Вирощування мікрозелені як бізнес

Мікрозелень

Мікрозелень — це одна з найприбутковіших рослин, яку ви можете вирощувати. Її можна сіяти на невеликому просторі й продавати за ціною від 30 грн за лоток. Це робить мікрогрін ідеальною культурою для невеликих ферм і міських виробників. Вартість установки низька, а цикл вирощування дуже швидкий, тобто ви можете зібрати та продати свій перший урожай всього за пару тижнів.

Отже, як заробити на мікрозелені, читайте нижче.

Чим добре вирощування мікрозелені в домашніх умовах як бізнес

1) Низька вартість запуску

Ви можете почати свій бізнес з одного або двох лотків мікрозелені, а потім збільшувати обсяги. Собівартість одного лотка готової зелені близько 20 грн (лоток+лляний килимок+насіння).

На початку можна спробувати забезпечувати один ресторан або овочевий магазин. А з часом поступово збільшувати виробництво в міру зростання попиту на ваш продукт.

2) Швидкий час виконання робіт

Вам не потрібно чекати цілий сезон, щоб зібрати урожай. Мікрозелень дуже швидко росте, від насіння до врожаю проходить всього 1 тиждень, а максимум 4.

Таке швидкий час виконання робіт дозволяє вам експериментувати та максимально підвищити ефективність вашої роботи. Ви також можете швидко збільшувати або зменшувати виробництво при зміні обсягу продажів протягом року.

как зарабатывать на микрозелени
Особливою популярністю користуються суміші мікрозелені

3) Цілорічне вирощування

Якщо у вас немає можливості будувати теплицю, то мікрозелень є одним з небагатьох способів вирощувати рослини круглий рік. Що дуже зручно для дрібного фермера.

Це відмінне джерело постійного доходу. Або, якщо ви вже є фермером, ви можете використовувати мікрозелень, щоб заробити взимку та урізноманітнити свій асортимент.

4) Корисне харчування

Мікрозелень — суперпродукт. Мікрогрін повний вітамінів і поживних речовин. Ніжна зелень подобаються шеф-кухарям ресторанів для використання в якості гарніру або доповнення до салату. Ще її люблять звичайні споживачі, які дбають про своє здоров’я.

5) Цінний урожай

Мікрозелень продається за високими цінами в кращих ресторанах і продуктових магазинах. Оскільки вона є нішевим продуктом.

Скільки потрібно місця, щоб почати вирощувати мікрозелень?

Для вирощування мікрозелені зовсім не потрібно багато місця. Якщо у вашому будинку є одна вільна кімната або підвальне приміщення, то цього буде більш ніж достатньо для початку.

Більшість виробників мікрозелені використовують стелажі, щоб максимально використовувати свій вертикальний простір.

Скільки часу потрібно приділяти бізнесу по мікрозелені?

В першу чергу це залежить від масштабів, які Ви плануєте виготовляти. Якщо Ви вирощуєте 10 лотків на тиждень, то догляд за ними буде займати не більше 20-30 хвилин в день, плюс посів, збір врожаю та його доставлення.

А коли у Вас буде величезний попит на паростки, догляду за ними потрібно буде присвячувати весь день і можливо наймати собі ще й помічників.

Таким чином, бізнес з виробництва мікрозелені може займати у вас стільки часу, скільки ви самі захочете заробити. Як і в більшості сфер життя, ви отримуєте назад пропорційну суму в порівнянні з тим, що ви вклали.

Але безумовно є деяка економія на масштабах, які Ви можете використовувати у своїх інтересах. Наприклад, виростити та продати 16 лотків мікрозелені не займе у Вас більше часу, ніж якби Ви вирощували всього 8 лотків. Головне, щоб на них всіх був покупець.

Які матеріали вам потрібні, щоб почати вирощувати мікрозелень?

промышленное выращивание микрозелени
Бізнес на мікрозелені дуже швидко окупається

Ось найнеобхідніші інструменти та матеріали, які вам знадобляться, щоб почати свій бізнес з виробництва мікрозелені.

  • Люмінесцентна лампа для рослин. Такі світильники продаються в фізичних і інтернет-магазинах за ціною від 150 грн.
  • Лотки для вирощування мікрозелені. Вартість починається від 6 грн за штуку. Але може у Вас вийде знайти варіант подешевше або отримати знижку при покупці гуртом. Деякі лотки можна використовувати двічі, але не забудьте продезінфікувати їх перед наступним використанням.
  • Субстрат. Кращим для вирощування мікрозелені вважається лляний килимок. Він добре утримує вологу і проростки залишаються чистими після збору. Вартість одного килимка починається від 4 грн. Також мікрогрін відмінно росте на кокосовому субстраті, торфі для горщиків і т.д. Деякі виробники вибирають вирощування на гідропоніці. Субстрат можна вибирати на свій смак і гаманець.
  • Розприскувачі води. Щоб насіння не висихало під час проростання, його потрібно поливати 2-3 рази в день. Тут теж можна вибрати той розприскувач, який буде більш вигідний Вам. Наприклад, звичайна «Росинка», яку надягають на пластикову пляшку, коштує всього 8-12 грн. А ось пневматичний обприскувач обійдеться в 400-600 грн і вище.
  • Насіння мікрозелені. Для початку вибирайте кілька видів культур для експерименту. Не варто відразу кидатися на сильно велику кількість видів, а почати з найпростіших. Насіння для мікрозелені не повинно бути оброблене пестицидами. У багатьох інтернет-магазинах продають посівний матеріал спеціально для таких цілей. При купівлі насіння гуртом Ви зможете значно заощадити на їх вартості.
  • Ваги. Для точного зважування мікрозелені підійдуть звичайні кухонні ваги.
  • Ножиці або великий гострий ніж для зрізу мікрозелені. Тут варто вибирати інструменти з якісної сталі, оскільки неякісне лезо перетворить збір врожаю в кошмар.
  • Таймер. Щоб налаштувати включення і виключення світла в певний час.
  • Маленький вентилятор. Він потрібен для провітрювання посівів, щоб на них не з’явилася цвіль або інші проблеми.
  • Холодильна камера для зберігання мікрозелені.

В цілому, це не такі великі витрати, в порівнянні з вкладеннями для вирощування огірка, томата або цибулі.

Мікрозелень як бізнес – з чого почати?

Навіть якщо ви успішно вирощуєте мікрозелень, у вас не буде бізнесу, поки не з’являться клієнти, готові її купити.

Тому одна з найважливіших речей перед тим, як почати свій бізнес по мікрозелені — це провести дослідження і подивитися, чи є у вашого бізнесу шанси на успіх.

Набагато краще подумати заздалегідь, перш ніж вкладати гроші й час і все це виявиться даремно.

Покроковий бізнес-план по вирощуванню мікрозелені

бизнес на микрозелени
Перед тим як почати бізнес на мікрозелені, подумайте чи є у вас шанси на успіх

Спершу добре подумайте: чи готові ви наразі цим займатися? І чи достатньо часу ви зможете приділити цьому бізнесу? Якщо ви не можете повністю присвятити себе своїй справі, можливо, краще відкласти цю бізнес-ідею на потім.

Потім потрібно з’ясувати, чи вигідно вирощувати та продавати мікрозелень в вашому регіоні та чи є попит на даний товар. Якщо ви готові та попит на мікрозелень є, можна приступати до більш рішучих дій:

Крок 1. Пошук клієнтів і знайомство з ними

Чим більше ви будете спілкуватися і шукати людей, зацікавлених у вашій мікрозелені заздалегідь, тим менше вам потрібно турбуватися про продаж готового мікрогріну.

Для цього можна використовувати безліч різних каналів продажів. Більшість фермерів, які займаються масштабним вирощуванням мікрозелень, використовують комбінацію декількох різних каналів.

Ресторани

Для продажу мікрозелені кухарям, потрібно підготувати інформаційний прайс-лист. Це листок, на якому буде вказана інформація про компанію, наявні продукти та ціни на них. Також вкажіть вартість мікрозелень за видами, в які дні та в яких обсягах вона доступна.

Якщо ви домовитеся з рестораторами про постійне доставлення, то у вас вже буде стабільний покупець. Нюансом співпраці з ресторанами є те, що вони можуть відмовитися працювати з фізичною особою. Тому для просування бізнесу в цьому напрямку можливо потрібно буде створювати свій ФОП.

микрозелень бизнес-идея
Мікрозелень – це дуже прибутковий бізнес

Приватні клієнти

Ви можете займатися доставленням мікрозелені прямо додому до звичайних людей, які ведуть здоровий спосіб життя. Зараз цей напрямок активно розвивається за допомогою соціальних мереж Instagram, Facebook, а також через групи в різних месенджерах (Telegram і т.д.).

Надихнути на покупку мікрозелені клієнтів можна надаючи рецепти та різні статті про користь даного продукту в Блозі або на сторінці в соціальній мережі.

Порада: Проведіть опитування на своїй сторінці, щоб зрозуміти які нові продукти будуть цікаві клієнтам.

Овочеві ринки

Продаж на фермерських ринках може бути досить вигідним способом збути мікрозелень. Особливо якщо на вашому місцевому ринку її ще ніхто не продає.

Продуктові магазини

Спробуйте запропонувати співпрацю місцевим продуктовим магазинам. Навіть якщо вони є частиною великої мережі, вони все одно можуть бути відкриті для нових ідей. Особливо з огляду на те, що багато клієнтів люблять вживати місцеву їжу.

Оптовий ринок

Продаж мікрозелені гуртом принесе вам найменшу суму грошей за лоток. Але натомість гуртовий покупець здатний купити велику кількість мікрозелені.

Крок 2. Знайдіть якісну інформацію

Перед тим як почати вирощувати мікрозелень, ви витрачаєте багато часу на пошуки професійної технології. Читаєте статті в інтернеті, дивіться канали в Youtube від різних виробників, купуєте книги й т.д.

Якщо є фінансова можливість, то можна пошукати онлайн-курси або вебінари з навчання по бізнесу на мікрозелені. Так, це будуть додаткові витрати, але ви заощадите свій час на тому, що найважливішу інформацію вам нададуть фахівці. Також ви зможете поставити свої запитання іншим, уже успішним виробникам, у яких в цьому бізнесі є реальний досвід і відгуки.

Як в маленькому місті почати бізнес на мікрозелені

Крок 3. Тестування нових видів і способів вирощування

На початку, кожен виробник витрачає кілька тижнів, а то й місяців, на випробування. Після успіхів і провалів він знаходить те, що найкраще підходить для нього.

Спробуйте різні культури, способи вирощування, кількість світла в день, температуру, густину посіву насіння та інше. Це допоможе вам побачити, що допомагає, а що шкодить вашій технології вирощування.

Про те як правильно вирощувати мікрогрін, пропонуємо ознайомитись в нашій статті: «Способи вирощування мікрозелені».

Крок 4. Ведіть особисті записи

заработок на микрозелени
Мікрозелень брокколі – одна з популярних культур для бізнесу

У будь-якому бізнесі, як і на фермі мікрозелені дуже важливо вести хороший облік. Тут є безліч нюансів, які потрібно відстежувати, щоб з’ясувати, що працює, а що ні.

Можливо при збільшенні густоти посіву насіння в лотку, підвищиться врожайність. А при скороченні світла всього на 1 годину в день вдасться добре заощадити на електроенергії та це не матиме негативного впливу на посіви.

Для цього можна вести записи у звичайному блокноті. А краще створити електронну таблицю в Google, бо вона має функцію автозбереження. До того ж ви можете отримати до неї доступ з будь-якого місця і надати доступ своїм компаньйонам або підлеглим.

Створіть окремий лист для кожного виду мікрозелені й обов’язково записуйте такі деталі:

  • сорт і назва компанії, у якої було закуплено насіння;
  • дата і час замочування насіння;
  • дата і час посіву;
  • густота посіву насіння на лоток;
  • примітки по техніці посіву (субстрат, чим накривали насіння і т.д.);
  • умови вирощування (освітлення, вологість, провітрювання, поливи);
  • дата і час збору врожаю (включаючи спосіб збирання і розмір врожаю).

Також важливо відстежувати рентабельність бізнесу. Порахуйте собівартість одного лотка за кожним видом мікрозелені і подумайте, чи адекватна ціна на ваш продукт.

За допомогою записів, вам буде легше зрозуміти, які види мікрогріну приносять найбільший прибуток, а які немає сенсу сіяти. Це допоможе зосередитися на тому, що виходить найкраще.

Крім цього в бізнес-план потрібно внести дані по тому, які культури ви ще плануєте вирощувати. Також подумайте, що ще можна продавати разом з мікрозеленню (наприклад, набори для самостійного вирощування мікрозелені, книги з рецептами й т.д.).

Деяким подобається вирощувати мікрозелень самостійно, тому вони з радістю будуть купувати такі набори

Крок 5: Продаж мікрозелені

У вас не буде бізнесу з виробництва мікрозелені, якщо ви не продаєте її. В іншому випадку ви просто витрачаєте гроші та свій час даремно.
Взагалі, саме вирощування мікрозелені — це найпростіше завдання в цьому бізнесі. А ось встановити ділові відносини, щоб мати можливість продавати свій продукт, досить складно.

микрозелень в супермаркете
Свіжа мікрозелень в супермаркетах

Протестуйте, який підхід до клієнта більш вдалий. Наприклад, спробуйте зайти в перший-ліпший ресторан і там запропонувати свій товар шеф-кухарю. А в іншому ресторані перед приходом здзвонитеся з адміністратором і домовтеся про зустріч. Таким чином, ви для себе визначте, який підхід був більш успішний.

Також ведіть окрему таблицю, де вказуйте, хто купив у вас мікрозелень, скільки і якого виду. Також записуйте те, звідки вони дізналися про вас і як отримали своє замовлення. Згодом вам буде зрозуміліше який спосіб доставлення зручний клієнтові.

Крок 6. Почніть з простого

Спочатку постарайтеся зробити свій бізнес з мікрозелені якомога простіше. Сійте один, два або максимум три різних види мікрозелені. В першу чергу, вибирайте популярні культури, такі як редис, соняшник, горошок і т.д.

Хоч маловідомі культури будуть коштувати дорожче, на них буде складніше знайти покупця. Зосередьтеся на основних продуктах, які дійсно принесуть вам надійний дохід.

Як тільки почнуться продажі, ви зможете почати розширюватися. А також поговорити з клієнтами, які б ще види мікрозелені вони хотіли б придбати та в яких обсягах. Таким чином, ви легко підстроїтеся під покупця, вирощуючи те, що точно потім буде продано.

Мікрозелень як бізнес. Як провести розрахунки

Для ціноутворення на мікрозелень потрібно вирішити, скільки ви хочете заробляти на даному бізнесі. Якщо ви будете вести всі записи в таблиці, про яку написано вище, то порахувати собівартість продукту не складе труднощів.

Але крім фінансових витрат при підрахунку собівартості не варто забувати про свій особистий внесок. Адже, той час, які ви присвятили догляду за рослинами, ви б могли витратити на іншу роботу. Тому порахуйте, скільки б ви отримували на іншій роботі в годину, потім скільки часу ви приділяєте на виробництво одного лотка. Тоді вам буде відома повна вартість.

При продажу різними способами ціна на мікрозелень буде змінюватися. Наприклад, щоб продати товар на ринку, потрібно привезти товар, орендувати собі місце за прилавком і провести там повний робочий день. Також частина зелені за день може пропасти, а це додаткові витрати.

А ось, наприклад, при доставленні мікрозелені додому немає відходів і не потрібно витрачати весь день на продаж продукту. Але в разі, якщо покупець живе далеко, вам знадобиться витратити додаткове паливо і час. Те ж саме стосується і ресторанів.

микрозелень гороха
Мікрозелень горошку

Спочатку потрібно помоніторити ринок і подивитися ціну у конкурентів. Тоді ви зможете зрозуміти приблизну собівартість і чи підходить вам такий розмір заробітку.

Почніть з визначення мінімальної ціни, яку ви можете стягувати. Якщо у вашому районі мало конкурентів, які також продають мікрозелень, ви можете підвищувати ціни до тих пір, поки попит на вашу продукцію не почне знижуватися. На дуже конкурентному ринку вам потрібно просто тримати ціни на максимально низькому рівні.

Якщо ви не можете вкластися в мінімальні витрати на оплату праці, вам необхідно скорегувати канали продажів. Якщо висока конкуренція не дозволяє вам брати стільки, скільки потрібно для виробництва, тоді пора збільшувати обсяги й асортимент.

Важливо переконатися, що ви правильно ставите ціни. Неправильне ціноутворення може призвести до поганих наслідків в майбутньому.

Кращі види мікрозелені для бізнесу

Як вже написано вище, на початку не варто розосереджуватися на великій різноманітності видів мікрозелені. Краще почати з найпопулярніших і легко вирощуваних видів. Представляємо 4 культури, які найбільше підходять для бізнесу.

1) Редис

Мікрозелень редису дуже легко вирощувати. Крім того, у нього незвичайний пряний смак і гарний колір, які дуже подобаються кухарям. Це дуже ніжна зелень, яку потрібно реалізувати якомога швидше після зрізу. В іншому випадку можна запропонувати покупцям купувати мікрозелень разом з субстратом. Таким чином вона буде довше зберігатися у свіжому вигляді та клієнти зможуть самі зрізати її.

2) Горошок

Мікрозелень гороху дає хороший урожай. Вона відмінно виглядає в екзотичних стравах від шеф-кухарів. До того ж діти дуже люблять ці паростки, тому що вони на смак нагадують боби молодого зеленого горошку. Ще один плюс горошку в тому, що він може деякий час лежати в холодильнику після зрізу. А це дуже важливо, якщо не вдається реалізувати всі відразу.

3) Соняшник

Більшість людей знайомі з мікрозелень соняшнику, тому вони менше будуть думати перед покупкою. Молоді паростки соняшнику мають горіхово-солодкий смак з хрусткою текстурою.
Для виробника великим плюсом в соняшнику є те, що його мікрозелень досить важка, тому врожайна. Як і паростки гороху, мікрозелень соняшнику може довго зберігатися в холодильнику.

4) Салатні суміші

Мікси для салатів дуже сподобаються як шеф-кухарям ресторану, так і тим, хто буде замовляти зелень додому. Це тому, що дані паростки мають різний смак, колір, текстуру та аромат. Вони є відмінним доповненням свіжих салатів, а також можуть використовуватися як гарнір до м’ясних страв.

микрозелень для ресторана
Останнім часом мікрозелень все частіше з’являється в ресторанних стравах

Які ще існують види мікрозелені і чим вони корисні, читайте в нашій статті: «Мікрозелень: які культури вирощувати, їх користь і шкода».

Мікрозелень — це дуже хороша бізнес-ідея. Почати виробництво даного товару можна дуже легко і швидко. Цей заробіток може бути основним, а також додатковим до існуючого.

На початку вашого бізнесу з виробництва мікрозелені буде багато проб і помилок. Ви повинні вести ретельний облік, щоб дізнатися, що працює, а що ні. Головне, що потрібно зробити для початку — це знайти хорошу клієнтську базу, а це 90% успіху.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: