Шкідники і хвороби кабачків в закритому і відкритому грунті

Хвороби овочевих культур

Кабачки є одними з фаворитів для вирощування в домашніх умовах, оскільки вони плодовиті та дуже корисні. Кабачок багатий калієм, міддю, каротином і вітаміном С. Він легко засвоюється, має загальнозміцнювальні, жовчогінні, сечогінні, протиалергічні та протианемічні властивості, посилює перистальтику кишківника, і нормалізує водно-сольовий обмін. Плоди кабачка мають низьку калорійність і підходять для приготування самих різних страв.

При вирощуванні кабачка можна зіткнуться з хворобами та шкідниками, які за лічені дні здатні знищити рослину та урожай. Але, на щастя, зараз існує багато методів боротьби зі шкідливими організмами, а саме народні, біологічні та хімічні. За допомогою даної статті, Ви зможете визначити, що не так з кабачками та обрати для себе відповідний спосіб лікування.

Хвороби кабачків

Борошниста роса кабачків

Найпоширеніша хвороба кабачків і всіх рослин їх сімейства, яка зустрічається у відкритому і закритому ґрунті. Свою назву вона отримала завдяки тому, що, провокує появу нальоту біло-сірого кольору, який схожий на розсипану муку.

Симптоми

Поява біло-сірого «борошнистого» нальоту на верхній стороні листя, який поступово розростається і покриває всю листову пластину. Згодом листя кабачка жовтіє і всихає. Рослина повільно розвивається через порушення процесів фотосинтезу і формує дрібні кабачки. Інфекція зрідка проявляється на плодах і стеблах у вигляді борошнистих білих плям.

Умови для розвитку хвороби кабачків

Грибок активно розвивається після різких перепадів температури. Наприклад, жаркий день і холодна ніч. Також розвитку хвороби сприяють висока вологість повітря, внесення високих доз азотних добрив і нерегулярні поливи.

Джерело зараження

Збудник зимує на рослинних рештках культур і бур’янів (осот, подорожник і т.д.). Спори грибів за допомогою вітру або під час догляду поширюються від хворих до здорових рослин.

Заходи боротьби проти хвороби кабачків

Народні засоби:

  1. Обпилювання рослин колоїдною сіркою при перших ознаках хвороби.
  2. Профілактичне обприскування грядок розчином з 1 л сироватки, 3 крапель йоду і 9 л води.
  3. Обробка зольним розчином, який може зупинити розвиток хвороби. Для його приготування змішайте 1 кг золи з 10 л води. Для кращого ефекту до розчину можна додати трохи рідкого мила.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Тріходермін, Ефект для огірків і т.д.

Хімічні фунгіциди:

Свитч, Скор, Бенелус, Чемпіон, Блу Бордо, Квадріс, Стробі, Тіовіт Джет, Скутер, Камелот.

Стійкі сорти і гібриди кабачка до борошнистої роси:

Карізма F1, Елеонор F1, Кавілі F1, Атілла F1, Мостра F1, Ленуца F1, Аделія F1 (E28T00358 F1), Алія F1, Ардендо 174 F1, Ангеліна F1, Лавіна F1, Теренум F1, Таїр F1, AGX-225 F1, ЄС 621 F1 (ЕS 621 F1), Тарас F1, Конкордія F1, Ясна F1 (ВТ073 F1), ІНХ 1424 F1 (INX 1424 F1), Гірський, PL 6010 F1, СВ 8575 ЯЛ F1 (SV 8575 YL F1), Супер Донія F1 , Марселла F1, Голден Глорі F1 і патисони Патінова і НЛО.

Стійкий до борошнистої роси і вірусам кабачок Карізма F1 в полі

Антракноз або мідянка

Поширена хвороба гарбузових рослин, яка також завдає шкоди бобовим культурам, винограду, ягідним чагарникам і т.д. Мідянка поширена в теплицях і парниках, але може уражати рослини й у відкритому ґрунті.

Опис хвороби кабачків

Хвороба охоплює всі частини рослини, крім коренів. Виявляється формуванням жовто-бурих плям на листках і вдавлених плям на інших органах кабачка. Уражені частини з часом покриваються рожевим грибним нальотом.

На листі плями з часом висихають і випадають, роблячи дірки на листовій пластині. Плоди гниють і стають гіркими. При зараженні прикореневої частини — рослина повністю гине.

Умови для розвитку

Висока вологість повітря і ґрунту, а також полив в жаркий час дня. Оптимальними умовами для розвитку хвороби є температура повітря +23°С і вологість 87-88%. До мідянки схильні рослини з ослабленим імунітетом, які ростуть на бідних ґрунтах з високою кислотністю.

Джерело зараження

Збудник зберігається на рослинних рештках. Спори гриба поширюються вітром, краплями води, комахами та під час догляду за рослинами.

Заходи боротьби

Народні засоби:

  1. Обприскування содовим розчином. Щоб його приготувати змішайте стакан соди з 10 л води та додайте мило для поліпшення прилипання.
  2. Обробка часниковим настоєм. Візьміть 500 г зубців або стрілок часнику, залийте 5 л теплої води та залиште на добу. Потім процідіть настій і долийте в води до 10 л. Перед обприскуванням додайте 2-3 столові ложки мила.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Тріходермін, Фітоспорін і т.д.

Хімічні фунгіциди:

Свитч, Скор, Бенелус, Чемпіон, Блу Бордо, Квадріс, Стробі, Тіовіт Джет, Сірка колоїдна, Бордоська суміш, Хлорокис міді.

Стійкі до антракнозу сорти і гібриди кабачка:

Атілла F1, Таїр F1, Лавіна F1, Тарас F1.

Стійкий до антракнозу кабачок Атілла F1

Несправжня борошниста роса або пероноспороз

Пероноспороз кабачка завдає істотної шкоди в закритому, а також відкритому ґрунті в усі періоди вирощування.

Симптоми

Поява світлих або жовто-коричневих плям обмежених жилками на листках та інших надземних частинах. Зі зворотного боку листа видно острівці білого борошнистого нальоту.

Плями поширюються, листя висихає, скручується по краях і відмирає. У зв’язку з пошкодженням листя погіршується загальний стан рослини, і як наслідок падає врожайність.

Умови для розвитку

Висока вологість повітря після дощу або рясного поливу рослин, особливо холодною водою.

Джерело зараження

Спори зимують на залишках рослин. Під час вегетації поширюються вітром, краплями води, комахами або через садовий інвентар від хворих рослин до здорових.

Заходи боротьби з хворобами кабачків

Народні засоби:

  1. Обприскування відваром з цибулиння для профілактики. Для його приготування залийте 100 г лушпиння 0,5 л води та прокип’ятіть суміш. Потім настій процідіть і додайте мило в якості прилипача.
  2. Профілактична обробка відваром хвоща. 1 кг свіжого або 100 г висушеного хвоща залийте 10 л води та проваріть 1,5 – 2 години. Потім остудіть і процідіть відвар. Для обробки концентрат розведіть водою в пропорції – 1:5. Обробку можна проводити кожні 8-10 днів.
  3. Обприскування розчином гірчичного порошку для запобігання хворобі. Розведіть 2 столові ложки гірчичного порошку в 10 л теплої води. Розчином можна не тільки обробляти рослини, але поливати під корінь.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Ефект для огірків і т.д.

Хімічні фунгіциди:

Чарівник, Ридоміл Голд, Акробат. Норма внесення препаратів повинна бути не менше 80 г на 10 л води.

Біла гниль або склеротініоз

Інфекційна хвороба, яка може призвести до повної загибелі культури. Склеротинія зустрічається на понад 200 видах рослин, в тому числі й на гарбузових.

Симптоми

Поява білого нальоту на всіх частинах кабачка. Також уражені тканини стають слизовими, м’якими та кашоподібними. На рослинах, які вражені в прикореневій зоні листя передчасно в’яне і висихає. На відмерлих частинах кабачка в слідстві ураження склеротинією виникають чорні плями.

Умови для розвитку

Основні причини – це похмура прохолодна погода, загущені посіви і полив холодною водою.

Патоген активно поводиться в фазу початку плодоношення кабачка, оскільки в цей період на рослині багато листя, під яким прохолодно, волого і погана вентиляція. Ще зараженню сприяє надлишок азоту в ґрунті.

Джерело інфекції

Склероції взимку живуть в ґрунті та на рослинних рештках. Рослини заражаються білою гниллю з потоками вітру, краплями води або через механічні пошкодження в процесі догляду.

Способи лікування білої гнилі

Народні рецепти:

  1. Обпилювання ґрунту деревною золою.
  2. Присипати уражені частини товченим активованим вугіллям.
  3. Обприскування рослин розчином сироватки. Змішайте 3 л сироватки, 1 ч.л мідного купоросу і 7 л води, та обробіть рослини.

Біофунгіциди для боротьби з білою гниллю:

Фітоцид, Тріходермін і т.д.

Хімічні фунгіциди проти хвороби кабачків:

Купроксат, Світч, Скор, Бенелус, Чемпіон, Блу Бордо, Квадріс, Стробі, Тіовіт Джет.

Сіра гниль

Грибкове захворювання, яке завдає істотної шкоди рослинам не тільки в теплиці, але може зустрічатися і в полі.

Симптоми

Листя і зав’язі кабачка набувають бурого окрасу, стають мокрими та м’якими. Потім заражені частини рослин покриваються характерним сірим нальотом з чорними точками.

Вимоги для розвитку сірої гнилі

Вологе повітря, різкі перепади температури, надлишок або нестачу вологи, полив холодною водою, нестача елементів живлення в ґрунті та надлишок азоту.

Джерело інфекції

Гриб зимує на рослинних рештках. У період зростання кабачка патоген переноситься з комахами від хворих культур на здорові.

Методи боротьби зі сірою гниллю

Ті ж заходи, які проводять для лікування білої гнилі.

Фузаріозне в’янення

Збудник хвороби — це ґрунтові гриби, які вражають рослини в будь-якому віці. Вони закорковують провідні судини рослини та тим самим призводять до її в’янення та загибелі. Фузаріоз особливо небезпечний для розсади кабачка.

Симптоми хвороби кабачків

Сходи рослини стають блідими та в’януть. Нижня частина стебла підгниває і тоншає, коріння гниє або всихає, а паросток надламується і гине.

Дорослі рослини розвиваються карликовими. На листових пластинах видно некрози, тканина між жилками відмирає. Коріння і коренева шийка гниють.

Умови розвитку фузаріозу

Різкі коливання температури та вологості повітря і ґрунту, недолік ґрунтового живлення, пошкодження комахами та інші фактори, які знижують захисні функції рослини.

Джерело інфекції

Грунт і залишки від рослин. Спори гриба розносяться з поливною водою, ґрунтом і з рослинними залишками.

Методи лікування хвороби кабачків

Народні способи:

  1. Полив настоєм з коров’яку. Наповніть 1/3 відра коров’яком, додайте 3 л води та залиште на 3 дні. Після процідіть суміш і долийте води, щоб повністю заповнити відро і використовуйте для поливу навколо рослин.
  2. Обробка по листу сумішшю з молоком. Для цього розведіть в 1 л молока, столову ложку мила і 35 крапель йоду.
  3. Кроплення часниковим настоєм. Перемелену головку часнику залийте 1 л теплої води та залишіть настоюватися на 24 години. Потім розведіть в 10 л води та обприскати посіви.

Біофунгіциди:

Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Байкал, Ефект для огірків.

Фунгіциди для лікування сірої гнилі:

Захисник, Енергодар, Цілитель, Топсин-М 500, Фундазол, Бенорад і їх аналоги.

Аскохітоз

Грибкове захворювання, яке уражує надземні частини кабачка. Хвороба зустрічається в закритому ґрунті навесні, коли температура повітря на вулиці не дозволяє часто провітрювати теплиці.

Ознаки аскохітозу

Виникнення на стеблах і листках світло-чорних плям, які швидко збільшуються. Плями чорніють, стають м’якими та засихають. Найчастіше вражаються розгалуження і основи стебел, вони стають крихкими та надломлюються. При прогресуванні захворювання — культура гине.

Умови для розвитку

Аскохітоз виникає в жарку і дощову погоду, після стрибків температури, при поверхневому поливі, високій густоті посадки, механічних травмах, пошкодженнях шкідниками й т.д.

Джерело інфекції

Патоген зимує на залишках рослин, а також у верхніх шарах ґрунту і щілинах теплиць. Спори гриба потрапляють в інші парники з потоками вітру або руками під час догляду за рослинами.

Заходи боротьби

Народні засоби:

Обробка рослин товченим вугіллям або крейдою.

Биологичні препарати:

Тріходермін, Фітохелп, Фітоспорін-М, Псевдобактерін.

Химичні фунгіциди:

Топсин-М 70%, Топаз, Квадріс 250, Луна Експірієнс, Сірка колоїдна, Старк.

Полив грунту фунгіцидами Байлетон, Топсин або Топаз.

Бура оливкова плямистість або кладоспоріоз

Грибкова хвороба плодів і листя кабачків, яка шкодить в теплицях і відкритому грунті в кінці вегетації.

Ознаки кладоспоріозу

Виникнення рідких плям на кабачках. Плями швидко розростаються, шкірка розтріскується і на ній виступають краплі рідини. В результаті плоди викривляються, а молоді зав’язі й зовсім гинуть.

У спеку кладоспоріоз може вражати не тільки плоди, а й молоді рослини, листя і пагони. На листовій пластині плями бурого кольору зі світлою облямівкою і центром. На черешках з’являються тріщини та покриваються оливковим нальотом.

Умови для зараження бурою плямистістю

Бура оливкова плямистість швидко розвивається при різких перепадах температури та в дощове прохолодне літо. Особливо шкідлива в кінці вегетації, оскільки в кінці літа вдень жарко, а вночі — холодно.

Джерело інфекції

Патоген зимує в ґрунті та на залишках рослин. Навесні збудник розноситься з краплями роси або дощу, вітром і руками робітників під час догляду за рослинами.

Заходи боротьби

Народні методи лікування хвороби кабачків:

  1. Обробка молочною сироваткою. Для обприскування розчиніть 1 л сироватки в 10 л води.
  2. Кроплення рослин молоком і йодом. Для цього розчиніть в половині відра води 500 мл молока і 15 крапель йоду.
  3. Часниковий настій. Насипте у відро води 0,5 кг перемелених зубів і бадилля часнику і залиште настоюватися на добу. Перед кропленням профільтруйте настій.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Тріходермін і їх аналоги.

Хімічні фунгіциди:

Світч, Скор, Бенелус, Чемпіон, Блу Бордо, Квадріс, Стробі, Тіовіт Джет, Камелот.

Бактеріоз або кутаста плямистість

Небезпечна хвороба гарбузових культур, з якою дуже складно боротися. Провокує пожовтіння плодів і їх гниття.

Симптоми

Поява невеликих коричневих виразок на сім’ядольних листках кабачка, а на справжніх листках — незграбних коричневих плям. Між жилками листя формуються маслянисті плями, які потім висихають і на їх місці з’являються наскрізні отвори.

На інфікованих плодах утворюються виразки бурого забарвлення, які викликають викривлення плодів. На початковій стадії плями темно-зеленого кольору, а згодом набувають характерного коричневого забарвлення, засихають і провалюються.

Також є вершинний бактеріоз кабачків, який призводить до гниття маточок і зав’язі квітів. Він поширюється на стебла культури та має характерний неприємний запах. Якщо пошкоджуються сформовані плоди, то вони починають жовтіти, їх верхівкова частина зупиняється в розвитку, а нижня — зростає далі. На верхівці з’являються вдавлені темно-коричневі плями й плід повністю згниває.

Умови для розвитку

Хвороба розвивається після різких перепадів нічних і денних температур, а також високої вологості повітря.

Джерело зараження

Бактеріоз зберігається на рослинних рештках. Інфекція поширюється комахами, краплями води та руками робітників, які доглядають за рослинами.

Заходи боротьби

Народні засоби:

Посипати уражені місця товченим вугіллям або крейдою.

Біологічні препарати:

Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Ефект для огірків і їх аналоги.

Хімічні фунгіциди:

Бордоська рідина, Чемп, Чемпіон, Блу Бордо, Казумин 2Л, Метронідазол (20 мл на 10 л води).

Сорти і гібриди кабачка відносно стійкі до бактеріозу:

Атілла F1, Ленуца F1, Лавіна F1, Таїр F1, Білоплідний, патисон НЛО.

Кабачок Лавіна F1 – це відносно стійкий до бактеріозу гібрид

Зелена крапчаста мозаїка

Хвороба, яка викликається вірусом огірка 2. Вона шкодить всім баштанним культурам, в тому числі й кабачкам.

Симптоми

Молоде листя втрачає свій зелений окрас, а деякі його ділянки стають жовто-зеленими. Потім листя стає зморшкуватим та скручується. Рослина сповільнюється в зростанні та виглядає пригніченою. Плоди стають горбкуватими та набувають мозаїчне строкате забарвлення.

Умови для розвитку

Вірус розвивається після різкого настання спеки при температурі повітря понад +30°С.

Джерело зараження

Вірус зимує в ґрунті, і після висадки розсади переходить на рослини. Потім патоген переноситься від хворих рослин на здорові за допомогою комах — попелиці, мурах та колорадського жука.

Заходи боротьби

Не існує препаратів для боротьби з вірусними хворобами кабачків. Хворобу кабачків можна тільки попередити профілактичними заходами: вирощування стійких сортів і гібридів, боротьба зі шкідниками й т.д.

Біла мозаїка

Даний вид мозаїки викликається активністю вірусу 2а. Біла мозаїка завдає більшої шкоди, ніж зелена. Зустрічається як у відкритому, так і закритому ґрунті.

Симптоми

В першу чергу, на молодому листі світлішають жилки та характерні зірчасті плями. Потім плями біліють, зливаються і весь лист стає білим. Листя перестає рости та дрібнішає. На інфікованих рослинах кабачка плоди недорозвинені, деформовані, білі з наростами. Також відзначається пригнічення вузлів і батогів кабачків, тому вони стають крихкими й ламаються.

Умови для розвитку

Різкі перепади температури повітря і ґрунту вночі та вдень. Вірус активізується після поливу холодною водою, яка прохолодніше, ніж ґрунт.

Джерело зараження

Вірус зимує на рослинних рештках. Потім біла мозаїка передається за допомогою баштанної або зеленої персикової попелиці з соком від хворої рослини до здорової.

Заходи боротьби

Ті ж профілактичні заходи, які проводять для профілактики виникнення зеленої мозаїки.

Огіркова мозаїка

Cucumber mosaic virus – збудник мозаїки баштанних культур, в тому числі й кабачку. Як і інші віруси дане захворювання не має способів лікування, тому є дуже небезпечним для рослин.

Симптоми

Поява на листі плям жовтого і зеленого кольору, які нагадують мозаїку. Потім листя деформується, на ньому утворюються горбки та добре помітна курчавість. Рослина відстає в рості та розвитку, її міжвузля коротшають, а урожай і зовсім відсутній. Якщо плоди сформувалися, то вони мають неправильну форму з горбистою поверхнею і характерним мозаїчним забарвленням.

Умови для розвитку

Скачки температури і полив холодною водою.

Джерело зараження

Вірус зимує в ґрунті та на багаторічних бур’янах. Під час вегетації інфекція переноситься з соком рослин попелицями, мурахами й колорадським жуком.

Заходи боротьби проти хвороби кабачків

Ті ж профілактичні заходи, які проводять для попередження зеленої мозаїки.

Кабачки стійкі вірусу мозаїки огірка:

Карізма F1, КС 2446 F1 (KS 2446 F1), Супер Донія F1, КС 3714 F1 (KS 3714 F1).

Профілактичні заходи боротьби з хворобами кабачка

  1. Використання якісного посівного матеріалу. Магазинне насіння перед продажем проходить протруювання. Але якщо Ви його зібрали самостійно, перед посівом потрібно обов’язково провести знезараження.
  2. Підбір стійких до хвороб сортів і гібридів кабачка.
  3. Сівозміна. Рослини сімейства Гарбузові можна повертати на одне і те ж місце не раніше, ніж через 2-4 роки.
  4. Знищення бур’янів і рослинних залишків, на яких може зимувати збудник.
  5. Нормоване внесення добрив. Особливо важливо стежити за нормами азоту в підживленні, бо при його надлишку рослини частіше страждають від хвороб.
  6. Не варто загущувати посіви кабачка, тому що вони будуть погано провітрюватися, і, як наслідок, на культурах будуть розвиватися захворювання.
  7. Боротьба зі шкідниками кабачка, оскільки вони є переносниками багатьох хвороб.
  8. Контроль температури та вологості повітря в теплиці.
  9. Дотримання норм поливу і використання крапельного зрошення. Дощування створює високу вологість на рослині, яка провокує розвиток хвороб. Поливати кущі краще в ранковий і вечірній час.
  10. Своєчасне видалення старого листя на кабачках.
  11. Ретельна дезінфекція робочого інвентарю та рук перед роботою з рослинами.
  12. Знезараження теплиці після збирання попередника, оскільки патогени можуть зимувати в щілинах.
  13. При виявленні рослин з ознаками хвороби, їх варто прибрати з поля і знищити якомога далі від нього.

Шкідники кабачків

Павутинний кліщ

Небезпечний шкідник кабачків в закритому ґрунті. Завдає істотної шкоди всім гарбузовим культурам.

Опис шкідника

Маленька комаха з сисним ротовим апаратом, довжиною від 0,3 до 0,5 мм. Її тіло забарвлене в помаранчево-червоний або червоний колір, має овально-подовжену форму і 4 пари ніг. Личинки напівпрозорі, салатового або бурого забарвлення з двома великими плямами з боків. Яйце округлої форми, спочатку зеленого забарвлення, потім стає прозорим і злегка мутним.

Життєвий цикл

Самки кліща зимують під рослинними залишками, в щілинах каркасу теплиць, грудках землі та у верхньому шарі ґрунту на глибині 3-6 см. На рослинах шкідник стає активним з настанням теплої погоди при температурі +12…+13°С.

Через 5-7 днів після запліднення самки ховають яйця на низ листової пластини бур’янів або культурних рослин. Через 5-7 днів виходять личинки та починають активне живлення. Павутинний кліщ швидко розвивається і дає близько 15 поколінь на рік. Розвиток одного покоління триває від 10 до 28 днів.

Ознаки появи і шкода

Кліщі живуть на зворотному боці листя і висмоктують клітинний сік. Вони викликають опадання квіток, зав’язей і листя кабачка. На листках з’являються світло-зелені точки, потім лист стає мармуровим, жовтіє і всихає. З нижнього боку листа видна характерна тонка павутинка. При сильному заселенні шкідником рослина повністю гине.

Дані шкідники кабачків найчастіше зустрічаються в теплицях і невеликих парниках, а у відкритому ґрунті — з’являються з другої половини червня з настанням стабільної спеки.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Обприскування настоєм з часнику. Для цього 150 г сухого листя і луски часнику залийте 10 л води та настоюйте один день. Після цього процідіть настій і обробіть рослини.
  2. Цибулевий настій. Для його приготування потрібно залити половину відра цибулевої луски 10 л гарячої води та залишити на 24 години. Перед обприскуванням процідіть концентрат і розбавте з водою в пропорції – 1: 2.
  3. Обробка настоєм з гострого перцю. Залийте 50 г подрібненого стручкового перцю 10 л теплої води з додаванням 1 столової ложки мила і 3 ложок деревної золи. Через добу процідіть настій і обприскайте рослини.

Біологічні методи боротьби:

Актофіт, Актарофіт і їх аналоги.

Хімічні препарати:

Аншлаг, Масай, Актеллік 500, Прованто Майт, Енвідор, Вертімек 018 ЄС, Проклейм, Омайт, Санмайт, Талстар.

Заходи боротьби з павутинним кліщем на огірках

Баштанна попелиця

Багатоїдна комаха, яке живе на зворотному боці листової пластини та живиться соками рослин. Шкодить близько 46 видам рослин, але найчастіше зустрічається на кабачках та огірках. Також тля переносить вірусні захворювання культур.

Опис шкідника

Дрібна овальна комаха темно-зеленого або жовтого кольору, довжиною 1,25-2,1 мм. Личинки жовто-зеленого забарвлення з крилами або без.

Розвиток комахи

Зимують дорослі особини та личинки на рослинних рештках бур’янів і культур. Навесні розмноження починається при температурі +12°С, але оптимальною для попелиці є +16…+22°С.

Спочатку шкідник живе і розвивається на бур’янах, а потім переселяється на кабачки, огірки та інші культури. В полі попелиця починає літати в липні-серпні, а в закритому ґрунті — з весни. Попелиця швидко розмножується безстатевим способом і за вегетаційний період може давати в середньому від 14 до 20 генерацій.

Ознаки появи і шкода

Попелиця живе на нижній стороні листя, на пагонах і квітах. Заселене шкідником листя кабачка починає зморщуватися і скручуватися, потім опадає. Квіти також можуть опадати через пошкодження попелицею. Рослина відстає в рості та при сильному ураженні гине.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Обприскування настоєм з деревію. Для цього 1 кг висушеної трави залийте 10 л гарячої води та залишіть настоюватися 2 дні. Потім процідіть настій і обробіть кабачки.
  2. Обробка рослин мильним розчином. Для його приготування розчиніть 100 г мила в 10 л води.

Біологічні інсектициди:

Бітоксибациллін, Актофіт і їх аналоги.

Хімічні препарати:

Децис F-люкс, Мовенто, Сіванто Прайм 200 SL, Вертімек 018 ЄС, Лірум 78, Ексірель, Актеллік 500, Прованто Отек (Протеус), Енжіо, Актара 25WG, Нурел Д.

Паросткова муха

Личинки мухи ушкоджують сходи кабачка і тим самим призводять до загибелі посівів у відкритому і закритому ґрунті.

Опис шкідника кабачків

Доросла комаха довжиною 3-5 мм. Тіло сірого кольору з темною поздовжньою лінією на череві. Личинка біла, довжиною до 7 мм, звужена спереду і з зубчиком на кінці. Її передній кінець тіла злегка загострений з двома чорними ротовими гачками.

Пупарій жовто-бурий, довжиною 4-5 мм. Яйця білі, злегка подовжені та звужені на кінці.

Життєвий цикл

Зимує муха в фазі лялечки в ґрунті. У травні під час цвітіння берези вилітає імаго і відкладає яйця у вологих місцях або біля гною. Через 2-10 днів з’являються личинки, а ще через 12-16 днів вони заляльковуються. За сезон комаха дає по 2-3 покоління. Найбільше шкодить у холодне літо.

Ознаки появи і шкода

Личинки підгризають кореневу шийку, стебла і зародкове листя. Вони проробляють отвори у підсім’ядольному коліні молодої стеблинки кабачка і проникають всередину. В результаті сходи повністю гинуть.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

Опудрювання ділянки гірчичним порошком.

Біологічні методи боротьби:

Актофіт, Актарофіт і їх аналоги.

Хімічні препарати:

Патріот, Борей Нео, Престо, Турбо Престо, ЖукОФФ, Дантоп 500, Стоп Жук, Актеллік 500.

Як виявити і боротися з росткової мухою на розсаді

Білокрилка або алейродід

Свою назву «білокрилка» комаха отримала завдяки борошнистому нальоту на крилах. Багатоїдний шкідник, який проявляє велику активність на кабачках в середині літа. Також він є переносником вірусних хвороб рослин.

Опис шкідника

Сисний шкідник з 4 крилами, білого або злегка жовтого кольору. Комаха дрібна, завдовжки до 2 мм. Личинки першого віку малорухливі, а наступних — зовсім не рухаються.

Життєвий цикл

Білокрилка зимує на рослинних рештках і під корою дерев у вигляді яєць, личинок і пупарія. У закритому ґрунті білокрилка розвивається цілий рік і дає по 10-16 поколінь. У відкритому ґрунті алейродид зустрічається тільки влітку, а це близько 3-4 покоління за сезон. Оптимальною для розвитку є температура +21…+27°C і відносна вологість повітря – 60-75%. Залежно від умов розвиток одного покоління триває від 20 до 40 днів.

Самки за своє життя (до 30 днів) відкладають всього по 85-130 яєць, розміщуючи їх на нижньому боці листків у формі кільця по 10-20 штук. Личинка виходить з яйця, пересувається по листу і починає активно харчуватися. Фаза личинки триває 10-14 днів.

Ознаки появи і шкода

Шкодять дорослі особини та личинки, які живуть на нижньому боці листків кабачка. Білокрилка поїдає листя і молоді пагони культури висмоктуючи з них всі соки.

Першою ознакою є світлі плями на поверхні рослин. Також білокрилка виділяє характерну липку рідину, яка покривається фекаліями комахи та грибком. Уражене листя поступово знебарвлюється, скручується і в’яне. Молоді зав’язі деформуються та опадають.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Обприскування настоєм з кульбаб. Для його приготування подрібніть по 50 г коренів і листя кульбаби, залийте 1 л теплої води та настоюйте в темному місці 5 днів. Процідіть настій і обробляйте культури кожні 7 днів.
  2. Часникова настоянка. Подрібніть 2-3 зубчики часнику, залийте їх 1 л води та залишіть в темряві на добу. Потім процідіть настій і обприскайте кущі кабачків.
  3. Обробка настоєм деревію. Щоб його приготувати 100 грамів свіжої перемеленої трави залийте 1 л теплої води та настоюйте 2 дні. Потім відіжміть деревій і процідіть настоянку.

Біологічні методи боротьби:

Вертіцілін, Актофіт, Бітоксибацилін і їх аналоги.

Хімічні препарати:

Конфідор, Актара 25WG, Актеллік 500, Командор, Мовенто, Сіванто Прайм 200 SL, Вертімек 018 ЄС, Лірум 78, Ексірель, Прованто Отек (Протеус), Енжіо, Нурел Д, Стоп Жук, Аншлаг.

Слимаки і садові равлики

Гризучі шкідники кабачків, які харчуються практично всіма овочевими та ягідними культурами. Вони можуть істотно зіпсувати урожай.

Опис шкідника

Черевоногі молюски довжиною від 2 до 10 см. Тіло товсте, червоподібне, вкрите слизом. У равликів є тверда раковина, в якій вони ховаються в разі наближення небезпеки. Вони активні в нічний час, а в сонячну і суху погоду ховаються в сирих і затишних місцях.

Життєвий цикл

Зимують молоді та дорослі особини в ґрунті. Навесні при настанні температури повітря +5°С вони переходять в активну фазу. Слимаки є гермафродитом, також вони здатні розмножуватися перехресним внутрішнім заплідненням. Через кілька днів після спарювання слимак відкладає близько 30 ікринок в ямку в ґрунті, під камені або інші предмети, що лежать на землі.

Садовий слимак розмножується два рази в рік — навесні та в кінці літа. Всього молюск живе від 12 до 18 місяців. Яйце розвивається близько місяця. Далі слимаки виходять з яєць і починають активно рости та харчуватися залишками оболонки яйця, а потім переходять на рослини.

Ознаки появи і шкода

Слимаки вигризають зародки в насінні, з’їдають листя на сходах і прогризають стебла, що може привести до загибелі всієї рослини. Також молюски харчуються м’якоттю молодих плодів кабачка і проробляють в них ходи. Слимаки та равлики залишають всюди після себе слиз і різні виділення, які служать розсадником для хвороб рослин.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Створення захисних канавок шириною до 30 см навколо городу або в міжряддях рослин. У канавки можна покласти хвою, пісок або тирсу.
  2. Захисні смуги. Насипте в міжряддя смуги з негашеного вапна, піску або товченої яєчної шкаралупи.

Хімічні препарати:

СлізнеСтоп, Антислимак, Бросс.

Методи боротьби зі слимаками на городі

Дротяники або жуки-ковалики

Шкідливими є личинки жуків-коваликів з гризучим ротовим апаратом, який може прогризати не тільки коріння рослин, а й навіть стрічку краплинного поливу.

Опис шкідника

Жук чорного кольору з металевим блиском, довжиною 11-14 мм. Зазвичай самки більші за самців. Яйця дрібні, овальні, біло-сірого кольору. Личинки дротяників мають подовжене, тверде тіло з трьома парами коротких ніг довжиною 10-25 мм, жовтого або світло-коричневого кольору. Лялечка морфологічно схожа з імаго.

Життєвий цикл

Льот жуків-коваликів на Півдні починається з початку травня, а на Півночі — ближче до кінця травня. Для виходу із зимівлі жукам потрібна температура в межах +32…+34°C. Життя імаго триває близько місяця.

Для розмноження самки живляться на різній трав’янистій рослинності пилком, нектаром рослин, і навіть можуть поїдати тлю.

Самки відкладають яйця в грунт і під рослинні рештки з кінця травня до середини липня. Загалом одна комаха може відкласти 300-365 яєць.

Через 26-33 діб народжується личинка і розвивається в ґрунті. Розвиток триває від 2 до 4 років і за цей час вона линяє 8-9 разів. Личинки зимують в землі на глибині від 30 до 150 см. Навесні, коли ґрунт прогрівається до +8°С личинки підіймаються у верхні шари ґрунту і починають живитися. Лялечки заляльковуються в кінці липня — на початку серпня. Повний цикл розвитку жука-ковалика триває 3-5 років.

Ознаки появи і шкода

Шкідники кабачків харчуються висіяним насінням вигризаючи все зсередини. Також комахи пошкоджують молоді проростки, стебла і коріння молодих рослин.

Заходи боротьби:

Народні засоби:

  1. Створення приманок. За один-два тижні до посадки культур на ділянці зробіть в городі кілька ям глибиною 7-15 см і покладіть в них шматочки моркви, буряка, картоплі або свіжу траву. Зверху ями потрібно накрити фанерою або шматком заліза. Через 3-4 дні розкопати приманки та знищити їх вміст разом з дротянками. Таку процедуру можна повторити кілька разів.
  2. Полив ґрунту навколо рослин настоєм з кропиви. Для його приготування змішайте 500 г меленої кропиви з 10 літрів води та настоюйте добу.

Біологічні методи боротьби:

Внесення в грунт суміші препаратів Боверин і Метарізін, або готової суміші Метавайт.

Хімічні препарати:

Закладення в грунт інсектицидів Антихрущ, Форс або Регент.

Загальні рекомендації по боротьбі з шкідниками кабачка

  1. Знищення рослинних залишків і бур’янів, на яких можуть зимувати та розвиватися шкідники.
  2. Дезінфекція теплиці після збирання культури.
  3. Підтримка оптимальної температури та вологості повітря в закритому ґрунті.
  4. Установка сітки в теплиці на кватирки для того, щоб в неї не залітали комахи.
  5. Дотримання сівозміни.
  6. Глибока обробка ґрунту.
  7. Посадка рослин-репелентів, які відлякують шкідників.
  8. Регулярний огляд культур на наявність шкідливих комах, щоб почати боротьбу якомога скоріше.
  9. При незначному заселенні великими шкідниками рекомендується проводити ручне збирання.
  10. Розпушування ґрунту в міжряддях під час вегетації для знищення ґрунтових шкідників.
  11. Дотримання всіх правил технології вирощування культур.
  12. Використання липких пасток для боротьби зі шкідниками.

Біологічні препарати для боротьби зі шкідниками і хворобами кабачка

Назва препаратуШкідливий організм, проти якого проводиться обробкаНорма витрати препаратуФасування
АктарофітПавутинний кліщ, попелиця, трипси, білокрилка 40 мл на 20 л води 0,2 л, 1 л
Актофіт Павутинний кліщ, попелиця, трипси 50-200 мл на 20 л води 0,04 л, 0,1 л, 0,2 л, 0,4 л, 0,9 л
Байкал Чорна ніжка розсадиПолив розведеним препаратом в пропорції 1: 1000 (2 ковпачка або 1 ст.л. на відро води) 1 раз на тиждень 250 мл, 500 мл, 1 л
Бітоксибацилін Павутинний кліщ, попелиця80-100 мл на 10 л води 35 мл, 0,125 л, 1 л
Боверин Дротянка, білокрилка, трипси, капустянка 0,2-0,5 л на 10 л води 1 л, 200 гр
Вертицилін Белокрилка, тля, павутинний кліщ 100-500 мл на 10 л води 1 л
Казумін 2Л Бактеріоз 1,5 л/га 1 л, 5 л
Метаризин Капустянка, дротяники 100 мл на 10 л води 1 л, 5 л
Псевдобактерін Фузаріозні, різоктоніозні, пітіозні кореневі гнилі, бура плямистість, борошниста роса, пероноспороз0,1 л/кг (замочування); 10 л/га (обприскування) 10 л
Тріходермін Альтернаріоз, антракноз, оливкова плямистість, біла гниль, борошниста роса, пероноспорозЗамочування розсади: 20 г/5 л води на 100 раст.; Замочування насіння: 20 г/1.5 л води на 10 кг. Обприскування по листу: 20 г/5 л води на 1 сотку 20 г
Фармайод Вірус огіркової мозаїки, зелена крапчаста мозаїка огірка і ін. 1 мл на 200 мл води (замочування насіння на 30 хвилин з промиванням водою); 3 мл на 10 л води (обприскування) 100 мл
Фітоспорін Коренева гниль, фузаріоз, бактеріоз. Борошниста роса, пероноспороз 1,5 г на 1 л води (замочування насіння); 10 г на 5 л води (обробка по листу) 10 г, 200 г
Фітохелп Пероноспороз 1-2 л/га (відкр.грунт) або 2-3 л/га (закр.грунт) 5 мл, 35 мл, 500 мл, 1 л
Фітоцид Пероноспороз 1,5-2,5 л/га або 5-10 мл на 0,5 л води 10 мл, 125 мл, 500 мл, 1 л
Ефект для огірків Коренева гниль, фузаріозне в’янення, бактеріоз, борошниста роса, пероноспороз1 г/л води – замочування насіння на 1-2 години (100 мл на 100 г насіння); 5 г/5 л води – обробка рослин (5 л/10 кв.м) 5 г

Хімічні пестициди для боротьби зі шкідниками і хворобами кабачка

Назва препаратуШкідливий організм, проти якого проводиться обробкаНорма витрати препарату Фасовки
Акробат, в.г. (диметоморф, 90 г/кг + манкоцеб, 600 г/кг)Пероноспороз 2 кг/га 1 кг
Актара 25 WG, в.г. (тіаметоксам, 250 г/л) Попелиця, тютюновий трипс, білокрилка 0,06-0,08 кг/га 1,4 г, 6 г, 250 г
Актеллік 500 ЕС, к.е. (піріміфос-метил, 500 г/л)Білокрилка, кліщі, попелиці, трипси 0,3-1,5
3,0-5,0
6 мл, 100 мл, 5 л
Антислимак, в. (метальдегід, 60 г/кг) Слимаки20 г на 10 кв.м 20 г, 60 г, 300 г, 800 г
Антихрущ, к.с. (імідаклоприд, 100 г/л + біфентрин, 100 г/л)Личинки дротяників 0,8-1,0 л/га 10 мл, 30 мл, 150 мл, 1 л, 5 л
Аншлаг, к.с. (альфа-циперметрин, 125 г/л, імідаклоприд, 100 г/л, клотіанідін, 50 г/л) Попелиця, моль, блішки, совки3 мл + 10 мл ПАР на 10-12 л води на 2-3 сотки 15 мл, 30 мл, 75 мл, 500 мл, 1 л
Бенелус, к.е. (тебуконазол, 125 г/л + ципродиніл, 187,5 г/л)Кладоспоріоз, сіра гниль 0,8-1,6 л/га 1 л
Блу Бордо, в.г. (сульфат міді, 770 г/кг) Борошниста роса, антракноз, біла і сіра гнилі, кладоспоріоз 2,5-6,25 кг/га 50 г, 20 кг
Борей Нео, к.с. (альфа-циперметрин, 125 г/л + імідаклоприд, 100 г/л + клотіанідін, 50 г/л) Паросткова муха, попелиці, трипси 0,1 – 0,2 л/га 5 л
Вертімек 018 ЕС, к.е. (абамектін, 18 г/л) Трипс, попелиці, білокрилка, павутинний кліщ 0,8-1,2 л/га 10 мл, 100 мл, 1 л
Дантоп 500, в.г. (клотіанідін, 500 г/кг)Паросткова муха 0,035-0,045 кг/га 250 г
Децис f-люкс 25 ЕС, к.е. (дельтаметрин, 25 г/кг)Попелиця, трипси, паросткова муха 0,2-0,3 л/га 5 л
ЖукОФФ, к.с. (клотіанідін, 200 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л)Паросткова муха, попелиці 1,5 мл на 3-5 л води 3 мл, 15 мл, 75 мл, 5 л
Захисник, к.с. (тіофанат-метил, 500 г/л) Гнилі, плямистості, борошниста роса 1,2-1,5 л/га 30 мл, 5 л
Камелот, е.к. (міклобутаніл, 250 г/л)Борошниста роса, кладоспоріоз 0,20-0,30 л/га 5 мл, 1 л
Квадріс 250 SC, к.с. (азоксистробін, 250 г/л)Пероноспороз, антракноз, борошниста роса, аскохітоз 0,6 л/га 1 л
Сірка колоїдна Борошниста роса, антракноз, аскохітоз 30-40 г/10 л 80 г
Конфідор Максі (Прованто Максі), в.г. (імідаклоприд, 700 г/л)Комплекс шкідників 1 г/10 л води на 2 сотки 5 мл, 500 мл
Купроксат, к.с. (сульфат міді триосновний, 345 г/л)Біла і сіра гнилі 1,0-2,0 25 л
Лірум 78, к.с. (ціантраніліпрол – 60 г/л + абамектін -18 г/л) Попелиця, кліщі 1,2-1,5 л/га 5 л
Луна Експірієнс, к.с. (тебуконазол, 200 г/л + флуопірам, 200 г/л) Борошниста роса, альтернаріоз, антракноз, аскохітоз 0,35-0,75 л/га 1 л
Масай, з.п. (тебуфенпірад, 200 г/кг)Кліщі 0,4-0,6 кг/га 100 г
Мовенто, к.с. (спіротетрамат, 100 г/л)Комплекс сисних шкідників 0,75-1,0 л/га 1 л
Нурел Д, к.е. (хлорпірифос, 500 г/л + ципенрметрін, 50 г / л)Попелиця, трипси, мухи, грунтові шкідники 0,8-1,2 л/га 7 мл, 5 л
Омайт, в.е. (пропаргіл, 570 г/л) Кліщі  1,6-2,4 кг/га 100 мл
Патріот, к.с. (альфа-циперметрин, 125 г/л + імідаклорід, 100 г/л + клотіанідін, 50 г/л) Паросткова муха, попелиці, трипси 1,0-1,5 мл на 3-5 мл води 3 мл, 15 мл, 45 мл, 90 мл, 1 л
Престо, к.с. (клотіанідін, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) Паросткова муха, попелиці, трипси1 мл на 5 л води на 1 сотку 3 мл, 15 мл, 45 мл, 500 мл
Прованто Майт (Енвідор), к.с. (спіродіклофен, 240 г/л)Павутинний кліщ4-6 мл на 10 л води 5 мл, 60 мл
Проклейм, в.г. (емамектін бензоат, 50 г/кг)Павутинний кліщ 0,2-0,5 кг/га 4 г, 500 г, 1 кг
Регент 20 G, м (фіпроніл, 20 г/кг) Комплекс ґрунтових шкідників 5-10 кг/га 10 кг
Ридоміл Голд 68, в.г. (металаксил-М, 40 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг)Пероноспороз 2,5 кг/га 25 г, 50 г, 250 г, 1 кг
Санмайт, з.п. (пірадабен, 200 г/кг)Кліщі 0,5-0,9 кг/га 10 г, 500 г
Світч, в.г. (ципродиніл, 375 г/кг + флудіоксоніл, 250 г/кг)Борошниста роса, альтернаріоз, антракноз, фузаріоз, сіра гниль 0,75-1,0 л/га 10 г, 100 г, 1 кг
Сіванто Прайм, р.к. (флупірадіфурон, 200 г/л)Попелиця, трипси 0,7 л/га 1 л
Скор 25%, к.е. (дифеноконазол, 250 г/л)Альтернаріоз, борошниста роса 0,03-0,05 л/га 2 мл, 100 мл, 1 л
Скутер, в.г. (сірка, 800 г/кг)Борошниста роса 30-50 г на 10 л води на 2 сотки 40 г, 200 г
Слизнестоп, г. (метальдегід (60 г/кг) Слимаки, равлики30 г на 10 кв.м 30 г
Старк, к.с. (250 г/л, азоксистробін)Пероноспороз, борошниста роса, антракноз, аскохітоз 6 мл на 5 л води на 1 сотку 6 мл, 20 мл, 100 мл
Стоп Жук, к.с. (клотіанідін, 150 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) Паросткова муха, попелиці, трипси 1 мл на 5 л води на 1 сотку 3 мл, 15 мл, 45 мл, 90 мл
Стробі, в.г. (крезоксім-метил, 500 г/кг) Борошниста роса, антракноз, біла і сіра гнилі, кладоспоріоз 0,2 кг/га 200 г
Талстар, к.е. (біфентрин, 100 г/л) Попелиця, кліщі, білокрилка 0,48–0,60 л/га 5 л
Тіовіт Джет, в.г. (сірка, 800 г/кг)Борошниста роса, павутинний кліщ 2-3 кг/га 40 г, 20 кг
Топаз, к.е. (пенконазол, 100 г/л)Борошниста роса, аскохітоз 0,125-0,15 кг/га (відкр.гр.) або 0,25 кг/га (закр.гр.) 3 мл, 100 мл, 1 л, 5 л
Топсін-М 70%, з.п. (тіофанат-метил, 700 г/л)Борошниста роса 10-15 г на 10 л води на 1 сотку 10 г, 25 г
Турбо Престо, ж.с. (клотіанідін, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) Паросткова муха, попелиці1,5 мл на 5-7л води на сотку 3 мл, 15 мл, 45 мл, 500 мл
Форс 1,5 G, г. (тефлутрін, 15 г/кг) Комплекс ґрунтових шкідників 5-10 кг/га 20 кг
Фундазол, с.п. (беноміл, 500 г/кг) Плямистість, борошниста роса 10 г/10 л 10 г, 200 г
Хлорокис міді, з.п. (хлорокис міді, 861 г/кг)Пероноспороз, антракноз, бактеріоз40 г на 10 л води, 10 л роб. розчину на 1 сотку 40 г
Цілитель, з.п. (манкоцеб, 640 г/кг + металаксил, 80 г/к) Сіра гниль, пероноспороз 25-30 г на 5 л води на 1 сотку 50 г, 250 г, 1 кг
Чарівник, з.п. (металаксил, 75 г/кг + манкоцеб, 525 г/кг + диметоморф, 115 г/кг)Пероноспороз, альтернаріоз 15-20 г/сотку 20 г, 40 г, 200 г, 1 кг
Чемпіон, з.п. (мідь гідроксид, 770 г/кг) Кладоспоріоз  2-3,5 кг/га 10 кг
Ексірель, с.е. (ціантраніліпрол, 100 г/л)Білокрилка, попелиця, трипс 0,25-0,50 л/га 250 мл, 1 л
Енергодар, р.к. (пропамокарб гідрохлорид, 530 г/л + фосетил алюмінію, 310 г/л)Пероноспороз, кореневі гнилі3 мл на 2 л води на кв.м – полив після посіву насіння або висадки розсади; 2,5-3,0 л / га – обприскування або полив через крапельне зрошення 30 мл, 500 мл
Енжіо, к.с. (тіаметоксам, 141 г/л + лямбда-цигалотрин, 106 г/л)Попелиця, білокрилка 0,18 л/га 3,6 мл, 100 мл, 1 л

Тепер Ви знаєте які проблеми можуть спіткати кабачки під час росту, а також методи боротьби з ними. У захисті рослин від шкідливих організмів головне вчасно помітити проблему і почати боротьбу якомога раніше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: