Чи варто збирати насіння з гібридів?

Все про насіння

Деякі овочівники-любителі пробували виростити урожай з насіння, зібраного з вподобаних їм гібридних рослин. Але, на жаль культури, вирощені з цього насіння, відрізняються від своїх батьків врожайністю, стійкістю і якістю плодів.

Навіть якщо збір насіння було проведено за всіма правилами, воно не дасть потрібний результат. Для того, щоб зрозуміти, чому так відбувається, варто розібратися, що ж таке гібриди, як їх створюють і в чому їх переваги.

Як отримують насіння гібридів F1?

Багато людей асоціюють слово «гібриди» з генетично модифікованою продукцією, і через це вибирають старі перевірені сорти. Але все набагато простіше, тому, що нові гібриди отримували ще сотні років тому, так само як і сорти.

фото семена
Гібриди – це результат багаторічної роботи селекціонерів

Для цього схрещували «папу» і «маму» з двома дуже хорошими характеристиками. Наприклад, «тато» – дуже високоврожайний, а «мама» – дуже смачна – отримуємо дітей дуже врожайних і дуже смачних. Так і отримали гібрид.

Селекціонери гібриди позначають спеціальною приставкою, яка пишеться після назви – F1. Буква F – це перша буква італійського слова Filli, яке перекладається, як «діти». А цифра 1 позначає перше покоління, 2 – друге і т.д. Для схрещування зазвичай використовують найстійкіші, плодовиті та смачні рослини, щоб потомство одержало їх кращі якості.

При отриманні F2 ми отримуємо вже не таких плідних і менш смачних «онуків». Хтось буде урожайний, але не смачний, а хто – смачний, але з низькою врожайністю. А деякі можуть вийти не врожайними та не смачними. Але все ж якась частина рослин дасть схожі плоди як у F1, але трохи гірший смак і врожайність.

Ось ці рослини «онуків F2», які дуже схожі на «дітей F1», відбирають і отримують «правнуків». Ще більше розпадається гібрид, але якась частина «правнуків F3» теж має схожі характеристики з «дітьми F1». Потім «правнуків F3» теж відбирають, сіють і отримують «праправнуків F4». Такий же процес продовжують до тих пір, поки не відбудеться розпад гібриду і ми не отримаємо сорт.

У чому різниця між сортом і гібридом першого покоління? А в тому, що в першому поколінні найбільш виражений процес гетерозису!

Гетерозис (гібридна сила) – це явище, коли перше покоління гібридів, отриманих в результаті нерідного (різні види, сорти) схрещування, має підвищену життєздатність, продуктивність, зростання, стійкість проти шкідників, хвороб, тощо.

Тобто абсолютно різні, по суті, материнські лінії при схрещуванні більшою мірою проявляють свої позитивні характеристики. А при отриманні наступних поколінь ефект гетерозису пропадає. Тому сорт не може бути сильнішим, ніж гібрид, через те, що у сортів немає ефекту гетерозису.

Гетерозис – це великий стимул для розвитку першого покоління.

картинка эффект гетерозиса

Мінус тільки в тому, що насіння з гібридних плодів має так званий «синдром розщеплення гібридного потомства», про який говорить другий закон Менделя. А він говорить, що при схрещуванні двох нащадків першого покоління між собою, у другому поколінні спостерігається розщеплення в певному числовому відношенні: по фенотипу 3: 1, за генотипом 1: 2: 1.

изображение закон менделя о независимом наследовании признаков
Експеримент Менделя з горохом, де наочно видно розщеплення особливостей виду

Простими словами, вся ретельна робота селекціонерів добре працює тільки один раз, а в наступні – відбувається зворотний процес. Адже ймовірність отримання гібриду з тими ж якостями з кожним поколінням буде зменшуватися.

Наприклад, при зборі насіння з гібридного томату, у Вас добре проростуть рослини та швидше за все, Ви навіть не помітите, що вони мають меншу висоту або почали пізніше плодити. Але з кожним наступним поколінням культура втрачатиме свої властивості. Це все тому, що на них будуть проявлятися гени їх далеких предків.

Чому краще обрати гібрид?

фото упаковки с семенами
У гібридів є маса переваг, яких так не вистачає старим перевіреним сортам в наш час

Є дві основні причини, які істотно схиляють вибір в сторону гібридів.

  1. Ефект гетерозису – в першому поколінні істотний сплеск домінантних характеристик.
  2. Розпад гібриду в другому і в наступних поколіннях. Наприклад, якщо вкласти істотну суму грошей на вирощування, а серед «онуків F2», буде 25 або більше % некондиційних плодів.

І подумайте, за що краще переплатити? За якісне насіння або супутні матеріали, які будуть потрібні, щоб отримати гідний урожай (добрива, засоби захисту рослин, система зрошення, плівка і власні час і сили).

Подумайте, скільки праці вклали селекціонери, щоб створити ідеальну рослину, яка не боїться стресів, має стійкий імунітет до хвороб і дає високий урожай красивих плодів з високими смаковими якостями. На це йдуть роки кропіткої роботи, звідси й відповідна ціна.

Але ті, хто вже випробував для себе гібриди томатів, огірків, перцю та інших овочів і квітів, не хочуть повертатися до простих сортів. Особливо це важливо для тих, хто заробляє на вирощуванні овочів гроші. Адже краще викласти гідну ціну за насіннєвий матеріал, а потім заощадити на пестицидах, добривах і отримати ідеальні плоди, які будуть реалізовані за більш високу ціну.

Порада! Партенокарпічні гібриди ніколи не дають життєздатного насіння, тому не варто витрачати свій час на збори та підготовку.

Ще один плюс в сторону гібриду в тому, що зі зміною клімату стійкість рослин до погодних умов зараз дуже важлива. Адже не всі сорти здатні добре переносити тривалі дощі або засуху. Тому селекціонери постійно шукають нові гібриди, які будуть адаптуватися до середовища проживання.

І якщо Вас вводять в оману, що голландське насіння не росте в Україні – це не правда! Насіння, яке продається в Україні, проходить попередню реєстрацію, яка триває мінімум 3 роки та вимагає випробувань в нашій кліматичній зоні. У кожної насіннєвої компанії є представник в країні, що реалізує насіннєвий матеріал, який займається підбором гібридів, придатних для вирощування саме тут.

фото семена гороха
Насіння гороху

Висновок: З деяких гібридів можна збирати насіння, які дасть потомство, але однозначно впаде врожайність і якість істотно знизиться. Якщо Ви все-таки вирішили використовувати насіння, зібране з гібридів, подумайте – чи варто ризикувати свої урожаєм, часом і грошима якщо генетика спрацює не в Вашу користь.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
4 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Валентин

Маріє, мирного Вам часу! Як Ви думаєте, в супермаркетах продають плоди солодких гарбузів, вирощених з гібридів чи сортів? В кінці своєї статті Ви написали: “З деяких гібридів можна збирати насіння,…..” Далі зрозуміло, що урожайність буде гірша або зовсім погана, а в деяких випадках насіння і не зійде. Але все таки, може порадите насіння яких культур може мати урожай від гібридного насіння? Дякую. З повагою, Валентин Неживенко, інженер-механік, але в душі овочевод.

Гречаний Сергій

З партенокарпічних Огірків насіння точно не збирете.
З безнасіннєвих кавунів точно не збирете
З голонасіннього гарбуза теж не варто збирати
З суперсолодкої кукурудзи немає сенсу збирати насіння
Все решта можна збирати але врожайність і якість може бути не достатньої, тому що ми не знаємо який рівень гібридизації (проста, подвійна, чи ще складніша.) в нас цієї інформації немає. однозначно якась рослина проросте але якість і кількість врожаю ми можемо тільки надіятись

Алла

Спасибо Важная для меня информация

Анастасия Хахалева

І вам подяка за гарний відгук!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: