Ефективність пестицидів в залежності від температури навколишнього середовища

Засоби захисту рослин

Дієвість кожної обробки засобами захисту рослин залежить від багатьох зовнішніх чинників. Один з найважливіших – це температура. Тому дуже важливо підбирати час обробки відповідно до умов навколишнього середовища.

Основні причини відсутності дії пестицидів

Весняне обприскування культур у відкритому ґрунті часто буває малоефективним. Це може бути пов’язано з тим, що температура навколишнього середовища не перебуває в оптимальному діапазоні температур для окремих сполук. Буває, що фермери свідомо проводять обробки в неоптимальних умовах через велике скупчення шкідників.

Часто погода не поліпшується дуже довго, і фенологічні фази культур і бур’янів «тікають». Отже, обробка виконується «примусово», беручи до уваги, що ефективність розпилення може бути обмежена.

Ще одна причина недостатньої продуктивності засобів захисту рослин через несприятливі погодні умови – незнання. Багато в чому це пов’язано з відсутністю вичерпної інформації на етикетках окремих препаратів. Виробник як і раніше рідко вказує точний температурний діапазон, в якому слід використовувати препарат.

Окремі види діючих речовин істотно розрізняються в цьому відношенні навіть в межах однієї групи речовин. Тут важливим фактором є властивості самої активної речовини, яка міститься в засобі захисту рослин.

Фізико-хімічні характеристики окремих речовин можуть бути самими різними. На ринку є препарати, які ефективно працюють при температурі вище +15-20°С, інші вимагають низьких температур, і їх хороша ефективність вже знаходиться на рівні +5°С. Верхня межа застосування ЗЗР зазвичай становить +25°С.

У сільськогосподарській практиці обробки культур ранньою весною дуже часто проводять при дуже низьких температурах або навпаки, пізніше (в травні або червні, при занадто високих температурах перевищують +25°C). Це стосується як фунгіцидів, так і гербіцидів і інсектицидів.

Температура внесення фунгіцидів

фото трактор опрыскивает поле
У літню пору фунгіциди часто вносять пізно ввечері або рано вранці

Вплив температури на дію більшості фунгіцидів залежить від швидкості біохімічних процесів в рослинах. Найчастіше ці процеси активуються при температурі вище +5°С. Завдяки цьому агенти можуть переноситися в самій рослині та переміщатися, наприклад, від листя до коренів або навпаки. Чим вище температура, тим швидше відбувається переміщення.

Тому при дуже високих температурах (вище +25°С) можливі опіки, що призводить до пошкодження, наприклад, верхівки та країв листя речовинами системної дії. Тому краще за все використовувати препарати з цієї групи при температурі +15-20°С і в похмуру погоду. В таких умовах ви можете вибрати самі низькі дози в заданому діапазоні, а іноді навіть нижче, ніж вказано на етикетці.

При застосуванні цієї групи засобів на ранніх стадіях розвитку, коли температура навесні часто не перевищує +10°С, рекомендується застосовувати препарати з групи морфолінів, бензимідазолів або хіназолінів.

Дуже великій групі препаратів триазолів, популярних при вирощуванні зернових і олійного ріпаку, для ефективної роботи потрібна температура вище +12°С. Може бути трохи нижче. Триазоли в таких сумішах зазвичай можна використовувати при температурі вище +10°C.

При якій температурі можна обробляти інсектицидами

При обробці рослин інсектицидами варто враховувати не тільки ефективність самого препарату, але й активність шкідників, яка залежить від температури навколишнього середовища. Адже багато комах при високих температурах можуть ховатися в важкодоступні місця, що знижує ступінь впливу на них. Тому влітку обробку інсектицидами необхідно проводити у вечірні години.

Також при дуже високій або низькій температурі деякі комахи здатні впадати в заціпеніння, що знижує ефективність обробки.

При вирощуванні зернових найчастіше використовують інсектициди, які належать до піретроїдів, неонікотиноїдів і органофосфатам. Кожна з цих груп найбільш ефективна в різному температурному діапазоні.

Суміші різних груп також часто зустрічаються в продажу, наприклад піретроїд+неонікотиноїд або піретроїди+фосфорорганічні сполуки. В цьому випадку препарат найкраще використовувати в температурному діапазоні, який перекриває обидві речовини.

В олійному ріпаку зареєстрований інший вид препарату – з групи оксадіазинів. Ці засоби працюють у відносно широкому діапазоні температур, ефективні при температурі +5°С.

Авермектини добре діють на шкідників при температурі +18-20°С, а при температурі вище +28°С їх ефективність зростає у 2 рази.

Аверсектін С близький за властивостями до абамектіну, але відрізняється ще більш високою біологічною активністю і меншою токсичністю (Актофіт, Проклейм, Вертімек, Актарофіт і т.д.).

Температура застосування гербіцидів

фото опрыскивание растений
Час внесення гербіцидів залежить від діючої речовини та температури повітря

На ефективність гербіцидів, як і фунгіцидів впливають біохімічні процеси, що протікають в рослинах, які залежать від температури. При більш низьких температурах життєві процеси бур’янів йдуть повільніше.

Тому гербіцид, який використовується в цей період, абсорбується і рухається повільніше. Оптимальною температурою для внесення гербіцидів є діапазон +10-25°С.

У рослин більше часу для розщеплення токсинів на неактивні сполуки, що може бути пов’язано з більш низькою ефективністю обробки. Бур’яни, спочатку ослаблені, йдуть в зростання, і необхідно вносити корективи.

Застосування гербіцидів при занадто високих температурах зазвичай відбувається рідше, оскільки цей вид обробки проводиться восени або ранньою весною, коли температура не перевищує +25°C.

Речовини, що використовуються восени ефективні при більш низьких температурах, наприклад хлортолурон або пендиметалін. Перший з них можна використовувати навіть при температурі трохи нижче нуля (від -3°С).

На практиці такі обробки скоріше не проводять, тому, що це проблематично через технічні аспекти самого розпилення. Крім того, при низьких температурах ця речовина може знизити зимостійкість деяких сортів озимих злаків.

При температурі нижче +10°C препарати з групи сульфонілсечовини також працюють, наприклад, трибенурон метил працює від +5-6°C. Інші вимоги пред’являються агентами з групи феноксікислоти (наприклад, MCPA, 2,4 D), які найкраще використовуються при температурі вище +12°C. В цьому випадку необхідно підтримувати таку температуру протягом наступних декількох днів (6-7), щоб обробка була повністю ефективна.

Феноксапроп вимагає набагато більш високих температур для ефективної роботи. Ця група препаратів найбільш ефективно діє при температурі вище +15°С.

Слід пам’ятати, що некореневі обробки проводяться на сухих рослинах. Також неприпустимі перепади температури після обробки. Наприклад, заморозки вночі, а також велика різниця температур вдень і вночі.

Грунтові гербіциди

Найвища ефективність ґрунтових гербіцидів, при низькому впливі на культуру, проявляється в теплу погоду при +15-18°С.

Препарати на основі ацетохлору, прометрину, S-метолахлор, пропізохлору і кломазону, краще вносити в ранні терміни при низькій температурі, тому, що при температурі повітря понад +18°С від гербіциду може постраждати не тільки бур’ян, але і культура.

Системні гербіциди

Дія цих препаратів прямо залежить від сокоруху в рослинах. При сильному зниженні або підвищенні температури сокорух сповільнюється і відповідно не так добре діє на бур’ян. Все ж існують винятки, як, наприклад, трибенурон-метил, який ефективний при температурі від +8°C на зернових культурах.

Найвища ефективність системних гербіцидів спостерігається при температурі навколишнього середовища від +18°С до +24°C. Тобто в прохолодну погоду гербіцидами рекомендується обприскувати рослини вдень, а в жарку погоду – рано вранці або ввечері.

Крім цього, температура повітря впливає на виведення діючої речовини з культури. При сильному зниженні або підвищенні температури, обмінні процеси в рослинах припиняються, що веде до повільного виведення гербіцидів.

Наприклад, при температурі нижче +8-10°C кукурудза повністю припиняє свій розвиток і не може блокувати токсичні речовини. Тому варто вибирати оптимальний період обробки посівів, щоб уникнути токсичної дії на рослини.

До перепаду температур чутливі препарати на підставі таких діючих речовин: нікосульфурон, дікамба, клопіралід, флуроксіпір, тифенсульфурон-метил і метрибузин. Їх краще використовувати при температурі від +15 до 25°C.

Контактні гербіциди

Дана група засобів захисту рослин малоефективна при температурі повітря нижче +8-12°C, але їх дія посилюється при підвищенні температури до +18-22°C.

фото опрыскивание томата
Перед використанням пестициду ознайомтеся з його інструкцією із застосування

Це загальні рекомендації щодо застосування пестицидів в залежності від температури навколишнього середовища. Перед використанням препарату слід обов’язково ознайомиться з його інструкцією, тому, що у кожної діючої речовини є свої нюанси та потреби для більш ефективної дії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: