У чому різниця між першим і другим оборотом?

Вирощування

Дуже часто ми публікуємо огляди та інформацію про вирощування різних овочевих культур в теплицях, а також сорти й гібриди, які підходять для першого або другого обороту. Але в чому різниця між ними? Розберемося більш детально в даній статті.

Основні відмінності між першим і другим оборотом

Особливості першого обороту – на початку низькі температури, перепад холоду, і низьке освітлення з поступовим зростанням інтенсивності освітлення й температури повітря.

Відмінні риси другого обороту – висока температура (спека, під час якої важливо отримати сходи), надзвичайна інтенсивність сонячних променів, дуже швидка початкова сила росту, формування врожаю доводиться на більш холодну пору зі зниженням інтенсивності освітлення.

Перший оборот – плюси і мінуси

Щоб розібратися з особливостями першого обороту, візьмемо для прикладу огірок. Існують огірки корнішони (короткоплыдны) і довгоплідні. Ці два види огірка істотно розрізняються в залежності від інтенсивності освітлення, оскільки довгоплідні огірки краще витримують нестачу світла.

При однаковій інтенсивності світла корнішони «скидають» зав’язі, а довгоплідні – дуже добре себе почувають. Відповідно ці ознаки впливають на терміни посіву огірків.

В останні роки вивели нові гібриди корнішонних огірків, які умовно стійкі до недостатньої інтенсивності світла. Отже, терміни посіву можуть бути з початку грудня до кінця лютого, а збір врожаю від лютого до кінця квітня.

Овочівники знають, як планувати обігрів теплиць відповідно до своїх можливостей, що істотно впливає на терміни посіву. Все-таки перший оборот – це посів будь-яких культур з кінця листопада до початку березня, зі збором врожаю з кінця лютого по травень.

огурцы в теплице фото
Огірки – це культура, яка рано вступає у плодоношення та дає можливість заробити перші гроші

Другий оборот – переваги і недоліки

Що стосується другого обороту, який ще називають літньо-осіннім, то його практикують для продовження періоду збору високотоварних плодів томату й огірка. Це дає можливість зробити невелику перерву в експлуатації теплиць в літню пору, щоб самим відпочити та не витрачати сили даремно, коли навколо повно дешевих овочів з відкритого ґрунту.

Другий оборот в теплицях асоціюється з томатом і огірком, тому, що солодкий перець і баклажан у нас не вирощують у два обороти через порівняно більш тривалий вегетаційний період цих овочів.

У літньо-осінньому обороті у відкритому ґрунті можна вирощувати такі культури, як рання білокачанна капуста, цвітна капуста, пекінська капуста, броколі, буряк, салат та інші зеленні культури. Посів в другому обороті триває з червня по серпень, його можна робити як в теплицях, так і у відкритому ґрунті.

Так, однією з головних умов отримання хорошого результату в другому обороті є підбір сортів і гібридів. Вони повинні відрізняться здатністю формувати повноцінний урожай при зміні інтенсивності природного освітлення і скороченні тривалості світлового дня.

Тому далеко не всі сорти та гібриди придатні для цього періоду вирощування. Ці характеристики можуть надаватися виробниками в описі, з яким можна ознайомитись на упаковці або на сайті виробника. Існує безліч сучасних гібридів, які підходять для посадки в першому і другому оборотах.

Ще одна особливість другого обороту – відсутність чітко визначених рамок. Тобто час початку і кінця обороту диктуються не тільки біологічними особливостями культури, а й виробничими, технологічними та комерційними факторами.

І звичайно ж в осіннього культуро-обороту є свої мінуси – це висока ймовірність раннього ураження рослин хворобами та шкідниками, які переходять з літньої культури на осінню. Так що відмовитися від застосування хімічних засобів захисту рослин в такому випадку ніяк не вийде.

брокколи фото
Оскільки броколі належить до холодостійких культур, то вона відмінно росте у літньо-осінньому обороті у відкритому ґрунті

Вирощувати овочі в першому чи в другому обороті буде залежати від можливостей виробника, потреб ринку, а також від культури. У кожного періоду є свої плюси та мінуси, на які потрібно обов’язково звернути увагу, щоб не наробити помилок.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: