Які можуть виникнути проблеми при вирощуванні мікрозелені і як з ними боротись

Мікрозелень

Вирощувати мікрозелень швидко і легко. Спочатку вам потрібно взяти насіння, присипати ним ґрунт і поливати двічі в день. Звучить просто, але багато новачків стикаються з масою проблем.

У даній статті ми розглянемо найпоширеніші проблеми при вирощуванні мікрозелені. Ця корисна інформація допоможе Вам швидко розв’язати будь-які проблеми з мікрогріном.

Пліснява або грибок

Найпоширеніша проблема при вирощуванні мікрозелені. Це трапляється настільки часто, що кожен, хто сіяв насіння на мікрогрін, в якийсь момент стикався з цим.

Як правило, проблема формування цвілі на молодих паростках значною мірою пов’язана з безліччю факторів, включаючи сирий ґрунт, високу вологість в приміщенні та погану дренажну систему. У поєднанні з поганою вентиляцією і надмірною густотою посіву цвіль швидше захопить посіви.

Кореневі волоски часто приймають за цвіль. Перше, що потрібно зрозуміти, це те, що є різниця між цвіллю і кореневими волосками. У кожної рослини є крихітні волоски, які складають частину кореня. Вони стирчать з найнижчої частини рослини та допомагають збільшити площу поверхні, дозволяючи вашій мікрозелені вбирати всю необхідну їй воду.

На перший погляд, ці крихітні волоски можуть виглядати як цвіль, але є кілька ключових відмінностей, які говорять про те, що кореневі волоски не пліснявіють на мікрозелень:

  • Цвіль схожа на тонку павутину, а кореневі волоски більш пухнасті.
  • Пліснява стає слизуватою, якщо доторкнутися до неї, а кореневі волоски — ні.
  • Кореневі волоски знаходяться тільки в зоні коренів, а цвіль буде поширюватися на інші частини рослини.

Як цвіль впливає на мікрозелень?

Якщо на вашій мікрозелень з’явилася цвіль, вона ймовірно, буде продовжувати рости, і її буде небезпечно їсти. Вам потрібно буде вимити мікрозелень, а потім приготувати при високій температурі, щоб цвіль зникла. Патогени можуть залишатися в живильному середовищі та впливати на наступну партію рослин!

Як запобігти появі цвілі на мікрозелені:

1. Вентиляція

Пліснява не любить рух повітря, адже він не дає їй можливості розмножуватися, оскільки бактерії пересуваються, перш ніж вони зможуть стати дійсно ефективними.

Ось чому важливо забезпечити вентиляцію на кожному етапі процесу вирощування. Коли ви пророщуєте мікрозелень, вона, як правило, схильна до підвищеного ризику утворення цвілі через мінімальний потік повітря.

Щоб запобігти появі цвілі на мікрозелені, просто додайте пару вентиляційних отворів збоку від кришки, а потім помістіть вентилятор поруч з лотком. Його можна включати на 15-30 хвилин кожну годину, щоб освіжити повітря навколо рослин і запобігти появі цвілі.

2. Світло і температура

Пліснява не любить яскравого світла, тому, як тільки проросте насіння, його можна переносити на світло. Мікрозелень рекомендується розміщувати на добре освітленому місці, але без потрапляння прямих променів сонця.

Якщо це неможливо, то хорошим варіантом буде лампа для вирощування рослин або стандартне люмінесцентне світло.

3. Очищення лотків та іншого обладнання

Перш ніж ви почнете вирощувати або навіть пророщувати мікрозелень, важливо ретельно очистити все обладнання. Лотки для посіву очищають за допомогою обприскування пульверизатором. Для обприскування роблять спеціальний розчин: в 1,5 л води, 50 мл перекису водню і 50 мл білого оцту.

Також рекомендується продезінфікувати насіння під час замочування. Просто помістіть їх в місткість з водою та однією чайною ложкою перекису водню. У такій суміші насіння можна замочувати протягом 2-3 годин. Це вб’є будь-яку інфекцію, вже присутню в насінні, і допоможе уникнути появи цвілі на мікрозелені в майбутньому.

4. Контроль вологості

Пліснява любить вологу, вона важлива для її виживання. Але і рослинам для росту теж потрібна вода, тому наявність вологи в живильному середовищі дуже важливо.

Якщо в приміщенні підвищена вологість, потрібно знизити її за допомогою осушувача або вологопоглинача.

5. Висока густота посіву

Варто зазначити, що скупчення насіння призведе до підвищеної концентрації вологи та відсутності припливу повітря до них. А це буде сприяти росту цвілі. Постарайтеся розкласти насіння так, щоб навколо кожного насіння було трохи місця і ваші рослини будуть краще рости.

анимация лоток микрозелени
Якщо проводити профілактику, то у вас не буде цвілі на мікрозелені

Як позбутися від цвілі на мікрозелені

Правильні профілактичні заходи повинні допоможуть запобігти появі цвілі на мікрозелені. Але якщо ці кроки не увінчалися успіхом і ви виявили цвіль на паростках, можна спробувати провести наступні заходи:

  • Перекис водню з водою. Візьміть розпилювач з сумішшю води, білого оцту і перекису водню, приготований за рецептом вказаним вище, і розпорошити засіб на ваші рослини.

Важливо! Слідкуйте за концентрацією перекису та оцту в суміші, через те, що при її перевищенні на листках мікрозелені можуть бути опіки.

  • Сонячне світло корисне для рослин, а також воно не подобається цвілі. Помістіть рослини під прямі сонячні промені та дайте паросткам трохи висохнути. Сонце допоможе знищити цвіль.
  • Полив. Для того, щоб запобігти появі цвілі, рекомендується проводити не поверхневі поливи, а використовувати лотки з піддонами води. Це допоможе повністю позбутися від даної проблеми.
  • Видалення уражених рослин. Це останнє, що можна зробити в боротьбі з цвіллю, якщо вище запропоновані методи не допоможуть. Але перш ніж використовувати лотки, в яких росла заражена цвіль, їх потрібно знезаразити.

Вилягання мікрозелені

картинка полегание микрозелени
Вилягання паростків мікрозелені

Іноді мікрозелень нахиляється в один бік, падає, в’яне і втрачає життєздатність. Найчастіше це спостерігається в середині лотка. Основна причина цього — брак води.

Розв’язати цю проблему можна за допомогою збільшення дози поливу, бо у міру зростання, вашій мікрозелені необхідна більша кількість води.

Загалом, ви повинні стежити за тим, щоб ґрунт був вологим, але не сирою, оскільки це може викликати проблему пліснявіння насіння. Крім того, у використовуваному вами лотку/контейнері повинні бути отвори для зливу зайвої води.

Також паростки падають, якщо вони занадто витягнулися. Вони стають тонкими та гнучкими й, отже, легко падають. Тут велику роль має освітлення. При нестачі світла мікрозелень буде сильно витягуватися. Щоб цьому запобігти, потрібно збільшити час проведення мікрозелені на сонці або під лампою.

Поверхневий полив зі шланга або лійки призводить до того, що паростки падають або ламаються. Краще рослини поливати, розпорошуючи над ними воду за допомогою розприскувача або використовувати гідропонну систему використовуючи пророщувач або складені лотки один в один.

Як створити пророщувач своїми руками, читайте в статті:

Як дешево вирощувати мікрозелень в домашніх умовах?

Крім вищесказаного, надмірна густота посіву в лотку може призвести до пізнього проростання, нестійкого і повільного зростання, появи грибка, витягування і знебарвлення паростків.

Це тому, що насінню доводиться боротися за обмежені ресурси: воду, поживні речовини, світло і простір.

Яка норма посіву насіння на мікрозелень? Оптимальна норма висіву залежить від розміру насіння. На стандартний маленький лоток буде потрібно близько 15 г дрібного насіння або 25-30 г великого насіння.

Деякі виробники вважають, що занадто низька густота посіву призведе до того, що паростки будуть падати, адже не зможуть підтримувати один одного. Це не правда. Адже маючи достатню кількість поживних речовин, мікрозелень можна виростити високою і сильною без падінь, навіть якщо це буде всього один паросток на всю місткість.

Нерівномірне зростання

изображение неравномерный рост микрозелени
Нерівномірний ріст мікрозелені

При вирощуванні мікрозелені Ви іноді помічали, що паростки з одного боку лотка вище, а з іншого — нижче. Зазвичай це відбувається через те, що перша сторона досягає більшої кількості світла, особливо в темряві. Сіянці будуть тягнутися до світла через свою природну потребу. Це стосується не тільки сонця, а й будь-яких джерел штучного світла.

Злипання насіння також може викликати нерівномірне зростання мікрозелені. Адже це може бути величезною проблемою при роботі зі слизовими насінням, яке у вологому стані утворює липке гелевидне покриття. Зокрема, насіння чіа, льону і базиліка.

Пожовтіння паростків

Жовта мікрозелень — це абсолютно нормально. Це відбувається через нестачу хлорофілу при відсутності світла. Паростки позеленіють, як тільки будуть поміщені на світло.

Мікрозелень кукурудзи попкорн збирають жовтою. Адже після того, як паростки стануть зеленими у них з’явиться гіркий і трав’янистий присмак.

фото желтой микрозелени кукурузы попкорн
Нормальна жовта мікрозелень кукурудзи попкорн

Забруднення при зборі врожаю

Немає більшої радості, ніж збір мікрозелені. Але навіть тут є свої проблеми. При посіві в ґрунт, паростки сильно забруднюються.

Щоб всього цього уникнути, потрібно після того, як насіння було рівномірно розподілене по шару ґрунту, спочатку покрити його шаром пухкого грунту, а потім шаром ущільненого ґрунту і трохи закатати їх.

анимация сбор урожая микрозелени
Збір врожаю мікрозелені

Якщо дотримуватися технології вирощування мікрозелені і стежити за всіма параметрами — Ви не зіткнетеся з даними проблемами та отримаєте якісний урожай вітамінних паростків.

Діліться своїм досвідом з вирощування мікрозелені і ставте свої запитання в коментарях.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
5 2 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
9 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Анна

Мария, скажите пожалуйста, у рукколы стебель прям в середине истончается и высыхает, что это может быть?

Анастасия Хахалева

В яких умовах росте руккола, – розсада, на полі, восени, чи весною?

Можете зателефонувати нашому агроному
+38(099)648-41-39 +38(098)953-00-24

Illa

Чи можна заробляти на цьому в наш час?

Анастасия Никора

Почему микрозелень кресс салата не всходит? Есть характерный запах горчицы от семян, прошло 4 дня. Микрозелень чиа проросла через 2 дня. Не могу понять в чём проблема ( Выращиваю в лотках, на бумажных полотенцах, опрыскиваю водой с перекисью водорода или обычной водой.

Анастасия Хахалева

Чекаємо до 10 днів

Дмитро

Доброго дня! Підскажіть, як правильно висаджувати насіння рукколи та цибулі для мікрозелені? Погано і нерівномірно сходить. Висаджую на лляній підстилці. Можливо потрібно використовувати інший субстрат? Дякую!

Анастасия Хахалева

Цибуля і руккола вимагають велику кількість води щоб ці рослини дружньо проросли, Тому варто насіння цих культур варто добре промивати і замочувати в воді.

владимир

почему очень плохо растёт амарант?

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: