Захист рослин на органічній фермі

Вирощування

Найбільші проблеми для органічних ферм пов’язані з виникненням хвороб і шкідників, які завдають великої шкоди врожаю. Кожна їх поява майже завжди викликана порушенням природного балансу – це можна запобігти, а профілактика завжди краща за лікування.

Природні вороги шкідників рослин

У органічної ферми захисту рослин є природні союзники:

 • птахи, що харчуються комахами;
 • комахоїдні тварини – ящірки, жаби, кажани, кроти;
 • корисні комахи – сонечка, жертвами яких є попелиця і клопи;
 • жуки, що поїдають гусениць, тлю, цикад, равликів;
 • мухи-журчалки, які знищують тлю;
 • золотоочка, личинки якої поїдають тлю і знищують личинок колорадського жука;
 • сусідні рослини, в тому числі трави.

Існують рослини, які своїм ароматом здатні відлякувати шкідників рослин або залучають корисних комах. Про них читайте в статті – «Рослини-захисники або які рослини відлякують шкідників».

Засоби захисту рослин в органічному землеробстві використовуються тільки в періоди особливого ризику зараження хворобами та шкідниками. Мета захисту – усунення причин, що викликають появу шкідливих організмів.

фото божья коровка и тля
Божа корівка – це хижа комаха, яка поїдає тлю

Органічний фермер повинен знати про існування природних регуляторних механізмів і як можна менше порушувати їх роботу.

Як забезпечити рослинам здоров’я

На здоров’я рослин впливає безліч факторів: вибір сортів, насіннєвий матеріал, сівозміна, підготовка ґрунту, своєчасне вирощування і догляд, збір і зберігання, наявність макро- і мікроелементів, погодні умови.

Вибір сортів. Вибирайте стійкі до хвороб сорти і гібриди рослин.

Сівозміна. Вирощування одного і того ж виду культури на одному полі щороку або через занадто короткі проміжки часу викликає несприятливі явища:

 • масова поява хвороб і шкідників;
 • збільшення засміченості бур’янами;
 • одностороннє виснаження ґрунту;
 • втома ґрунту в результаті розкладання пожнивних залишків, які перешкоджають проростанню насіння і росту рослин.

Правильна сівозміна запобігає виникненню цих явищ – найкращі результати досягаються при 3-5-річній ротації.

Дотримання термінів посіву. Для підвищення кількості та якості врожаю варто дотримуватися рекомендацій біодинамічного календаря.

Основною умовою здоров’я рослин є здорове насіння, що характеризуються високою схожістю. Висівати потрібно в оптимальний час в правильно удобрений і підготовлений ґрунт, за яким потім систематично доглядають.

Протруювання насіння

фото семена
Якщо насіння було попередньо оброблене виробником, то його не можна замочувати

Для профілактики грибкових і бактеріальних захворювань використовують протруювання насіння, що дозволяє уникнути перших ушкоджень. На органічних фермах застосовують вологе і сухе протруєння.

Методи вологого протруєння:

 • замочування насіння в розчині перманганату калію – проти грибкових захворювань;
 • замочування в 3-5% розчині рідкого скла на 20 хвилин – особливо ефективно проти септоріозу селери;
 • замочування у воді при 30°С на 10 годин і на 10 хвилин у воді при 50°С – проти бактеріальних хвороб;
 • замочування в відварі дрібно нарізаних гілок черемхи, зібраних при набуханні бруньок до розростання листя на гілках (подрібнений матеріал заливають окропом, кип’ятять півгодини, після охолодження замочують насіння на 12-24 годин);
 • замочування в настої ромашки (150 г сушеної ромашки, 10 л води) на 30 хвилин. Потім насіння слід просушити на цигарковому папері або марлі.

Сухе протруювання виконується шляхом змішування з деревною золою (ефективно з листяними деревами, крім дуба) і з базальтовим борошном – хороший ефект виходить при перемішуванні насіння за кілька днів до посіву.

Що стосується органічного захисту, у фермера є обмежений список засобів, схвалених для використання в органічному землеробстві. Це речовини поверхневої дії, вони не проникають глибоко в рослини, тому безпечні для кінцевого продукту.

Біологічні методи

З біологічних методів боротьби використовуються різні види рослин, з яких роблять відвари та настої для обприскування і поливу. Ці речовини не шкідливі для корисної фауни та людини, тому, що швидко втрачають свої токсичні властивості під впливом сонячного світла і в повітрі.

Дуже важливо, щоб ці рослини були широко доступні. Найчастіше вони ростуть на полях як бур’ян, вирощуються в домашніх садах як декоративні рослини або являють собою трави, які ростуть природним шляхом або культивуються.

Найпоширеніші засоби такого роду – жижа кропиви і відвар хвоща.

фото крапива
Кропива – це бур’ян, який зустрічається в кожному дворі

Жижа кропиви. Її використовують для боротьби з попелицею і капустяним листоїдом. Пропорції: 1 кг свіжої кропиви або 200 г сухої на 10 л води (бажано дощової). Залийте в дерев’яний або пластиковий резервуар і залиште на 2 тижні, але щодня помішуйте, щоб ввести кисень.

Перед розпиленням розбавити водою у співвідношенні 1:10. Обприскування проводити в похмурі дні або ввечері в кількості 100-500 л/га. Курс повторювати кожні кілька днів.

Водний екстракт хвоща. Допомагає при грибкових захворюваннях. Пропорції: на 10 л води 1 кг свіжої або 150 г сухої трави хвоща (без коренів). Замочіть траву на 24 години, потім доведіть до кипіння і поставте на повільний вогонь на 1 годину. Після охолодження рідину розведіть водою в п’ять разів.

Рослини обприскують відваром кілька разів протягом вегетаційного періоду, кожні 2-3 тижні. Обробку краще проводити перед повним місяцем, тому що в цей період рослини найбільше схильні до грибкових захворювань.

При вирощуванні овочів процедура зміцнення розсади після посадки полягає в поливі її суспензією трав: 10 г лаванди, 5 г меліси, 5 г любистку, 5 г шавлії, 3 г майорану – на 10 л води. Залиште бродити на 10-14 днів, а потім обприскуйте рослини й ґрунт. Спрей ефективний проти борошнистої роси та шкідників.

Механічні і агротехнічні методи

Найстаріший і простий спосіб захисту рослин – механічний. Найбільш важливі заходи:

 • установка парканів від зайців та других тварин, Які можуть прийти в сад.
 • липкі стрічки восени (намазали фруктовим клеєм або клеєм з 60 частин каніфолі, 30 частин смоли, 10 частин рапсової олії).
 • для лову гусениць, що перезимували, на плодові дерева надягають стрічки з гофрованого паперу.
 • серед агротехнічних методів важливою операцією є видалення з полів залишків врожаю. Вони служать укриттям і місцями зимівлі для багатьох шкідників.
фото уборка сорняков на огороде
Дуже важливо своєчасно прибирати рослинні залишки та бур’яни з ділянки, тому, що вони є переносниками хвороб і будинком для шкідників

Захист рослин в органічному землеробстві має на увазі відмову від використання хімічних засобів при вирощуванні рослин. Це актуально при вирощуванні овочів для домашнього вжитку, через те, що при виробництві продукції на продаж є ризик зниження врожайності або повної втрати врожаю.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Все для Микрозелени
Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті

Написать комментарий

avatar
Фото файли
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
  Підписатися  
Повідомити про

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: