Шкідники моркви і боротьба з ними

Шкідники овочевих культур

Велика і солодка морква – це мрія кожного городника. Але завдяки своїй солодкості та специфічному запаху, її дуже люблять багато комах. Оскільки морква є коренеплодом, її часто пошкоджують ґрунтові шкідники, що призводить до зниження розміру і якості врожаю. Також погіршувати стан рослин здатні попелиці, совки та листоблішки.

Як розпізнати шкідників моркви, а також як з ними боротися за допомогою профілактики, народних, біологічних і хімічних методів, читайте в статті.

Морквяна муха

Морквяна муха – поширений небезпечний шкідник моркви, який ще шкодить пастернаку, петрушці та селері. Особливої шкоди завдає на полях, де не дотримуються сівозміни.

Опис шкідника

Дрібні мухи середньою довжиною від 4 до 5 мм з чорним черевцем і прозорими крилами. Яйця молочно-білого кольору, овальної форми.

Личинки червоподібної форми, світло-жовтого забарвлення, з загостреним переднім кінцем довжиною до 6-7 мм. Пупарій (фаза лялечки) світло-коричневого кольору, розміром 4-5х0,9-1,3 мм, з зовнішньою сегментацією.

Життєвий цикл

Літ мух починається з другої половини травня і триває до кінця червня. Комахи активні ввечері та рано вранці, а вдень віддають перевагу перебувати в тінистих і вологих місцях.

Масовому розмноженню шкідників моркви сприяють помірно тепла і волога погода. Муха відкладає яйця в ранкові та вечірні години біля основи стебел зонтичних рослин.

Максимальна плодючість однієї самки становить 100-120 яєць при вологості повітря 70-80% і температурі +18…+20°С, а з підвищенням температури вона знижується.

Личинки з’являються через 5-7 днів при температурі +21…+24°С і вологості повітря 65-70%. Вони проникають в коренеплід і там активно харчуються близько місяця.

Мухи другого покоління з’являються з середини липня і відкладають яйця до кінця серпня. Частина личинок восени йде на заляльковування в ґрунт, а частина – в сховище разом з коренеплодами. Зимує пупарій в ґрунті на глибині від 5 до 25 см.

Ознаки ушкодження і шкода

Уражені личинками морквяної мухи коренеплоди легко розпізнати по листю, яке набуває фіолетового відтінку. На моркві добре буде видно тріщини та ходи з некротизованими ділянками. Ці ушкодження нагадують укуси дротяників.

Нерідко коренеплоди стають дерев’янистими, потворними та утворюють перетяжки. У сховищах личинки переповзають з одного коренеплоду до іншого і проникають в серцевину. Максимальна шкідливість відзначається в роки з тривалими літніми дощами.

Чим обробити моркву від шкідників:

Народні засоби:

 1. Насипання відлякуючих засобів в міжряддя: мелений червоний або чорний перець і гірчичний порошок.
 2. Контролювати літ мухи можна за допомогою жовтих клейових пасток, а також водних пасток, наповнених квасом, що заграв. Їх розміщують по краях поля.

Чим обробити від морквяної мухи – біологічні методи:

Актофіт, Актарофіт і інші.

Як позбутися від морквяної мухи хімічними препаратами:

Обприскування рослин інсектицидами – Енжіо, Карате 050 Зеон, Актеллік 500, Патріот, Борей Нео, Турбо Престо, ЖукОФФ, Дантоп 500, Стоп Жук.

Морквяна листоблішка

Поширені комахи, які за зовнішнім виглядом нагадують тлю і цикадок. Листоблішка часто зустрічається на городах, полях і лісистій місцевості, особливо там, де ростуть хвойні дерева.

Опис шкідника

Імаго блідо-зеленого кольору, середнім розміром 3 мм, з червоними очима і зеленими крилами. Яйця веретеновидної форми, білого і жовтого кольору, розміром 0,3 мм.

Личинки 1-го віку (бродяги) плоскі, овальної форми, зеленувато-жовтого кольору з червоними очима. Старшого віку личинки (німфи) мають більш опуклу форму і жовтий окрас.

Життєвий цикл

Листоблішки починають відкладати яйця з другої половини травня на край листової пластинки, на черешках і стеблах. Одна самка здатна відкласти від 400 до 750 штук.

Личинки 1-го віку з’являються через 20 днів і присмоктуються до листків, але рухову активність не втрачають і можуть переміщатися по рослині. Личинки проходять 5 фаз розвитку, які в загальному тривають 30 днів.

Масовий літ листоблішок відзначається з кінця липня. Період розвитку від яйця до імаго на моркві триває 40-45 днів. За рік розвивається тільки одне покоління шкідника.

На початку вересня шкідники моркви переселяються на хвойні дерева, де і зимують. Також нерідко самки залишаються зимувати на дикій моркві.

Ознаки появи і шкода

Морквяні листоблішки харчуються соком листя, яке через це втрачає тургор, скручується і стає зморшкуватим. В результаті врожайність коренеплодів і насіння знижується, страждає і якість коренеплодів.

Через повільне зростання тканин коренеплід стає твердим, втрачає соковитість і смак і знебарвлюється. Також листоблішки є переносниками вірусних захворювань.

Листоблішка морквяна – заходи боротьби:

Народні засоби:

Обприскування настоєм тютюну. Свіже або сухе листя тютюну заливають гарячою водою з розрахунку 1:10. Настій витримують добу при кімнатній температурі в темному місці, потім проціджують і обприскують посіви.

Для кращого зчеплення настою на листках, перед обприскуванням в нього додають 1-2 столові ложки рідкого мила. Обробку можна повторювати кожні 2 тижні.

Морквяна листоблішка – біологічні методи боротьби:

Актофіт, Актарофіт і інші.

Хімічні препарати:

Актеллік 500, Патріот, Борей Нео, Турбо Престо, ЖукОФФ, Дантоп 500, Стоп Жук, Децис і інші.

Вербово-морквяна попелиця

Один з основних видів попелиці, що ушкоджують моркву та інші зонтичні рослини, в тому числі пастернак, кріп і петрушку. Власне, сама тля не здатна значно пошкодити культуру. Але вона є переносником вірусних захворювань, які призводять до значних втрат.

Опис шкідника моркви

Крилаті самки темно-зеленого кольору і завдовжки 1,4-2,7 мм. Безкрилі самки довгасто-овальної форми, зеленого або жовтувато-зеленого кольору, зі слабким восковим нальотом, довжиною 1,0-2,7 мм. Це живородні комахи.

Життєвий цикл

Морквяна попелиця навесні та восени харчується на вербах, а у весняно-осінній період – на представниках роду Селерові. Зимують яйця в тріщинах кори або в пазухах бруньок верб. Навесні відроджені личинки приступають до харчування спочатку на пагонах, а потім на листках і сережках.

У травні з’являються крилаті самки, які переселяються на моркву, кріп, петрушку, пастернак або селеру. Пік льоту спостерігається на початку червня. Перші комахи з’являються на моркві в фазі сім’ядоль.

Активне заселення відбувається в суху сонячну погоду, а холодна і дощова погода обмежує міграцію морквяної попелиці. За літо відроджуються кілька поколінь шкідників моркви. У серпні крилаті самки перелітають на верби та відкладають зимуючі яйця. Окремі особини шкідників моркви переживають зиму на моркві в овочесховищах.

Ознаки появи і шкода

Попелиця розміщується на нижньому боці листової пластини та в молодому листі. Це призводить до його скручування і пожовтіння. Дані пошкодження часто плутають з реакцією рослин на посуху.

Комах важко відразу розгледіти на рослині. Під час линяння вони скидають білу шкірку, яка нагадує сигаретний попіл. Пошкоджені рослини сильно відстають у рості, жовтіють, їх листя забруднюється липкими виділеннями попелиці.

Морквяна попелиця – заходи боротьби:

Народні засоби:

 1. Настій з чорнобривців. Для його приготування пів відра сухих подрібнених кущів чорнобривців потрібно залити доверху гарячою водою і настоювати не менше доби. Перед обробкою процідити настій і додати 1-2 столові ложки рідкого або господарського мила.
 2. Настоянка з цибулі. 200 г цибулиння залити 1 л води та настоювати протягом доби. Потім процідити настій і добре віджати лушпиння. Розвести водою, довести об’єм рідини до 10 л, і обприскати рослини. Обробку можна повторювати кожні 7-10 днів.

Як боротися з морквяною попелицею біологічними методами:

Актофіт, Бітоксибацилін і їх аналоги.

Як позбутися від морквяної попелиці хімічними препаратами:

Обприскування рослин інсектицидами – ЖукОФФ, Енжіо, Карате 050 Зеон, Мовенто, Сіванто Прайм, Ланнат, Вертімек, Лірум, Ексірель, Актеллік 500, Протеус, Нурел Д.

Капустянка звичайна

Многоядный вредитель, со смешанным типом питания, который сильно вредит не только моркови, но и многим овощным и цветочным культурам.

Опис шкідника

Доросла комаха циліндричної форми темно-бурого кольору довжиною 35-50 мм. Самки та самці зовні відрізняються по жилкуванню надкрила. Ротові органи гризучого типу. Задні крила добре розвинені.

Яйця зеленуваті, овальної форми, довжиною близько 3 мм. Капустянки розвиваються з неповним перетворенням.

Життєвий цикл

Шкідники моркви віддають перевагу жити у вологих, багатих органікою ґрунтах. Можуть проникати в закритий ґрунт і шкодити весь сезон, знищуючи підземні частини рослин. У вечірній і нічний час імаго може здійснювати перельоти.

Личинки та дорослі особини зимують в ґрунті в «гнізді» на глибині від 7 до 25 см, іноді роблячи глибокі ходи до 1-2 м. У теплих парниках капустянка пробуджується при температурі +12…+15°С і починає харчування з середини лютого – кінця березня.

Зимуючі дорослі особини приступають до парування, а різновікові личинки продовжують розвиток. Тому кладка яєць розтягнута з весни до осені. Самка відкладає яйця купками від 35 до 300 штук в ґрунтовому гнізді на глибині 10-20 см.

Ембріональний розвиток шкідників моркви в залежності від температури триває 10-40 діб. Самка вигодовує тільки личинок 1-го віку, потім вони переходять на самостійне харчування. Німфи линяють 8-11 разів і завершують свій розвиток за 13-14 місяців.

Ознаки появи і шкода

Капустянка їсть моркву зазвичай у нічний час протягом усього вегетаційного сезону. На поверхні ґрунту помітні звивисті пухкі земляні валики та отвори – це горизонтальні ходи шкідника. Одна особина за ніч здатна утворити хід довжиною в кілька метрів.

Просуваючись по ходах в ґрунті, личинки та дорослі особини знищують висіяне насіння, перегризають підземні частини рослин, а іноді об’їдають сходи та молоді рослини на поверхні ґрунту. Пошкоджені рослини неминуче гинуть.

Чим обробити моркву від шкідників:

Народні засоби:

 1. Для запобігання проникнення капустянки на ділянку, восени навколо неї необхідно зробити глибоке перекопування і розмістити пастки. У них розкладають свіжий або напівперепрілий гній і прикривають землею. Через 25-30 днів пастки переглядають і знищують виявлених комах.
 2. Для відлякування капустянок від посадок і парників, по периметру роблять невеликі канавки та насипають в них пісок, змочений гасом.
 3. Капустянка не любить запах квітів чорнобривців і хризантеми. Такі рослини подрібнюють і розкладають в кожну лунку.

Біологічні методи боротьби:

Використання суміші Боверіна з Метарізіном.

Обробка моркви від шкідників хімічними препаратами:

Белем, Антихрущ, Форс 1,5 G и Регент.

Зонтичні клопи

В Україні найбільш поширені клопик зонтичний світлий і клопик зонтичний темнуватий. Вони завдають істотної шкоди моркві, пастернаку і петрушці.

Опис шкідника

Клопи середньої величини, розміром від 4 до 5 мм. Світлий клопик зеленуватого кольору, блискучий, зі слабо розвиненим чорним малюнком. А зонтичний темнуватий – жовтувато-коричневого кольору з чорним малюнком.

Очі у клопів великі, слабо випуклі, розташовані на задньому краю голови. Лапки ніг 3-х членикові.

Життєвий цикл

Дорослі клопи зимують під рослинними залишками. Ранньою весною вони прокидаються і починають харчування на бур’янах, а в травні – переселяються на сходи зонтичних культур.

В кінці травня – початку червня самки відкладають яйця довгою смужкою по одному в черешок листа. Через 5-7 днів з них відроджуються личинки, які живуть і харчуються на листі, верхівках стебел і в зонтиках, випиваючи сік і білок з ендосперму насіння.

Личинки шкідників моркви линяють протягом 18-24 днів, потім окрилюються, спаровуються і знову відкладають яйця на рослини. За сезон розвивається 2-3 покоління.

Ознаки появи і шкода

В результаті пошкоджень клопами на листках з’являються некрози. Але найбільшої шкоди вони несуть насінникам моркви, тому, що після харчування на парасольках утворюється щупле насіння, зі зниженою схожістю.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

 1. Настій з цибулиння. 250 г лушпиння потрібно залити 10 л води та настоювати 5 діб. Цим настоєм обробляти рослини кожні 4 дні.
 2. Розчин господарського мила. 300 г натертого мила розчинити в 10 л води та обробляти розчином рослини кожні сім днів.

Біологічні методи боротьби:

Актофіт, Бітоксибацилін і їх аналоги.

Хімічні препарати:

ЖукОФФ, Карате 050 Зеон, Мовенто, Сіванто Прайм, Ланнат, Вертімек, Лірум, Ексірель, Актелік 500, Протеус, Енжіо, Нурел Д.

Совка озима

Багатоїдна гусениця, яка харчується рослинами з різних родин. Зустрічається в Україні повсюди.

Опис шкідника

Передні крила метелика мають різноколірне розфарбування – від блідо-жовтого до чорного. Задні крила дуже бліді, білі у самців і сірі у самок. Розмах крил – 32-42 мм. Личинки сірого кольору, в довжину досягають 50 мм.

Яйця ребристі, розміром 0,5 мм, спочатку молочно-білого кольору, а згодом темніють. Лялечки червоно-бурого кольору, з двома вістрями на кінці, розміром до 2 см.

Життєвий цикл

Озима совка має таку назву через зимову стадію життєвого циклу. Зимує гусениця в землі на глибині 10-25 см. Вона здатна витримувати морози до -11°С. З приходом весни гусениці виповзають у верхні шари ґрунту і заляльковуються в земляних гніздах. Розвиток лялечок триває 25-35 діб.

На півдні метелики починають літати з середини квітня, а в лісостеповій зоні – з кінця травня. Метелики активні в сутінки та вночі, а вдень ховаються під листям бур’янів і під іншими укриттями. Для їх розвитку потрібне додаткове харчування нектаром на квітах.

Шкідники моркви відкладають яйця невеликими групами на зворотному боці листя і черешків бур’янів, на сухі рослинні залишки або на легкий ґрунт. Одна самка здатна відкласти від 470 до 2200 яєць, в залежності від харчування.

Розвиток ембріона при температурі повітря +28…+30°С триває 2-5 днів, а при +10…+12°С – 24 дні. Гусениці першого покоління з’являються в кінці травня – початку червня. Залежно від температури повітря вони розвиваються 20-60 діб.

Після живлення, гусениця в ґрунті на глибині 1-6 см перетворюється в пронімфу, а через 2-10 діб – в лялечку. Через ще 11-14 діб вилітають метелики другого покоління, літ яких триває близько двох місяців. Метелики відкладають яйця в серпні, а в кінці місяця з’являються гусениці.

Загальна тривалість розвитку одного покоління становить 50-70 днів. На більшій частині України озима совка розвивається у двох поколіннях, а в північних і особливо в північно-західних областях – в одному.

Ознаки появи і шкода

Ураження моркви совкою зазвичай відбувається в сухий і теплий період. Моркву під’їдає  совка в фазі гусениці, вигризаючи чіткі округлі діри в верхній частині.

Чим обробити моркву від шкідників:

Народні засоби:

 1. Висадка навколо ділянки рослини, які відлякують совку – календула, кінза і базилік.
 2. Також позбавиться від шкідника можна якщо обробити рослини настоями з трав. Необхідно взяти пів відра ромашки, лопуха, молочаю або дурману і залити водою доверху. Залишити настоюватися три доби, потім процідити настій і обприскати рослини.

За допомогою яких рослин на городі можна позбавитись шкідників, читайте в статті:

«Рослини-захисники або які рослини відлякують шкідників»

Обробка моркви від шкідників біопрепаратами:

Актофіт, Актарофіт, Лепідоцид.

Хімічні препарати:

Залп, Нокаут, Протеус, Матч, Проклейм, Кораген, Патріот, Борей Нео, Турбо Престо, ЖукОФФ, Дантоп 500, Стоп Жук.

Дротянка

Личинка жука-ковалика, яка є шкідником коренеплодів, бульб і кореневої системи багатьох овочевих культур. Дані шкідники моркви здатні завдавати шкоди не тільки рослинам, але і прогризати діри в крапельній стрічці.

Опис шкідника

Жуки чорного або коричневого кольору, середнього і маленького розміру зі звуженим тілом. Передньогруди мають характерний відросток, який вкладається в поглиблення на середньогруди. Завдяки цьому жук легко перевертається і підстрибує з характерним клацанням, коли виявляється на спині.

Личинки біло-жовтого кольору, довжиною до 3 см, з твердим хітинізованим тілом і гризучим ротовим апаратом.

Життєвий цикл

Зимують личинки та жуки в ґрунті на глибині 20-30 см. В кінці квітня – початку травня жуки виповзають на поверхню і починають харчуватися на злакових рослинах. Після активного харчування вони спаровуються і відкладають в ґрунт яйця купками по 3-5 шт. Загалом один жук здатний відкласти від 150 до 200 яєць, після чого він гине.

Через 20-30 днів народжуються личинки, які живуть і розвиваються в ґрунті протягом 3-4 років. Оптимальні умови для росту і розвитку личинок – це вологість 60-80% і температура +20°С. У пошуках умов дротяники постійно пересуваються в ґрунті.

Личинки заляльковуються в другій половині літа або восени в ґрунті на глибині 10-20 см. Лялечка розвивається 7-30 днів в залежності від умов. Залежно від виду дротяники заляльковуються навесні або восени. Потім з’являються жуки та починають розмножуватися.

Ознаки появи і шкода

Дротяники особливо небезпечні для насіннєвих посівів і молодої моркви, через те, що здатні знищити їх повністю. На коренеплодах личинки жуків-коваликів проробляють ходи та тим самим псують товарний вигляд плодів.

Також через пошкоджені тканини в рослини проникають інфекції, які викликають грибкові або бактеріальні хвороби.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

 1. Для відлякування шкідника рекомендується посадка чорнобривців між рядами та навколо грядки з морквою.
 2. Створення пасток з трави, залишків картоплі або інших коренеплодів, в які будуть сповзатися шкідники моркви. Кожні 5-7 днів їх потрібно буде викопувати та знищувати.

Обробка моркви від шкідників біологічними інсектицидами:

Обприскування ґрунту з подальшим перекопуванням або внесення через систему крапельного поливу біопрепаратів Боверін і Метарізін восени або навесні.

Хімічні препарати:

Внесення в ґрунт з подальшим закладенням препаратів Форс або Регент. Також разом з крапельним поливом можна внести інсектициди Антихрущ або Нурел Д.

Слимаки

Багатоїдні молюски, які є небезпечними шкідниками овочевих культур. Вони підгризають листя, плоди та коренеплоди рослин, а також залишають за собою характерну слиз, який є розсадником хвороб.

Опис шкідника

Голі слимаки – це довгасті слизові червоподібні молюски, коричневого або чорного кольору. Довжина тіла в залежності від віку від 3 до 7 см. На голові у них є 2 пари щупалець.

Яйця мають неідеально округлу форму, розмір 1-3 мм, спочатку прозорі, а згодом – мутніють і стають бежевими.

Життєвий цикл

Слимаки живуть і розмножуються у вологих умовах. Найчастіше вони виповзають тільки вночі, а вдень ховаються під листям, травою, камінням і вологими грудками землі. Також вони особливо активні в дощову погоду.

Рано навесні або восени слимаки розмножуються і відкладають яйця в сирий ґрунт, мульчу, компост, під камінням і т.д. Одна особина здатна відкласти до 30 «ікринок».

Яйця, як і дорослі комахи зимують в укриттях. Навесні після того, як пройдуть останні морози з яєць починають вилуплюватися слимаки, а до середини літа з них виростають дорослі молюски. При кладці яєць навесні шкідники моркви відроджуються через два тижні.

Ознаки появи і шкода

Молюск залишає після себе білястий слизовий слід, тому визначити його дуже просто. У нічний час слимаки вигризають на листках, плодах і квітках отвори. Це призводить до погіршення товарного вигляду культури, а також слиз сприяє поширенню захворювань по посівах.

Заходи боротьби:

Всі методи боротьби зі слимаками на городі читайте в статті:

«Боротьба зі слимаками – як позбутися від докучливих молюсків»

Нематода

Поліфаг, що вражає всі овочеві культури, а також багато видів бобових рослин. Нематода істотно знижує врожайність і товарний вигляд продукції. Особливо небезпечна для молодих проростків моркви.

Опис шкідника

Дорослі самки округлої або округло-овальної форми з коротким виступом на голові, білого або сірого кольору, розміром 0,55-0,84х0,40-0,50 мм. Самці червоподібної форми, розміром 950-1350х28-35 мкм.

Личинки 2-го віку розміром 390-470х14-16 мкм. Вони проникають в корінь через точку росту і мігрують уздовж провідної системи. Потім зупиняються і приступають до живлення.

Життєвий цикл

Нематоди часто зустрічаються в місцях інтенсивного овочівництва, а також поширені в приватному секторі.

Зимують шкідники моркви в ґрунті та на коренях уражених рослин. Яйця здатні витримувати зниження температури до -11°С протягом 90 днів.

Оптимальною температурою для життєдіяльності самки нематоди є +15…+20°С, а тривалість життя – 55-70 днів.

У південному регіоні за сезон розвивається 3 покоління, а в північному – 1-2. Повний цикл розвитку протікає в корені, а на його поверхні формуються яйцеві мішки – галли. В одному мішку може перебувати до 600 яєць, а всього за життя самка відкладає до 2000 яєць.

З яєць народжуються личинки, які при відсутності рослини-господаря зберігають життєздатність в ґрунті до 2 років.

Ознаки появи і шкода

Зовні ознаки ушкоджень нематодою практично не видно. Рослини виглядають цілком здоровими, можуть бути злегка хлоротичними та відставати в рості. До загибелі рослин нематоди призводять дуже рідко і то, швидше за все основною причиною буде інфекція.

Симптомом ураження моркви галловою нематодою є галли на корінні, які помітні навіть неозброєним оком. У наростах на коренях живуть яйця і личинки паразита. Личинки, які вийшли з яєчного мішка, починають харчування поруч з материнським галлом, що призводить до розростання ураженої тканини кореня.

Це викликає формування нових галлів, які закупорюють провідну систему коренів. На коренеплодах спостерігаються різні деформації та загальна втрата ваги. Також через галли на коренеплодах формується велика кількість кореневих волосків.

Уражені нематодою проростки формуються короткими, а самі коренеплоди за формою нагадують маленьку ріпку або утворюються в 2-3 дрібних зрощених коренеплоди.

Чим обробити моркву від шкідників:

Народні засоби:

 1. Посадка календули навколо або між рослинами для відлякування нематоди.
 2. Цибулевий настій. 200 г подрібненої цибулі залити 5 л води та настоювати 1-2 дні. Отриманим розчином полити заражені грядки.

Біологічні методи боротьби:

Внесення в грунт препарату Нематофагін перед посівом моркви.

Хімічні препарати:

Обробка ґрунту шляхом внесення інсектицидів Матч і Нурел Д через систему крапельного поливу.

Профілактичні заходи боротьби зі шкідниками моркви

 1. Чергування (сівозміна) культур.
 2. Посів моркви в оптимальні терміни.
 3. Попередня обробка насіння протруйниками для захисту від ґрунтових шкідників.
 4. Для посіву слід вибирати сонячні ділянки, без застою вологи.
 5. Не рекомендується загущувати посіви, оскільки при проріджуванні з’являється сильний запах моркви, на який злітаються мухи.
 6. Розпушування ґрунту між рядами, особливо в період появи мух.
 7. Не можна кидати морквяне бадилля близько грядки, щоб не привертати шкідників моркви.
 8. Своєчасне прополювання і підгодівля рослин.
 9. Просторова ізоляція посівів моркви від посадок хвойних дерев.
 10. Знищення бур’янів у посівах моркви, особливо тих, які належать до сімейства Селерові.
 11. Дотримання режиму поливу і підгодівлі моркви.
 12. Перед закладанням моркви на зберігання необхідно обробити сховище дезінфекційними засобами, а також перевіряти коренеплоди на наявність шкідників.

Біологічні препарати для боротьби зі шкідниками моркви

Назва препаратуШкідникНорма витратФасування
АктарофітМорквяна муха, морквяна листоблішка, совки20 мл на 5 л води10 мл, 250 мл, 1 л
Актофіт, к.е. (аверсектін С, 0,2%)Морквяна муха, морквяна листоблішка, морквяна попелиця, зонтичні клопи, совки4-8 мл на 1 л води40 мл, 200 мл, 900 мл, 4,5 л
Бітоксибациллін, к.е.Морквяна попелиця, зонтичні клопи20-25 г на 5 л води35 мл, 125 мл, 1 л
БоверінКапустянка, дротяникиРозчин 10 г/л, настояти 24 години, іноді перемішуючи. Розчин розвести в 100 л води1 л, 200 гр
ЛепідоцидСовки250 мл на 10 л води на 2 сотки35 мл, 125 мл, 1 л
НематофагінНематода1-3 л на 100 кв.м. Внесення перед посівом або посадкою з подальшим закладенням в грунт1 л, 5 л

Хімічні інсектициди для боротьби зі шкідниками моркви

Назва препаратуШкідникНорма витратФасування
Актеллік 500 ЕС, к.е. (піріміфос-метил, 500 г/л)Морквяна муха, морквяна листоблішка, морквяна попелиця, зонтичні клопи0,8-1,2 л/га6 мл, 100 мл, 5 л
Антихрущ, к.с. (імідаклоприд, 100 г/л + біфентрин, 100 г/л)Капустянка, дротяники, совки0,8-1,0 л/га10 мл, 30 мл, 150 мл, 1 л, 5 л
Белем, м.р. (Цціперментін, 8 г/кг)Капустянка, дротяники120 г/сотку60 г
Борей Нео, к.с. (імідаклоприд, 100 г/л + альфа-циперметрин, 125 г/л + клотіанідін, 50 г/л)Морквяна муха, морквяна листоблішка, совки0,1-0,2 л/га5 л
Вертімек 018 ЕС, к.е. (абамектін, 18 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи0,7-1 л/га10 мл, 100 мл, 1 л
Дантоп 500, в.г. (клотіанідін, 500 г/кг)Морквяна муха, морквяна листоблішка, совки0,035-0,045 кг/га250 г
ЖукОФФ, к.е. (клотіанідін, 200 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л + мікроелементи)Морквяна муха, морквяна листоблішка, морквяна попелиця, зонтичні клопи, совки1,5 мл на 3-5 л води3 мл, 15 мл, 75 мл, 5 л
Залп, к.е. (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л)Совки0,75-1,1 л/га5 л
Карате Зеон 050 ЕС, к.е. (лямбда-цигалотрин, 50 г/л)Морквяна муха, морквяна попелиця0,15-0,2 л/га5 л
Кораген 20, к.с. (хлорантраніліпрол, 200 г/л)Совки0,04–0,05 л/га50 мл, 200 мл, 1 л, 5 л
Ланнат, в.р. (метоміл, 200 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи0,8-1,2 л/га1 л, 5 л
Лірум 78, с.к. (абамектін, 18 г/л + ціантраніліпрол, 60 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи1,2-1,5 л/га5 л
Матч, к.е. (люфенурон, 50 г/л)Совки, нематода0,4 л/га4 мл, 5 л
Мовенто, к.с. (спіротетрамат, 100 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи0,75-1,0 л/га1 л
Нокаут, к.е. (альфа-циперметрин, 100 г/л)Совки, попелиці0,05-0,1 л/га1 л
Нурел Д, к.е. (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи, дротяники, нематода0,5-0,6 л/га5 л
Патріот, к.с. (альфа-циперметрин, 125 г/л + імідаклоприд, 100 г/л + клотіанідін, 50 г/л)Морквяна муха, морквяна листоблішка, совки1,0-1,5 мл на 3-5 мл води3 мл, 15 мл, 45 мл, 90 мл, 1 л
Проклейм 5 SG, р.р. (емамектіна бензоат, 540 г/кг)Совки0,3-0,4 кг/га1 кг
Протеус, м.д. (тіаклоприд, 100 г/л + дельтаметрин, 10 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи, совки0,5-0,75 л/га1 л, 5 л
Регент, в.г. (фіпроніл, 20 г/кг)Комплекс ґрунтових шкідників5-10 кг/га10 кг
Сіванто Прайм 200 SL, р.к. (флупірадіфурон, 200 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи0,7 л/га1 л
Стоп Жук, к.с. (клотіанідін, 150 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л)Морквяна муха, морквяна листоблішка, совки1,5 мл на 3-5 л води на 1 сотку3 мл, 15 мл, 45 мл, 90 мл
Турбо Престо, к.с. (клотіанідін, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л)Морквяна муха, морквяна листоблішка, совки2 мл на 5 л води на одну сотку3 мл, 15 мл, 45 мл, 500 мл
Форс 1,5 G, в.г. (тефлутрін, 15 г/кг)Комплекс ґрунтових шкідників5-15 кг/га20 кг
Ексірель, с.е. (ціантраніліпрол, 100 г/л)Морквяна попелиця, зонтичні клопи0,7-1,0 л/га250 мл, 1 л
Енжіо 247 SC, к.с. (лямбда-цигалотрин, 160 г/л + тіаметоксам, 141 г/л)Морквяна муха, морквяна попелиця, зонтичні клопи0,18 л/га3,6 мл, 100 мл, 1 л, 5 л

Діліться в коментарях, з якими шкідниками моркви стикалися, а також якими з перерахованих способів з ними боролися.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: