Що таке кокосовий субстрат, його види та способи застосування

фото кокосовый субстрат Вирощування

Кокосове волокно стає все більш популярним типом субстрату для вирощування рослин. І не дарма, адже це дає цілий ряд переваг, якими потрібно скористатися. Про те, що таке кокосовий субстрат для рослин, що з нього роблять і як правильно застосовують, читайте в статті.

Що таке кокосовий субстрат

У минулому, коли кокоси збирали для отримання смачної м’якоті та соку, кокосову лузгу вважали відходами. І весь матеріал, від лузги до внутрішньої оболонки кокосового горіха, викидали поки не зрозуміли, що він має безліч способів застосування в садівництві та домашньому господарстві.

Найміцніші волокна кокосового горіха використовувалися для виготовлення таких предметів, як кошики, мотузки та постіль. Решта більш дрібні волокна спочатку викидали, але сьогодні вони використовуються для виготовлення пухкого торфу, висушених брикетів, опор для квітів, кокосових таблеток, склянок і т.д.

фото неочищенные кокосы
Неочищені кокосові горіхи

Кокосовий субстрат – це рослинний матеріал з нейтральним рівнем pH. Він підходить більшості рослин, але не всі будуть рости, якщо цей баланс не буде трохи змінений. Тому багато садівників не використовують кокосове волокно в чистому вигляді, а змішують його зі звичайним ґрунтом або перлітом.

Змішування кокосового волокна з іншим субстратом зменшує кількість використовуваного кокоса і дає рослині можливість рости в більш багатому поживними речовинами навколишньому середовищі.

Як робиться кокосове волокно?

Щоб волокно було готове до використання на гідропоніці та в садівництві, воно повинно пройти велике перероблення. По-перше, його потрібно відокремити від кокосових горіхів. Це робиться шляхом замочування лушпиння в воді, щоб воно розпушилось та розм’якло.

Потім лушпиння дістають з води та сушать протягом 12-14 місяців. Після тривалої сушки кокосове волокно складають в тюки. Потім ці тюки подрібнюють і переробляють в різні форми: від кокосових стаканчиків до волокна.

Плюси і мінуси кокосового субстрату

Існує маса переваг використання кокосового субстрату. Але, як і в інших ґрунтів для вирощування рослин, у нього є деякі недоліки, які слід враховувати перед покупкою.

Переваги кокосового субстрату

  1. Висока вологоємність. Дане кокосове середовище відмінні утримує вологу. Субстрат здатний поглинати воду в 10 разів більше своєї ваги, а це значить, що коріння рослин завжди матиме достатньо вологи для росту і розвитку.
  2. Екологічно безпечний матеріал. Воно не містить насіння бур’янів і збудників хвороб.
  3. Можливість повторного використання. У кокосового волокна немає терміну придатності, але перед кожним наступним застосуванням його потрібно промивати та дезінфікувати. На відміну від кокосового ґрунту, торф з часом руйнується.
  4. Поновлюваний ресурс. Кокосовий субстрат є переробленим рослинним матеріалом, на відміну від торф’яного, який отримують з торфовищ.
  5. Захист від шкідників рослин. Більшості комах не подобається селитися в кокосовому субстраті, що робить його прекрасним способом захисту.
  6. Легкість у використанні на гідропоніці. Якщо Ви плануєте зайнятися вирощуванням на гідропоніці, то це кращий варіант субстрату для старту.
  7. Оптимальний рівень кислотності. pH кокосового субстрату коливається від 5,6 до 6,8. Цей показник підходить для посадки більшості культур.
  8. Різноманітність способів використання. Субстрат можна застосовувати в якості грунту, мульчі, укривного матеріалу, розпушувача глинистого ґрунту і т.д.
фото кокосовый субстрат
Готовий до використання кокосовий субстрат

Недоліки кокосового волокна

  1. Відсутність корисних елементів. Для повноцінного росту і розвитку в кокосовий субстрат для рослин потрібно буде додавати поживні речовини при поливі, контролювати pH або змішувати з іншими видами субстратів.
  2. Потреба в спеціальній підготовці перед використанням. Більшість продуктів з кокосового волокна поставляється в сухих пресованих брикетах. Хоча це дозволяє заощадити на доставці, але додає трудовитрат до процесу вирощування. Оскільки їх потрібно буде зволожити, перед використанням. Але це не так вже й складно!
  3. Висока вартість готових сумішей. Через те, що підготовка кокосового субстрату до використання вимагає часу і сил, виробники стали пропонувати готові суміші з вмістом кокосового волокна. Це економить багато часу, але коштує досить дорого. Якщо є бажання, можна зробити власний мікс.

Види кокосового субстрату

Субстрат з кокоса випускається в трьох видах:

  • Волокно – ниткоподібні волокна до 30 см завдовжки, міцні та вологомісткі;
  • Торф – дрібно подрібнена шкаралупа кокоса, зі здатністю добре утримувати вологу;
  • Чіпси – великі частини роздробленої шкаралупи, з відмінним повітрообміном.

Форми випуску субстрату

Непресовані субстрати з кокоса:

  • Дрібна стружка – краще за всіх вбирає воду і використовується для посіву насіння.
  • Середнє волокно – додається в ґрунт для поліпшення її структури.
  • Великий субстрат – дане середовище ідеально підходить для вирощування рослин, яким потрібна хороша водопроникність і аерація, (наприклад, для дренажу орхідей або гербер).

Пресовані субстрати з кокосового волокна:

  • таблетки – для пророщування насіння і живців;
  • брикети (цеглинки, чіпси) – для посадки саджанців плодових дерев і кущів;
  • кола і пласти – для мульчування дерев і чагарників;
  • кокосові килимки – для вирощування мікрозелені;
  • горщики – для вирощування розсади овочів і квітів.

Способи використання кокосового субстрату

  1. Вирощування розсади. Розсаду можна вирощувати в чистому кокосовим субстраті або з додаванням вермикуліту і компосту в співвідношенні 1:1. Пасльонові культури краще вирощувати в кокосовому субстраті в таблетках до пікіровки, а потім пересадити в торф’яний субстрат.
  2. Вирощування кімнатних рослин. Щоб земля в вазонах як можна довше залишалася рихлою, до неї можна додати кокосовий субстрат для розсади в пропорції 1:1.
  3. Пророщування цибулинних рослин. Його можна проводити в чистому кокосовому субстраті або з торфу. Таке середовище сприяє прискоренню проростання і кращому цвітінню.
  4. Посів насіння в ґрунт. Для того, щоб ніжним паросткам, посіяним в теплиці або у відкритому ґрунті, було легше пробитися назовні, в борозни для посіву можна насипати кокосовий ґрунт.
  5. Мульчування. Кокосовий субстрат можна розсипати між рослинами або навколо дерев. Така мульча буде заважати бур’янам прорости, добре утримувати вологу. Також кокосовий субстрат для рослин з часом перегниє і стане відмінним органічним добривом.

Як обрати кокосовий субстрат

Найбільш важливі фактори при виробництві високоякісного кокосового волокна – це те, як його збирають і обробляють. Оскільки жоден з цих факторів не знаходиться під вашим контролем, необхідно вибирати постачальників, які слідують всім передовим методам виробництва кокосового волокна.

Після відділення від кокосових горіхів субстрат зберігається в штабелях протягом декількох років. Це піддає його ризику зараження хвороботворними мікроорганізмами через природне pH кокосового волокна. Більшість виробників, які стикаються з цим, хімічно стерилізують кокосове волокно, щоб воно було готове до використання. Але через це можуть передчасно зруйнуватися волокна і торф.

Як підготувати кокосовий субстрат

Особливої підготовки до застосування кокосовий субстрат для рослин не вимагає. Зазвичай на упаковці вказана інструкція по приготуванню конкретного виду. Після відкриття субстрат промивають проточною водою для видалення зайвих солей.

Перед безпосереднім використанням кокосовий субстрат в брикетах необхідно залити теплою водою у співвідношенні 1:4. Через 20-30 хвилин субстрат добре розмішати та використовувати за призначенням.

Стандартно з 1 кг пресованого кокоса отримують 12-15 л ґрунту. Оскільки в ньому немає поживних речовин, під час розмокання до води можна додати невелику кількість рідких добрив.

фото брикет кокосового субстрата
Пресований кокосовий брикет

Діліться в коментарях, чи використовували кокосовий субстрат для вирощування рослин і чи плануєте застосовувати далі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: