Огірок на підщепі

Вирощування

Щеплення овочевих культур – це прийом пересаджування частини рослини на іншу для того, щоб отримати сильну і врожайну культуру. Прищепою називають рослину, яку прищеплюють, а підщепою – ту, на яку прищеплюють. Точніше підщепа – це корінь, а прищепа – це верхівка.

Новітні гібриди огірка дають високі врожаї якісних плодів, але, на жаль, їх коріння не завжди здатне витримати навантаження. З цього їх і прищеплюють на гарбуз, кабачок і спеціальні професійні підщепи. Про переваги щеплення огірка і як правильно його проводити, читайте в статті.

Переваги щеплення огірка

фото прививка огурца
Щеплення огірка на лагенарію
  1. Підвищення врожайності. Завдяки сильному корінні підщепи, рослина отримує більше корисних речовин з ґрунту і збільшується кількість і якість плодів.
  2. Стійкість до стресів і хвороб. Огірок прищеплюють, щоб посилити стійкість до фузаріозу, що особливо важливо при вирощуванні органічних овочів. Також через сильне коріння рослини менше уражаються нематодою, огірок на підщепі легше переносить стресові погодні умови, що зменшує кількість обробок рослин пестицидами.
  3. Збільшення тривалості плодоношення, що дуже важливо для огірка подовженого обороту.

На що можна прищепити огірок

В якості прищепи беруть гібрид огірка, який хочуть поліпшити. А підщепою може бути дика форма рослини або культура того ж сімейства.

У домашніх умовах городники прищеплюють огірок на гарбуз, але не всі його сорти для цього підходять. Наприклад, огірок погано приживається на мускатному, великоплідному і голонасінному гарбузі. А ось лагенарія і кабачок відмінно підходять для щеплення.

Крім цього існують професійних підщепи для огірка, які володіють всіма тими якостями, яких не вистачає культурному огірку. В Україні поки що вони не настільки популярні, тому зустрічаються тільки у великих тепличних господарствах, де огірок вирощують на гідропоніці. У продажу є таке насіння підщеп для огірка: Шінтоза, Ферро F1 і Кобальт F1.

При виборі підщепи для огірка варто ознайомитися з описом, адже кожен з них виконує певну функцію. Наприклад, підсилює стійкість до негативних погодних факторів або грунтових хвороб.

Насіння підщеп має слабку енергію проростання і перед продажем проходить спеціальну обробку, яка називається праймінг. Таке насіння повинне зберігатися в сухому приміщенні при вологості не більше 30% і при температурі повітря +15°С. З цієї причини насіння підщепи не рекомендується купувати про запас.

Особливості вирощування підщепи та прищепи

Технологія вирощування підщепи не відрізняється від техніки виробництва розсади огірка та інших гарбузових рослин.

Посадка підщеп проводиться в ящики, склянки або касети в спеціальну торфосуміш або мінвату. Поливи проводять звичайною водою з нейтральним рівнем рН. Касети або горщики розміщують на палети залишаючи проміжки для повітрообміну.

Посіви переносять в камеру пророщування на 3 доби при температурі +25°С і вологості повітря 80-90%. Якщо у вас немає камери пророщування, то посіви можна залишити в теплиці, але важливо в ній створити парниковий ефект і підтримувати високу вологість повітря.

Зазвичай підщепу висівають на 7-8 днів раніше, ніж прищепу. Але точна різниця в датах посіву буде залежати від виду підщепи та способу щеплення. Тому можна провести пробний посів для визначення термінів посіву підщепи та прищепи.

Щеплення огірка на гарбуз, лагенарію і кабачок

Гарбуз і кабачок – це рослини одного і того ж сімейства гарбузових. Вони однаково формують сильну кореневу систему і служать відмінною підщепою для огірка.

Існує чотири основних методи щеплення. Ви можете спробувати для себе кожен з них і вибрати той, який дає найвищий відсоток приживлюваності. Спочатку вони здадуться дуже складними, але з кожним разом щеплення буде робити все простіше і швидше.

Щеплення огірків в укол

фото прививка огурца в укол
Щеплення огірка в укол

Для щеплення на сіянцях гарбуза повинен сформуватися перший справжній листочок, а на огірках тільки сім’ядольне листя. Тому огірки висівають на тиждень пізніше підщепи.

Техніка проведення щеплення в укол

  1. Акуратно відріжте точку росту на підщепі на рівні сім’ядольних листків гострим лезом, після попередньої дезінфекції.
  2. Введіть в середину пагону гостру паличку товщиною 3 мм (наприклад, зубочистку) на глибину не більше 5 мм.
  3. Зріжте огіркову прищепу на висоті трохи вище кореня і злегка загостріть її кінець.
  4. Дістаньте з гарбуза паличку і в утворену порожнину вставте прищепу огірка, щоб вона щільно туди увійшла.
  5. При правильній техніці проведення фіксувати місце щеплення не знадобиться.

Щеплення огірків на гарбуз язичком (зближенням)

фото прививка огурца сближением
Щеплення огірків з язичком

Для щеплення на підщепі та прищепі має сформуватися по одному справжньому листу. У цій фазі розвитку рослини краще приживаються.

За добу до передбачуваної дати щеплення необхідно рясно полити розсаду, щоб вона мала високий тургор.

Інструкція по проведенню щеплення язичком

  1. Дістаньте паростки підщепи та прищепи з торфу.
  2. Зробіть надріз на підщепі зверху – вниз з середини стебла приблизно на 1/3 товщини та 7 мм в довжину.
  3. На огірку зробіть такий же зріз, тільки знизу вгору.
  4. На отриманих язичках приберіть тонкий шар шкірки пінцетом, лезом або канцелярським ножем.
  5. Вставте язички в розрізи, і оберніть ці місця фольгою плівкою або закріпіть спеціальними зажимами.
  6. Посадіть рослини в стакани або касети з чистим субстратом, але так, щоб замотане місце щеплення було вище мінімум на 1 см від рівня ґрунту.
  7. Накрийте рослини плівкою, банками або пляшками та зберігайте високу вологість протягом тижня.
  8. Після зріжте верх сіянця підщепи та обробіть розчином перманганату калію.
  9. Корінь огірка можна видалити або залишити як є.

Щеплення огірків на лагенарію в розщеп

фото прививка огурца врасщеп
Щеплення огірка в розщеп

Даний метод за принципом близький до щеплення в укол. Але він відрізняється тим, що перший справжній лист у підщепи не зрізають.

Як провести щеплення огірків в розщеп

  1. Збоку від першого справжнього листка підщепи зробіть клиноподібний виріз довжиною 1,5 см.
  2. Такий же клин виріжте на кінці зрізаного сіянця огірка.
  3. Вставте клин в розріз і зафіксуйте фольгою або спеціальними кліпсами.
  4. Обов’язково зніміть шкірку з тих частин стебла прищепи, які не обрізані клином.
  5. Після щеплення накрийте рослини плівкою або банками та підтримуйте високу вологість.

Щеплення методом зрощування

фото прививка огурца сращиванием
Щеплення огірків зрощуванням

Для цього способу насіння підщепи та прищепи висівають в один стакан якомога ближче один до одного. Можна починати приступати до щеплення, коли на рослинах сформуються перші справжні листки.

Інструкція по проведенню щеплення зрощенням

  1. На частинах стебел рослин, які дивляться один на одного над сім’ядольним листям зрізають шари шкірки довжиною до 3 мм і шириною в третину діаметра пагона.
  2. Місця зрізів щільно притисніть один до одного і зафіксуйте поліетиленовою стрічкою, фольгою або пластиковим затиском.
  3. Через 7-10 днів, коли сіянці приживуться можна обрізати нижню частину огірка і прищипнути верх підщепи.
Два простих способи щеплення огірка на лагенарію

Щеплення огірків на професійну підщепу

фото прививка огурца на профессиональный подвой
Огірки на підщепі

Для щеплення на спеціальну підщепу використовують так званий «японський метод», який при правильному проведенні забезпечує приживлюваність на рівні 90%.

Щеплення можна починати проводити, коли у підщепи сформується 3-4, а у прищепи – 1-2 справжніх листків. Сам процес рекомендується проводити в теплому і добре провітрюваному приміщенні з вологістю повітря не менше 70%.

Покрокова інструкція щеплення огірка

  1. На підщепі й прищепі зробіть діагональні зрізи під кутом 45° нижче сім’ядольних листків за допомогою гострого продезінфікованого леза або спеціального ножа. У процесі щеплення інструменти слід постійно дезінфікувати, щоб не допустити поширення захворювань. Для цього підійде сольовий розчин або спеціальні суміші.
  2. Щільно з’єднайте розрізи рослин, щоб вони не встигли пересохнути.
  3. Обмотайте місця щеплення стрічкою з легкого матеріалу (плівка, фольга) або закріпіть спеціальним пластиковим затиском. Це потрібно для щільної фіксації рослин і захисту від надлому.
  4. Створіть для щеплених рослин парниковий ефект. Для цього помістіть їх в теплицю, захищену від прямих сонячних променів. Підтримуйте високу вологість і температуру повітря на рівні +21…+22°С протягом 4 днів.
  5. У перші три дні розсада зазвичай зупиняється в рості. У цей час її можна перебрати, відбракувавши слабкі та мляві рослини.
  6. Через 7 днів можна зняти пов’язки або затискачі і якщо на місці щеплення утворилися коріння або додаткові пагони, то видалити їх.

Загальний час зрощення триває від 10 до 14 днів. Після цього рослини можна пересадити в ґрунт.

Щеплення огірка – це делікатний і трудомісткий процес, яким в Україні користуються тільки великі тепличні господарства, що вирощують овочі взимку. Якщо Вам багато років не вдається впоратися з негативними факторами при вирощуванні, то варто придивитися до щеплення ближче і спробувати скорегувати проблему таким шляхом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: