Шкідники капусти й методи боротьби з ними. Фото, опис і список засобів від шкідників капусти

Шкідники овочевих культур

Капуста — це овоч смачний не тільки для людей, а й для багатьох комах. Вони люблять харчуватися соками й листям культури. Також шкідники капусти можуть не тільки пошкодити врожай, а й повністю його знищити. У даній статті ми розглянемо які існують шкідники білокачанної, цвітної, червонокачанної, броколі й інших видів капусти, а також чим обробити капусту від шкідників.

У нашій статті ми даємо також біологічний, хімічний захист, а також народні методи. Народні методи захисту рослин ми збираємо на основі досвіду наших клієнтів.

Капустяні блішки

Найпоширеніший шкідник всіх видів хрестоцвітних культур, який здатний за 3-4 дні перетворити листя рослини в решето і привести до її загибелі.

Опис шкідника капусти

Це крихітний жук розміром всього 2-3 мм, в залежності від виду буває чорного або темно-синього кольору з жовтими поздовжніми смугами або без них. Яйця овальної форми, по окрасу прозорі. Личинки шкідників цвітної капусти червоподібні, довжиною до 4 мм, бежевого або світло-жовтого кольору.

Життєвий цикл

Зимують жуки в ґрунті або під рослинними залишками. На поверхню виповзають з початку березня на Півдні, а на півночі з початку травня і починають активно харчуватися бур’янами. Після цього переходять на культурні рослини.

Шкідники капусти брокколі відкладають яйця на початку і середині літа. Залежно від виду різні блішки вибирають різні місця для яйцекладки, найчастіше це поверхня ґрунту. Але є види, які відкладають яйця на листя і стебла культур. Після народження личинки активно харчуватися молодими корінцями й потім заляльковуються в ґрунті.

Повний розвиток від яйця до жука триває 25-55 днів в залежності від погодних умов. За сезон розвивається одне покоління блішок. Активність шкідника значно підвищується при жаркій і сухій погоді при температурі вище 20°C і вище.

Ознаки появи і шкода

Дані шкідники дуже небезпечні для розсади капусти в перші два тижні. Вони пошкоджують точки росту проростків, тому знищують їх повністю. Також жуки вигризають дірки на листі капусти, просто перетворюючи їх в сито, якщо вчасно не провести обробку вони можуть винищити всю грядку. Ці шкідники пекінської капусти поїдають молоді сім’ядолі, тому здатні знищити рослину повністю. При наявності 1-3 блішки на 1 кв.м потрібно терміново провести обприскування пестицидами.

Як уберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Посадка в міжряддя рослин, які відганяють блішок (календула, чорнобривці, настурція, часник, помідори, картопля, кінза, кмин);
 2. Оцтова суміш для кроплення. Для її приготування розведіть 1 склянку 9%-вого столового оцту в 10 л води.
 3. Відвар з картоплі. Для його приготування потрібно взяти 4 кг картопляної гички, залити 10 л води й прокип’ятити 15 хвилин. Після охолодження його потрібно процідити й розвести з водою 1 до 1, потім приступати до обробки капусти.
 4. Рослинний настій з часнику і листя томату. Візьміть по 1 склянці кожного інгредієнта і подрібніть в м’ясорубці. Потім розбавте суміш у 10 л теплої води, пропустіть через сито і покладіть столову ложку рідкого мила. Завдяки милу, розчин буде довше триматися на листках.
 5. Настій з кульбаб. Подрібніть в м’ясорубці 0,5 кг листя і коренів кульбаби, залийте 10 л води й добре розмішайте. Потім процідіть суміш і додайте столову ложку рідкого мила.

Біологічні міри боротьби:

Вертіціллін, Актарофіт, Актофіт, Бітоксибацилін.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Аншлаг, Патріот, Борей Нео, Престо, ЖукОФФ, Стоп Жук, Актеллік, Мовенто, Сіванто Прайм, Ланнат, Ексірель, Енжіо, Актара, Нурел Д.

Як боротися з капустяними блішками в домашніх умовах

Весняна капустяна муха

Ці шкідники копусти за зовнішнім виглядом подібна звичайній кімнатній мусі. Особливо небезпечні ці комахи для капусти броколі, цвітної, білоголової, брюссельської капусти й кольрабі.

Опис шкідника

Мухи довжиною 6,0-6,5 мм, сіруватого кольору з прозорими крилами. Яйця білі, розміром до 1 мм, подовженої форми з невеликим поглибленням. Личинки товсті й без ніжок, в довжину досягають 8 мм, по окрасу білі або жовті. Пупарій або так званий ложнококон темно-коричневого кольору, розміром 5 мм. Сприятливою температурою для росту і розвитку є +10-12°C.

Життєвий цикл

Зимує муха в стадії пупарію в землі на глибині 5-10 см. В кінці травня-початку червня починається льот мух. Зазвичай це доводиться на цвітіння черемхи. Також в цей період починається висадка розсади капусти. Через 5-10 днів мухи починають відкладати яйця. Самки шкідників цвітної капусти відкладають грудочки по 2-3 яйця в ґрунт і на нижню частину стебла рослин.

Одна муха здатна наплодити від 100 до 150 яєць. Через 5-10 днів народжуються личинки, які активно харчуються рослинами протягом 20-30 днів і потім заляльковуються в ґрунті. Фаза лялечки триває ще 8-20 днів і потім починається другий льот весняної мухи. Це припадає на червень. Повний розвиток шкідників капусти брокколі відбувається 40-60 днів.

За сезон народжується 2-3 покоління шкідників пекінської капусти в залежності від регіону. У теплу погоду шкідливість підвищується, але при спеці й сухій погоді поширення мухи припиняється.

Ознаки появи і шкода

Шкодить муха в стадії личинки. Особливо небезпечні личинки першого покоління, які завдають шкоди раннім сортам капусти. Шкідники розсади капусти після народження впроваджуються в корінь і вигризають його зсередини.

Коли коріння сильно пошкоджене, рослина починає в’янути, і її листя набуває попелястого відтінку. А якщо дістати всю рослину з коренем, на ньому будуть добре помітні тунелі й отвори, прогризені личинкою. Згодом, після життєдіяльності личинок, рослина може повністю загинути.

Чим обробити капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Капустяні «нашийники». Виріжте круг чи квадрат з картону, старого лінолеуму або килимового покриття діаметром 10-15 см і всередині зробіть отвір для стебла рослини. Додайте «нашийник» навколо рослини. Це робиться для того, щоб яйця, відкладені на них, висохли.
 2. Селера посаджена між рядами капусти допоможе відлякати муху.
 3. Деякі уражені рослини можна врятувати за допомогою підгортання і рясного поливу з рідким добривом.
 4. Обпилювання тютюновим пилом навколо рослин під час яйцекладки відлякує мух.

Біологічні методи боротьби:

 • жук алеохара. Відродження цього жука припадає на червень — окуклювання весняної капустяної мухи. Він харчується яйцями й личинками молодших вікових груп мух. За своє життя жук знищує близько 2400 яєць і личинок мухи;
 • біопрепарати Актофіт, Актарофіт і їх аналоги.

Якими хімічними препаратами травити капусту від шкідників:

Аншлаг, Патріот, Борей Нео, АТО Жук, Фас, ЖукОФФ, Фуфанон.

Літня капустяна муха

Шкодить усім хрестоцвітним культурам середньої й пізньої посадки, особливо на білокачанній капусті.

Опис шкідника

Доросла комаха схожа на звичайну муху. Комаха завдовжки 7-8 мм, сірого кольору, крила прозорі з жовтуватим відтінком. Мухи різностатеві комахи, самці й самки відрізняються між собою будовою статевих органів.

Личинки шкыдникыв капусти білого або блідо-жовтого кольору, довжиною 7-8 мм. Пупарій бурого забарвлення, довжиною 6-6,5 мм. Яйце сигаровидне за формою, розміром 1-1,1 мм, білого кольору.

Життєвий цикл

Літня муха зимує в верхніх шарах ґрунту в стадії пупарію. Льот мух починається пізніше, ніж у весняної мухи (в червні-липні). Відкладає яйця як раз, коли починається відкладання яєць другого покоління весняної капустяної мухи. Самки залишають яйця групками по 30-50 шт на кореневій шийці рослин або на ґрунті навколо.

Личинки народжуються через 5-14 днів, і потім окуклювання відбувається через 35-40 днів в ґрунті на глибині 10-30 см. Потім навколо лялечки утворюється пупарій і він там залишається на зимівлю. Протягом року розвивається одне покоління, тому повний цикл розвитку у літньої мухи триває 12 місяців.

Ознаки появи і шкода

Личинки пошкоджують коріння капусти, що призводить до пригнічення рослин, погіршення їх розвитку і як результат зниження врожайності.

Чим обприскувати капусту від шкідників:

Тими ж засобами, які використовують для боротьби з весняною капустяною мухою.

Як боротися з проволочником і капустяною мухою

Капустяний стебловий прихованохоботник

Це шкідники розсади капусти та інших хрестоцвітих культур. В основному ці шкідники розвиваються на стеблах і черешках білокачанної, червонокачанної й цвітної капусти.

Опис шкідника

Доросла комаха — це невеликий жук розміром всього 2,5-3 мм, чорного кольору зі світлою плямою на щитку. Його тіло вкрите волосками й лусочками. Хоботок довгий і тонкий, в стані спокою жук його ховає під себе. У жуків є статеві відмінності в залежності від будови статевих органів.

Личинка червоподібна, довжиною до 5 мм, трохи вигнута, бежевого кольору з бурою голівкою. Яйце овальної форми, білого кольору. Лялечка дуже схожа на дорослого жука, але відрізняється лише слабко вираженими зачатками кінцівок і крил.

Сприятлива температура для розвитку прихованохоботника +19-20°С, а мінімальна +8-9°С.

Життєвий цикл

Капустяний стебловий прихованохоботник зимує в верхніх шарах ґрунту і в рослинних рештках у полях і в лісосмугах. З зимівлі виходить дуже рано, селиться в теплицях на молодий розсаді капустяних культур.

Самки починають відкладати яйця з кінця квітня. Вони вигризають ямки в листі рослин і туди відкладають свої яйця групками по 3-4 шт. Одна самка здатна відкласти від 140 до 280 яєць прихованохоботника в залежності від умов проживання. Зазвичай місце кладки здувається і там утворюється невеликий наріст.

Через 5-6 днів з яєць народжуються личинки, які прогризають ходи вздовж черешка, виїдають з нього середину і просуваються до кореневої шийки. Потім личинка проходить три віки розвитку, в загальному це триває 4-5 тижнів.

Після активного харчування личинка обертається в лялечку в землі. Лялечки з’являються в кінці червня і розвиваються 12-16 днів. А нові жуки з’являються в липні. Вони народжуються в землі, потім харчуються листям і стеблами капустяних культур і йдуть на зимівлю.

Ознаки появи і шкода

Стебловий прихованохоботник харчується всіма культурними хрестоцвітними культурами й бур’янами. Дані шкідники білокачанної капусти відкладають яйця в вигризені порожнини на листках і черешках, з яких потім виходять личинки. Личинки, в свою чергу, прогризають тунелі в стеблах рослин. Це призводить до загального погіршення стану рослини, яка починає в’янути. Також жуки шідників цвітної капусти прогризають отвори у квітконосах і молодому листі розсади.

Як уберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

Обпилювання рослин тютюновим пилом. Кращого ефекту можна добитися якщо змішати його із золою.

Біологічні міри боротьби:

 • ефективним методом боротьби зі прихованохоботником є випуск хижака — трихограми, яка харчується яйцями жука.
 • застосування біологічних інсектицидів — Актофіт, Актарофіт і їх аналоги.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Аншлаг, Актеллік, Карате Зеон, Протеус, Борей Нео, Дантоп 500.

Насіннєвий ріпаковий прихованохоботник

Свою назву шкідник капусти отримав з тієї причини, що його личинки живляться зернами, які знаходяться в стручках ріпаку. Також жуки пошкоджують стебла і плодоніжки капусти й редиски.

Опис шкідника

Це чорний жук маленького розміру, довжиною 2-2,3 мм. Його головотрубка дуже тонка і сильно вигнута. Самці та самки прихованохоботника відрізняються будовою статевих органів. Яйця овальні пофарбовані в білий колір. Личинки мають форму хробака, злегка зігнуті. Лялечка розміром 2-2,5 мм, по зовнішньому вигляду вона нагадує дорослого жука, але на відміну від імаго її кінцівки й хоботок знаходяться в зародковому стані.

Життєвий цикл

Зимують жуки в ґрунті й під рослинними залишками. При підвищенні температури повітря до + 7-8°C вони виходять зі сплячки. Спочатку вони живуть на хрестоцвітних бур’янах, а потім переходять на культурні рослини й починають відкладати яйця (кінець травня — початок червня). Жуки вигризають отвори в стеблах капусти й там же залишають яйця. Одна самка може відкласти від 40 до 150 яєць.

Через 7-10 днів з яєць відроджуються личинки, які відразу починають харчуватися. Через 30 днів вони заляльковуються в землі на глибині 2-4 см. Потім розвиток лялечки триває близько 18 днів. Після цього народжуються жуки, які відразу ж вилазять на поверхню і починають харчуватися хрестоцвітими рослинами, а восени знову ховаються на зимівлю.
Повний цикл розвитку насіннєвого ріпакового прихованохоботника триває 40-50 днів. За сезон в Україні розвивається одне покоління шкідника капусти.

Ознаки появи і шкода

Дане комаха дуже небезпечна для ріпаку, бо жуки відкладають яйця в його стручки, де личинки потім виїдають насіння. Для капусти прихованохоботник шкідливий тим, що жуки вигризають порожнини в стеблах, де потім з яєць народжуються личинки, які теж харчуються культурою.

Чим обробити капусту від шкідників:

Ті ж методи, які використовують для боротьби з капустяним стебловим прихованохоботником.

Правила обробки капусти від шкідників і хвороб

Капустяні клопи

На капусті найпоширенішими шкідниками є ріпаковий, гірчичний і капустяний клопи.

Опис шкідника

Доросла комаха довжиною від 5 до 10 мм, в залежності від виду, забарвлення тіла може бути різноманітною: спинка чорного кольору з плямами жовтого, білого або червоного кольору.

Личинка за зовнішнім виглядом схожа на дорослу особину, відрізняється лише відсутністю крил на спині. Яйця бочковидної форми, розміром 0,6-0,8 мм сірого кольору з кришечкою, яка відкривається при виході личинки.

Життєвий цикл

Дорослі клопи зимують під опалим листям і рослинними залишками на полі і лісосмузі. Навесні вилітають рано, у квітні-травні. Спочатку живляться бур’янами, а потім переходять на розсаду хрестоцвітих культур. Після харчування, клопи починають відкладати яйця невеликими групками по 12 шт, розміщуючи їх у два рівних ряди на нижній частині листа. Всього самка шкідника може відкласти від 100 до 300 яєць.

Через 6-19 днів і з яєць виходять личинки, і їх розвиток триває 25-40 днів. Після харчування капустяними соками клопи знову відкладають яйця і друге покоління шкідника з’являється в кінці липня-початку серпня.
В Україні розвивається від 2 до 3 поколінь клопів за сезон.

Ознаки появи і шкода

Шкідники білокачанної капусти та інших видів капуст, хоботками проколюють тканини рослини й висмоктують звідти сік. У місці проколу утворюються плями й некрози. При масовому заселенні капусти клопами, культури починають в’янути й зупиняються в рості. Шкідливість комахи підвищується в жарку і суху погоду.

Як зберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Для відлякування клопів між рядами висаджують спеціальні рослини: календула, полин, пеларгонія або пижмо;
 2. Для відлякування клопів можна насипати тютюн і золу змішані в рівній пропорції навколо капусти.
 3. Настій полину. Для цього потрібно взяти однакову кількість води й полину і залишити настоюватися добу. Потім процідити та обприскувати рослини 2-3 рази з проміжком в 7 днів.
 4. Обробка капусти від шкідників часниковою настоянкою. Щоб її приготувати потрібно 0,5 кг часникових зубків і стрілок залити 10 л води та настояти дві доби. Після цього настій процідити, додати 150 г господарського мила і повністю його розчинити.

Якими біопрепаратами травити шкідників на капусті:

Актофіт, Актарофіт, Вертицилін, Бітоксибацилін.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Аншлаг, Актара, Енжіо, Матч, Актеллік, Асистент, Ланнат, Ексірель.

Капустяна міль

Небезпечний шкідник всіх видів капусти, а також редиски, редьки, ріпаку та гірчиці.

Опис шкідника

Дорослий метелик сірого кольору з розмахом крил до 15 мм. Крила різного забарвлення від сірого до темно-бурого. Ці шкідники капусти — різностатеві комахи. Особи за статтю розрізняються будовою статевих органів і кольором крил.

Яйце овальної форми, блідо-зеленого або бежевого кольору, довжиною 0,5 мм. Гусениця червоподібна, зеленого кольору з темно-коричневою головою, завдовжки близько 1 см.

Лялечка перебуває у веретеновидному коконі сріблястого кольору. Довжина кокона в межах 8 мм, а лялечки – 7 мм. Спочатку вона блідо-зелена, потім стає коричневою.

Життєвий цикл

Навесні активність капустяної молі починається в кінці травня — початку червня. В основному метелики активні в нічний час, але при масовому заселенні, вони будуть помітні й вдень. Вночі вони летять на світло. Шкідники відкладають яйця групками по 4 шт на зворотну сторону листя або біля жилок і черешків. Плодючість однієї самки становить 80-150 яєць (максимум 300 штук).

Через 4-7 днів народжується личинка і прокладає уздовж жилок листа ходи, так звані міни. Потім вона линяє, виходить зі свого помешкання і продовжує скелетувати листя. Так вона проходить 3-4 линяння, виїдаючи на нижньому боці листа цілі вікна. Своє харчування вона припиняє через 16-25 днів після народження.

Після цього личинка на зворотному боці листка плете собі веретеновидний кокон довжиною 7-10 мм і через 2-3 дні перетворюється в лялечку. У такій стадії вона знаходиться 7-15 днів. Потім з неї виходить доросла комаха в даному сезоні або наступної весни після зимівлі.

В Україні за рік формується 3-4 покоління шкідників капусти цвітної та інших видів капуст. Один цикл розвитку капустяної молі займає 35-40 днів.

Ознаки появи і шкода

Метелики харчуються нектаром квітів сімейства хрестоцвіті. Але найнебезпечнішими для сільського господарства є їх личинки. Вони проробляють ходи в листі, скелетують його, що призводить до загибелі молодих рослин пошкоджуючи їх точку росту або значного погіршення якості врожаю.

Як уберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Світлова пастка. Через те, що метеликів привертає світло, можна розмістити на вулиці на ніч лампу на відстані 10-15 см від місткості з маслом. За ніч можна таким чином назбирати до 100 особин молі.
 2. Лавровий лист. Висушене й подрібнене листя розсипають в міжряддя культур. Його запах відлякує моль.
 3. Обприскування настоєм з кульбаб. Як його приготувати описано в народних методах боротьби з капустяними клопами.

Біологічні методи боротьби:

 • біоінсектициди: Лепідоцид, Фитоверм, Бітоксибацилін, Актофіт, Актарофіт, Колорадоцид;
 • для боротьби з капустяною міллю використовують феромонні пастки.

Чим обробити капусту від шкідників:

Актеллік, Борей Нео, Проклейм, Патріот, ЖукОФФ, Аншлаг, Антиколорад Макс, Ексірель, АТО Жук, Фас, Енжіо, Релдан, Антигусінь, Марш, Разит, Матч, Кінмікс.

Чим боротися з капустяною міллю і білокрилкою

Капустяна совка

Гусениці совки шкодять всім видам капусти, а їх метелики активні саме в нічний час, тому їх важко відразу виявити. Це шкідники цвітної капусти, брокколі, пекінки та білокочанної капусти.

Опис шкідника

Сірий метелик з темними крилами в розмаху розміром 4-5 см. На крилах видніються круглі плями, а їхні краї значно світліше.

Яйце світло-жовте, ребристе, в діаметрі 0,6-0,7 мм. Гусениця довжиною 4-5 см, спочатку зеленого, потім бурого кольору. На спинці помітні темні плями у вигляді ялинки. З боків тіла личинки помітні волоски. Лялечка темно-червоного кольору, довжиною 2-2,5 см з виростами по краях.

Життєвий цикл

Літ метеликів починається з кінця весни. Шкідники капусти харчуються нектаром квітів і потім починають відкладати яйця на нижню сторону листа по 90-150 штук. Самка живе 14-20 днів, за цей час вона здатна відкласти від 600 до 2700 яєць. Через 4-12 днів з яєць відроджуються гусениці й відразу починають харчуватися листям капусти. Через 25-40 днів личинки заляльковуються і переходять в сплячку або в стадію метелика. Активність другого покоління совки припадає на кінець липня. Зазвичай за сезон розвивається по 2-3 покоління капустяної совки. Зимують шкідники білокачанної капусти в ґрунті на глибині 8-10 см.

Ця комаха дуже любить вологу. Зимуючі лялечки без проблем переносять тривале затоплення. Оптимальні умови для життєдіяльності шкідника — тепла, волога погода і наявність квітучих рослин.

Ознаки появи і шкода

Крім капусти, совка пошкоджує бобові рослини, цукровий буряк, картоплю, томат, моркву, кукурудзу, соняшник, салат, плодові й декоративні дерева. Її гусениці вигризають дірки на листі, або об’їдають їх по краях. Шкідники пекінської капусти здатні пробиратися в головки капусти, що робить їх непридатними до зберігання.

Як вберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. На невеликому городі гусениць можна збирати вдень вручну.
 2. Настій з часнику. Щоб його приготувати, потрібно залити 200 г перемелених зубчиків 1 л теплої води й залишити настоюватися в темному місці на 5 днів. Для обприскування потрібно взяти 10 мл очищеного концентрату і розвести в 1 л води.
 3. Обприскування настоянкою з чорнобривців. Щоб її приготувати потрібно взяти 50 г квіток, залити 1 л води та прокип’ятити. Потім настій потрібно залишити в темному місці на 3 дні. Для обприскування беруть 10 мл настоянки й розводять в 1 л води.

Якими біопрепаратами обприскувати капусту від шкідників:

 • випуск хижих яйцеїдів – трихограми;
 • застосування біопрепаратів: Бітоксибацилін, Лепідоцид, Фітоверм, Актофіт, Актарофіт, Боверин.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Борей Нео, Кінмікс, Фуфанон, Матч, Проклейм, Патріот, Аншлаг, Енжіо.

Капустяний білан (білянка)

Ця прекрасний метелик займається перезапилення квітів, тому приносить велику користь природі. Але його ненажерливі гусениці є великою проблемою для фермерів і городників, тому що харчуються листям хрестоцвітих культур. Це поширені шкідники пекінської капусти, брокколі, цвітної та білокочанної капуст.

Опис шкідника

Великий метелик з розмахом крил до 6 см. Крила білі з чорними плямами, завдяки чому він і отримав свою назву.

Яйця світло-жовтого кольору, овально-подовженої форми з вертикальними ребрами, довжиною близько 1,25 мм. Гусениця з 8 парами ніг, довжиною 4-5 см, сіро-зелена зверху і жовта знизу. Також по центру на спині видніється світла смужка. На тілі гусениці є отруйні залози, які можуть викликати у людини роздратування, а також смерть птахів, які їх поїдають. Лялечка блідо-зеленого кольору з жовтими смугами й чорними точками.

Життєвий цикл

Активність метеликів починається у квітні-травні. Одна самка здатна відкласти від 150 до 300 яєць купками на нижню сторону листя. Через один-два тижні з них виходять гусениці, які в залежності від температури розвиваються 14-35 днів до заляльковування. Фаза лялечки триває 8-30 днів. Друге покоління білянки шкодить в липні-серпні.

Зазвичай розвивається дві генерації білана за сезон. На Півдні дані шкідники капусти активні до середини жовтня. Зимує білявка в фазі лялечки на рослинних рештках, у стовбурах дерев і інших укриттях.
Несприятливі умови для життєдіяльності білана — поєднання теплого і сухого повітря, а також зниження температури взимку до -20°С.

Ознаки появи і шкода

Личинки капустяного білана вигризають дірки в листі капусти, об’їдають листки до жил і також здатні пробратися в качан. В результаті своєї життєдіяльності шкідники капусти брокколі забруднюють культури своїми екскрементами.

Як захистити капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Збір яєць і личинок вручну. Це трудомісткий процес, але на маленьких ділянках досить ефективний. Особливо добре шкідник помітний на червонокачанній капусті.
 2. Капустяний білан не виносить запаху кропу, тому посадивши його в міжряддя або навколо капусти можна позбутися шкідника.
 3. Відвар з бадилля томату. Щоб його приготувати потрібно 400-500 г перемеленого бадилля залити 10 л води й прокип’ятити протягом 30 хвилин. Потім процідити відвар, додати в нього 150 г натертого господарського мила і повністю його розчинити. Після охолодження відвар готовий до використання.
 4. Настій з лопуха. Для його приготування потрібно взяти звичайне відро і заповнити його на третину перемеленим листям лопуха. Потім залити до верху водою, накрити кришкою і залишити настоюватися на 3 дні. Після цього настій потрібно процідити й обробляти ним рослини раз на тиждень.

Біологічні міри боротьби:

 • для боротьби з капустяним біланом використовують їздців — апантелес і птеромалюс. Вони відкладають свої яйця в тіло гусениці й таким чином вбивають їх.
 • обробка капусти від шкідників біоінсектицидами — Бітоксибацилін, Лепідоцид, Фітоверм, Актофіт, Актарофіт.

Чим обробити капусту від шкідників:

Борей Нео, Карате Зеон, Проклейм, Фуфанон, Патріот, Аншлаг, Актеллік, ЖукОФФ, Матч.

Боротьба з капустяним біланом, мухою, попелицею і совкою на капусті

Капустяна попелиця

Капустяна попелиця — це шкідник, який поширений по всьому світу. Вона викликає значні втрати врожаю багатьох культур сімейства Капустяні. Це шкідники цвітної, брюссельської, білокачанної й листової капусти, а також броколі.

Опис шкідника

Доросла комаха овальної або грушоподібної форми, розміром 1,8-2,3 мм. У попелиці колючо-сисний ротовий апарат. Серед них є крилата і безкрила форма. Безкрилі попелиці мають восковий наліт, зазвичай сіро-зеленого або сіро-білого кольору з чорними плямами на животі. Крилаті самки менше за розміром, їх черевце жовте з темними плямами та відсутній восковий наліт.

У теплому кліматі самки відразу народжують німф. Вони відрізняються від дорослих відсутністю крил і тим, що їх хвостові трубочки не так розвинені. А в помірному кліматі, попелиці відкладають чорні овальні яйця, які потім переходять в зимівлю.

Життєвий цикл

Яйця зимують на стеблах або листі капусти, а також на дикорослих бур’янах сімейства хрестоцвіті. Личинки народжуються з кінця квітня — до початку травня. Через 10-15 днів харчування вони перетворюються в так званих самок-засновниць. Одна така самка може наплодити близько 40 особин попелиці.

Потім при настанні несприятливих умов, через 2-3 покоління з’являються крилаті самки, які починають мігрувати на інші рослини. Це відбувається в червні-липні. Після цього народжуються самці, які запліднюють самок, які, своєю чергою, відкладають яйця на зимівлю. За рік розвивається від 8 до 20 поколінь попелиці. Оптимальні умови для життєдіяльності попелиці — температура повітря +22-26°C і вологість 60%.

Ознаки появи і шкода від шкідників капусти

Шкідник висмоктує соки з листя рослин. Пошкоджене листя знебарвлюється, набуває рожевого відтінку і відмирає. В результаті головка капусти не розвивається. Також тля виробляє солодкі відходи, якими харчуються мурахи. Крім цього рослини, покриті паддю (виділеннями попелиці), гинуть від гнилей. Шкідник здатний глибоко проникати в качани брюссельської капусти. Дані шкідники пекінської капусти призводять до її деформації, в результаті чого вона стає куполоподібною.

Крім вищесказаного, тля переносить більше 20 вірусів рослин, що призводить до значної втрати врожаю.

Як уберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Знищення заражених рослин. Через те, що попелиця спочатку народжує безкрилі форми, можна їх знищити видаливши уражені рослини.
 2. Залучення на ділянку природних ворогів комахи. Дзюрчалки (повисюхові мухи) й сонечка харчуються личинками попелиці. Їх можна залучити, висадивши на городі кріп, кінзу або аллісум.
 3. Обприскування відваром з часнику. Для цього потрібно взяти 700-800 г цибулин часнику, подрібнити разом з лушпинням в м’ясорубці, залити 10 л окропу і варити протягом 2 годин. Перед застосуванням концентрат потрібно розвести наполовину водою. Цей засіб підходить для боротьби практично з усіма шкідниками капусти.

Якими біопрепаратами обприскувати капусту від шкідників:

Вертицилін, Бітоксибацилін, Актофіт і його аналоги.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Аншлаг, Актеллік, Борей Нео, Мовенто, Сіванто Прайм, Ланнат, Ексірель, Енжіо.

Трипс тютюновий

Це шкідники капусти, які зустрічаються у відкритому ґрунті й в теплицях. Він шкодить 100 видам рослин. Найбільше пошкоджує розсаду овочів, цибулю, огірки та капусту. Через впровадження нових культур, технологій вирощування та відсутності сівозміни чисельність трипса постійно зростає.

Опис шкідника

Шкідник подовжено-овальної форми, коричневого кольору (самець світліше самки), довжиною 0,8-1,2. Ротовий апарат — колючо-сисного типу. Яйце овальне, безбарвне, висотою до 0,3 мм. Личинка схожа на дорослу комаху, тільки у неї відсутні крила. За кольором вона спочатку білого кольору, потім стає зеленувато-жовтою.

Життєвий цикл

Навесні трипси починають літати, коли температура повітря буде вище +10°C (кінець квітня — початок травня). Спочатку шкідники білокачанної капусти харчуються на бур’янах, а після появи культур на полі, перелітають на них.

Дорослі особини відкладають яйця в тканини листя. Самка відкладає по 3-4 яйця в день, а загальна її плодючість на рівні 100 штук. Через тиждень з яєць народжуються личинки, які живуть і харчуються на нижній стороні листя соками рослин. Через два тижні активного харчування і проходження двох стадій розвитку, вони переповзають в ґрунт і там переходять в наступні стадії, після яких виходять дорослі комахи. Потім імаго виповзає через щілини в ґрунті й далі розмножується. За сезон шкідники капусти дають від 6 до 8 поколінь.

Оптимальною температурою для розвитку трипса є +25-30°C. В таких умовах трипс проходить повний цикл розвитку за 15-30 днів. При зниженні температури плодючість комахи значно знижується. Появі трипса на капусті сприяє посушлива спекотна погода. Тому масове поширення шкідника в Україні припадає на кінець червня — кінець серпня. Зимує імаго під рослинними залишками або у верхніх шарах ґрунту на глибині 5-7 см.

Ознаки появи і шкода

Перші ознаки — поява на листках капусти жовтих плям і смуг з чорними точками. Пошкоджені тканини поступово зливаються і на них формуються бородавчасті нарости й некрози. Також в місцях проколу можуть розвиватися грибкові та бактеріальні захворювання.

В результаті пошкоджень капуста затримується в розвитку, її листя набуває неправильної форми і відмирає. При цьому товарність капусти знижується на 50%.

Капуста пошкоджена трипсом непридатна до зберігання. Крім вищесказаного, трипси є переносниками небезпечних вірусних захворювань рослин.

Чим травити шкідників на капусті:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Залучення на ділянку природних ворогів трипса — золотоочки, дзюрчалки, їздці, сонечка. Ці корисні комахи люблять чорнобривці, розмарин, кріп, петрушку, селеру і м’яту.
 2. Обприскування рослин настоями з чорнобривців та часнику. Як їх приготувати зазначено в методах боротьби з капустяною совкою.
 3. Настій з коренів кульбаби. Для цього потрібно подрібнити 40-50 г коренів або 40-60 г листя кульбаби, залити 1 л теплої води й залишити настоюватися 4-5 годин. Потім можна відразу ж приступати до обприскування.
 4. Гірчичний розчин. Їм поливають ґрунт навколо рослин для знищення личинок трипса. Щоб його приготувати потрібно розвести суху гірчицю в воді нормою 1 чайна ложка на літр води.

Біологічні методи боротьби:

 • хижі кліщі оріус і антокоріс допоможуть впоратися з трипсами. Їх можна придбати в спеціалізованих магазинах;
 • обробка капусти біоінсектицидами: Фітоверм, Вертицилін, Актофіт, Бітоксибацилін.

Чим обробити капусту від шкідників:

Мовенто, Ланнат, Ексірель, Аншлаг, Актеллік, Актара, Карате Зеон, Сіванто Прайм.

Опис трипсів – небезпечних шкідників овочевих культур

Нематода галова

В Україні це не дуже поширений шкідник капустяних культур, але все ж іноді він приносить помітний збиток білокачанної та цвітної капусти.

Опис шкідника

Нематоди, що паразитують на рослинах, це мікроскопічні круглі черв’яки, які живуть в ґрунті й харчуються корінням. В одному полі може зустрічатися кілька видів. Їх яйця подовжено-овальної форми. Личинки схожі на дорослу комаху.

Життєвий цикл

У нематоди чітко виражені статеві відмінності. Самці рухливі, а самки ні. У деяких видів не потрібна наявність самців для розмноження. Все своє життя вони проводять в коренях рослин. Одна самка здатна за 2-3 місяці відкласти близько 2500 яєць, з яких через 15-18 днів виходять личинки. Вони проникають в зону росту рослин, проколюють тканини коренів і в них проникають. Після того як вони утворюють собі житло, стають нерухомими й там харчуються. Формування галл відбувається на клітинному рівні через життєдіяльність нематод.

Зимує нематода в ґрунті й на рослинних рештках. Повний цикл розвитку займає 21 – 56 днів. Залежно від виду й умов в рік може розвиватися від 2 до 12 поколінь даного хробака.

Ознаки появи і шкода

Перший польовий симптом — це поява невеликих помітних ділянок, на яких рослини відстають у рості. Пізніше в сезон на цих ділянках відзначається відсутність рослин і наявність плям бур’янів. На сильно заражених полях ці області можна визначити по надмірному в’яненню листя в жарку погоду.

Заражені рослини є меншими за звичайні. При огляді через лупу зазвичай виявляються численні маленькі білі намистинки на коренях інфікованих рослин. Також на коренях утворюються невеликі коричневі потовщення — галли. При сильному зараженні капусти нематодою, головка може не зав’язатися. Часто до уражених коренів приєднуються грибні хвороби, що ще більше посилює проблему.

Щоб перевірити ґрунт на зараженість нематодою можна провести простий тест. Потрібно взяти чайну ложку ґрунту і розвести в склянці води. Все сміття в склянці спливе і по краях скла можна буде помітити кісти. Звичайно, це не зможе визначити ступінь зараження, але допоможе зрозуміти чи є шкідник в ґрунті. Для більш точного аналізу ґрунт перевіряють у спеціальних лабораторіях.

Як захистити капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Щоб вивести нематоду з городу потрібно дотримуватися сівозміни й висаджувати культури, на яких не паразитує шкідник (квасоля, кукурудза, горох, картопля і томат).
 2. Посадка чорнобривців і календули в міжряддя для відлякування нематоди.
 3. Полив ґрунту перед посадкою гарячою водою з температурою не менше +50-55°C. Для кращого ефекту землю можна накрити плівкою до повного охолодження. Також перед посадкою коріння розсади капусти можна опустити в гарячу воду для знезараження. В таких умовах нематода гине, а рослина не постраждає.
 4. Настоянка з календули. Щоб її приготувати потрібно 1 кг квіток календули подрібнити, насипати у відро і заповнити його водою. Через 2 дні настоювання настій потрібно процідити й використовувати його для поливу або обприскування рослин.
 5. Цибулевий настій. Потрібно подрібнити 0,5 кг цибулі й перенести в відро з водою. Розчин потрібно настоювати один день, після чого його необхідно процідити й використовувати для поливу навколо рослин.

Біологічні методи боротьби:

Найефективнішим засобом для знищення нематоди є — Нематофагін. Він створений на основі спор хижого гриба, який створює пастки для даного шкідника.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Внесення через систему крапельного зрошення з поливом препаратів Матч або Нурел Д. Але це малоефективний метод.

Ріпаковий пильщик

Поширений шкідник капустяних культур. Пошкоджує білокачанну, червонокачанну і цвітну капусти, ріпак, редьку і гірчицю. Свою назву він отримав через незвичайної форми яйцеклад самки, який нагадує за зовнішнім виглядом полотно пилки.

Опис шкідника

Комаха завдовжки 7-8 мм, яскраво-помаранчевого кольору з блиском, голова, боки й окантовка крил — чорні. Яйце овальної форми, безбарвне. Жовта лялечка довжиною 6-11 мм, знаходиться в бурому коконі. Личинка (псевдогусениця) зморшкувата, зеленувато-сірого забарвлення, розміром 18-25 мм. Віддає перевагу жити в степовій і лісостеповій зоні. Оптимальною температурою для росту і розвитку є +23-26°C.

Життєвий цикл

Зимує гусениця в коконі в землі на глибині 7-15 см. Там же вона заляльковується і при сприятливих умовах через 8-15 днів перетворюється на дорослу комаху. Перший льот пильщика припадає на кінець травня — початок червня. Самки й самці комахи відразу починають харчуватися культурами й бур’янами сімейства Капустяні й Зонтичні.

Після достатнього харчування і спаровування самки відкладають яйця. За допомогою свого незвичайного яйцеклада пильщик робить надрізи в листовій м’якоті й туди відкладає яйця, де потім помітні невеликі опуклості. Період яйцекладки триває 20-30 днів, за цей час одна самка може відкласти від 200 до 300 яєць.

Через 5-12 днів з них народжуються псевдогусениці, живуть 2-3 тижні й за цей час проходять 6 вікових груп. Доросла гусениця переходить в ґрунт і там заляльковується. Друге покоління пильщика з’являється в липні-серпні. Всього за сезон розвивається 2-3 покоління пильщика.

Ознаки появи і шкода

Псевдогусениці об’їдають листя залишаючи лише жилки й ніжки. Також шкідники капусти поїдають зав’язі, що призводить до їх загибелі.

Як уберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. Настій з ромашки. Для цього беруть 1 кг подрібнених квітів і листя ромашки й заливають 10 л гарячої води. Для настоювання буде достатньо 12 годин. Перед обприскуванням настій потрібно процідити, розвести наполовину водою і додати до нього 80 г мила.
 2. Настоянка з полину. Щоб її приготувати потрібно взяти 1,2 кг підсушеного полину, залити 10 л води й настоювати 3 дні. Перед застосуванням настій потрібно процідити й додати до нього 50-100 г харчової соди.
 3. Суміш з золи. Три кілограми золи потрібно залити 10 л окропу і настоювати протягом двох днів. Потім суміш потрібно добре процідити й додати до неї 40 г рідкого мила для того, щоб вона не стікала з листя.

Якими біопрепаратами обробити капусту від шкідників:

Актофіт, Актарофіт і їх аналоги.

Хімічні препарати:

Золон, Децис Профі, Сіванто Прайм, Патріот, ЖукОФФ, Дантоп, Антиколорад Макс, Борей Нео, Фуфанон, Фас, Ф’юрі, Антигусінь, Брейк.

Ріпаковий пильщик

Ріпаковий квіткоїд

Даний шкідник капусти небезпечний саме для насінників капусти, бо харчується бутонами й квітами цієї рослини.

Опис шкідника

Дорослі комахи — це жуки довжиною 1,5-2,7 мм. За кольором квіткоїди бувають темно-сині, бронзові або темно-зелені й густо вкриті точками. Яйце подовжено-овальної форми, розміром до 0,7 мм, спочатку прозоре, потім стає білим. Личинка світло-сіра з дрібними бородавками. Лялечка жовто-біла, довжиною до 2 мм.

Життєвий цикл

Зимують жуки під рослинними залишками та в верхніх шарах ґрунту. Відразу після вильоту (травень — червень) вони поселяються на квітучих бур’янах (кульбаба, мати-й-мачуха, жовтець). Потім в період цвітіння культур вони переміщаються на хрестоцвіті культури й починають харчуватися пилком, тичинками, пелюстками й маточками.

Після цього починається спарювання різностатевих особин. Самки відкладають яйця в нерозкриті бутони, прикріплюючи їх до тичинок по 1-4 штуки. Через 4-12 днів з них народжується личинка, яка харчується пилком і об’їдає пелюстки віночка. У цій стадії квіткоїд знаходиться 20-30 днів і потім заляльковується в ґрунті в спеціальній колисці.

Повний розвиток від яйця до жука триває 40-50 днів. Народження молодих жуків припадає на кінець червня — початок липня. А потім зі зниженням температури жуки переходять в зимову сплячку. В Україні за сезон розвивається одне покоління квіткоїда.

Ознаки появи і шкода

Капусті шкодять жуки й личинки квіткоїда. Жуки заповзають в бутони та виїдають їх вміст, а личинки живляться пилком, але можуть пошкоджувати й маточки квіток. Заражені бутони часто опадають або не утворюють насіння.

Як уберегти капусту від шкідників:

Народні засоби від шкідників капусти:

 1. На невеликих ділянках в ранкові години можна проводити збір жуків вручну.
 2. Посадка культур, запах яких відлякує квіткоїда: пижмо, чорнобривці, настурція і меліса.
 3. Жуками люблять харчуватися птиці. Щоб залучити їх до себе на ділянку можна встановити годівниці.
 4. Обробка капусти від шкідників настоєм лушпиння цибулі. Для його приготування потрібно на 1/3 заповнити трьох літрову банку лушпинням, залити 2 л води й настоювати 2 дні. Після процідити й розчинити в ньому 50 г натертого господарського мила. Перед застосуванням настій потрібно розвести в пропорції – 1:10.
 5. Настій ромашки лікарської. Щоб його приготувати потрібно 300-350 г квіток ромашки насипати в банку на 3 л і залити гарячою водою. Через 10-14 годин настій потрібно процідити в відро, залити 10 л води й додати до нього 40-50 г мила. Після цього настій з ромашки готовий до застосування.

Біологічні методи боротьби:

Бітоксибациллін, Актофіт, Актарофіт і їх аналоги.

Якими інсектицидами обробити капусту від шкідників:

Аншлаг, Актеллік, Патріот, Борей Нео, Стоп Жук, Децис Профі, Фуфанон, Фас, Релдан, Децис f-люкс, Золон.

Як захистити капусту від шкідників. Загальні рекомендації

Комплексна боротьба зі шкідниками на капусті включає не тільки народні, біологічні та хімічні засоби. Захист капусти від шкідників також містить профілактичні заходи, які допоможуть зменшити кількість шкідливих комах на ділянці.

 • знищення рослинних залишків на полі, через те, що на них можуть зимувати шкідники;
 • боротьба з бур’янами на городі. Бур’яни сімейства Капустяні (грицики, редька дика, суріпиця) є місцем, де навесні після вильоту поселяються шкідники;
 • сівозміна (капустяні культури на одному і тому ж ділянці потрібно розміщувати раз в 3-4 року);
 • осіннє перекопування ґрунту, щоб зимуючі комахи виявилися на поверхні ґрунту і вимерзли;
 • ранній посів і висадка розсади капусти;
 • укриття сходів і розсади капусти агроволокном, це не тільки допоможе рослинам швидше розвиватися, але і захистить від нападу жуків і мух;
 • нормовані й своєчасні поливи рослин;
 • розпушування ґрунту в міжряддях для знищення лялечок шкідників в період вегетації;
 • вибракування зараженої розсади перед висадкою;
 • оптимальна система живлення рослин сприяє поліпшенню захисту від шкідника;
 • дотримання технології вирощування;
 • посадка стійких до трипса гібридів капусти.
Система захисту капусти від шкідників і хвороб від компанії Syngenta

Якими біопрепаратами обробити капусту від шкідників

Назва препарату Шкідник Норма витратФасування
Актарофіт Капустяні блішки, мухи, прихованохоботник, клопи, міль, совка, білан, пильщик, ріпаковий квіткоїд 10 мл на 5 л води250 мл, 1 л
Актофіт к.е. (аверсектин С, 0,2%) Капустяний білан, совка, попелиця, трипси, блішки, мухи, стебловий прихованохоботник, клопи, міль, пильщик, квіткоїд4-8 мл на 1 л води0,04 л, 0,1 л, 0,2 л, 0,4 л, 0,9 л
Бітоксибациллін, к.е.Капустяні блішки, клопи, міль, совка, капустяний білан, попелиця, трипси, ріпаковий квіткоїд20-25 г на 5 л води 35 мл, 0,125 л, 1 л, 5 л, 10
Боверин Капустяна совка, трипси0,2-0,5 л на 10 л води 1 л, 200 гр
Вертициллін Капустяна муха, хрестоцвіті клопи, попелиці, трипс, блішки 350 мл/10 л води на 2 сотки або 3-5 л/га 2 л, 2,5 л, 3 л, 5 л, 10 л, 20 л
Колорадоцид Капустяний білан, капустяна совка, капустяна міль20 г на 5-10 л води 10 г, 100 г
Лепідоцид Капустяна міль, совка, білан250 мл на 10 л води на 2 сотки 35 мл, 125 мл, 1 л
Нематофагін Нематода 1-3 л на 100 кв.м. Внесення перед посівом або з посадкою з подальшим закладенням в грунт 1 л, 5 л
Фітоверм Капустяний білан, міль, совка, трипси1 мл на 1 л води 2 мл, 5 мл

Хімічні засоби від шкідників капусти

Назва препарату ШкідникНорма витратФасування
Актара 25 WG, к.с. (тіаметоксам, 250 г/л)Совка, трипси, хрестоцвіті блішки, клопи 1,5 г на 1 л води на 250 культурних рослин (обробка коренів розсади культури при посадці)1,4 г, 6 г, 250 г
Актеллік 500 ЕС, к.е. (піримифос-метил, 500 г/л) Попелиця, трипси, хрестоцвіті блішки, стебловий прихованохоботник, клопи, моль, білани, ріпаковий квіткоїд0,3-1,5 л/га 6 мл, 100 мл, 5 л
Антигусінь, к.с. (лямбда-цигалотрин, 50 г/л)Капустяна міль, білани, капустяна вогнівка, капустяна совка, попелиці, клопи, блішки, листоїди, ріпаковий пильщик 0,4 л/га 4 мл, 5 л
Антиколорад Макс, к.с. (імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) Капустянка, попелиці, совки, капустяна міль, блішки, расповий пильщик 0,1 л/га 10 мл, 100 мл, 5 л
Аншлаг, к.с. (альфа-циперметрин 125 г/л, імідаклоприд 100 г/л, клотіанідін 50 г/л) Капустянки, совки, капустяна попелиця, міль, блішки, мухи, прихованохоботник, клопи, трипс, ріпаковий квіткоїд 3 мл + 10 мл ПАР на 10-12 л води на 2-3 сотки 15 мл, 30 мл, 75 мл, 500 мл, 1 л
Асистент, в.п. (ацетаміприд, 200 г/кг)Попелиця, блішки, хрестоцвіті клопи, ріпаковий і капустяний білани, прихованохоботник 0,1-0,12 кг/га 1 кг
АТО Жук, к.с. (тіаметоксам, 250 г/л + лямбда-цигалотрин, 80 г/л + альфа-циперметрин, 15 г/л)Білан, попелиці, підгризаючі совки, капустяна міль, капустяна муха, блішки 1,0-1,5 мл на 3-5 л води на 1 сотку15 мл, 75 мл, 500 мл
Борей Нео, к.с. (імідаклоприд, 100 г/л + альфа-циперметрин – 125 г/л, клотіанідін – 50 г/л)Капустяна совка, капустяний і ріпаковий білани, капустяна міль, блішки, капустяні мухи, стебловий прихованохоботник, попелиця, ріпаковий квіткоїд0,1-0,2 л/га 5 л
Брейк, м. (лямбда-цигалотрин, 100 г/л)Капустяна міль, капустяна совка, капустяний білан0,05 л/га 5 л
Дантоп 500, в.г. (клотіанідін, 500 г/кг)Стебловий капустяний прихованохоботник, пильщик 0,035-0,045 кг/га 250 г
Децис f-люкс, к.е. (дельтаметрин, 25 г/л)Совки, міль, білянки, блішки, ріпаковий квіткоїд 0,3 л/га 5 л
Децис Профі, в.г. (дельтаметрин, 250 г/кг)Хрестоцвіті блішки, совки, попелиці, ріпаковий пильщик, ріпаковий квіткоїд 0,035 кг/га на 300 л води 600 г
ЖукОФФ, к.е. (клотіанідін, 200 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л+мікроелементи)Білан, попелиця, капустяна міль, капустяна муха, блішки, ріпаковий пильщик 1,5 мл на 3-5 л води 3 мл, 15 мл, 75 мл
Золон, к.е. (фозалон, 350 г/л)Капустяна попелиця, білан, совки, ріпаковий пильщик, ріпаковий квіткоїд1,6-2,0 л/га 10, мл 1 л, 5 л
Карате Зеон 050 ЕС, к.е. (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) Хрестоцвіті блішки, ріпаковий квіткоїд, білани, клопи, попелиці, прихованохоботник, трипси 0,15 л/га 5 л
Кінмікс, к.е. (50 г/л бета-циперметрину)Капустяний білан, капустяна совка, капустяна міль 2-3 мл/4 л води до 4 л/100 кв.м 5 мл
Ланнат в.р. (метоміл, 200 г/л)Білани, капустяна совка, капустяна міль, попелиця, трипси, хрестоцвіті блішки, клопи 0,8-1,2 л/га 1 л, 5 л
Матч, к.е. (люфенурон, 50 г/л) Білани, капустяна совка, капустяна міль, хрестоцвіті клопи, нематоди 0,4 л/га 4 мл, 5 л
Мовенто к.с. (спіротетрамат, 100 г/л)Трипси, попелиці, хрестоцвіті блішки 0,75-1,0 л/га 1 л
Нурел Д, к.е. (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л) Хрестоцвіті блішки, ріпаковий квіткоїд, нематода0,5-0,6 л/га 7 мл, 5 л
Патріот, к.с. (альфа-циперметрин, 125 г/л + імідаклорид, 100 г/л + клотіанідін, 50 г/л) Капустяний білан, капустянки, попелиця, підгризаюча совка, капустяна міль, капустяна муха, блішки, ріпаковий пильщик, ріпаковий квіткоїд 1,0-1,5 мл на 3-5 мл води3 мл, 15 мл, 45 мл, 90 мл, 1 л
Престо, к.с. (клотіанідін 200 г/л + лямбда-цигалотрин 50 г/л) Хрестоцвіті блішки, капустяні мухи, міль, капустяна совка, білан, ріпакові пильщик і квіткоїд1,5-2 мл на 5 л води на 1 сотку 3 мл, 15 мл, 45 мл, 500 мл
Проклейм 5 SG, р.р. (емамектина бензоат, 540 г/кг) Капустяна міль, капустяна совка, капустяний і ріпаковий білани 0,2-0,3 кг/га 4 г, 0,5 кг, 1 кг
Протеус, м.д. (тіаклоприд, 100 г/л + дельтаметрин, 10 г/л)Прихованохоботник, хрестоцвіті блішки 0,5-0,75 л/га 5 л
Разит, к.с. (імідaклoпpид, 140 г/л + ацeтaміпpід, 160 г/л + альфa-ципepмeтpин, 100 г/л)Білани, капустяна совка, міль 0,1-0,2 л/га 3 мл, 15 мл, 30 мл, 60 мл, 1 л
Релдан, к.е. (хлорпірифос-метил, 225 г/л) Капустяна совка, капустяний білан, ріпаковий квіткоїд, прихованохоботник, ріпаковий білан, капустяна міль, капустяна попелиця 1,0-1,5 л/га 5 л
Сіванто Прайм 200 SL р.к. (флупірадіфурон, 200 г/л) Трипс, попелиці, хрестоцвіті блішки, ріпаковий пильщик 0,7 л/га 1 л
Стоп Жук, к.с. (клотіанідін, 150 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) Хрестоцвіті блішки, ріпаковий квіткоїд, попелиці, трипси 1,5-2 мл на 5 л води на 1 сотку 3 мл, 15 мл, 45 мл, 90 мл
Фас, к.е. (альфа-циперметрин, 100 г/л)Совки, білани, капустяна муха, міль, попелиця, ріпаковий пильщик, ріпаковий квіткоїд 0,1-0,15 л/га 4 мл, 5 л
Фуфанон, к.е. (малатион, 570 г/л) Капустяна попелиця, білан, совки, капустяні мухи, ріпакові пильщик і квіткоїд 1,2 л/га 20 мл, 5 л
Ф’юрі, в.е. (зета-циперметрин, 100 г/л)Совки, білани, попелиця, ріпаковий пильщик 0,1-0,15 л/га 5 л
Ексірель, С.Е. (ціантраніліпрол, 100 г/л)Білани, капустяна совка, капустяна міль, попелиця, трипси, хрестоцвіті блішки, клопи 0,7-1,0 л/га 250 мл, 1 л
Енжіо 247 SC, к.с. (лямбда-цигалотрин, 160 г/л + тіаметоксам, 141 г/л)Хрестоцвіті блішки, капустяна попелиця, білани, капустяна міль, капустяна совка, клопи 0,18 л/га 3,6 мл, 100 мл, 5 л
Система захисту капусти від компанії BASF

Діліться в коментарях, з якими шкідниками капусти найчастіше стикалися і які методи боротьби проти них використовували.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: