Настій з сироватки. Для його приготування потрібно змішати 1 л сироватки з 10 л води. Але варто враховувати, що молочний білок може пригальмувати розвиток хвороби, але не знищити остаточно.
  2. Дріжджовий розчин. Дайте перебродити 30 г сухих дріжджів в 5 л води, потім суміш відразу буде готова до використання.
  3. Настоянка з хвоща польового. Щоб його приготувати потрібно прокип’ятити 300 г свіжої або 100 г сушеної трави хвоща та остудити до кімнатної температури. Потім відвар необхідно процідити та використовувати для обприскування рослин.

Обробка огірків від хвороб біологічними фунгіцидами:

Триходермін, Фітоцид і їх аналоги.

Чим обробити огірки від хвороб:

Світч, Скор, Бенелус, Чемпіон, Блу Бордо, Квадріс 250, Стробі, Тіовіт Джет.

Стійкі до оливкової плямистості сорти і гібриди огірка:

Партенокарпічні: Меренга F1, Сатіна F1, Беттіна F1, Барвіна F1, Стінгер F1, Гуннар F1, Старекс F1, Віста F1, Бейбі F1, Монісія F1, Нейліна F1, Лист F1, Мадрілене F1, Балкан F1, Еколь F1, Аскольд F1, Артист F1, Дерія F1, Седрік F1, Тумі F1, Караоке F1, Кібрія F1, Бйорн F1, Сігурд F1, КС 80 F1, КС 70 F1, КС 930 F1, Мадіда F1, Компоніст F1, Ленара F1, Пучіні F1, Чайковський F1 , Ніборі F1, Пасалімо F1, СВ 4097 F1, Престо F1, Шакті F1, Мева F1, Кантара F1, Пасамонте F1, Мертус F1, Яні F1, КС 707 F1, КС 84 F1, Атік F1, Ромара F1, Данді F1, Святогор F1, Амарок F1, Северин F1, Мамлюк F1, Махаон F1, Балконний F1, Балалайка F1, Богатирська сила F1, Бухара F1, Капітан Каталкін F1, Секрет фірми F1, Три танкіста F1, Дідусева внучка F1, Настя-на-щастя F1, Спіно F1.

Бджолозапильні: Астерікс F1, Атлантіс F1, Шарлота F1, Король Грядки F1, Аліце F1, Соната F1, Регал F1, Роял F1, Надежда F1, Талія F1, Вірні друзі F1, Хлоп’ята з грядки F1, Хоробрий F1.

Спіно F1 – партенокарпічний огірок стійкий до кладоспіріозу, вірусу огіркової мозаїки та борошнистої роси

Склеротиніоз або біла гниль огірка

Збудник склеротиніозу – Sclerotinia sclerotiorum.

Небезпечне захворювання, здатне викликати масову загибель огірка в теплицях і в польових умовах.

Ознаки появи хвороби

Біла гниль огірка проявляється на всіх частинах культури, але частіше за все вона вражає плоди та прикореневу зону рослини. Перші ознаки — це поява гнилі з білим пухнастим нальотом. Потім на ньому будуть видні чорні спори.

Стебло в уражених місцях стає водянистим і розм’якшується, в результаті, вся рослина в’яне і гине. Плоди заражаються після зіткнення з хворим пагоном або ґрунтом.

Умови для розвитку білої гнилі

Якщо рослина була заражена на ранній стадії, вона може загинути від гнилі стебла, пізніше від склеротинії страждає сам урожай. Грибок проникає в рослину через мікротріщини, на тканинах рослин. Сприятливими умовами для розвитку склеротініозу є зниження температури до +12…+15°С і висока вологість в теплиці.

Супроводжує поширенню висока густота стояння рослин і несвоєчасне видалення сухого листя. Також склеротинія частіше зустрічається при спільному вирощуванні огірка з салатом, томатами та петрушкою.

Джерело зараження склеротиніозом

Первинне зараження відбувається через ґрунт. Далі грибок передається від однієї рослини до іншої по повітрю, через ґрунт з поливом і руками працівників, які займаються обрізкою і формуванням рослин огірка.

Способи лікування білої гнилі огірка

Народні методи боротьби:

Ті ж методи, які використовують для боротьби з кореневими гнилями.

Біологічні методи боротьби:

Триходермін, Фітоцид і їх аналоги.

Хімічні методи боротьби:

Світч, Скор, Бенелус, Чемпіон, Блу Бордо, Квадріс 250, Стробі, Тіовіт Джет.

Антракноз огірка

Збудник антракнозу – Colletotrichum orbiculare.

Поширена хвороба огірків і всіх культур сімейства Гарбузові. Антракноз зустрічається у відкритому ґрунті та в плівкових укриттях. При ураженні антракнозом плоди стають гіркими, а втрата загального врожаю може досягати 55%.

Ознаки появи хвороби

За зовнішніми ознаками антракноз нагадує оливкову плямистість і пероноспороз. Хвороба вражає всі органи огірка. Спочатку з’являється на розсаді. На кореневій шийці сіянців формуються коричневі вм’ятини, а потім ніжні пагони починають ламатися і рослина повністю гине.

На листі дорослих рослин утворюються жовті та коричневі плями між жилками розміром від 3 мм до 3-4 см. Потім плями розростаються, висихають і випадають. Зав’язі зупиняються в рості, плоди стають гіркими та на них видно світло-коричневі або рожеві поглиблення.

Умови для розвитку антракнозу

Антракноз вражає рослини, які густо посаджені в теплиці з поганою вентиляцією і недоліком освітлення. Також при неправильному мінеральному живленні, рослини частіше страждають від цього захворювання, особливо при надлишку азоту і нестачі фосфору і калію.

Гриб живе при температурі повітря від +4…+30°С, а також при вологості 90-98%. В таких умовах інкубаційний період хвороби займає 4-7 днів, а при температурі +20…+25°С він може почати активно розвиватися через 3 дні після зараження. Також хвороба не проявляється при вологості повітря менше ніж 60%.

Джерело зараження

Спори гриба зимують на рослинних рештках рослин, в ґрунті, а також на тепличній плівці або склі. Інфекція може зберегтися на насінні, яке було зібрано з хворих рослин. У період вегетації огірка грибок поширюється з поливною водою, руками робітників і за допомогою кліщів і тлі.

Заходи боротьби з антракнозом

Народні засоби від хвороб огірків:

Для боротьби з антракнозом огірка народні засоби малоефективні, але все ж якщо ви не використовуєте хімічні інсектициди у себе на городі є кілька засобів, які можуть допомогти зупинити розвиток хвороби:

  1. Обприскування розчином з харчової соди. Щоб його приготувати потрібно змішати 1 склянку соди з 10 л води. Також для кращого прилипання до листу в суміш рекомендується додати трохи рідкого мила.
  2. Обробка огірків від хвороб часниковим настоєм. Для цього потрібно взяти 0,5 кг часникових зубків або стрілок, залити 5 л теплої води, накрити кришкою і залишити на ніч. Вранці розчин потрібно процідити й додати до нього 2-3 столові ложки рідкого мила.

Обробка огірків від хвороб біологічними фунгіцидами:

Триходермін, Фітоцид і їх аналогами.

Чим обробити огірки від хвороб:

Квадріс 250, Луна Експірієнс, Бордоська суміш, Світч, Медян Екстра 350, Ацідан, Зелений щит (Хлорокис міді), Старк.

Стійкі до антракнозу сорти і гібриди огірка:

Партенокарпічні: Стінгер F1, Старекс F1, Пучіні F1, Гуннар F1, Капітан каталкін F1, Ніборі F1, КС 80 F1, КС 70 F1, КС 930 F1, КС 707 F1, КС 84 F1.

Бджолозапильні: Регал F1, Роял F1.

Сіра гниль

Збудник сірої гнилі огірка – Botrytis cinerea.

Небезпечне захворювання, що вражає в основному стебла і плоди. Найчастіше зустрічається в закритому ґрунті. У польових умовах сіра гниль не так шкідлива.

Ознаки появи сірої гнилі

Інфекція проникає в рослину через мікроскопічні пошкодження або через квітку. У другому випадку, зав’язь гине. На листі та пагонах з’являються бурі слизові розпливчасті плями.

Плоди покриваються плямами, стають м’якими, водянистими та на них виростає сіруватий пухнастий наліт. Іноді грибок паразитує в меживузлях, на яких починається активне гниття і частина рослини розташована вище просто відмирає.

Умови розвитку сірої гнилі

Сіра гниль зазвичай буває при погіршенні імунітету рослини, перепадах температури, поливу рослин холодною водою, високої вологості, незбалансованому харчуванні, поганій вентиляції в теплиці та перевищеній густоті посадки рослин.

Грибок розвивається на поверхні свіжих ран рослини. Оптимальні умови для розвитку хвороби — це температура +16…+17°С і вологість понад 90%. При підвищенні температури повітря до +25…+27°С і зниженні вологості до 80%, життєдіяльність грибка припиняється.

Джерело зараження

Заражені рослинні залишки та ґрунт. Спори розносяться по ділянці або теплиці з потоками повітря. Гриб зимує в ґрунті у вигляді склероціїв і на конструкціях теплиць.

Способи лікування сірої гнилі

Народні методи боротьби:

  1. Обприскування часниковим настоєм. Потрібно насипати 100 г часникового лушпиння в відро з теплою водою і настоювати протягом 24 годин. Перед застосуванням розчин потрібно процідити.
  2. Обробка гірчицею. Половину відра води потрібно з’єднати з 50 г часникового порошку і настоювати протягом двох діб. Потім розчин потрібно розбавити з водою 1 до 1 і обприскати рослин.
  3. Йодова суміш для профілактики. Відро води необхідно змішати з 10 краплями йоду. Цією сумішшю рослини можна обробляти огірки кожні 7 днів.

Біологічні методи боротьби:

Триходермін, Серенада АСО, Фітоцид і його аналоги.

Чим обробити хворобу огірків:

Світч, Цілитель, Защитник, Луна Експірієнс, Бордоська суміш, Квадріс.

Стійкі сорти і гібриди:

Аня F1, Іра F1, Маша F1, Конні F1, Кураж F1, Ніжинський.

Аскохитоз або чорна стеблова гниль огірка (мікосфорелла, дідімелла)

Збудник – Didymella bryoniae і Mycosphaerella cucumis.

Вражає всі наземні органи молодих і дорослих рослин. Чорна гниль широко поширена в тепличній культурі, переважно розвивається на дорослих плодоносних рослинах, але може вражати й розсаду.

Ознаки появи чорної стеблової гнилі

Симптомом аскохітозу є поява на листках округло-незграбних, розпливчастих жовтих або бурих плям, які після висихання випадають. Захворювання спочатку проявляється на краях листя.

На стеблах плями довгасті, спочатку сіро-зелені, потім вони стають глибокими та на них утворюється рожевий наліт. На стеблі плями потроху збільшуються і покривають стебло повністю. Хворі ділянки на рослині починають розтріскуватися і на них виділяються краплі бежевого або світло-коричневого забарвлення. Стебло може повністю обламатися.

Плоди аскохітоз вражає по-різному на кінці або основі огірка. Інфікована тканина стає як би сказати «вареною», але при цьому залишається твердою. Через деякий час огірок стає чорним і починає розкладатися.

Також іноді симптомом аскохітозу — це виникнення дрібних сухих виразок на огірку величиною в 3-5 мм. В такому випадку грибок за допомогою вітру швидко поширюється на сусідні культури. І ще одна форма прояву чорної гнилі на плодах — це формування іржавої плями всередині огірка, яка стає слизовою. Але навіть при прогресуванні хвороби огірка, рослина деякий час буде розвиватися і плодоносити.

Умови для розвитку аскохітозу

Розвитку хвороби сприяють спекотна, дощова погода, перепади температури, зрошення холодною водою, перевищення поливної норми, висока густота стояння рослин, механічні травми, пошкодження нематодами, і помилки в догляді (несвоєчасне видалення пожовклого листя, черешків і т.д.).

Гриб здатний розвиватися при температурі +10…+32°С і при високій вологості. Найчастіше, патоген починає розвиватися навесні, коли сонце досить прогріває теплиці, але невисока температура дозволяє проводити сильно часті провітрювання. Активізується гриб у фазу формування перших справжніх листків.

Джерело зараження

Гриб зимує на післязбиральних рештках, у верхніх шарах ґрунту, в щілинах теплиць і в насінні, зібраному з уражених плодів. Спори гриба можуть розлітатися в сусідні теплиці.

Заходи боротьби з аскохітозом

Народні засоби від хвороб огірків:

Для того, щоб пригальмувати розвиток хвороби, уражені місця рослини потрібно присипати товченим вугіллям або крейдою.

Обробка огірків від хвороб біологічними фунгіцидами:

Триходермін, Фітохелп, Фітоспорін-М, Псевдобактерін.

Чим обробити огірки від хвороб:

Обробка рослин під час вегетації фунгіцидами: Квадріс 250, Луна Експірієнс, Сірка колоїдної, Старк.
Полив грунту препаратами Байлетон, Топсин або Топаз.

Стійкі сорти і гібриди:

Естафета F1, Казанова F1.

БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ ОГІРКА ТА ЇХ ОПИС

Існує багато хвороб листя огірків і їх плодів бактеріального походження, але найпоширенішою є кутова плямистість. Дуже важливо вчасно визначити захворювання, щоб провести заходи з його усунення.

Кутаста плямистість листя огірка або бактеріоз

Збудник кутастої плямистості огірка – бактерія Pseudomonas syringae pv. lachrymans.

Хвороба вражає листя і плоди. Особливо шкідлива в плівкових теплицях, але може зустрічатися у вологі роки й у відкритому ґрунті.

Ознаки появи бактеріозу

Зовні хвороба нагадує пероноспороз, оливкову плямистість і антракноз огірка. Відрізняється лише формою, розміром плям і відсутністю пухнастого нальоту.

Перший симптом — це поява незграбних плям між жилками, між якими з часом зникає межа. Потім з’являються хворі місця, які стають коричневими. При підвищеній вологості на листках буде помітно слиз. Також на нижньому боці листа з’являються липкі краплі каламутної рідини, які називаються ексудат.

На плодах формуються водянисті плями, які потім стають схожими на виразки. Потім ці плоди в’януть, викривляються і втрачають свою товарність. На стадії вирощування розсади, на сіянцях видно жовті, потім коричневі плями. Потім їх сім’ядолі та молоді листочки гниють, зморщуються, в’януть і сохнуть. Зрідка проростки гинуть прямо в землі.

Умови для розвитку кутастої плямистості

Розвитку хвороби сприяє температура +19…+24°С, наявність крапельної вологи на рослинах і поєднання високої денної температури й низької нічної. Двотижнева посуха повністю зупиняє розвиток хвороби.

Також бактеріоз частіше з’являється в теплицях, де не дотримуються сівозміни й вирощують огірок як монокультуру.

Досить часто до бактеріозу приєднується кладоспоріоз, що ще більше погіршує ситуацію.

Джерело зараження бактеріозом огірка

Бактеріоз поширюється через післяжнивні залишки та насіння, яке було зібране з хворих рослин.

Зараження відбувається в ґрунті через дощову і поливну воду. Також розноситься по ділянці через інструменти та руки, тих хто там працює. Бактерії поширюються за допомогою комах (попелиці, трипс), тому дуже важливо своєчасно проводити боротьбу з ними.

Способи лікування бактеріозу

Народні методи боротьби:

Обприскування відваром з цибулевого лушпиння. Як його приготувати описано в народних методах боротьби з пероноспорозом.

Обробка огірків від хвороб біологічними фунгіцидами:

Серенада, Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін.

Чим обробити хворобу огірків:

Протруювання необробленого насіння препаратом Баріон.
Обприскування рослин фунгіцидами Казумін, Медян Екстра, Хлорокис міді або рідким метронідазолом (20 мл на 10 л води).

Стійкі до бактеріозу сорти і гібриди огірка:

Партенокарпічні: Лютояр F1, Стінгер F1, Щелкунчик F1, Лист F1, Кустовий, Крихітка з Шанхаю, КС 70 F1, КС 80 F1, КС 260 F1, КС 930 F1, Ніборі F1, КС 707 F1, КС 84 F1.

Бджолозапильні: Конкурент, Ніжинський, Каскадер F1, Джерело, Самородок F1, Регал F1, Роял F1.

Профілактика появи грибкових і бактеріальних хвороб на огірку

  1. Сівозміна. Повертати гарбузову рослину на одне і те ж місце рекомендується не раніше ніж через 3-4 роки.
  2. Глибока оранка ґрунту восени після збирання попередника.
  3. Мульчування землі.
  4. Знищення рослинних залишків і бур’янів.
  5. Обробка ґрунту фунгіцидами перед висадкою розсади.
  6. Дезінфекція конструкцій теплиць і парників бактерицидними розчинами, побілка вапном поверхонь стійок і стін.
  7. Підбирайте для вирощування огірки стійкі до хвороб.
  8. Не варто висаджувати насіння, яке було зібране з хворих рослин.
  9. Насіння огірків, куплене в магазині, вже пройшло передпосівну підготовку, але, насіння, зібране власноруч потрібно обов’язково знезаразити.
  10. Дотримання оптимальної густоти стояння рослин для кращого вентилювання в теплиці.
  11. Розпушування ґрунту для поліпшення повітро-і водообміну.
  12. Нормовані поливи. Найкраще використовувати крапельне зрошення, бо при такому методі на листя не потрапляє зайва волога.
  13. Нормоване внесення добрив. Але потрібно стежити за дозуванням, щоб був баланс між вегетативною масою та урожаєм.
  14. Видалення нижніх листків для кращого повітрообміну.
  15. Провітрювання теплиці для уникнення підвищеної вологості повітря.
  16. Пасинкування і збір плодів рекомендується проводити, коли рослини сухі.
  17. Боротьба з комахами, бо вони часто є переносниками хвороб. Як їх виявити і як з ними боротися можна ознайомитись в нашій статті «Шкідники огірків і методи боротьби з ними».

ВІРУСНІ ХВОРОБИ ОГІРКА ТА ЇХ ОПИС

Віруси — це хвороби огірків, які завдають шкоди у відкритому ґрунті та в теплиці. Їх шкідливість посилюється при різких перепадах температури й загальному ослабленні імунітету рослини. Методів боротьби з вірусами огірка не існує, їх появу можна тільки попередити, вирощуючи генетично стійкі сорти й гібриди огірка. Також основними розповсюджувачами вірусів є сисні шкідники, тому варто їх своєчасно виявляти й проводити заходи щодо боротьби з ними.

Звичайна мозаїка огірка

Збудники хвороби – Cucunis virus 1, Cucunis virus 2,2.

Ці небезпечні хвороби здатні значно знизити загальний обсяг і якість всього врожаю. Збудник здатний вражати понад 775 видів рослин, у тому числі томат, перець, салат, петрушку, кріп, капусту, квасолю.
При масовому ураженні огірка мозаїкою, врожайність може знизитися до 50%.

Ознаки появи мозаїки огірка

Перші ознаки ураження вірусами на огірку проявляються не раніше ніж через місяць після сходів. У хворих рослин коротшають міжвузля, розвивається дрібне листя з блідими плямами, що нагадують мозаїку. У добре розвинених рослин мозаїка починається з верхнього листя, а нижні листки в’януть і засихають. У фазу плодоношення, на зеленцях теж з’являються плями, і самі плоди стають безформними й горбкуватими.

Умови для розвитку хвороби

На інтенсивність прояву вірусного зараження рослини впливає низьке освітлення і короткий світловий день. Також висока концентрація вірусу спостерігається при надмірному вмісті в ґрунті азоту і фосфору. При зниженій температурі плоди на хворих пагонах набувають крапчастого забарвлення і стають горбистими.

При підвищенні температури повітря понад + 40°С симптоми менш помітні, плямистість зникає, розвиваються нормальні плоди та на вигляд рослини здаються цілком здоровими. Якщо протягом 4-5 днів буде ясна і тепла погода (до +25°С), то на рослинах буде помітна тільки плямистість на листках. А при похмурій погоді — верхні листки почнуть в’янути.

Джерело зараження звичайною мозаїкою огірка

Першорядне джерело зараження — це насіння, яке було зібране з хворих рослин, бур’яни (осот, молочай, берізка, лобода і т.д.). А в період вегетації вірус поширюється механічним шляхом від інших культур сімейства Гарбузові й за допомогою сисних комах (попелиці, трипси, клопи, цикадки).

Заходи боротьби з мозаїкою огірка

На жаль, методів лікування цього недуга немає, але його можна попередити за допомогою профілактичних заходів.

Стійкі сорти і гібриди до звичайної мозаїки огірка:

Партенокарпічні: Пасалімо F1, Пасамонте F1, Еколь F1, Ромара F1, Мадіта F1, Кассіус F1, Брутус F1, СВ 4097 F1, Циркон F1, Директор F1, Караоке F1, Кібрія F1, Компоніст F1, Ленара F1, Мертус F1, Престо F1, Чайковський F1, Шакті F1, Яні F1, Бйорн F1, Гуннар F1, Седрік F1, Сігурд F1, Тумі F1, Мева F1, Кантара F1, Секрет фірми F1, Ніборі F1, Святогор F1, Монісія F1, Северін F1, КС 80 F1, КС 70 F1, КС 260 F1, Амарок F1, Атік F1, КС 707 F1, КС 84 F1, Балкан F1, Семкросс F1, Зозуля F1, Арктика F1.

Бджолозапильні: Октопус F1, Регал F1, Роял F1, Надежда F1, Наташа F1, Шарлота F1, Отелло F1, Журавльонок F1.

Арктика F1 – партенокарпічний гібрид огірка, який відрізняється стійкістю до пероноспорозу, борошнистої роси та мозаїки

Зелена крапчаста, або англійська мозаїка огірка

Збудник англійської мозаїки огірка – Cucumber green mottle mosaic tobamovirus.

Вірус завдає великої шкоди посадкам огірка, дині та кавуна, але поки що не був виявлений на кабачках та гарбузі.

Симптоми зеленої мозаїки огірка

На заражених огірках формується зморщене листя з загостреними краями та світлими жилами. Пізніше на листовій пластині помітна пухирчастість. Схожі ознаки проявляються і на плодах. Зеленці ростуть повільно, формуються неправильної форми та на них з’являється мозаїчна плямистість. На смак плоди гіркуваті, їх насіння недорозвинене.

У хворої рослини кількість жіночих квітів значно нижче, ніж у здорових, іноді спостерігається в’янення всієї рослини.

Умови розвитку крапчастої мозаїки

Перші ознаки хвороби помітні через 20-30 днів після посіву або посадки розсади, і зазвичай це відбувається після різкого настання спеки (температура понад +30°С).

Цей патоген дуже стійкий до негативних умов зовнішнього середовища: він не гине навіть при нагріванні до +90°С, при висушуванні та виморожуванні.

Джерело зараження

Первинна інфекція знаходиться в насінні, зібраному з хворих кущів, а також на рослинних рештках і ґрунті. Вірус може поширитися на сусідні рослини навіть після легкого дотику, зараженого і здорового кущів.

Також збудник здатний зберігатися на сухому листі, робочому інвентарі та одязі працівників, близько року. Далі він розноситься по теплиці за допомогою рук робітників. А на огірках, які вирощують на гідропоніці, вірус виділяється в живильний розчин і таким чином інфікує всі рослини.

Способи лікування вірусу англійської мозаїки

Народні засоби від хвороб огірків:

Обприскування рослин знежиреним молоком з додаванням невеликої кількості йоду. Але цей метод малоефективний.

Біологічні методи боротьби:

Обробка розчином препарату Фармайод.

Стійкі сорти і гібриди огірка до вірусу крапчастої мозаїки:

Октопус F1, Пасамонте F1, Пасадена F1, Пасалімо F1.

Вірус пожовтіння жилок огірка

Збудник вірусу пожовтіння жилок огірка – Cucumber Vein Yellowing Virus.

Бджолозапильні сорти й гібриди є переносниками хвороби, а ось партенокарпічні види огірка хворіють на даний вірус по повній програмі. У заражених рослин різко знижуються врожайність і тривалість періоду плодоношення. Також вірус може погубити культуру за короткий період часу.

Ознаки появи вірусу пожовтіння жилок огірка

Пожовтіння дрібних і великих судин на листках, які потім починають руйнуватися і рослина повністю відмирає. Сама рослина затримується в рості (карликовість), що призводить до зниження його продуктивності. На плодах вірус проявляється у вигляді мозаїки.

Вірус пожовтіння жилок за зовнішніми симптомами нагадує огіркову мозаїку або отруєння гербіцидами. Тому точно визначити збудника недуги можна тільки в спеціальній лабораторії.

Джерело зараження

Вченими було встановлено, що вірус не передається через насіння огірка, але може зберегтися на дурмані звичайному, осоті, в’юнку й представниках мальвових рослин.

Далі поширювачем вірусу пожовтіння огірка є тютюнова білокрилка. Після харчування на зараженій рослині, вона буде заразна близько 6 годин.

Заходи боротьби з вірусом пожовтіння жилок огірка

На жаль, методів лікування цієї недуги немає, але його можна попередити за допомогою профілактичних заходів.

Стійкі сорти і гібриди:

Седрик F1, Тумі F1, Бйорн F1, Сігурд F1, Директор F1, Циркон F1, Мева F1, Мертус F1, Яні F1, Ромара F1, Гуннар F1, Святогор F1, Северін F1.

Загальні заходи захисту огірка від вірусних захворювань

  1. Вирощування толерантних і стійких сортів (гібридів) огірків.
  2. Вибракування розсади з ознаками вірусів перед висадкою на постійне місце і видалення хворих рослин протягом вегетації.
  3. Знищення комах-переносників інфекції (тля, трипси й т.д.)
  4. Боротьба з бур’янами в посадках овочевих культур і на ділянках, розташованих поруч з ними.
  5. Просторова ізоляція овочевих рослин від інших рослин-резерваторов інфекції.
  6. Збір насіння тільки зі здорових рослин.
  7. Дезінфекція теплиці та робочого інвентарю розчинами препаратів Деканекс і Фармайод.
  8. Прання робочого одягу з кип’ятінням.
  9. Підв’язування рослин тільки новим шпагатом.
  10. Контроль температурного режиму в закритому ґрунті, тому, що більшість вірусних хвороб активуються саме після стрибків температури.
  11. Полив рослин теплою водою з температурою не нижче +20°С.
  12. Дезінфекція субстрату при вирощуванні огірка на гідропоніці.

НЕІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ ОГІРКА

При вирощуванні огірка дуже важливо стежити за потребами культури в різні періоди зростання. Наприклад, відразу після висадки розсади, огірок не вимогливий до харчування, а ось у періоди активного росту і плодоношення його потреба в поживних речовинах істотно зростає. Також в огірка є критичні періоди по потреби у воді. Якщо не враховувати дані нюанси у вирощуванні рослин, можуть статися різні порушення, які приведуть до втрати врожаю. Пропонуємо ознайомитись з найпоширенішими проблемами в вирощуванні огірка і як їх вирішити.

Порушення мінерального живлення огірка

Азотне голодування

азотное голодание на огурце
Азотне голодування на огірку

Ознаки

Ця проблема може проявлятися на різних фазах росту огірка. Азот з тканин старого листя переміщається в нове листя, тому його недолік можна побачити саме на нижніх листках. Їх колір поступово стає жовтуватим. Нове листя розвивається повільно, стебла тверднуть, а вершина стає тонкою. Плоди ростуть дрібними та кривими, деякі зав’язі відпадають.

Що робити

Провести підживлення азотними добривами, в ідеалі з поливом через крапельне зрошення. У закритому ґрунті для цього використовують безхлорні розчинні добрива (сечовина, Майстер), а в польових умовах можна внести аміачну селітру або органічні добрива (пташиний послід, гній).

Фосфорне голодування

Ознаки

При нестачі фосфору в листках підвищується вміст цукрів, що сприяє накопиченню антоціанів. Тому «голодуючі» рослини мають листя з блакитним відтінком. Також зростання рослини пригальмовується, листя стає дрібним, зав’язі та бутони огірка відпадають.

Що зробити

Підживлення з поливом добривами, які містять фосфор: фосфорна кислота, монофосфат калію суперфосфат або комплексні добрива — Плантафол або Майстер.

Калійне голодування

калийное голодание на огурце
Калійне голодування на огірку

Ознаки

Листя огірка стає темно-зеленим та злегка увігнутим всередину. По краях формується світла облямівка, лист знебарвлюється і повністю відмирає. Надалі такий некроз поширюється по листю всіх ярусів, плодоношення зменшується.

Що зробити

Необхідно провести підживлення рослин комплексними добривами з вмістом калію (сульфат калію, хлорид калію). При органічній технології вирощування рослини можна підгодувати настоєм з деревної золи.

Магнієве голодування

Ознаки

Нижнє листя стає блідо-зеленим, а жилки темно-зеленими, але між ними спостерігається хлороз. При сильному недоліку магнію деякі ділянки на листі жовтіють або стають коричневими. В результаті це може призвести навіть до відмирання листа. За зовнішнім виглядом ці пошкодження нагадують опік листя. На рослині зав’язується мало плодів, і вони повільно ростуть.

Що робити

Провести підгодівлю добривами, які містять магній. Найкраще засвоюються добрива з розчинними солями магнію, наприклад, нітрат магнію, сульфат магнію або калімагнезія. Також в домашніх умовах використовують настій золи.

Надлишок поживних речовин

избыток удобрений питательных веществ солей
Надлишок поживних речовин на огірку

Ознаки

Потемніння листя і пагонів, короткі міжвузля, маленьке листя з жорсткою листовою пластиною. Форми стають темно-зеленими, вигнутими й тонкими по середині. Рослина низька, формує кілька бічних пагонів. Коріння стає коричневим.

Що зробити

Виключити на час застосування мінеральних добрив. Використовувати для поливу живильний розчин з невисокою концентрацією солей і збільшити норму поливу.

Порушення водного балансу огірка

В’янення викликане надлишком солей в грунті

увядание огурца при избытке соли фото
В’янення огірка, викликане надлишком солей в грунті

Ознаки

Рослини, які ростуть на засолених ґрунтах вдень в’януть, навіть попри те, що був проведений полив. У кореневій зоні накопичуються натрій і хлор, що призводить до дефіциту фосфору і кальцію. Зростання зелені стає повільніше, знижується загальна врожайність огірків.
Солі в ґрунті можуть накопичуватися через сильне ущільнення ґрунту і зменшення його водонепроникності, із застосуванням гною і надмірному внесенні мінеральних добрив, які містять хлориди.

Що зробити

Для зменшення засолення ґрунту, рекомендується поливати огірки дощовою водою, робити осіннє промивання ґрунту великим об’ємом води та рихлити землю. Також потрібно використовувати безхлорні добрива (наприклад, добрива компанії Valagro).

Гіркота плодів

Симптоми

Напевно, кожен колись ставив собі питання: «Чому огірки гіркі?». Гіркими огірки робить кукурбітацин, який накопичується в плодах при нестачі вологи в ґрунті та сухому повітрі.

Що зробити

Гіркі плоди часто спостерігаються у старих сортів огірка, у більшості сучасних гібридів такого не бракує. Також потрібно своєчасно проводити поливи й стежити за вологістю повітря в теплиці.

Розтріскування стебла огірка

болезни огурцов фото растрескивание стебля
Розтріскування стебла огірка

Симптоми

Тканини стебла розтріскуються вздовж. До цього призводить неврівноваженість між поливами та здатністю рослини випаровувати вологу. Найчастіше це трапляється в зимово-весняному культурообороті після появи перших променів сонця.

Що зробити

Якщо рослини у відкритому ґрунті сильно густо посаджені, рекомендується їх прорідити. Також потрібно стежити за нормою поливу і провести заходи щодо поліпшення структури ґрунту, щоб вона стала легше за механічним складом.

Злам стебла огірка, або помилковий коренеїд

Симптоми

Вилягання розсади та сіянців огірка відразу після висадки. Перелом знаходиться вище рівня землі, що відрізняє його від грибкових захворювань, які мають такі ж ознаки. В такому випадку, культура повністю гине через високий вміст солей в ґрунті або нестачі поливу на ранніх фазах росту.

Що зробити

Потрібно рихлити ґрунт, перед висадкою розсади провести рясний полив для вимивання солей і потім стежити за поливною нормою під час росту розсади.

Викривлення і зморшкуватість листя, крайовий некроз

краевой некроз листьев огурца
Крайовий некроз листя огірка

Симптоми

Некроз країв листя проявляється при дії різних стресів на рослину, а це раптове скорочення поливів і зниження температури повітря. Зморшкуватість листя буває через стрибки температури повітря і нестачі мінерального живлення.

Що зробити

Проводити нормовані поливи та підживлення, а також стежити за температурою повітря в теплиці.

«Жовтнева» хвороба огірка

Симптоми

Різке пожовтіння листя на огірку. Це відбувається через атрофованість коренів, дефіциту освітлення й при теплій безвітряній погоді. Тому рослина недоотримує потрібні елементи живлення й утворюється хлороз на листках.

Що зробити

Провітрювання теплиці вранці, дотримання оптимальної температури повітря в теплиці у зв’язку з освітленістю: у вересні вона повинна бути на рівні +20…+20,5°С, в жовтні – +19,5…+20°С, а в листопаді – +19…+19,5°С. Також запобігти цій проблемі можна за допомогою своєчасного усунення зайвих зав’язей і зняття врожаю з рослини.

Відмирання (абортація) зав’язі огірка

абортация плодов на огурце скидывание завязей
Абортация плодов на огурце

Симптоми

Знебарвлення та висихання зав’язей і листя на огірку. Це спостерігається при недоліку освітлення, тому часто це буває з січня по березень при культивуванні огірка на шпалері. А погіршують ситуацію недолік освітленості, порушення мінерального живлення і зниження температури ґрунту (+17…+19°С).

Що зробити

Видаляти нижнє знебарвлене листя після висихання, висаджувати гібриди якомога пізніше або вирощувати в зимовий період огірки, які відрізняються гарною тіньовитривалістю.

Вершкування пагонів

Симптоми

Відмирання верхівки рослини та ранній початок плодоношення. Ця проблема буває в полі та в теплиці. До цього можуть призвести шкідники огірка, регулятори росту, нестача світла і зайве використання хімічних пестицидів. Кущ потроху вщухає і до нього приєднуються кореневі гнилі.

Що зробити

Своєчасне виявлення і боротьба з шкідниками огірка, а також оптимальна технологія вирощування.

Опробкування плодів огірка

Симптоми

Поява на молодих плодах сітки з сухих смуг, які потім товщають і пробковіють. Це буває через вплив на плоди холодного повітря, тому таке можна зустріти лише на крайніх рядах теплиці, а також в місцях, де є розриви плівки або отвори.

Як попередити

Стежити за температурою повітря в теплиці і загальної цілісністю укриття для вирощування огірків.

Коди стійкостей гібридів і сортів огірка до різних захворювань

Код Назва збудника латинською або англійською мовоюХвороба
Вірусні хвороби
CMV Cucunis virus 1, Cucunis virus 2,2 Звичайна мозаїка огірка
CVYV Cucumber vein yellowing virus Вірус пожовтіння жилок огірка
CGMMV Cucumber green mottle mosaic virus Зелена крапчаста або англійська мозаїка
Грибні хвороби
Ccu Cladosporium cucumerinum Кладоспоріоз
Pcu Pseudoperonospora cubensis Несправжня борошниста роса або пероноспороз
Px Podosphaera xanthi Борошниста роса
Co Colletotrichum orbiculare
(ex Colletotrichum lagenarium)
Кладоспоріоз
Бактеріальні хвороби
Psl Pseudomonas syringae pv. lachrymans Кутаста плямистість або бактеріоз огірка
Проблеми при вирощуванні огірка

Біологічні препарати для боротьби з хворобами огірка

Назва препарату Хвороба, проти якої проводиться обробкаНорма витрати препарату (кг/га, л/га)Фасування
Байкал ЕМ-1 Чорна ніжка розсадиПолив розведеним препаратом в пропорції 1: 1000 (2 ковпачка або 1 ст.л. на відро води) 1 раз на тиждень 250 мл, 500 мл, 1 л
Гамаір Кореневі гнилі, пероноспороз, сіра гниль1-2 таблетки на 10 л води (полив грунту) або 5-10 таблеток на 10 л води (обробка по листу) 20 таблеток
Гаупсин Пероноспороз, кореневі гнилі, борошниста роса, антракноз, фузаріозне в’янення, бактеріоз, бура плямистість, чорна ніжка250 мл на 10 л води 150 мл, 1 л
КазумінБактеріоз1,5 л/га1 л, 5 л
Мікохелп Біо Кореневі, стеблові та плодові гнилі10,0-20,0 мл/кг (замочування насіння), 1,0-3,0 л/га (обробка по листу) 1 л
Псевдобактерін Фузаріозна, ризоктоніозна, пітіозна кореневі гнилі, бура плямистість, борошниста роса, пероноспороз0,1 л/кг (замочування); 10 л/га (обприскування) 10 л
Серенада АСО Бактеріоз, сіра гниль 4-6 л/га 10 л
ТриходермінАльтернаріоз, антракноз, оливкова плямистість, біла гниль, чорна ніжка, борошниста роса, пероноспорозЗамочування розсади: 20 г/5 л води на 100 раст.
Замочування насіння: 20 г/1.5 л води на 10 кг.
Обприскування по листу: 20 г/5 л води на 1 сотку
20 г
ФармайодВірус огіркової мозаїки, зелена крапчатая мозаїка огірка і ін.1 мл на 200 мл води (замочування насіння на 30 хвилин з промиванням водою); 3 мл на 10 л води (обприскування) 100 мл
ФітоспоринКоренева гниль, фузаріоз, бактеріоз. Борошниста роса, пероноспороз 1,5 г на 1 л води (замочування насіння)
10 г на 5 л води (обробка по листу)
10 г, 200 г
Фитохелп Пероноспороз 1-2 л/га (відкритий грунт) або 2-3 л/га (закритий грунт) 5 мл, 35 мл, 500 мл, 1 л
Фітоцид Пероноспороз 1,5-2,5 л/га або 5-10 мл на 0,5 л води 10 мл, 125 мл, 500 мл, 1 л
Обробка огірків від хвороб і шкідників

Фунгіциди для боротьби з хворобами огірка

Назва препарату Хвороба, проти якої проводиться обробка Норма витрати препарату (кг/га, л/га)Фасування
Акробат МЦ, в.г. (диметоморф, 90 г/кг + манкоцеб, 600 г/кг)Пероноспороз 2 кг/га 1 кг
Альєтт, з.п. (фосетил алюмінію, 800 г/кг)Пероноспороз 2 кг/га 1 кг
Ацидан, з.п. (металаксил, 80 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг)Пероноспороз, антракноз 2,0-2,5 кг/га 25 г, 50 г
Баріон, Е.Н. (металаксил-м, 350 г/л)Пероноспороз, кореневі гнилі, бактеріоз2,5 л / т (протруювання насіння) 5 л
Бенелус, к.е. (тебуконазол, 125 г/л + ципродиніл, 187,5 г/л)Кладоспоріоз, сіра гниль 0,8-1,6 л/га 1 л
Захисник, к.с. (тіофанат-метил, 500 г/л)Гнилі, плямистості, борошниста роса 1,2-1,5 л/га 30 мл, 5 л
Зелений щит (Хлорокис міді), з.п. (хлорокис міді, 861 г/кг) Пероноспороз, антракноз, бактеріоз 40 г/10 л води, 10 л робочого розчину на 1 сотку 40 г
Інфініто, к.с. (флуопіколід 62,5 г/л + пропамокарб гідрохлорид 625 г/л)Борошниста роса, пероноспороз 1,2-1,6 л/га 5 л
Кабріо Дуо, к.е. (піраклостробін, 40 г/л + диметоморф, 72 г/л)Пероноспороз, альтернаріоз, борошниста роса 2,5 л/га 1 л
Квадріс 250 SC, к.с. (азоксистробін, 250 г/л)Пероноспороз, антракноз, борошниста роса, аскохітоз 0,6 л/га 1 л
Колоїдна сіркаБорошниста роса, антракноз, аскохітоз 30-40 г/10л 80 г
Курзат Р 44, з.п. (цимоксаніл, 4,2% + оксихлорід міді, 39,75%)Пероноспороз 2,5-3 кг/га 1 кг
Луна Експірієнс, к.с. (тебуконазол, 200 г/л + флуопірам, 200 г/л)Борошниста роса, альтернаріоз, антракноз, аскохітоз 0,35-0,75 л/га 1 л
Медян Екстра 350, к.с. (хлорокис міді, 350 г/л)Антракноз, пероноспороз, бактеріоз 2,0-2,5 л/га 20 мл, 1 л, 5 л
Метаксил, з.п. (манкоцеб, 640 г/кг + металаксил, 80 г/к)Пероноспороз 2,5 кг/га 25 г, 1 кг
Превікур Енерджі 840, в.г. (пропамокарб гідрохлорид, 530 г/л + фосетил алюмінію, 310 г/л)Пероноспороз, кореневі гниліПолив з препаратом після посіву насіння, при нормі внесення 3 мл/2 л розчину/м2. Через 7-10 днів повторний полив, при нормі внесення 3 мл/2 л розчину/м2 1 л, 5 л
Ридоміл Голд 68, в.г. (металаксил-М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг)Пероноспороз 2,5 кг/га 25 г, 50 г, 250 г, 1 кг
Світч, в.г. (ципродиніл, 375 г/кг + флудіоксоніл, 250 г/кг)Борошниста роса, альтернаріоз, антракноз, фузаріоз, сіра гниль0,75-1,0 л/га 10 г, 100 г, 1 кг
Скор, к.е. (дифеноконазол, 250 г/л) Альтернаріоз, церкоспороз, борошниста роса 0,03-0,05 л/га 2 мл, 100 мл, 1 л
Старк, к.с. (250 г/л азоксистробін)Пероноспороз, борошниста роса, антракноз, аскохітоз6 мл на 5 л води на 1 сотку 6 мл, 20 мл, 100 мл
Тіовіт Джет, в.г. (сірка, 800 г/кг)Борошниста роса, звичайний павутинний кліщ 2-3 кг/га 40 г, 20 кг
Топаз, к.е. (пенконазол, 100 г/л) Борошниста роса, аскохітоз0,125-0,15 кг/га (відкр.гр.) або 0,25 кг/га (закр.гр.) 3 мл, 100 мл, 1 л, 5 л
Топсин-М 70%, з.п. (тіофанат-метил, 700 г/л) Борошниста роса10-15 г на 10 л води на 1 сотку 10 г, 25 г
Фундазол, з.п. (беноміл, 500 г/кг)Плямистість, борошниста роса10 г/10 л 10 г, 200 г
Хлорокис міді, з.п. (хлорокис міді, 861 г/кг) Пероноспороз, антракноз, бактеріоз40 г на 10 л води, 10 л роб. розчину на 1 сотку 40 г
Цілитель, з.п. (манкоцеб, 640 г/кг + металаксил, 80 г/к) Сіра гниль, пероноспороз25-30 г на 5 л води на 1 сотку 50 г, 250 г, 1 кг
Чарівник, з.п. (металаксил 75 г/кг + манкоцеб 525 г/кг + диметоморф 115 г/кг)Пероноспороз, альтернаріоз15-20 гр/сотку 20 г, 40 г, 200 г, 1 кг
Чемпіон, з.п. (мідь гідроксид, 770 г/кг)Кладоспоріоз  2-3,5 кг/га 10 кг

Діліться в коментарях своїм досвідом з вирощування огірків і методами боротьби із захворюваннями огірка.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
53 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Катерина

Підкажіть в чому причина закручування листочків на верхушці огірка

Liza

Доброго дня, підкажіть що з огірками, що робити

Анастасия Хахалева

По фото не дуже зрозуміло, якість поганенька(
Може бути холод, пероноспороз, дефіцит світла, нестача азоту і фосфору

На сайті https://semena.cc/uk/ є номер нашого агроному, можете з ним зв’язатись, він порадить, що з таким робити в майбутньому

Валерий

Здравствуйте помогите понять ,что с моими огурчиками, сорт трюкач

Гречаний Сергій

Скажіть чим кормете, який температурний режим вирощування і коли і як часто поливаєте???
. Бо Симптоми дуже схожі

Альона Гордійчук

В чому проблема?

Гречаний Сергій

Холод і дефіцит азоту

Оксана

Добрий день!
Підкажіть, будь ласка, що з моїми огірками.
Вирощую в горошку на підвіконні

Анастасия Хахалева

Холод, низький рівень світла, і недостатнє живлення.
Мастер 20 20 20 пів чайної ложки на 1.5-2.0 води і поливати, віддвинути від вікна на 50 см
І включити лед лампу на 1000 люменів і зробіть колбу з фольги і доосвічувати 10 годин на добу.
Але зараз для плодоношення потрібно світло. Тому без світла не буде формуватися плоди.

Мансур

Здраствуйте можете подсказать что с огурцами?

Вван

Добрий день. На багатьох листах одночасно з’явились такі плями, а з тильної сторони листа такий ніби сірий наліт з чорними крапками. Або деяких маленьких секторів з оборотної сторони взагалі нема точно по лініях маленьких прожилок. Не можу розібрати це хвороба чи якийсь шкідник

Анастасия Хахалева

Візуально схоже на переноспороз

Elena Naumenko

Доброго дня! Підкажіть будь ласка. Спочатку в’яне листя, жовтіє, засихає і стебло. З того, що залишилося, частина огірків росте круглими кульками, а частина має світліше забарвлення з білуватими плямами.

Валерий

Отличная исчерпывающая информация. Спасибо.

Анастасия Хахалева

Дякуємо за відгук!)

Вікторія

Вітаю! Підкажіть будь ласка на що це більше схоже: антрактноз чи переноспороз? І чи можна ще врятувати урожай, якщо зав’язі вже є, але огірки дуже щільно посаджені?

Анастасия Хахалева

Переноспороз

Ярослава

Доброго дня. В мене питання, чому гниє квітка у огірка? Все ціле, крім квіточок

Анастасия Хахалева

Може не вистачати світла, може бути дефіцит марганцю, і може бути надлишок води і сіра гниль

Александр

Уважаемая Мария! С начала плодоношения огурцы вырастали здоровые, а через месяц на многих огурцах стал появляться изгиб, в котором есть отверстие с рыжевато-коричневым ободком. Разрезаю в этом месте огурец, а в нем по центру идет отверстие рыжеватого цвета. И никаких черяков нет…. Что это???

Анастасия Хахалева

Дефіцит води, бору і можливо азоту, може ще калій і кальцій

Теодора Савонік

Добрий вечір,підкажіть будласка що за хвороба може бути на огірках

Андрей

Добрый день
Что с огурцами

Анастасия Хахалева

На фото яке зробили при сонці неможливо розглянуть що у них, там просто сонячний блиск
Зв’яжіться з нашим агроном, він вам допоможе, на сайті є номер телефону https://semena.cc/uk/

Олег

Доброго вечора ! Два фото різні з різними проблемами.
На першому фото проблема з точними пятнами на листях?
На другому фото скручування листя, як з ним боротися?

Анастасия Хахалева

Це в теплиці огірки?
Якщо питання актуальне, можете з нашим агрономом зв’язатись на сайті є номер https://semena.cc/uk/

Анастасия Хахалева

Переноспороз, і квадріс точно не допомогає

2 фото схоже на опік пилком. Або шкідники

Андрей Кос

Доброго дня! Підкажіть будь ласка що не так з листям? Завчасно дякую

Анастасия Хахалева

По ознакам схоже на дефіцит азоту

Владислав

Нужен совет по огурцам, заболели ((( не могу понять чем, чтоб знать чем лечить. Буду признателен

Анастасия Хахалева

Опишіть проблему чи зверніться до нашого агронома, на сайті є номер телефону)

Юлия

Добрый день! Подскажите что не так,листики меня смущают, это балконные огурцы.

Анастасия Хахалева

Подивіться серед коментарів, є схожі по ознакам проблеми

Також рекомендую завязатись з нашим агрономом, його консультація допоможе

Инесса

Здравствуйте
Можете подсказать что это за болезнь на моих огурцах

Анастасия Хахалева

Ефективніше буде, якщо ви поспілкуєтесь з нашим агрономом, у нього багато практичного досвіду
на сайті є номер https://semena.cc/uk/

Андрей

Добрый день, такие пятнышки возникли на “балконных огурцах”, распространилось на соседние лоточки, но характер пятен не меняется и не усугубляется, подскажите в чем дело.

Андрей

Стоят на балконе, 8 этаж, температура днем до +30 , балкон открытый

Андрей

Спасибо!)

Лариса Соколянская

Добрий день. Підкажіть будь ласка що з огірками. Верхушка сохне, в совбурезь ніби щось підгризає .

Сергій Гречаний

Скоріш за все – це ураження клопом. Його можна побачити на рослинах зранку о 5.00 – 6.00 годинах. Він не вбиває рослини, а просто випиває з них сік. А в місці ураження розвиваються хвороби й верхівка перегниває.
Слід обробити рослини двічі:
Перше оприскування: Актелік з інтервалом 5-7 днів. час обробки 5.00
Друге оприскування: Ридоміл або Чарівник 80 грамів на 10 л води та Топсин М 25 на 10 л води

Мирослава

Доброго дня! З нашими огірками теж якась проблема. Підкажіть, будь ласка, що потрібно робити

Виктор Лещенко

Подскажите пожалуйста, что вызвало пожелтение листьев?За 3-4 дня пожелтели почти все огурцы на одной стороне огорода.

Виктор Лещенко

Дякую за відповідь.

Светлана

Подскажите пожалуйста,что это за пятна на листьях огурца?

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: