Фумігація – що це таке, сфери застосування та види фумігантів

Засоби захисту рослин

Фумігація – це процедура, спрямована на боротьбу з різними видами шкідників і збудниками хвороб за допомогою так званих фумігантів. Слово фумігація походить від латинського слова fumigatus – фумігар, тобто ладан, дим.

Фумігацію здавна застосовують для збереження врожаю сільськогосподарських культур. Оскільки в період зберігання зерно та інша рослинна продукція можуть підлягати навалі шкідників. Проводять обробку не тільки складів, а й будинків, кораблів, церков і т.д. Про те що таке фуміганти, які вони бувають і де їх застосовують, читайте далі.

Що таке фуміганти

Фуміганти – це пестициди, які проникають в організм шкідливої комахи або тварини через дихальні шляхи в формі газу. Препарати бувають у твердій формі, такій як коржі, таблетки, драже, стрічки, рідкі – просочені тарілки, готові до вживання рідини, концентрати для розведення або газоподібні спреї.

Викиди фумігантів є результатом роботи різних пристроїв, наприклад, електрофумігаторів. Також фуміганти можна наносити шляхом розпилення. Вони будуть виділятися при використанні твердої форми агентів таблетованого типу, які вивільняються при контакті з повітрям.

Найбільш відмінною рисою фумігантів є їх ефективність в боротьбі зі шкідливими організмами. Вони прекрасно проникають в нори гризунів, різні щілини та в зернову масу. Тобто туди, куди звичайні інсектициди не зможуть потрапити.

Пестициди нейтральні стосовно більшості матеріалів, які піддаються фумігації, або надають мінімальний вплив на більшість з них. Вони розрізняються за обсягом і способом використання, формою та рівнем токсичності.

Сфери застосування фумігації

фото фумигация зерна
Фумігація зерна
  1. Фумігація використовується в сільському господарстві та садівництві для знищення шкідників культур. Вона широко застосовується в зерновий промисловості для знезараження зерна в силосах і складах. Також обробка ефективна на судах і контейнерах, де перевозяться харчові продукти або тютюнові вироби.
  2. У транспортній галузі для знезараження проводиться фумігація палет, піддонів, причепів і контейнерів.
  3. Фуміганти застосовують в деревообробній промисловості та в будівництві для боротьби зі шкідниками в дерев’яних виробах, меблях, підлогах, дахах, горищах і будинках. Фумігація деревини підходить для обробки хвойних і листяних, нових і старих, вкритих і відкритих, просочених і непросочених матеріалів.
  4. Обкурювання широко використовується для великих об’єктів, таких як церкви, музеї, палаци, гостьові будинки, готелі, склади, силоси, кораблі й т.д. Підходить для різних типів матеріалів (дерево, папір і дорогоцінні метали, харчові продукти, крупи).
  5. Фумігація будинку використовується для боротьби зі шкідниками деревини в домашніх умовах, оскільки з її допомогою можна знищити всі відомі види шкідників на всіх стадіях розвитку (наприклад, мухи та комарі). З її допомогою можна знищити шкідників як в дерев’яних, так і в цегляних будинках, малих і великих, нових та історичних будівлях.

Види фумігантів за діючою речовиною

Основні діючі речовини найбільш популярних препаратів – це фосфін, фосфід алюмінію і фосфід магнію. Також нижче розглянемо інші речовини, які застосовують для фумігації.

Бромистий метил (CH2Br2)

Це дуже токсичний засіб – клас Т+. Має широке застосування. Його використовують для знищення комах, гризунів і шкідників практично у всіх областях: сільському господарстві, зерновій промисловості, будівництві, транспорті та садівництві.

Фосфін (PH3)

Дуже токсичний засіб – клас Т+. Має широкий спектр застосування і використовується для знищення комах, гризунів і шкідників у багатьох областях. Особливо часто його застосовують в сільському господарстві, на транспорті для фумігації зернових культур і в будівництві для фумігації обробленої деревини, тобто дахів, горищ, дерев’яних конструкцій, будинків і будов.

Фосфін – це газ без запаху, кольору і смаку, який утворюється з фосфіду алюмінію і магнію. Він містить добавку, яка пахне аміаком та попереджає людей і тварин про фумігацію. Він важчий за повітря і швидко в ньому розкладається. Вимагає точної герметизації, адаптованої до типу обкурювального матеріалу.

Ризик самозаймання існує в разі затоплення водою або кислотою при рівні концентрації приблизно 17 900 ppm, що означає, що при професійному використанні він не представляє небезпеки самозаймання. Смак і запах харчових продуктів не змінюються.

Дерево, оброблене фосфіном, не знебарвлюється. Усуває всі види шкідників на всіх стадіях розвитку. У деяких випадках може реагувати з міддю і дорогоцінними металами. Він не робить негативного впливу на озоновий шар атмосфери. Використовується як замінник бромистого метилу.

фото фумигация склада
Фумігація складських приміщень

Дихлофос (ДДВФ)

Дуже токсична речовина – клас Т+. Засіб з групи фосфорорганічних сполук контактної дії. Дихлофос популярний для знезараження порожніх складських приміщень і наноситься розпиленням.

Сульфурілфторід (SO2F2)

Дуже токсичний засіб – клас Т+. Розроблено та використовується в основному в США для боротьби з термітами, харчовими шкідниками та шкідниками деревини. Сульфурілфторід не робить негативного впливу на смак і запах харчових продуктів.

Не становить небезпеки самозаймання. Але для нього потрібна належна герметизація газованого продукту. Усуває широкий спектр харчових і деревних шкідників на всіх стадіях розвитку. Сульфурілфторід не робить негативного впливу на озоновий шар атмосфери. Його можна використовувати як замінник бромистого метилу.

Азот

Основний компонент повітря, токсичний в певних концентраціях. У звичайних умовах це безбарвний газ без запаху. Використовується для знищення шкідливих організмів в різних матеріалах, папері та дереві. Його часто застосовують з сучасним методом пакування оброблюваних елементів, продуктів, обладнання в газонепроникну плівку, з якої витісняється кисень і вводиться азот.

фото фумигация дымовой шашкой
Фумігація складів димовою шашкою

Діліться в коментарях, чи використовуєте фуміганти для боротьби зі шкідниками, а також які саме препарати є для Вас кращими.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: