Основні шкідники і хвороби редису і методи боротьби з ними

Хвороби овочевих культур

Редис – це скоростигла культура, яка внаслідок короткого терміну вегетації зазвичай не уражається хворобами та не піддається нападам шкідливих комах. Все ж при певних несприятливих умовах врожаю редиски можуть нашкодити деякі шкідливі організми. Які хвороби та шкідники бувають на редисці та як з ними боротися читайте в статті.

Шкідники редису

Редису можуть шкодити як ґрунтові, так і наземні шкідники. При появі перших ознак проблеми, необхідно терміново вжити заходів щодо її усунення. Нижче розглянемо які комахи шкодять редисці та методи боротьби з ними.

Хрестоцвітні блішки

Комахи з сімейства листоїдів, які є небезпечними шкідниками сільськогосподарських культур. При масовому розмноженні жуки всього за кілька днів здатні знищити сходи редису.

Опис шкідника

Дорослі комахи – це дрібні жуки, злегка подовженої форми, чорного або темно-синього кольору, розміром від 2 до 3 мм. На голові знаходяться вусики, довжина яких не більше половини тіла шкідника. Шкідники листя редиски – це різностатеві особини, які відрізняються будовою статевих органів.

Личинки жовтуватого забарвлення, з трьома парами ніг. Лялечки також блідо-жовті, відкриті або знаходяться в коконі. Яйця дуже дрібні, овально-видовжені, світлі.

Життєвий цикл

Жуки зимують в ґрунті. Після пробудження, до появи культур на полях, харчуються бур’янами сімейства Хрестоцвітні (суріпиця, дика редька, біла гірчиця і т.д.).

Потім переселяються на культури й харчуються в теплу пору дня. Потім відкладають яйця в ґрунт, на листя або стебла культур. Після народження личинки розвиваються на коренях, де й ушкоджують кореневу шийку і листя. Заляльковування відбувається в ґрунті.

Повний цикл розвитку від яйця шкідники редису проходять за 25-55 днів в залежності від температури навколишнього середовища. Зазвичай за сезон розвивається одне покоління блішок.

Ознаки появи і шкода

Жуки виїдають верхні шари листя, де в міру розвитку формуються діри. Це призводить до зупинки росту рослин, деформації коренеплодів і в’янення бадилля. Уражені тканини є сприятливим середовищем для розвитку бактеріозу.

Заходи боротьби:

Народні засоби від шкідників редису:

  1. Якщо шкідників не велика кількість, можна припорошити рослини золою. Зольний пил при попаданні в дихальні шляхи шкідників призводить до їх загибелі. Однак зола працює тільки на імаго (дорослу особину) і не справляється з ґрунтовими личинками.
  2. Можна зробити приманку у вигляді прапорця з картону або фанери, покриті смолою або солідолом. Потім пройтися по рядах, розмахуючи прапорцем, злегка зачіпаючи листя. Шкідники почнуть стрибати й пристануть до приманки. Даний метод не працює проти личинок в ґрунті.
  3. Тканина, просочена відпрацьованим автомобільним або дизельним маслом. Клаптики тканини потрібно розкласти в міжряддях на відстані не менше 4 м. Через 2-3 дні перевернути тканину, щоб зібрати якомога більше шкідників.

Біологічні методи боротьби:

Для роботи по листу можна використовувати Актофіт, Бітоксибацилін і їх аналоги. Проти личинок в ґрунті застосовують Боверін, Метарізін або готову суміш Метавайт. Якщо перед цим на ділянці вносили гній, то обов’язково потрібно внести Нематофагін.

Хімічні препарати:

По листу на редисці можна обробляти тільки препаратами, які мають дуже короткий період розпаду – Вертімек, Актеллік і Протеус.

Для профілактики в ґрунт з посівом можна внести Форс – це контактний препарат, тому сильної шкоди від нього не буде.

Капустяні білянки або білани

Метелик білянки не шкодить культурам, але її личинки живляться коренеплодами та люблять соковиті листочки редиски.

Опис шкідника

Дорослі комахи – це великі та середні метелики з великими крилами, які в розмаху можуть досягати 6 см. Різностатеві особини відрізняються за видом лусок і волосків. Також є вторинні статеві ознаки, а саме розмір і забарвлення крил.

Яйця у капустяної білянки лимонно-жовтого кольору, ребристі, за формою схожі на кеглі, довжиною до 1,25 мм. Личинки (гусениці) злегка опушені, мають по 8 пар ніг. Лялечки закритого типу, без кокона.

Життєвий цикл

Метелики починають літати з квітня в денний час і харчуватися нектаром квітів. Самки відкладають по 150-300 яєць купками на зворотну сторону листя. Через 7-14 днів з них народжуються гусениці, які живуть відкрито і харчуються листям трав’янистих рослин.

Вони заляльковуються через 14-35 днів, прикріпляються на гілки та стебла рослин нижнім кінцем. Фаза лялечки триває від 1 до 4 тижнів в залежності від температури повітря. Зимують шкідники редису на стадії гусениці та лялечки на рослинних рештках.

Ознаки появи і шкода

Першим сигналом про те, що на рослині з’явилися шкідники є згорнуте листя з подовженими дірками. Гусениці розташовуються на нижньому боці листочків і потроху поширюються на сусідні рослини. Личинки здатні повністю винищити посіви редису.

Чим обробити редис від шкідників:

Народні засоби:

  1. Білани не терплять аромату гірчиці. Тому для боротьби з ними застосовують суміш зі 100 г сухої гірчиці й 10 л гарячої води, яка попередньо настоюється 2 дні. Для обприскування суміш розводять водою в пропорції 1:1.
  2. Розчин оцту. Для цього потрібно розвести 3 столові ложки 9%-ного оцту у відрі води та обробити рослини. Також можна додати до суміші по 2 столові ложки гірчиці й солі, і 1 чайну ложку меленого перцю.
  3. Харчова сода. Гусениці не переносять соду, тому нею можна посипати листя редису.

Біологічні засоби від шкідників редису:

Бітоксибацилін, Лепідоцид, Фітоверм-М, Актофіт, Актарофіт.

Хімічні препарати:

Проклейм, Актеллік. Їх можна використовувати для обробки по листу, оскільки вони мають дуже короткий період розпаду.

Личинки городньої совки

Багатоїдний шкідник, який в основному завдає шкоди рослинам сімейства Хрестоцвітні та Лободові. Гусениці городньої совки особливо небезпечні для молодих сходів редису.

Опис шкідника

Імаго метелик довжиною 19-23 мм з розмахом крил 40-50 мм. Передні крила темно-бурого кольору з темними поперечними лініями та частково білими плямами. Задні крила сірі з темною окантовкою. Різностатеві особини відрізняються будовою статевих органів.

Яйця жовтувато-білі, ребристі, діаметром 0,6-0,7 мм. Личинка (гусениця) довжиною 35-40 мм, сірувато-зеленого або темно-бурого кольору, з п’ятьма парами черевних ніг. Лялечки завдовжки 19-24 мм, червоно-бурого кольору.

Життєвий цикл

Літ метеликів починається в кінці весни – початку літа. Вони починають харчуватися нектаром квітів і відкладають яйця на нижню сторону листя. Одна самка здатна відкласти від 600 до 2700 яєць. Загалом метелики живуть 2-3 тижні.

Через 4-12 днів з яєць відроджуються личинки (гусениці), які розвиваються 24-50 днів в залежності від умов навколишнього середовища. Під час розвитку гусениці линяють 5 разів і проходять 6 вікових груп.

Потім лялечки заляльковуються і зимують в земляних коконах в ґрунті. Зимуючі лялечки здатні переносити навіть затоплення. У південних регіонах за сезон може розвиватися по 2-3 покоління.

Ознаки появи і шкода

Дані шкідники редиски небезпечні для молодих сіянців. Вони обгризають сходи, що призводить до зупинки росту коренеплоду. І якщо вчасно від них не позбутися, коренеплід залишиться на стадії корінця, тому що не буде розвиватися.

Заходи боротьби:

Народні засоби від шкідників редису:

  1. Настій з картопляної гички. Для його виготовлення потрібно взяти 500 г сухого бадилля картоплі та настоювати в теплому місці 4 години. Перед обприскуванням настій процідити та додати 50 г тертого господарського мила.
  2. Настій з цибулиння. Літрову банку цибулиння необхідно залити 2 л окропу і настоювати дві доби. Потім процідити настій і долити води так, щоб загальний обсяг становив 4 л. Для кращого прилипання рекомендується додати столову ложку рідкого мила.
  3. Відвар гірчичного порошку. 50 г порошку прокип’ятити в 1 л води та настоювати добу. Потім відвар розвести у 20 л води та обробити рослини.

Біологічні методи боротьби:

Актофіт, Актарофіт, Лепідоцид, Бітоксибацилін, Фітоверм-М.

Хімічні препарати:

Проклейм, Актеллік.

Дротяники і жуки-ковалики

Жуки-ковалики шкодять молодими пагонами та листі редису, а їх личинки підгризають соковиті коренеплоди.

Опис шкідника

Жуки довгастої форми, чорного або темно-бурого кольору, довжиною 10-14 мм. Самки від самців відрізняються розміром і формою вусиків.

Яйця дрібні, овальні, біло-брудного кольору. Личинки циліндричної форми, червоно-коричневого кольору довжиною до 27 мм.

Життєвий цикл

Жуки починаю літати з травня-червня і харчуватися на люцерні, викі, житі та інших культурних і бур’янистих злакових культурах. Зазвичай жуки живуть близько місяця. Після спарювання самки відкладають яйця в ґрунт на глибину 3-5 см. Один жук здатний відкласти до 300 яєць.

Через 17-31 день (в залежності від температури навколишнього середовища) з яєць виходять личинки, які шкодять багатьом сільськогосподарським культурам. Личинка здатна жити 3-4 роки та за цей час вона линяє 7-8 разів. Зимують личинки в ґрунті на глибині 30-40 см.

Дротяники заляльковуються в травні-червні та розвиваються 10-29 днів. Після цього жуки окрилюються, приступають до живлення і розмноження. Повний цикл розвитку шкідники редису проходять за 4-5 років.

Ознаки появи і шкода

Жуки-ковалики знищують листя редису, а дротяники – коренеплоди. Такі пошкодження призводять до розвитку гнилей та грибних хвороб. Редис гниє і чорніє всередині. Урожай, пошкоджений дротяниками, втрачає товарний вигляд і не зберігається.

Чим обробити редис від шкідників:

Народні засоби:

Для профілактики при посіві капустяних культур в кожен ряд можна насипати невелику кількість цибулиння.

Біологічні методи боротьби:

Внесення в ґрунт суміші препаратів Боверін і Метарізін, або готової суміші Метавайт.

Хімічні засоби від шкідників редису:

Антихрущ, Форс, Регент, Базудин.

Капустяна міль

Сама по собі міль не є небезпечною для капустяних культур, але її гусениці істотно шкодять зеленій масі рослин.

Опис шкідника

Метелик з крилами сіро-коричневого або темно-бурого кольору, які в розмаху можуть досягати 1,5 см. Самки від самців відрізняються будовою статевих органів і забарвленням крил. Яйця овальної форми, трохи сплюснуті, блідо-зеленого і лимонно-жовтого кольору, довжиною 0,2-0,3 мм.

Гусениці першого віку мають темно-коричневу голову, а інша частина тіла позбавлена пігментації. У наступних віках шкідник набуває зеленого або темно-коричневого забарвлення. Гусениця розміром – 7-11 мм. Лялечки завдовжки 7 мм, веретеновидної форми, розміщені в сріблястому коконі, який міцно прикріплений до субстрату.

Життєвий цикл

Метелики активні в вечірній і нічний час, і харчуються на квітах хрестоцвітних рослин. При масовому розвитку вони можуть літати й вдень. Загальна тривалість життя самців – 20 днів, а самок – 30 днів.

Кладка яєць починається на наступний день після спарювання і триває до 12 днів. Яйця відкладають по 1-5 штук на зворотну сторону листя або черешки кормових рослин. Одна самка здатна відкласти до 300 яєць.

Личинки (гусениці) народжуються через 4-7 днів і прокладають з нижньої сторони листа подовжено-овальну міну, в якій живуть 3-5 днів. Потім вони виповзають на поверхню, починають харчування і линяють.

Через 16-25 днів личинка закінчує харчування та заляльковується. Гусениця прикріплює кокон на нижню сторону листа або біля жилок кормової рослини.

Лялечка розвивається 7-15 днів і здатна переносити низькі температури. Імаго виходить з лялечки навесні наступного року або протягом вегетаційного періоду поточного сезону. Повний цикл розвитку капустяної молі триває 35-40 днів.

Ознаки появи і шкода

Самі по собі комахи безпечні для редиски, але личинки цих комах ушкоджують корінь рослини, виїдаючи в ньому отвори. Шкідники редису можуть повністю знищити молоде листя, що зупинить процес фотосинтезу і, відповідно, розвиток коренеплоду.

Заходи боротьби:

Народні засоби від шкідників редису:

  1. З міллю ефективно борються оси або мурашки. Щоб залучити на город цих корисних комах, потрібно розкласти на ділянці солодкі принади з варення, квасу і т.д.
  2. Сода і борошно. Потрібно змішати соду і борошно в рівних кількостях і отриманим порошком посипати посіви.
  3. Приманки. Оскільки метелики вночі летять на джерела світла, можна створити для них пастку. Її можна зробити з ліхтарика, спрямованого вниз, під яким на відстані 15-20 см від світла стоїть блюдце з рослинною олією. Шкідники при попаданні в олію, не можуть з неї вибратися.

Біологічні методи боротьби:

Актофіт, Актарофіт, Лепідоцид, Бітоксибацилін, Фітоверм-М.

Хімічні препарати:

Для обробки по листу – Проклейм і Актеллік. Внесення в грунт з посівом – Форс і Регент.

Капустяна муха

Небезпечний шкідник, який є переносником вірусних захворювань редису.

Опис шкідника

Дорослі комахи – це мухи сірого кольору, з прозорими крилами розміром 6-7 мм. Залежно від статі особини відрізняються будовою статевих органів.

Яйця білого кольору, сигаровидної форми, розміром до 1 мм. Личинки довжиною до 8 мм з блискучим тілом білого або жовтуватого відтінку. Пупарій коричневий, еліптичної форми, розміром до 5 мм.

Життєвий цикл

Мухи починають активно літати з кінця квітня – початку травня і харчуються на дикій квітучій рослинності. Через 2-3 дні починається спарювання, а через 8-15 днів самки відкладають яйця. Оптимальною температурою для цього процесу вважається + 10-12°C.

Одна самка відкладає по 100-150 яєць невеликими групами біля кореневої шийки рослин або в тріщини ґрунту. Через 5-10 днів з яєць відроджуються личинки першого покоління і починають просуватися до рослин. За 20-30 днів личинка тричі линяє і потім йде в ґрунт.

Личинки другого покоління після закінчення живлення йдуть в ґрунт і утворюють пупарій, який залишається на зимівлю. Він зимує в землі на глибині 10-15 мм.

Личинки першого покоління заляльковуються в ґрунті та розвиваються 15-20 днів. Друге покоління мух вилітає в червні-липні. Повний цикл розвитку триває 40-60 днів.

Ознаки появи і шкода

Личинки проникають всередину коренеплоду редису і проробляють в ньому численні ходи. Також шкідники редису є переносниками хвороб.

Чим обробити редис від шкідників:

Народні засоби:

  1. Розчин нашатирного спирту. Для його приготування потрібно розчинити 1 мл спирту в 1 л води та полити грядки.
  2. Кориця. Капустяну муху та інших шкідників редису відлякує запах кориці, тому порошок або палички розсипають в міжряддя.
  3. Для відлякування шкідливих комах необхідно змішати в пропорції 1:5 нафталін з піском або золою і цією сумішшю посипати ґрунт навколо рослин. На 1 м² можна використовувати не більше 30 г суміші.

Біологічні і хімічні засоби від шкідників редису:

Ті ж засоби, які використовують для захисту від капустяної молі.

Стеблові нематоди

Найнебезпечніші шкідники редису, які харчуються соком рослин. Вони можуть жити в кореневій шийці плоду, самому корені або стеблі.

Опис шкідника

Круглий черв’як з тонким тілом мікроскопічного розміру. Це різностатевий шкідник, де самки та самці відрізняються один від одного будовою статевих органів.

Яйця подовжено-овальні, злегка більше діаметра тіла самки. Личинки по зовнішньому вигляду нагадують звичайного хробака, але мають недорозвинену статеву систему.

Життєвий цикл

Нематода живе в ґрунті, де і проникає в рослини. Іноді зараження відбувається через місця пошкоджень від дротяників. При високій вологості ґрунту значно зростає ризик зараження посівів нематодою. Також ймовірність зараження нематодою збільшується при внесенні перегною або свіжого гною.

Самки здатні відкладати яйця при температурі від +5°С до +37°С, але оптимальним для них є діапазон +20°-24°С. Одна самка здатна відкласти в загальному до 250 яєць в тканини рослини господаря. Яйця добре переносять зиму.

Личинки внаслідок линяння проходять чотири стадії розвитку і також можуть йти на зимівлю в ґрунті або овочесховищах в тканинах рослини-господаря.

З урахуванням температури навколишнього середовища на розвиток однієї генерації шкідників редису йде 20-45 днів.

Ознаки появи і шкода

Пошкоджений редис припиняє ріст, в багатьох випадках рослина в’яне, хворіє і гине, а коренеплід повністю згниває.

Заходи боротьби:

Народні засоби від шкідників редису:

  1. Зменшити кількість нематод в ґрунті можна за допомогою приманок з розрізаних картоплин. Шматки картоплі закопують в ґрунт, через 3-5 днів відкопують та спалюють. Цю процедуру можна повторити кілька разів.
  2. До посіву основної культури невеликі ділянки можна полити окропом. Це знизить кількість шкідників в ґрунті. Також цей метод відмінно підійде для теплиць і парників, або для вирощування під плівкою.

Біологічні методи боротьби:

Внесення в грунт препарату Нематофагін за інструкцією.

Хімічні препарати:

Інсектициди слабо справляються з нематодою.

Профілактичні методи боротьби зі шкідниками редису

Щоб добре росла і плодила редиска, комахи, які їй шкодять, не повинні розмножуватися і комфортно себе почувати на вашій ділянці. Для профілактики їх появи необхідно проводити такі заходи:

  1. Очищення ділянки від рослинних залишків попередника і бур’янів, а також стеження за чистотою в посівах по час вегетації.
  2. Перекопування ґрунту восени для того, щоб зимуючі комахи виявилися на поверхні та загинули.
  3. Сівозміна. Редис і інші хрестоцвітні культури варто повертати на одне і те саме поле не раніше, ніж через 4-5 років.
  4. Проведення нормованих поливів і внесення добрив, а також контроль кислотності ґрунту.
  5. Своєчасне видалення заражених рослин з ділянки.
  6. При ранніх посівах можна накрити редис агроволокном, яке не тільки прискорить розвиток, але і захистить культуру від нападу мух і жуків.
  7. Обов’язкове внесення біологічних препаратів проти ґрунтових шкідників, восени та перед посівом.
  8. Розпушування ґрунту в міжряддях під час вегетації для знищення лялечок комах.

Порада! При ранніх посівах необхідно запастися біопрепаратами та засобами захисту рослин з осені. Взимку їх не можна відправляти, оскільки при мінусовій температурі біопрепарати зіпсуються, а хімічні пестициди можуть випасти в осад і їх ефективність пропаде. Тому засоби захисту рослин слід купувати в безморозний період.

Хвороби редису

Часто до втрати або погіршення якості врожаю редиски призводять хвороби. І з огляду на те, що це скоростигла культура і використання хімічних інсектицидів на ній не рекомендується, слід проводити профілактичні заходи. Як попередити та розпізнати хвороби редиски, читайте далі.

Кила

Грибкове захворювання, яке вражає все хрестоцвіті рослини – всі види капусти, редис, редьку, дайкон, ріпу і ін. Кіла може привести до втрати 50% врожаю або знищити його повністю.

Симптоми

Надземна частина редису в’яне і жовтіє. На корінцях і коренеплодах формуються нарости веретеновидної або округлої форми різних розмірів. Поступово вони буріють і згнивають.

Умови для розвитку хвороби редису

Особливо часто рослини уражаються на кислих або важких глинистих землях. Також до розвитку захворювання призводять занадто часті або рясні поливи та висока температура (від +25°С). Водночас, найбільший збиток кила заподіює під час тривалої посухи.

Джерело зараження

Зараження відбувається через ґрунт, де спори гриба живуть 5-6 років. Поширюється хвороба через насіння, ґрунт і гній, який розносять черви, що мешкають в ґрунті.

Кила уражує не тільки «культурні» хрестоцвіті, а й дикорослі рослини (грицики, суріпиця). Тому їх обов’язково потрібно прибирати з поля.

Заходи боротьби:

Кила не піддається лікуванню. При її виявленні на ділянці не рекомендується висаджувати рослини сімейства Хрестоцвітних протягом 4-5 років. Також розвиток хвороби можна попередити якщо створити оптимальний рН ґрунту і дотримуватися нормованих поливів.

Також знезаразити ґрунт і рослини можна шляхом поливу розчинами препаратів Тіовіт Джет, Фундазол, Бенорад.

Борошниста роса

Поширене захворювання, яке шкодить практично всім городнім і садовим культурам. При сильному розвитку хвороби врожайність редису падає на 50% і більше, а також знижується якість коренеплодів.

Симптоми

Листя і черешки редису покриваються нальотом, який з вигляду нагадує розсипану муку білого або сірого кольору. Згодом наліт стає щільніше і перетворюється у великі бурі плями з чорними вкрапленнями.

Хворі тканини на рослині відмирають і в тих місцях з’являються дірки. В результаті листя повністю відмирає і в рослині порушується процес фотосинтезу.

Умови для розвитку хвороби редиски

Розвитку захворювання сприяє спекотна або волога погода, а також різкі перепади температури.

Джерело зараження

Патоген поширюється від хворих рослин до здорових після дотику, з вітром і краплями води.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Розчин деревної золи. Для його приготування потрібно 300 г просіяного попелу залити водою, так щоб вона покрила порошок і довести до кипіння на плиті. Потім відвар процідити й долити в нього води так, щоб загальний обсяг становив 10 л. Обприскування рослин можна проводити кожні 10 днів.
  2. Кальцинована сода. 10 г соди потрібно повністю розчинити в 3 л води, а потім долити води, так щоб вийшло 10 л розчину. Також можна додати 10 г мила та обробити посіви.
  3. Кисломолочні продукти. Для приготування розчину підійде кефір, сироватка або кисле молоко. Потрібно 1 л продукту розвести у відрі води й обробити рослини 3 рази з проміжком між обприскуваннями в 3 дні.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Тріходермін, Фітоспорін.

Хімічні фунгіциди:

На такий скоростиглій культурі, як редис заборонено використання хімічних фунгіцидів.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса)

Поширена шкідлива хвороба, яка вражає всі надземні частини рослин, а також частково коренеплоди й насіння.

Симптоми

Ознаками пероноспорозу на редисці є поява білих, потім жовтих і бурих плям на листі. На зворотному боці аркуша помітний білий, а потім сіро-ліловий наліт. Надалі плями збільшуються і листя повністю жовтіє. Через ураження листя рослини поступово пригнічуються і надалі гинуть.

Крім листового апарату коренеплоди також можуть уражуватися. Несправжня борошниста роса призводить до того, що коренеплоди розтріскуються і покриваються темними плямами. На насінниках пероноспороз вражає плоди, які покриваються сірими видовженими плямами. Це призводить до того, що вони не утворюють насіння або формують щупле насіння з низькою схожістю.

Умови для розвитку хвороби редису

Хвороба звичайно виникає після різкого перепаду температури, який буває пізно восени або рано навесні.

Джерело зараження

Збудник пероноспорозу зимує на рослинних рештках і передається насінням. Під час вегетації спори гриба передаються з краплями дощу або з поливом.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Сірка. Обпилювання рослин меленою сіркою нормою 300 г на 100 м².
  2. Молоко. Для приготування розчину потрібно взяти 1 л молока, 40 крапель йоду і 35 г натертого господарського мила. Цим засобом можна обробляти рослини кожні 7-10 днів.
  3. Цибулиння. Для приготування настою потрібно в 10 л води додати 0,5 кг лушпиння і прокип’ятити суміш на повільному вогні. Потім залишити відвар на 2 дні настоюватися. Після процідити та обробити рослини.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Гуапсин.

Хімічні фунгіциди:

Хімічні засоби від хвороб заборонені до використання на скоростиглих культурах.

Чорна ніжка

Хвороба поширена повсюдно на редисці. Особливо сприйнятливі до захворювання проростки насіння і молоді сходи в парниках і теплицях.

Симптоми

На початковій стадії у сіянців темніє основа стебла. У цьому місці воно стає пухким і тонким. Потім частина кореневої шийки чорніє і засихає.

Також чорна ніжка може розвиватися на редисці в фазі формування коренеплоду. Уражені тканини розм’якшуються, а поверхня покривається білим грибковим нальотом.

Умови для розвитку хвороби редиски

При несприятливих умовах для росту і розвитку, рослини втрачають здатність протистояти хворобам. Цьому сприяє підвищена кислотність ґрунту, різкі перепади вологості ґрунту, загущення посівів і надмірні поливи.

Джерело зараження

Грунт.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Вапнування ґрунту, оскільки для розвитку чорної ніжки сприятливе кисле середовище.
  2. Зола. На ґрунті, опудренному деревною золою або сажею, менше розвивається чорна ніжка і, до того ж добре ростуть культури.
  3. Сода. Вона допомагає загальмувати розвиток хвороби. Соду вносять шляхом обприскування содовим розчином – 5 чайних ложок на 1 л води.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Серенада АСО, Фітохелп, Фітоспорін, Гуапсін, ЕМ-1, Байкал.

Хімічні фунгіциди:

Полив грунту відразу після посіву – Магнікур Енерджі (Превікур Енерджі) та Енергодар.

Профілактичні заходи боротьби з хворобами редису

  1. Дотримання сівозміни. Редис можна вирощувати щорічно на одному і тому ж полі. Його слід чергувати з такими культурами, як томат, буряк, морква і т.д.
  2. Використання якісного насіння, яке було оброблене протруйниками.
  3. Знищення бур’янів, оскільки на них можуть зимувати збудники хвороб.
  4. Прибирання з поля рослинних залишків, тому що на них можуть залишатися патогени.
  5. Оптимальна густота посіву. При загущенні посівів редиски ймовірність розвитку хвороб вище через погану вентиляцію і накопичення вологи на листках.
  6. Нормовані поливи. При переливі або посусі рослини слабшають і уражаються хворобами.
  7. Боротьба зі шкідниками редису, оскільки вони можуть бути переносниками та розповсюджувачами інфекції.
  8. При виявленні хворої рослини варто її прибрати з поля і знищити.

Біологічні препарати для боротьби зі шкідниками і хворобами редису

Назва препаратуШкідливий організм, проти якого проводиться обробкаНорма витрати препаратуФасування
АктарофітКапустяні білани, совки, міль10 мл/5 л води250 мл, 1 л
АктофітХрестоцвітні блішки, білани, совки, міль4 мл/1 л води40 мл, 200 мл, 900 мл, 4,5 л
Байкал ЕМ-1Чорна ніжкаПолив розведеним препаратом в пропорції 1:1000 (2 ковпачка або 1 ст.л. на відро води) 1 раз на тиждень250 мл, 500 мл, 1 л
БітоксибацилінХрестоцвітні блішки, білани, совки, міль35 мл/4-5 л води35 мл, 125 мл, 1 л
БоверінПроволочник, личинки хрестоцвітної блішки0,2-0,5 л на 10 л води1 л, 200 гр
ГуапсинПероноспороз, чорна ніжка60 мл/3 л води на 1 сотку150 мл, 500 мл, 1 л, 5 л
ЛепідоцидКапустяні білани, совки, міль2-4 л/га на 200-400 л води35 мл, 125 мл, 1 л
Метавайт-СПроволочник, совка, личинки хрестоцвітної блішки60 г/5-10 л води на сотку60 г
МетаризинПроволочник, личинки хрестоцвітної блішки100 мл на 10 л води1 л, 5 л
НематофагінНематода, личинки хрестоцвітної блішки100-300 мл на 10 л води (внесення в ґрунт до посіву)1 л, 5 л
Серенада АСОЧорна ніжка4-6 л/га10 л
ТріходермінБорошниста росаЗамочування насіння: 20 г/1,5 л води на 10 кг.
Обприскування по листу: 20 г/5 л води на 1 сотку
20 г, 100 г
Фітоверм-МКапустяні білани, совки, міль2 мл/1 л води на 10 кв.м2 мл
ФітоспорінБорошниста роса, пероноспороз, чорна ніжка1,5 г на 1 л води (замочування насіння)
10 г на 5 л води (обробка по листу)
10 г, 200 г
ФітохелпПероноспороз, чорна ніжкаОбробка насіння: 10-20 мл на кг, 0,7-1 л води;
Обприскування рослин: відкр.гр. – 1-2 л / га; закритий.гр. – 2-3 л / га
5 мл, 35 мл, 500 мл
ФітоцидБорошниста роса, пероноспороз, чорна ніжка1,5-2,5 л/га або 5-10 мл на 0,5 л води10 мл, 125 мл, 500 мл, 1 л

Хімічні пестициди для боротьби з хворобами та шкідниками редиски

Назва препаратуШкідливий організм, проти якого проводиться обробкаНорма витрати препаратуФасування
Вертімек 018 ЕС, к.е. (абамектін, 18 г/л)Хрестоцвітні блішки0,7-1 л/га10 мл, 100 мл, 1 л
Актеллік 500 ЕС, к.е. (піріміфос-метил, 500 г/л)Хрестоцвітні блішки, білани, совка, міль0,3-1,5 л/га6 мл, 100 мл, 5 л
Протеус, м.д. (тіаклоприд, 100 г/л+дельтаметрин, 10 г/л)Хрестоцвітні блішки0,5-0,75 л/га1 л, 5 л
Форс 1,5 G, г. (тефлутрін, 15 г/кг)Комплекс ґрунтових шкідників4,5-5 кг/га20 кг
Проклейм 5 SG, в.г. (емамектін бензоат, 50 г/кг)Капустяні білани, совка, міль0,2-0,3 л/га4 г, 40 г, 1 кг
Антихрущ, к.с. (імідаклоприд, 100 г/л + біфентрин, 100 г/л)Личинки дротяників0,8-1,0 л/га10 мл, 30 мл, 150 мл, 1 л, 5 л
Регент 20 G, г. (фіпроніл, 20 г/кг)Комплекс ґрунтових шкідників5-10 кг/га10 кг
Тіовіт Джет, в.г. (сірка, 800 г/кг)Кила80-100 г на 2-3 л води на 10 кв.м40 г, 20 кг
Фундазол, з.п. (беноміл, 500 г/кг)Кила10-15 г на 10 л на 20 кв.м (полив грунту перед посівом)10 г, 200 г
Бенорад, з.п. (беноміл, 500 г/кг)Кила0,3-0,6 кг/га5 кг
Магнікур Енерджі (Превікур Енерджі), в.г. (пропамокарб гідрохлорид-530 г/л+фосетил алюмінію-310 г/л)Чорна ніжка3 мл на 2 л води на кв.м (полив відразу після посіву і через 7-10 днів)10 г, 60 г, 500 г

На скоростиглих культурах (редис, салат, зелень) заборонено використовувати більшість хімічних засобів захисту рослин. Тому слід ретельніше підбирати біологічні або органічні технології обробітку редису.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
4 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Николай

Добрый день подскажите что это такое, и как с ним бороться

Владислав

Вже на перших абзацах стало помітно, що цю статтю написала розумна людина! Особисто мене цікавили хвороби і шкідники редису, а також біопрепарати проти цього. І я отримав вичерпну інформацію без зайвої “води”. Дякую!

Александр

добрый вечер скажите что эта за болезнь редиски.и какими припаратами нужно с ней бороться?

Анастасия Хахалева

Схоже на ознаки шкідливого впливу слимаків. Можна спробувати інсектициди

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: