Грузинську культуру споживання овочів краще всього можна зрозуміти, відвідавши місцевий ринок в курортномі Батумі. Саме в цьому місці ви побачите весь колорит та смаки місцевого населення – аджарців.
Батумський ринок “Боні” знаходиться в промислово-житловій зоні, в районі морського порту. Добратися сюди можна місцевим транспортом, але простіше взяти таксі (BOLT). Таксі в Батумі відносно дешеве, тому переміщатися по місту достатньо просто та вигідно. Всі ціни, які ви бачите на фотографіях з овочевими розкладками, – в ларі.
Ларі – грузинська національна валюта, 1 ларі – 15 гривень, 1 ларі – 0.37$. Ціна вказана за 1 кілограм. На ринку ціни набагато дешевші, ніж в магазинчиках, які розташовані по всьому місту. Фотографії зроблено рано навесні 2024 року.
Територія ринку невелика, біля входу можна зустріти “стихійний” ринок – бабусь та дідусів, які привезли продукцію з власних ділянок, продають прямо на “асфальті”, в відрах або ящиках. На території ринку багато магазинчиків, наметів, продовольчих боксів, тут продаються рослини, прянощі, фрукти та овочі, табак, мелена кава та чай, побутові речі, сухофрукти, бакалійні товари.
Основна частина ринку знаходиться в двоповерховій великій будівлі, завдяки якій температура всередині, навіть в спекотні літні дні, залишається приємною та прохолодною. Тут весь рік вирує життя! Голосливі грузини та грузинки зазивають клієнтів, сперечаються між собою, перекрикуються, іноді дозволяють собі навіть палити цигарки, співати пісні, грати в нарди та карти.
Можете бути готовими до того, що кожен продавець буде хапати вас за руки та намагатися пригостити, щоб надалі вмовити вас купити більше товару. Не відмовляйтеся від дегустації, по-перше, це не прийнято (пам’ятаєте про грузинську гостинність), по-друге, це можливість спробувати та вибрати, дійсно, смачні продукти та спробувати щось новеньке. На ринку та в магазинах потрібно торгуватися (просити знижки), бо як правило, для туристів ціни вищі, ніж для місцевого населення. Будьте готові, що на ринку ви не побачите ідеальну чистоту, іноді навіть може і налякати бруд та безлад, але це – справжня Грузія.
Візуально ринок поділено на відділи.
В секторі традиційних грузинських продуктів можна купити:
– солодощі: чурчхелу (виготовляється з виноградного соку, горіхів та борошна), пастілу з соку різних фруктів, мед та інші вироби з меду, сухофрукти (дуже рекомендую спробувати засушену хурму).
– різноманітні соуси та консервацію. Соуси упаковані в пластикові пляшки, їх зручно купувати на подарунки додому.
Величезний вибір різних горіхів місцевого виробництва: фундук, мигдаль, волоські горіхи та інші.
На ринку величезний асортимент вина та чачі (чача – місцевий самогон). А ось тут обережно з дегустацією, кожен продавець спробує вас пригостити напоями, ви й не помітите, як вже декілька літрів вина перемістять до ваших покупок.
В секторі овочів і фруктів продаються, як правило, овочі місцевих фермерів, також є імпортовані з інших країн, все залежить від сезону.
– томати, в основному місцеві (біф-томати червоні та рожеві, черрі-томати різних кольорів, крупноплідні сливки) – найпопулярніший овоч. Ціні влітку – від 1 ларі (15 гривень).
– дуже багато зелені: салати, тархун, кінза, кріп, петрушка, базилік – все свіже й ароматне, місцевого виробництва. В грузинських стравах вживається дуже багато різноманітних трав та зелено-пряних культур. Напевно, це найстабільніша культура, на яку немає сильних коливань цін та завжди є попит.
– огірки місцеві (довгоплідні 15-20 см, особливо люблять в грузії люблять огірки білого кольору),
– перець, тип білозерка місцевого виробництва – 1 ларі, кубовидні перці, в основному, імпортовані – 100-120 гривень.
– гострий перець, вирощується в Грузії та споживається дуже багато.
– солодка кукурудза, качан – 0.50-1 ларі, переважно білого кольору, не дуже смачна, але поступово на ринок входить і жовта суперсолодка кукурудза. Чому саме біла кукурудза, ми поділимося в одній з наступних статей.
– баклажан – теж один з популярних овочів, вживається в різних стравах, але наразі багато імпортного баклажану, бо є складнощі з його вирощуванням. Але навіть і імпортний він достатньо дешевий.
– капусти білоголові 10-20 гривень за кг.
– кавуни місцевого виробництва можуть коштувати і 2 гривні за 1 кг, але бувають і роки, коли мало посаджено кавуна, тоді коштує 15 гривень за кг.
– морква, буряк, цибуля, часник, ранні кавуни – такі продукти завозяться з інших країн.
Обов’язково спробуйте мариновані овочі, вони дуже смачні та ароматні, рецепти яких передаються з покоління в покоління.
Фрукти можна купити різноманітні, асортимент великий:
– яблука, мандарини, хурма, виноград, ківі, сливи, лимони, гранати – місцевого виробництва.
– банани, полуниця, черешня, ананси та іншаа екзотика – привозні.
Відділ м’ясних продуктів.
Вибір мяса великий, різноманітний. М’ясо гарної, високої якості та свіже. Можна купити язик, печінку, курятину та інші види м’яса. Кому, як не грузинам, розбиратися в м’ясі – ми всі знаємо історії про грузинський шашлик, який можна в сирому вигляді купити там же!
Тут ви не знайдете рибний відділ. Рибний ринок розташований в іншому місці, прямо на березі Чорного моря, за портом. На рибному ринку ви можете купити все, що вам сподобається, та обсмажити в спеціальних ресторанчиках поруч.
Рибник ринок в Батумі
Можете просто завітати на ринок, як на екскурсію, та повечеряти в рибному ресторані, замовивши з меню. Інколи ресторани настільки переповнені, що краще спробувати бронювати місця.
Відео з рибного ринку в Батумі, Грузія
Я дуже рекомендую відвідати і овочевий, і рибний ринок, можливо вас трохи шокує те, що ви побачите, але воно того варто. Це неймовірні враження не тільки від побаченого, але й того, що ви спробуєте та купите. Грузія – це завжди смачно та від щирого серця!