Найбільші проблеми для органічних ферм пов’язані з виникненням хвороб і шкідників, які завдають великої шкоди врожаю. Кожна їх поява майже завжди викликана порушенням природного балансу – це можна запобігти, а профілактика завжди краща за лікування.
Природні вороги шкідників рослин
У органічної ферми захисту рослин є природні союзники:
- птахи, що харчуються комахами;
- комахоїдні тварини – ящірки, жаби, кажани, кроти;
- корисні комахи – сонечка, жертвами яких є попелиця і клопи;
- жуки, що поїдають гусениць, тлю, цикад, равликів;
- мухи-журчалки, які знищують тлю;
- золотоочка, личинки якої поїдають тлю і знищують личинок колорадського жука;
- сусідні рослини, в тому числі трави.
Існують рослини, які своїм ароматом здатні відлякувати шкідників рослин або залучають корисних комах. Про них читайте в статті – «Рослини-захисники або які рослини відлякують шкідників».
Засоби захисту рослин в органічному землеробстві використовуються тільки в періоди особливого ризику зараження хворобами та шкідниками. Мета захисту – усунення причин, що викликають появу шкідливих організмів.

Органічний фермер повинен знати про існування природних регуляторних механізмів і як можна менше порушувати їх роботу.
Як забезпечити рослинам здоров’я
На здоров’я рослин впливає безліч факторів: вибір сортів, насіннєвий матеріал, сівозміна, підготовка ґрунту, своєчасне вирощування і догляд, збір і зберігання, наявність макро- і мікроелементів, погодні умови.
Вибір сортів. Вибирайте стійкі до хвороб сорти і гібриди рослин.
Сівозміна. Вирощування одного і того ж виду культури на одному полі щороку або через занадто короткі проміжки часу викликає несприятливі явища:
- масова поява хвороб і шкідників;
- збільшення засміченості бур’янами;
- одностороннє виснаження ґрунту;
- втома ґрунту в результаті розкладання пожнивних залишків, які перешкоджають проростанню насіння і росту рослин.
Правильна сівозміна запобігає виникненню цих явищ – найкращі результати досягаються при 3-5-річній ротації.
Дотримання термінів посіву. Для підвищення кількості та якості врожаю варто дотримуватися рекомендацій біодинамічного календаря.
Основною умовою здоров’я рослин є здорове насіння, що характеризуються високою схожістю. Висівати потрібно в оптимальний час в правильно удобрений і підготовлений ґрунт, за яким потім систематично доглядають.
Протруювання насіння

Для профілактики грибкових і бактеріальних захворювань використовують протруювання насіння, що дозволяє уникнути перших ушкоджень. На органічних фермах застосовують вологе і сухе протруєння.
Методи вологого протруєння:
- замочування насіння в розчині перманганату калію – проти грибкових захворювань;
- замочування в 3-5% розчині рідкого скла на 20 хвилин – особливо ефективно проти септоріозу селери;
- замочування у воді при 30°С на 10 годин і на 10 хвилин у воді при 50°С – проти бактеріальних хвороб;
- замочування в відварі дрібно нарізаних гілок черемхи, зібраних при набуханні бруньок до розростання листя на гілках (подрібнений матеріал заливають окропом, кип’ятять півгодини, після охолодження замочують насіння на 12-24 годин);
- замочування в настої ромашки (150 г сушеної ромашки, 10 л води) на 30 хвилин. Потім насіння слід просушити на цигарковому папері або марлі.
Сухе протруювання виконується шляхом змішування з деревною золою (ефективно з листяними деревами, крім дуба) і з базальтовим борошном – хороший ефект виходить при перемішуванні насіння за кілька днів до посіву.
Що стосується органічного захисту, у фермера є обмежений список засобів, схвалених для використання в органічному землеробстві. Це речовини поверхневої дії, вони не проникають глибоко в рослини, тому безпечні для кінцевого продукту.
Біологічні методи
З біологічних методів боротьби використовуються різні види рослин, з яких роблять відвари та настої для обприскування і поливу. Ці речовини не шкідливі для корисної фауни та людини, тому, що швидко втрачають свої токсичні властивості під впливом сонячного світла і в повітрі.
Дуже важливо, щоб ці рослини були широко доступні. Найчастіше вони ростуть на полях як бур’ян, вирощуються в домашніх садах як декоративні рослини або являють собою трави, які ростуть природним шляхом або культивуються.
Найпоширеніші засоби такого роду – жижа кропиви і відвар хвоща.

Жижа кропиви. Її використовують для боротьби з попелицею і капустяним листоїдом. Пропорції: 1 кг свіжої кропиви або 200 г сухої на 10 л води (бажано дощової). Залийте в дерев’яний або пластиковий резервуар і залиште на 2 тижні, але щодня помішуйте, щоб ввести кисень.
Перед розпиленням розбавити водою у співвідношенні 1:10. Обприскування проводити в похмурі дні або ввечері в кількості 100-500 л/га. Курс повторювати кожні кілька днів.
Водний екстракт хвоща. Допомагає при грибкових захворюваннях. Пропорції: на 10 л води 1 кг свіжої або 150 г сухої трави хвоща (без коренів). Замочіть траву на 24 години, потім доведіть до кипіння і поставте на повільний вогонь на 1 годину. Після охолодження рідину розведіть водою в п’ять разів.
Рослини обприскують відваром кілька разів протягом вегетаційного періоду, кожні 2-3 тижні. Обробку краще проводити перед повним місяцем, тому що в цей період рослини найбільше схильні до грибкових захворювань.
При вирощуванні овочів процедура зміцнення розсади після посадки полягає в поливі її суспензією трав: 10 г лаванди, 5 г меліси, 5 г любистку, 5 г шавлії, 3 г майорану – на 10 л води. Залиште бродити на 10-14 днів, а потім обприскуйте рослини й ґрунт. Спрей ефективний проти борошнистої роси та шкідників.
Механічні і агротехнічні методи
Найстаріший і простий спосіб захисту рослин – механічний. Найбільш важливі заходи:
- установка парканів від зайців та других тварин, Які можуть прийти в сад.
- липкі стрічки восени (намазали фруктовим клеєм або клеєм з 60 частин каніфолі, 30 частин смоли, 10 частин рапсової олії).
- для лову гусениць, що перезимували, на плодові дерева надягають стрічки з гофрованого паперу.
- серед агротехнічних методів важливою операцією є видалення з полів залишків врожаю. Вони служать укриттям і місцями зимівлі для багатьох шкідників.

Захист рослин в органічному землеробстві має на увазі відмову від використання хімічних засобів при вирощуванні рослин. Це актуально при вирощуванні овочів для домашнього вжитку, через те, що при виробництві продукції на продаж є ризик зниження врожайності або повної втрати врожаю.
Написать комментарий