Тута Абсолюта або томатна мінуюча міль – опис шкідника, шкода та заходи боротьби

Шкідники овочевих культур

Захист сільськогосподарських культур є найскладнішим завданням для виробників. Особливо все ускладнюється з появою нових шкідників, які виробляють стійкість до перевірених інсектицидів.

Одним із таких злісних сучасних шкідників є Тута Абсолюта, яка своїм швидким поширенням щороку загрожує врожаю Пасльонових культур у відкритому та закритому ґрунті.

Походження Тути Абсолюти

Батьківщиною комахи є Південна Америка, регіон Анд (Перу, Болівія, Чилі). Вперше томатна мінуюча міль згадувалася в 1917 році та після цього про неї практично не згадували, крім спеціалізованих наукових публікацій.

Перші записи про пошкодження томату Тутою Абсолютою було зроблено у 2008 році в Італії. Припускають, що шкідник прибув туди з американського континенту разом із такими рослинами, як картопля, томат і перець. Комаха легко адаптується до нових умов. Також завдяки крихітному розміру яєць та лялечок, вона непомітно поширюється з харчовими продуктами та іншими товарами.

Пізніше мінуюча міль з’явилася у Північній Африці, потім на більшій частині Середземноморської Європи. Той факт, що Тута Абсолюта поступово поширилася з Півдня на Північ, говорить про те, що вона добре адаптується до нових умов проживання.

У 2010 році томатну міль було завезено в Україну разом з томатами з Туреччини та Сирії. Через це було запроваджено тимчасову заборону на імпорт овочів сімейства Пасльонові. Також було вжито заходів щодо знищення осередків виникнення шкідника. Цими заходами вдалося ненадовго призупинити масове поширення карантинного об’єкта.

Але всупереч усім часом у нашій країні Тута Абсолюта на томатах зустрічається в різних областях і завдає істотної шкоди.

Опис шкідника

Американська томатна мінуюча міль (Tuta Absoluta Myer) належить до класу лускокрилих і сімейства виємчастокрилих молей. Також у літературі можна зустріти міль під такими назвами, як томатний листовий мінер або американський томатний точильник.

Доросла комаха (імаго) довжиною 5-7 мм, сіро-коричневого кольору. Самці зазвичай темніші за самок. Передні крила вузькі, з темними плямами, а задні – темно-сірого кольору, ланцетоподібні з довгими лусочками. Розмах крил – 10-15 мм.

Гусениці першого віку розміром близько 0,5 мм, спочатку жовтого кольору, а потім стають жовто-зеленими. У задній частині голови є характерна чорна смуга. Дорослі гусениці червоного кольору й у довжину досягають 9 мм. Лялечки темно-бежеві, розміром 6 мм. Яйця дрібні, подовжені, кремово-білого забарвлення, завдовжки 0,35 мм.

Життєвий цикл

жизненный цикл минирующей моли
Життєвий цикл томатної молі

Тута Абсолюта – це комаха з повним циклом перетворення та високою швидкістю розмноження. У теплиці за рік може формуватися по 13-15 поколінь шкідника. Мінімальною температурою для розвитку томатної молі є +7…+8°С.

Самки відкладають яйця весь день, але найбільша активність відзначається саме після настання сутінків. Усього одна самка мінуючої молі може відкласти 250-260 яєць на зворотний бік листя чи стебел рослин.

Розвиток яєць триває від 4 до 6 днів. Після виходу з яйця гусениці починають активно харчуватися листям і пагонами кормових рослин. У цей час вони проходять 4 роки розвитку. Відповідно до температури повітря гусениці розвиваються від 11 (при +30°С) до 36 (при +15°С) днів.

На період лялькування вони можуть залишатися в рослині або виповзати назовні та падати на землю. Другі випускають шовкову нитку та з неї формують кокон. Гусениці, що залишилися в листі, заляльковуються без кокона. Фаза лялечки триває 9-11 днів. За несприятливих умов цей термін може збільшуватися до 20 днів улітку або 65 днів узимку.

Шкідник здатний зимувати на стадії імаго, лялечки та яйця. Дорослі комахи живуть від 9 до 23 днів. Повний цикл розвитку Тути Абсолюти займає мінімум 29 та максимум 89 днів.

Метелики ведуть потайний спосіб життя, тому вдень їх можна побачити лише при струшуванні рослин. Якість їжі відіграє велику роль у харчуванні шкідника. Вченими було зазначено, що Тута Абсолюта найшвидше розвивається саме на томатах. На інших рослинах сімейства пасльонових, чисельність комах завжди значно нижча.

Шкідливість мінуючої молі

Томатна мінуюча міль завдає шкоди всім пасльоновим культурам на різних фазах розвитку. Крім томатів, вона шкодить баклажанам, перцю, картоплі та дикорослим рослинам. Але при переселенні на нову територію Тута Абсолюта здатна переходити й на рослини інших сімейств. З цих причин шкідника було віднесено до карантинних організмів.

Характерною ознакою пошкодження листя гусеницями Тути Абсолюти є те, що вони виїдають у них ходи або так звані міни. Іноді гусениці проникають усередину плодів, але насамперед це незрілі плоди. Пошкоджене листя, плоди та квітки є воротами для розвитку різних інфекцій.

Численне поширення та пошкодження томатною міллю здатне призвести до повної загибелі рослин і навіть цілих полів.

Чому з мініруючою міллю складно боротися:

 • Швидке розмноження та велика кількість поколінь.
 • Можливість виживання на кількох видах рослин.
 • Здатність гусениць ховатися всередині пошкоджених органів культур, тобто вести потайний спосіб життя.
 • Стійкість до багатьох інсектицидів.
 • Відсутність природних ворогів, здатних значно скоротити чисельність шкідника.
 • Безперервне розмноження, тобто на рослині, шкідник може знаходитися одночасно в різних стадіях розвитку.

Заходи боротьби з мінуючою міллю або Тутою Абсолютою

Профілактика

 1. Знищення бур’янів, які можуть стати альтернативою харчування для шкідників у відкритому та закритому ґрунті.
 2. Глибокий обробіток ґрунту для знищення лялечок у ньому.
 3. Включення в сівозміну культур, які не належать до сімейства Пасльонові. Наприклад, при посадці на полі огірка чи кабачка шкідники гинуть через відсутність їжі.
 4. Використання здорового садивного матеріалу.
 5. Ретельне видалення пошкодженого листя та інших заражених органів рослин з подальшим спалюванням.
 6. Дезінфекція робочого інвентарю, тари та одягу.
 7. Мульчування посівів, щоб перешкоджати заляльковуванню гусениць у ґрунті.
 8. Використання захисних бар’єрів із сіток від комах. Також у теплицях варто подбати про те, щоб двері закривалися щільно, тому що дорослі комахи здатні проникати через вузькі щілини.
 9. Сезонна дезінфекція перекриттів, каркасів та місць, де можуть ховатися комахи у теплиці.

Способи контролю шкідника

туту абсолюта фото на томатах
Пошкодження плодів томату Тутою Абсолютою

Як і з іншими небезпечними шкідниками, необхідно контролювати появу Тути Абсолюти на томатах, до того, як вона катастрофічно розмножиться. Тому встановлюють моніторингові пристрої в теплицях і на полях.

Найефективнішими є пастки на основі жіночих статевих гормонів шкідника. Вони допомагають скоротити чисельність шкідника, не завдаючи жодної шкоди людині та навколишньому середовищу.

Також можна самостійно зробити пастку для молі за допомогою пластикового контейнера із широкими бічними отворами на висоті понад 20 см від основи. Пастку наповнюють водою і зверху наливають шар олії або рідкого мила. Над рідиною підвішують диспенсер із феромонами.

Пастки встановлюють відразу після висадки культури на висоті 50 см від ґрунту з розрахунку 15-20 шт на гектар. Перевірку пасток варто проводити щонайменше один раз на тиждень, а в небезпечні періоди – через день. Також слід своєчасно проводити заміну рідини у пастках та міняти диспенсер.

Оскільки мінуюча міль активна в нічний час, її приваблюють усі джерела світла. Тому можна зробити світлову пастку. Ще зараз у продажу є спеціальні пастки, які працюють від сонячного світла та самостійно включаються вночі. На відміну від феромонних пасток, які приваблюють лише самців, у світлові потрапляють усі комахи незалежно від статевих ознак.

Біологічні методи боротьби

 • Препарати на основі бактерії Bacillus thuringiensis (Бітоксибацилін, Лепідоцид). Також добре себе показали препарати із грибом Metarhizium anisopliae (Метаризин). При використанні гриба смертність самок підвищується на 37%, а самі яйця інфікуються через 72 години. Добре зі шкідником справляється обробка рослин щотижня сумішшю Бітоксибациліну з Боверином і Актофітом.
 • Хижі клопи Nesidiocoris tenuis та Macrolophus pygmaeus. Вони харчуються яйцями та личинками мінуючою молі. Але при використанні клопа Macrolophus pygmaeus варто враховувати, що при нестачі жертв він починає харчуватися рослинами.
 • Використання яйцеїдів – природного ворога Тути Абсолюти (Trichogramma pretiosum, Trichogramma achaeae, та Trichogrammatoidea вactrae). Вони застосовуються для контролю шкідника на початкових стадіях появи.

Хімічні препарати проти Тути Абсолюти

 1. Спіносад (Спінтор чи Лазер). Даний препарат забезпечує високий рівень контролю лускокрилих шкідників та має низький рівень токсичності. Діюча речовина проникає у шкідливий організм через кутикулу та з їжею, і вражає нервову систему комахи.
 2. Спіротетрамат (Мовенто). Після проникнення в рослину діюча речовина поширюється по рослині та викликає загибель комах. Він забезпечує надійний захист нового приросту листя, пагонів та кореневої системи.
 3. Флубендіамід (Белт). Діюча речовина високої ефективності, яка має швидкий «нокдаун-ефект» проти широкого спектра лускокрилих шкідників, у тому числі проти томатної мінуючої молі.
 4. Піріміфос-метил (Актеллік 500, Актуал). Препарати мають трансламінарний розподіл по всій рослині та винищують шкідників, які харчуються на нижній частині листка.
 5. Абамектин (Лірум 78, Вермітек, Акарамік). Це препарати кишкової дії із вираженою контактною активністю. Вражають нервову систему комах та кліщів і призводять до паралічу на кілька годин.
 6. Емамектин бензоат (Проклейм, Турил). Це друге покоління абамектину, яке має сильніший вплив на шкідників при використанні невисоких норм.
 7. Хлорантраніліпрол (Кораген, Воліам Флексі). Інсектициди для контролю лускокрилих та інших видів комах. Викликають швидкий параліч із наступною смертю шкідників. Діюча речовина поглинається корінням томатів, після чого потрапляє до надземної частини рослини, де дія препарату зберігається протягом 28 днів.
 8. Імідаклоприд (Когінор, Коннект, Прованто Максі, Конфідор та т.р.) та тіаклоприд (Біскайя, Вирій, Каліпсо). Вони ефективні проти мінуючої молі і є токсичними для широкого спектра шкідників, що смокчуть і гризуть. Препарати на основі імідаклоприду мають системний характер дії, а також тривалу залишкову активність проти сисних комах.
туту абсолюта фото на помидорах
Оскільки Тута Абсолюта – це нічна комаха, всі обробки варто проводити у вечірній час

Тільки інтегрований захист зможе допомогти позбутися такого злісного шкідника, як томатна міль. Тому важливо стежити за першими ознаками появи шкідника і відразу ж вживати заходів щодо боротьби з ним.

Діліться в коментарях, чи стикалися з Тутою Абсолютою на своїх рослинах і як боролися з карантинною комахою.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: