Гербіциди – історія появи, види та класифікації

Засоби захисту рослин

Боротися з бур’янами на посівах культур дуже важливо, адже вони відбирають у них корисну вологу та поживні елементи, можуть бути розсадником хвороб або місцем розмноження шкідників. Тому для ефективної боротьби з бур’янами були створені гербіциди.

Гербіциди – це хімічні пестициди для знищення чи придушення росту небажаних рослин. Великою перевагою хімічних гербіцидів перед механічною боротьбою з бур’янами є простота у застосуванні, яка заощаджує витрати на робочу силу. Які бувають гербіциди, їх види та класифікації, далі у статті.

Історія виникнення гербіцидів

Хімічна боротьба з бур’янами точиться вже дуже давно. Вперше для цього використовували морську сіль, промислові побічні продукти та олії. Селективний контроль над широколистими бур’янами на полях зернових культур було відкрито у Франції наприкінці 1800-х років, і ця практика поширилася по всій Європі. Використовувалися сульфати та нітрати міді та заліза і навіть сірчана кислота.

Потім шляхом обприскування вносився арсеніт натрію. Ним обробляли залізничні смуги відчуження. Також їм обприскували плантації цукрової тростини та каучуку у тропіках, що часто призводило до отруєння тварин, а іноді й людей.

Потім у Франції в 1896 році був розроблений гербіцид Синокс, а під час Другої світової війни були створені такі гербіциди, як 2,4-D, 2,4,5-T та IPC. Висока токсичність нових гербіцидів дозволила ефективно боротися із бур’янами. Але пізніше препарати були визнані небезпечними для людини та навколишнього середовища та у багатьох країнах їх виробництво було припинено.

З середини 1980-х років деякі сільськогосподарські рослини були генетично сконструйовані для стійкості до певних хімічних гербіцидів, особливо гліфосату. Ці генетично модифіковані організми (ГМО) забезпечують ефективну хімічну боротьбу з бур’янами, оскільки такі рослини можуть вижити на полях, оброблених відповідним гербіцидом.

Але оскільки ці культури сприяють активнішому внесенню хімікатів у ґрунт, а не зменшенню їх застосування, вони залишаються спірними щодо їх впливу на навколишнє середовище та загальну безпеку.

фото опрыскивание гербицидами картофеля
Гербіциди широко використовуються для боротьби з небажаною рослинністю вже понад 200 років

Класифікація гербіцидів

За призначенням

  • Гербіциди – це пестициди боротьби з бур’янами;
  • Арборициди – використовуються проти небажаної чагарникової рослинності та дерев;
  • Альгіциди – отрути проти водоростей.

За спектром дії

  1. Гербіциди селективної (вибіркової) дії – препарати, які вбивають лише певний вид бур’яну чи культури, залишаючи не пошкодженими інші. Вибірковість дії обумовлена анатомічно-морфологічними та фізіологічними особливостями рослин, хімічною будовою сполук, нормою внесення, терміном та способом застосування, фазою розвитку культури та бур’янів, умовами довкілля та іншими факторами.

Гербіциди селективної дії у свою чергу поділяються на такі види:

  • Системні гербіциди використовуються для обробки листя рослин, через яке проникає отрута і призводить до загибелі (Старане Преміум, Фюзілад Форте, Пантера, Центуріон, Сальса, Титус тощо; проти злакових бур’янів – Бетанал Експерт тощо)
  • Контактні гербіциди з ґрунтовою дією в першу чергу працюють як контактні, але при цьому мають принцип роботи ґрунтових (Гоал, Гезагард, Лонтрел і т.д.);
  • Ґрунтові гербіциди з контактною дією першочергово виконують функцію ґрунтових, але при цьому здатні впливати на проростки бур’янів (Зенкор Ліквід, Бутізан, Базагран, Фронтьєр Оптіма, Пірамін Турбо тощо);
  • Ґрунтові гербіциди створюють захисний бар’єр на поверхні ґрунту проти бур’янів, що сходять (Тріфлурекс, Стомп, Дуал Голд).

Увага! Усі селективні гербіциди з ґрунтовою дією мають післядію після внесення. Вона може бути короткочасною (1-2 місяці) або тривалою (1-2 роки).

2.       Гербіциди суцільної дії – це хімічні пестициди, які вбивають усі рослини.

фото опрыскивание гербицидами
За способом знищення бур’янів гербіциди суцільної дії бувають контактними та системними.

Вони у свою чергу поділяються на такі види за способом дії:

  • Гербіциди контактної дії знищують листя та стебла рослин, на які потрапив препарат (Реглон);
  • Препарати для боротьби з бур’янами системної дії здатні пересуватися судинною системою рослин, призводячи до їх загибелі (Раундап, Ураган Форте, Торнадо і т.д.).

Порада! Часто гербіциди суцільної дії використовують як десиканти. З цією метою найкраще підходять контактні препарати.

За хімічною будовою чи діючою речовиною

  1. Арилоксиалканкарбонові кислоти ефективні проти дводольних бур’янів.
  2. Дінітроаніліни – використовуються для придушення однорічних одно- і дводольних бур’янів, на багаторічні діють слабо.
  3. Карбамати – це похідні тиокарбамінової кислоти до яких належить десмедифам, фенмедифам і просульфокарб.
  4. Похідні дипіридилія – ​​здатні руйнувати тканини рослин у місцях потрапляння і протягом 2-4 діб викликають їхню повну загибель. Також до цієї групи входить дикват, який використовують для висушування рослин з метою полегшення збирання картоплі, соняшнику тощо.
  5. Похідні піридину – до них відносяться гербіциди суцільної дії. Єдина діюча речовина, яка зараз дозволена до застосування, – це піклорам.
  6. Похідні триазинів (1,2,4-триазинони та 1,3,5-триазинони) – гербіциди вибіркової дії проти дводольних бур’янів. Зараз дозволено використання тільки препаратів на основі метамітрону та метрибузину з цієї групи.
  7. Сульфонілсечовини – отрути широкого спектра дії, які масово застосовуються і мають високу біологічну активність, вибірковість, тривалу дію і стійкість до змін погоди.
  8. Фосфорорганічні сполуки – гербіциди цієї групи зараз масово застосовуються і найпопулярнішою їхньою діючою речовиною є гліфосат. Він ефективно бореться з багаторічними кореневищними бур’янами (пирій повзучий, берізка, кульбаба, молочай, ромашка та ін.).
  9. Хлорацетаніліди (аміди, хлорацетаміди) – гербіциди вибіркової ґрунтової дії проти злакових та дводольних бур’янів. Вони використовуються до сівби або появи сходів культури.
фото опрыскивание гербицидами
Кожна діюча речовина в гербіциді по-різному впливає на шкідливу рослину

За строками внесення

  • довсходові – для обробки полів до, під час або після посіву;
  • післясходові – для обприскування посівів одночасно з появою перших сходів, у фазу кущіння рослин або при досягненні бур’янами певної висоти (близько 5-15 см).

За способом внесення

  1. Листові гербіциди – хімічні засоби для боротьби з вегетуючими рослинами, які наносять на надземні частини – пагони, листя і т.д.
  2. Ґрунтові чи кореневі гербіциди — препарати, що вносяться у вологий ґрунт у формі гранул або через полив, у тому числі краплинний.

За формою випуску

  • Водорозчинний концентрат;
  • Водорозчинні гранули;
  • Концентрат емульсії;
  • Суспензійна емульсія;
  • Порошок, що змочується;
  • Водний розчин;
  • Концентрат суспензії;
  • Капсульна суспензія;
  • Масляниста емульсія і т.д.

За тривалістю дії

  1. До 1-го місяця (2,4-Д, гліфосат, 2М-4Х, фенмедіфам);
  2. 1-3 місяці (бентазон, прометрин);
  3. 3-6 місяців (ізопротурон);
  4. 6-12 місяців (дикамба, ленацил);
  5. Понад 12 місяців (піклорам, метрибузин, прометрин, піклорам).
фото опрыскивание гербицидами
Тривалість післядії гербіцидів триває від 1 місяця до 2 років.

За механізмом дії

  • Руйнування клітинних мембран (біпіридили, тріазолінони, дифенілефіри).
  • Пригнічення утворення амінокислот (імідазолінони, сульфонілсечовини, похідні фосфонової кислоти).
  • Гормоноподібні препарати (феноксиоцтові, хінолінкарбонові, бензойні, піридинкарбонові кислоти).
  • Пригнічення утворення жирів (циклогександіони, бензофурани, арилоксифеноксипропіонати).
  • Пригнічення фотосинтезу (тріазини, піридазинони, карбамати, тріазінони (системні), нітрили, тіадіазини (контактні)).
  • Пригнічення утворення пігментів (ізоксазолідинони, циклогександіони, деякі фторвмісні гербіциди (флурохлоридон).
  • Інгібування мітозу (хлорацетаміди, динітроаніліни).

За токсичністю

  1. Перший клас небезпеки. Гербіциди цього класу не рекомендовані для застосування в сільському господарстві. Їх можна використовувати лише в крайній потребі для знищення особливо небезпечних та карантинних рослин.
  2. Другий клас небезпеки. Призначені для застосування у разі потреби. Препарати можуть вноситися лише професіоналами, які пройшли спеціальну підготовку та суворо за регламентом.
  3. Третій та четвертий клас небезпеки. Це гербіциди дозволені до використання за відповідних санітарних норм, правил, інструкцій та рекомендацій. Ними можна обробляти поля з літака та наземного обприскування для особистих цілей та приватних господарств.
фото опрыскивание гербицидами
При вирощуванні рослин, для вживання в їжу використовуються гербіциди 3 та 4 класу токсичності та строго за інструкцією

Гербіциди для боротьби з бур’янами є надійними засобами захисту рослин тривалий час. Повне знищення бур’янів вимагає дотримання детальної інструкції щодо застосування відповідно до рекомендацій виробника.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: