Як виростити озиму цибулю? Чим підгодовувати та коли прибирати озиму цибулю з грядки?

Вирощування

Озима цибуля має масу переваг як для городника, так і для професійного фермера в порівнянні зі звичайним яровим. Оскільки зазвичай запаси цибулі в сховищі навесні закінчуються, молода озима цибуля вже буде готова до вживання і її можна буде здати за максимальною ціною. При вирощуванні озимої цибулі частина агротехнічних робіт проробляється восени, тому навесні буде можливість більше часу приділити іншим культурам. У даній статті ми розповімо, як виростити озиму цибулю із застосуванням сучасних технологій і коли збирати озиму цибулю в Україні.

Умови для вирощування озимої цибулі

озимый лук поле когда собирать
Озима цибуля на полі

Сорти та гібриди озимої цибулі відзначаються надзвичайною стійкістю до морозів, вони витримують зниження температури до 15°С, а при наявності снігу шаром у 2-3 см ще й більш низькі температури. Навіть якщо весна буде сухою, Ви отримаєте великий урожай, бо рослини вкорінюються ще до настання посушливого періоду.

Найкраще озима цибуля зростає в південних, центральних і західних регіонах України, особливо на легких піщаних ґрунтах, удобрених компостом або перегноєм. Не рекомендується садити цибулю на ділянках, де після дощів може збиратися вода. Непридатні для вирощування цибулі важкі та кислі ґрунти, що запливають.

Також, при виборі ділянки під посів цибулі краще віддати перевагу місцям, захищеним від холодних північних вітрів. Культура добре росте на південних і південно-західних схилах, захищених від вітру.

Місце в сівозміні

Кращим попередником для озимої цибулі є чорний пар, через те, що протягом року поле зберігають чистим від бур’янів, що надалі зменшить кількість заходів з боротьби з ними.

Допустимими попередніми культурами для вирощування озимої цибулі є ранні картопля і морква, огірок, кукурудза, буряк, гірчиця, горох, квасоля, огірки, томати, капуста й озимі зернові культури.

Для того, щоб не зіткнутися з хворобами й шкідниками, цибулю на одному і тому ж полі можна сіяти раз в 3-4 роки. Також бажано сіяти культуру якнайдалі від полів, де в попередньому сезоні росли цибуля або часник.

Вибір сорту або гібриду

Для вирощування озимої цибулі використовують сорти й гібриди короткого світлового дня. Вирощувати озиму цибулю в промислових масштабах зручніше через насіння.

Найпопулярніші сорти і гібриди озимої цибулі для вирощування в Україні

Назва Виробник Строк вегетації, днівКолір цибулиниФорма цибулини Середня вага, г Особливості сорту/гібриду Мінімальна вартість насіння на 1 га (1 млн.шт/га), грн
Августа Moravoseed 260-280 Жовтий Округла 130-140 сорт не стрілкується, м’якоть кремового кольору 12168
Альбатрос F1 LibraSeeds/Erste Zaden 280-290 Жовтий Округла 150-250 стресостійкий, цибулини щільні 16556
Балстар F1 Hungnong 260 Жовтий Округла 150-250 ультраранній, стійкий до гнилей 16556
Булат Lucky Seed 260-280 Жовтий Округла 80-100 рівна форма цибулини, тривалий термін зберігання (4 місяці) 16800
Голден Мун F1 Agri Saaten 265-270 Жовтий Округла 150-180 високоврожайний, відмінно зберігається 20616
Свіфт Bejo 270-280 Жовтий Округла 80-100 для універсального застосування та тривалого зберігання 24340
Радар Bejo 280-290 Жовтий Округла 120-150 високоврожайний, стійкий до вірусів і стресів 24340
Вольф F1 Hazera 260-280 Жовтий Округла 140-200 стійкий до стрілкування і грибкових захворювань 25200
Екстра Ерлі Голд F1United Genetics 240-250 Жовтий Округла 200-250 білосніжна м’якоть, інтенсивне зростання 25740
Опис оригінальної упаковки насіння озимої цибулі Августа (Moravoseed)

Підготовка ґрунту

Відразу після збирання попередника необхідно провести дискування ґрунту у два сліди під кутом. Потім провести глибоке розпушування на глибину 28-35 см. Після оранки необхідно зробити фрезерування ґрунту для того, щоб земля була пухка і без грудок. Краще використовувати ґрунтові фрези, підійдуть тракторні або мотоблок з фрезою. Перед посівом, на полі потрібно провести культивацію на глибину 5 см з наступним коткуванням.

Посів озимої цибулі через насіння

Озиму цибулю варто сіяти з 15 серпня по 31 серпня вересня, але в південних регіонах при теплій осені можна сіяти до 15 вересня. При виборі строку сівби або посадки потрібно враховувати, що при дуже ранньому посіві цибуля буде стрілкуватися, а при пізньому — рослини не зміцніють і погано перенесуть зимові морози. За час зимівлі зовнішні листочки відпадають, а середина (точка росту) жива і відновлює вегетацію дуже рано навесні. Тому період вегетації озимої цибулі становить близько 200-280 днів при цьому цю цибулю називають ранньою.

Для посіву використовують сучасні сівалки точного висіву (Gaspardo, Kverneland, Stanhay, Monosem, Agricola Italiana) за допомогою, яких можна точно відрегулювати густоту і глибину посіву.

Рекомендована норма висіву насіння – 0,9-1,5 млн. насінин на гектар. За такої норми, навесні Ви отримаєте як мінімум 0,6-0,7 млн.рослин на гектар.

При посіві на краплинному зрошенні використовують рядкові схеми: 7+20+7+20+7+20+7+72 (160 см), 5+20+5+20+5+20+5+60 (140 см). Деякі виробники використовують свої індивідуальні схеми посіву, з урахуванням їх ґрунтових умов.

Занадто густий посів насіння цибулі може відстрочити початок збирання, а рідкий – до зниження врожаю.

Оптимальна для перезимівлі глибина посіву – 2,5-3 см. При заглибленні посівного матеріалу до 6-7 см існує ризик запрівання рослин і гіршого формування цибулини, а при зменшенні глибини до 1,5 см — насіння може висохнути під час проростання.

При вирощуванні озимої цибулі на невеликих ділянках для посіву використовують ручні сівалки, але в такому випадку, висіяне насіння потрібно прикачувати легкими котками.

В оптимальних умовах перше насіння зійде через два-три тижні.

схема посева озимого лука
Схема посіву озимої цибулі з густотою стояння 1 млн.шт/га

Посадка озимої цибулі за допомогою висадки цибулі сівка

Цибулю-сівок можна садити на зиму, як тільки нічна температура впаде до 5°С. Це припадає на жовтень, а на Півдні на листопад місяць. Сівок садять в розпушений ґрунт в борозенки глибиною около 5 см, з відстанню 15-20 см. Інтервал в ряду між цибулинами повинен становити 5-7 см. Орієнтуються на час висадки тюльпанів.

Полив

полив озимого лука
Крапельне зрошення – це найкращий метод поливу озимої цибулі

Це дуже важливий елемент догляду за цибулею. Коренева система перебуває в верхніх шару ґрунту, які найбільше схильні до пересихання. Тому тут потрібно дотримуватися правильного режиму поливу.

Кращим способом поливу цибулі є крапельне зрошення, бо за допомогою нього вода надходить безпосередньо в прикореневу зону і через «трубку» можна вносити добрива і пестициди.
В ідеалі укладання крапельного зрошення проводити разом з посівом. Трубку укладають на поверхню або глибину 2-3 см. Одна стрічка рівномірно зволожує мінімум чотири суміжних рядів, тобто по кожну сторону на 30 см.

Перший полив проводять відразу після посіву, бо насіння висівають в жарку погоду, а недолік вологи може привести до того, що насіння погано зійде або проростки пересохнуть. Тому під час активного проростання цибулі, ґрунт повинен бути завжди вологим, поливати потрібно щодня до сходів навіть якщо знадобитися два рази в день. А восени після появи двох справжніх листків на рослині, можна знижувати частоту поливів до одного разу на 2-4 дні.

Потім ранньою весною, починаючи з березня, неприпустимо висихання землі на глибину 15-20 см. І останній критичний період — цей фаза формування цибулини (кінець квітня — травень). В цей час поливи необхідні через день, через те, що недолік вологи призведе до зменшення врожайності. Потім цибулю поливають кожні 2-3 дні, в залежності від погодних умов.

Коли припиняти полив озимої цибулі? Для отримання якісних цибулин, рекомендується за 10 днів до передбачуваної дати збору врожаю, прибрати повністю поливи.

Укриття посівів озимої цибулі агроволокном на зиму

Для того, щоб молоді рослини цибулі легше перенесли зиму і навесні дали урожай якомога раніше, їх з осені накривають білим агроволокном. Для утеплення озимої цибулі використовують полотно щільністю від 17 до 30 г/м2. Укриття проводять безпосередньо перед настанням перших заморозків, це припадає на середину грудня. Занадто раннє укриття може привести до того, що культура буде менш морозостійкою. Звичайно, ця операція вимагає додаткових витрат, але вона значно зменшить ризик зниження розміру і якості врожаю.

Крім агроволокна для утеплення цибулі відмінно підійдуть сухе листя, солома і гілки. А якщо очікується зима без снігу, краще укрити молоді рослини плівкою.

Догляд взимку

озимый лук
Взимку цибуля знаходиться в стадії спокою

Перед зимівлею під полотном на рослинах має сформуватися 3-4-5 пера. Товщина шийки повинна бути – 5-8 мм. Якщо рослини переростуть, вони можуть вимерзнути взимку або влітку перерости в насінники.

Взимку цибуля перебуває в стадії спокою. Цей вид цибулі досить міцний, морози не позначаються на стані її пера. Але взимку потрібно час від часу проводити контрольні огляди.

Догляд за озимою цибулею навесні

Прибирати агроволокно можна, як тільки піде загроза весняних стабільних морозів, приблизно в першій половині квітня.

Поливи та підживлення цибулі краще починати проводити з початку квітня, а при ранній весні з березня. Це допоможе отримати урожай якомога раніше.
Через те, що за зимовий період ґрунт досить ущільнився, необхідно провести міжрядну культивацію для поліпшення повітро-і водообміну.

Чим підгодувати озиму цибулю

Озимі культури вимагають особливого режиму харчування. З осені вносять фосфорні та калійні добрива, бо вони підвищують вміст цукрів в клітинному соку, що дозволить переносити нижчі температури. Через систему крапельного поливу фосфорні добрива вносять у вигляді ортофосфорної кислоти або комплексних добрив (ФертіміксНовалон, МайстерПоліфід), а калійні у вигляді сульфату калію або нітрату калію. Перед зимівлею азот необхідно вносити в невеликій дозі з розрахунку 30-50 кг N на нектар, у вигляді сечовини (карбаміду). Також підвищити зимостійкість можна за допомогою мезоелементів кальцію, магнію і сірки.

Навесні підгодівля озимої цибулі має велике значення, її можна починати з кінця березня, але не пізніше 1 квітня, коли середньодобова температура досягне + 5°С.

Для гармонійного розвитку рослини рекомендується внесення комплексних добрив в хелатних формах:

  • 50 кг фосфорних (Майстер, Поліфід, Фертімікс, Новалон і т.д.);
  • 150 кг 19-19-19 + МЕ;
  • 100 кг калійних + МЕ.

Азот по весні вносять у вигляді аміачної селітри нормою 200-300 кг/га, норма буде залежати від стану рослин. Також для отримання максимального врожаю, рослинам необхідні біопідживлення через трубку гуматом калію 80% нормою 5 кг/га і фульвокислотами – 0,5 кг/га.

Чим підгодувати озиму цибулю в червні? Амінокислоти та полісахариди допоможуть значно поліпшити стан рослин і сприяти їх зростанню, ці речовини краще вносити по листу.

Точні дози внесення добрив розраховують після проведення аналізу ґрунту, на якому буде рости цибуля. Такі аналізи роблять в спеціалізованих агрохімічних лабораторіях. Так дізнавшись вміст важливих макро- і мікроелементів в ґрунті й запланувавши передбачувану врожайність цибулі, можна визначити кількість добрив, які потрібно внести за вегетацію.

Боротьба з бур’янами

повилика на озимом луке
Повитиця на озимому цибулі

Контролю бур’янів на полі з озимим цибулею потрібно приділити особливу увагу. Бур’яни знижують аерацію ґрунту і запаси води в ньому, сприяють засоленню землі й можуть використовувати частину важливих елементів живлення.

З бур’янами на посівах озимої цибулі необхідно боротися комплексно агротехнічними та хімічними заходами.

Агротехнічний метод включає в себе сівозміну, основний обробіток ґрунту, передпосівну і міжрядну культивацію. На невеликих ділянках, бур’яни на полях можна прибирати за допомогою ручного прополювання міжрядь.

Хімічні заходи боротьби охоплюють використання спеціальних гербіцидів, але варто враховувати, що дані препарати припиняють вегетацію культури.

Після посіву — до появи сходів насіння ґрунт обробляють гербіцидами Стомп 330 (4 л/га, норма витрати робочої рідини 600 л/га), Фронтьер Оптима (0,8-1,2 л/га), Пірамін Турбо (3-5 л/га), Голтікс Голд (1,5 л/га) і т.д.

Деякі агрономи обприскують поле до появи сходів цибулі гербіцидами суцільної дії (наприклад, Раундап Макс або Ураган Форте). За допомогою їх можна знищити всі бур’яни, які проросли до появи культури.

Під час вегетації озимої цибулі вносять гербіциди в зону, де безпосередньо ростуть рослини. Але тут варто враховувати, що застосування гербіцидів при температурі нижче + 5-7°С буде дуже малоефективним. Препарат потрібно підбирати в залежності від виду бур’янів, які ростуть на полі: Фюзілад Форте, Селект 120, Гоал 2E, Лонтрел Гранд і Старане (але останні два гербіциди можуть пригальмувати розвиток культури на більш, ніж 10 днів).

Пропонуємо Вам дві схеми боротьби з бур’янами на посівах цибулі:

Перший варіант

  1. Внесення Стомпу до сходів насіння нормою 3-5 кг/га. Після обробки полив заборонений 24 години.
  2. В період появи 10% сходів цибулі при наявності проростання бур’янів — обробка Реглоном 1,0-2,0 л/га ввечері або похмуру погоду.
  3. Фаза 2-3 справжніх листочків — Стомп 1,5 л/га + Пірамін Турбо або Фронтьер Оптима.
  4. Далі обробки проти коренепаросткових бур’янів Лонтрелом Гранд нормою 100 г/га.

Другий варіант

  1. До сходів внесення препарату Стомп нормою 3-5 кг/га. Протягом доби після обробки не можна проводити поливи.
  2. Фаза «батога» – Стомп 1,5 л/га + метамітрон 1,5 л / га (Голтікс Голд, Гладіатор, Целмітрон, Пілот і інші аналоги).
  3. Фаза 2-3 справжніх листків — Стомп 1,5 л/га + метамітрон або його аналоги нормою 1,5 л/га.
  4. При потребі обробка проти коренепаросткових бур’янів Лонтрелом Гранд (100 г/га).

Захист від хвороб цибулі

Фунгіциди добре впливають на зимівлю цибулі. Найчастіше на посівах з захворювань зустрічається пероноспороз, альтернаріоз, фузаріоз і борошниста роса. При перших ознаках появи хвороб поле потрібно обробити фунгіцидом: Квадріс 250 SC (0,6 л/га), Ридоміл Голд МЦ (2,5 кг/га), Акробат МЦ (3 кг/га), Шірлан (0,4 л/га) або Чарівник (15-20 г/сотку).

Для боротьби з фузаріозним в’яненням рекомендується внести через систему крапельного поливу препарати містять беноміл, наприклад Фундазол нормою 2,0 кг/га і для більш гарного ефекту додатково обробити по листу дозою 1-2 кг/га. Фундазол можна замінити на його аналоги. Також дуже добре себе зарекомендував фунгіцид Топсин М, який вносять з поливом нормою 3-4 кг/га і по листу 1,5-2 кг/га.

Для профілактики появи бактеріальних хвороб використовують біологічні препарати (ТріходермінФітоцидФітоспорінФітохелп) і хімічні фунгіциди: Казумін (1,5 л/га), Купроксат (3 л/га) або Медян Екстра 350 (3 л/га).

обработка озимого лука пестицидами
Обробка цибулевого поля пестицидами

Боротьба з шкідниками на озимій цибулі

Інсектициди на озимій цибулі необхідно вносити проти ґрунтових шкідників — дротяників, цибулевої мухи, хруща і т.д. Іноді, в затяжну теплу осінь є необхідність захисту від трипса і цибулевого прихованохоботника. Культуру рекомендується якомога частіше оглядати на наявність шкідників, щоб вчасно вжити заходів щодо їх усунення. Система захисту озимої цибулі не відрізняється від захисту ярового. З докладним описом, народними, біологічними та хімічними способами боротьби зі шкідниками цибулі можна ознайомитися в нашій статті: «Шкідники цибулі та часнику і методи боротьби з ними».

Система захисту цибулі від компанії BASF

Коли збирати озиму цибулю

Строки збирання озимої цибулі

В Україні вибіркове збирання озимої цибулі припадає на перший тиждень травня, а масове — з середини місяця. Коли збирати озиму цибулю з грядки залежить від клімату в регіоні вирощування, своєчасних підживлень, характеристик ґрунту та особливостей сорту.

Також, коли прибирати озиму цибулю з грядки можна визначити за такими ознаками:

  • бадилля починає в’янути та падати,
  • луска стає грубіше і набуває характерний сорту колір,
  • шийка цибулини тоншає.

Якщо запізнитися зі збиранням, цибуля почне знову рости й відповідно погано зберігатися. Для збору озимої цибулі варто почекати поки сформується більшість цибулин. Неготові цибулини досушаться перед закладкою на зберігання. Для прискорення наливу овочів можна прим’яти бадилля.

Правила збору

когда убирать озимый лук уборка лука
За день до збирання цибулі, рекомендується її підкопати

За день до дати, коли плануєте викопувати озиму цибулю, потрібно рослини підкопати, щоб вони трохи підсохли і їх шийка закрилася. Це допоможе поліпшити транспортабельність врожаю. При вирощуванні на важких ґрунтах не варто витягати овоч за перо, оскільки він може пошкодитися і заразиться хворобами.

Також під час збирання необхідно обрізати перо і корінці на цибулинах. Після збору, урожай рекомендується залишити на полі ще на 1-2 дні для того, щоб цибуля під сонцем досушилась та «дозріла».

Після збирання під час досушування не забувайте ворушити головки, щоб вони краще просохли. Не варто прибирати з цибулин грудки землі або намагатися їх відбити твердим предметом.

Для закладки на зберігання озимої цибулі потрібно висушити овочі так, щоб сухі лусочки почали відділятися.

Ті цибулини, що не досохли, рекомендується першими вжити в їжу і не зберігати разом з добре висушеною цибулею.

На зберігання закладають повністю здорові й неушкоджені цибулини. Їх можна зберігати при температурі від +1 до -3°С і вологості повітря не вище 80% з постійним вентилюванням. Прибирання озимої цибулі припадає на початок літа тому складно зберігати цибулю при високих температурах, складське приміщення повинно бути холодним.

Звичайно, вирощування і збут озимої цибулі справа не проста. Але якщо використовувати сучасні методи й ретельно дотримуватися технології вирощування озимої цибулі, Ви досягнете максимального врожаю в ранні терміни та зможете продати свою продукцію за вигідною ціною.

Діліться в коментарях, своїм досвідом з вирощування озимої цибулі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: