Вершинна гниль томатів: що це таке і як з нею боротись

Хвороби овочевих культур

Багато хто вважає вершинну гниль причиною бактеріозів. Городники придумали масу способів боротьби: від хімічного захисту (Квадріс, Ридоміл) до біологічного (йод, зеленка, біопрепарати) або взагалі використовують препарати з аптеки. Розповідаємо чи дієві ці методи і як все ж побороти хворобу.

Що таке вершинна гниль?

Вершинна гниль виникає при дефіциті кальцію в рослині.

Кальцій – це основна цегла для будівництва нових клітин. Оскільки точка росту плодів на помідорах це верхівка плоду (протилежна від місця кріплення плодів) і якраз на верхівці не вистачає «цегли» — кальцію — і формується мікро-тріщини на плодах.

На цих тріщинах поселяються хвороби — вони і створюють гнилі та висушені плями на плодах.

Навіть якщо масивно захищати від хвороби ці місця то, на жаль, хвороби все таки проб’ють захист і досить просто.

Основна ціль та завдання — наповнити рослину кальцієм!

Через листя це швидка доставка, але це доставка на “таксі і легковою машиною” – тобто цеглу на будівництво будете возити в дорожніх сумочках. При гострій потребі то можна але для будівництва масово не привезете будівного матеріалу.

Ключове питання: потрібно завезти кальцій через основні магістралі та на «вантажівках і потягах» – тобто через кореневу систему!

Чому через корінь кальцій не поступає в рослину?

Чотири основні причини блокування кальцію:

1. Магній – антагоніст для кальцію. Якщо даєте багато магнію в ґрунт, то рослина не зможе взяти кальцій з ґрунту. Тому з магнієвими добривами дуже обережно, не надто захоплюйтеся.

2. Дефіцит води. Якщо у вас немає можливості поливати томати, то з волога з ґрунту поступово висихає і ґрунтовий розчин стає значно солонішим. Наприклад, ви посолили воду і пішли поговорити з кумом по телефону.

Потім швиденько, через три години, повернулися до плити, а там з п’яти літрів солоної води лишився лише літр ропи (сильно солоної води). Так, якщо ґрунтовий розчин стає досить солоним, то рослина, в першу чергу, не може споживати кальцій. Тому, для насичення кальцієм рослин, в першу чергу потрібно полити ґрунт! Зробіть ґрунтовий розчин не солоним.

Томат, перець, баклажан, огірки випивають щодня близько п’ятисот літрів вод з однієї сотки. Якщо поливаєте раз в два дні, то норма поливу – одна тонна води на сотку! Якщо раз в три дні — півтори тони води.

3. Перенасичення солями ґрунтового розчину. Наприклад, під оранку дали гарний перегній, біля тони на сотку, потім кілограм десять нітроамофоски, п’ять кілограмів суперфосфота подвійного і Екоплант по десять кг на сотку. І з кожним поливом додавали по 1-2 грама під кущ помідора (300-600) грам на сотку. І тут виходить катастрофа! Ґрунт наскільки перенасичений різними солями, що рослина не спроможна споживати кальцій з ґрунту.

Потрібно розуміти що ви вносили і скільки. І можливо просто зупинити внесення добрив і лишити високу норму поливу без добрив!

4. Кислотність ґрунтового розчину. В межах рН 6,0-7,0 — це добре для рослини, кальцій не заблоковано. З більш низьким рівнем рН 5.5-6.0 це ще допустим. А нижче рН 5.5 — рослини вже не зможуть споживати кальцій. Тому для західних областей України притаманні більш кислі ґрунти і наче і дощі були, але кальцій не поступав в рослину і повсюди з’явилась вершинна гниль.

Топ-6 порад як запобігти вершинній гнилі

  1. Просто додайте води! Поливайте у обсязі не менше 500 літрів на сотку на добу.
  2. Мульчуйте травою, сіном, соломою і досить щільно, воюйте за кожен грам води.
  3. Якщо немає можливості поливати – боріться за кожен грам води. Можна використовувати чорну плівку.
  4. Використовуйте кальцієві добрива. По листу Хелатні: Брексіл Кальцій та подібні, або Кальцієву селітру.
  5. При гарному поливі давайте лише кальцієві добрива (Кальцієва селітра, Кальценіт).
  6. При перших ознаках хвороби частково призупинити розвиток “вершинки” допоможуть Квадріс, Світч, Ридоміл, тощо. Однак це тільки часткова тимчасова короткочасна затримка хвороби.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Анастасія Хахалева
Понад п'ять років досвіду роботи в друкованих виданнях. З 2015 по 2019 рік - головний редактор журналу «Супермаркет Насіння» і менеджер зі зв'язків з громадськістю, у зв'язку з чим обробляю і аналізую дані про товари, їх популярності і особливості від клієнтів і виробників. Закінчила Таврійський державний агротехнологічний університет за спеціальністю організація с / г виробництва. Магістр економіки, торгівлі і біржової діяльності.
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: