Якість води для поливу та обприскування рослин

Полив

Вода для приготування робочих розчинів пестицидів і добрив значно впливає на ефективність їхньої дії. Основні показники, що визначають якість води – це жорсткість і  рН. В данній статті розберемося чому рН та жорсткість води такі важливі при вирощуванні рослин.

Показники якості води

рН води

рН води — це показник, який вимірює рівень кислотності або лужності води. Ці дані впливають на властивості води, придатність для пиття або використання в сільському господарстві та промисловості.

Вода з природних джерел (озера, річки, свердловини, колодязі тощо) має рН від 6,5 до 8,5. Оптимальний рН для робочих розчинів пестицидів – 5,5-6,5. Якщо вода має лужний рН (понад 7), діючі речовини в розчині нейтралізуються, що знижує ефективність препаратів.

Таблиця pH води

Значення pHХарактеристика
менше 3сильнокисла
від 3 до 5кисла
від 5 до 6.5слабокисла
від 6.5 до 7.5нейтральна
від 7.5 до 8.5слаболужна
від 8.5 до 9.5лужна
вище 9.5сильнолужна

Жорсткість води

обприскування

Жорсткість води — це показник, який визначає кількість розчинених мінералів, таких як кальцій і магній, у воді. Вона вимірюється в частинах на мільйон (ppm) карбонату кальцію або в проміле.

Таблиця жорсткості води

ХарактеристикаЗначення
М’яка вода10-50 ppm
Трохи жорстка50-100 ppm
Жорстка100-200 ppm
Дуже жорсткабільше 200 ppm

Жорсткість води пов’язана з її лужністю, а рН показує рівень кислотності або лужності води, вимірюючи концентрацію іонів водню.

Вплив рН водного розчину ґрунту на рослини

Тривале використання води з високою кислотністю або лужністю може змінити рН водного розчину в ґрунті та впливати на умови росту рослин. рН ґрунту визначає наскільки будуть доступними поживні речовини для рослин.

  1. Нейтральний рН (близько 6-7) ґрунту – це ідеальний діапазон для більшості рослин, де поживні речовини доступні в оптимальних кількостях. Він забезпечує здоровий ріст кореневої системи та сприяє максимальному засвоєнню поживних речовин.
  2. Підвищена кислотність (рН < 6) водного розчину може спричинити токсичне отруєння рослин, оскільки деякі поживні речовини, такі як залізо і марганець, стають надмірно доступними. Також з’являється проблема нестачі інших елементів, таких як фосфор і кальцій, через те, що їх засвоєння знижується в кислому середовищі. Більшість овочевих і квіткових рослин погано ростуть у кислих умовах.
  3. Лужний (рН > 7) водний розчин ґрунту. У лужному середовищі рослини важче засвоюють залізо, цинк, фосфор та інші мікроелементи, що може призвести до пожовтіння листя (хлорозу) та слабкого росту. Деякі рослини, такі як рододендрони та азалії, не переносять лужний ґрунт і можуть загинути.
крапельне зрошення

В ідеалі, потрібно підбирати рівень рН води та ґрунту, що відповідає потребам конкретних рослин, адже різні культури мають різні вимоги.

Вплив жорсткої води на рослини та бакові суміші

При використанні жорсткої води з великою кількістю іонів кальцію і магнію утворюються важкорозчинні сполуки. Це особливо шкідливо, коли в розчинах застосовуються добрива, що містять солі мета- та ортокремнієвої кислоти.

Жорстка вода для поливу ускладнює засвоєння поживних речовин з ґрунту та утруднює проникнення препаратів через листкові мембрани. Основний симптом – листя стає світлішим і жовтіє.
Також надмірно жорстка вода призводить до нерівномірного розпилення препаратів через осади в обприскувачах.

Як визначити якість води

  1. У домашніх умовах жорсткість води можна визначити за такими ознаками: м’яка вода – мило легко змивається; жорстка вода – накип на посуді та мінеральні осади.
  2. рН води можна визначити за допомогою лакмусових папірців або ручного рН метру.
шкала кислотності
Визначення рН грунту за шкалою

Точний аналіз води для поливу проводять в лабораторії, де рН визначають аналітичним методом з допомогою лабораторного рН метру або титратора.

Як покращити якість води для поливу

Підготовка води для обприскування та поливу включає в себе відстоювання, що дозволяє усунути шкідливі домішки (хлор, очисні добавки) та осадити частинки у річковій чи озерній воді.

Для пом’якшення води можна додати 1 столову ложку лимонної кислоти на відро води та профільтрувати.

Дощова вода трохи кисліша за водопровідну, але м’якша і містить більше розчиненого кисню. Її можна використовувати тільки за умови, що поруч немає мегаполісів, промислових об’єктів або трас.

Покращення якості води: Підкислювачі та кондиціонери

Для поліпшення якості води можна використовувати підкислювачі (коректори рН) та кондиціонери. Дані речовини мають позитивний вплив на воду для поливу та обприскування:

  • знижують та контролюють рН води;
  • запобігають лужному руйнуванню препаратів;
  • покращують розчинність засобів захисту рослин і добрив.

Для кращого ефекту від поливу або обприскування рослин, слід застосовувати воду кімнатної температури (+15-22°C).

Через кліматичні зміни та бойові дії якість поливної води змінюється, що негативно впливає на майбутній урожай. Слідкувати за якістю води дуже важливо, оскільки будь-яке відхилення від норми може спричинити великі проблеми. Тому вчасне виявлення відхилення від норми допомагає легко і просто його нормалізувати.

Діліться в коментарях, чи мали проблеми з високою жорсткістю поливної води, та як покращуваєте її якість.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: