Хвороби моркви – опис, лікування, фото, стійкі сорти і гібриди

Хвороби овочевих культур

Морква уражається багатьма бактеріями, грибами та нематодами в полі і при зберіганні. Захворювання листя можуть привести до зниження врожайності та утруднення при зборі врожаю. Кореневі хвороби поширюватися при зберіганні, різко знижують розмір і якість продукції для продажу восени.

Правильна ідентифікація хвороби допоможе вам запобігти майбутньому спалаху хвороб моркви шляхом коригування технології вирощування. Основні симптоми хвороб моркви, їх лікування та фото дивіться в даній статті.

Грибні хвороби моркви

Фомоз, суха або бура гниль

Збудник – Phoma rostrupii Sacc.

Фомоз — це хвороба, яка вражає моркву в усі періоди зростання, але особливо шкідлива під час зберігання коренеплодів. Фомозна гниль провокує великі втрати моркви та сприяє зараженню сірою і мокрою гнилями.

Також при вирощуванні на насіння, хворі коренеплоди гинуть або формують заражені квітконоси, які своєю чергою дають інфіковане насіння. У наш час захворювання зустрічається все рідше і рідше, найчастіше проявляється осередками.

Симптоми

Розвиток хвороби починається з появи на листках і черешках сіро-коричневих плям. Надалі ці плями сіріють і висихають, а листя повністю відмирає. Стебла квітконосів покриваються темними смужками й плямами з бузковим блиском. На уражених ділянках виділяється липка маса. Після цього патоген заражає коренеплоди та викликає гниття в верхній частині.

В полі хворобу важко відразу виявити, характерні ознаки помітні під час зберігання. На коренеплодах з’являються злегка запалі сіро-коричневі плями, потім ці місця стають сухими та буріють. В ураженій тканині виникають порожнечі з сіро-білим грибним міцелієм. Взимку на моркві формуються чорні нарости зі спорами, які після виходу стають рожевими.

Заражені, але без ознак хвороби коренеплоди для насінників, після висадки на полі відростають, але в підсумку гинуть так і не давши насіння.

Умови для розвитку

Ідеальна температура для фомозу +20…25°С. При +10°С розвиток сухої гнилі пригальмовується. Також поширенню хвороби сприяє підвищена вологість повітря в сиру погоду.

Фітопатологи помітили, що фомоз завдає більше шкоди при вирощуванні моркви на легких супіщаних ґрунтах. А урожай, який був зібраний занадто пізно, більше заражався фомозом. Морква менш страждає від хвороби якщо під неї вносять високі дози фосфору та калію, а при надлишку азоту — стає вразливою.

Джерело зараження

Інфекція зберігається на заражених рослинних рештках, насінні та в ґрунті.

Боротьба з хворобами моркви

Біологічні способи лікування хвороби моркви:

Обробка рослин сумішшю біопрепаратів: Триходермін (10 мл/л)+Фітоцид-Р (10 мл/л)+прилипач.

Також перед закладкою на зберігання маточних коренеплодів рекомендується їх обробити препаратом Фітоспорін-М нормою 0,5 л на 50 кг, з концентрацією 50 мл засобу на 0,5 л води.

Хімічні методи:

Луна Експірієнс 400, Кустодія, Барион, Квадріс, Бордоська суміш.

Чорна гниль або альтернаріоз

Збудник – Alternaria radicina Meier.

Альтернаріоз моркви — це грибкова хвороба, яка проявляється під час вегетації та при зберіганні. Дуже шкідлива для насінників. На ранніх термінах хвороба може призвести до загибелі сіянців у фазі 3-4 листків.

На інших етапах альтернаріоз призводить до висихання і відмирання листя, що сильно знижує врожайність. А в період зберігання на коренеплодах з’являється чорна гниль. Найчастіше інфекція приєднується до мікротравм від морквяної мухи та механічних пошкоджень.

Симптоми

На сходах чорна гниль проявляється у вигляді чорної ніжки, а на листках формуються темно-бурі плями зі слабо помітними чорно-зеленими спорами гриба. Сильне ураження пригнічує ріст рослини.

В полі хворобу можна помітити через пожовтіння і кучерявість нижніх листків. Ці симптоми поширюються на все бадилля та викликають його в’янення. Черешки листя темніють і у вологу погоду покриваються чорним нальотом.

На коренеплодах з’являються сухі, злегка поглиблені сірі плями. Згодом вони чорніють і заглиблюються на 0,5-1,5 см. Альтернаріозні плями відрізняються тим, що вони покриваються темно-оливковими міцелієм і спорами.

Під час зберігання на боках і верхній частині моркви з’являються сухі вдавлені плями з темно-сірим павутинним нальотом, який потім стає чорним. Наліт швидко поширюється, що призводить до загибелі всього врожаю.

Умови для розвитку

Чорна гниль розвивається при температурі повітря +25…+28°С і при вологості 85-100%. Посиленню ураження сприяє поганий стан рослин. В першу чергу уражаються коренеплоди з механічними пошкодженнями.

Джерело зараження

Грибок живе і зимує на насінні, зібраному з інфікованих рослин, а також в ґрунті та на рослинних рештках. Патоген може зберігатися в ґрунті до 8 років.

Морква заражається чорної гниллю під час збирання через механічні травми. У сховищі інфекція передається від хворих коренеплодів до здорових.

Заходи боротьби

Біологічні способи лікування хвороби моркви:

Обробка рослин під час вегетації біофунгіцидами Триходермін, Фітоцид і їх аналоги.

Обробка коренеплодів перед закладанням на зберігання препаратом Фітоспорін-М з витратою препарату – 50 мл на 0,5 л води та витратою робочого розчину 0,5 л на 50 кг врожаю.

Хімічні методи:

Скор, Камелот, Луна Експірієнс 400, Сігнум, Кустодія, Серкадіс Плюс.

Маточні коренеплоди, які будуть використовувати для вирощування насіння моркви, обробляють Фундазолом перед закладкою на зберігання. Їх занурюють в 5%-вий розчин з препаратом, потім просушують і переносять в сховище.

Стійкі до альтернаріозу сорти і гібриди моркви:

Танжеріна F1, Абако F1, Курода, Грета F1, Каріні, Шугаснекс 54 F1, Віта Лонга, Кордоба F1, Шантане Ред Кор, Октаво F1, Болівар F1, Берлін F1, Олімпо F1, 1932 F1, Нью Курода, Йорк F1, Купар F1, Курасао F1, Кардіф F1, Новара F1, Арго, Наріна F1, Болеро F1, Бентлі F1, Бріліанс F1, Санторін F1.

Стійка до альтернаріозу морква Болівар F1 (Clause)

Біла гниль або склеротинія

Збудник – Sclerotinia sclerotiorum (Lib. de Bary).

Біла гниль на моркві завдає істотної шкоди під час вегетації на полі та в період зберігання.

Симптоми

Перші ознаки склеротинії проявляються в’яненням молодого листя і пагонів. Коренеплід такої рослини починає гнити та покривається білим грибним нальотом і слизом. Наліт покриває весь коренеплід повстю і формує темні жовна, які потім виділяють краплі блискучої рідини. Морква гниє і сильно розм’якшується.

У сховищі хвороба проявляється осередками та швидко поширюється від хворих овочів на здорові. При посадці в поле коренеплодів навіть зі слабким проявом склеротініозу, з них розвиваються слабкі та хлоротичні рослини, нездатні цвісти.

Умови для розвитку

Збудник дуже стійкий, він життєздатний при температурі від 0 до +30°С. Але ідеальними умовами для зараження і розвитку білої гнилі є температура +15…+22°С і вологість повітря – 90-100%.

Джерело зараження

Біла гниль уражує майже всі овочеві культури. Основним джерелом є ґрунт, на якому вирощують одну і ту ж культуру не дотримуючись сівозміни. Також патоген зимує на коренеплодах в сховищі та на рослинних рештках.

Боротьба з хворобами моркви

Ті ж препарати, які використовують для боротьби з чорної гниллю моркви.

Сіра гниль

Збудник — Botrytis cinerea (Pers.).

Сіра гниль — це хвороба, яка викликає появу мокрої гнилі в період зберігання, що призводить до великих втрат продукції.

Симптоми

Поява на коренеплодах коричневих, вологих плям, які з часом стають м’якими. Далі на уражених ділянках формується сірий грибковий наліт. Спори потрапляють на здорові коренеплоди та весь урожай загниває.

Умови для розвитку

Хвороба завдає величезної шкоди під час зберігання моркви. Перш за все заражаються коренеплоди з механічними пошкодженнями. Розвитку захворювання сприяє висока вологість повітря в сховищі.

Джерело зараження

Збудник зберігається в ґрунті, на рослинних рештках і в сховищі. Поширюється по складу з допомогою конідій від хворих коренеплодів до здорових.

Заходи боротьби

Ті ж препарати, які використовують для боротьби з чорної гниллю моркви.

Ризоктоніоз або повстяна хвороба

Збудник — гриб Rhizoctonia violaceae Tul.

Поширена хвороба моркви, яка також вражає картоплю, буряк, ріпу, петрушку, цикорій та інші культурні рослини.

Ризоктоніоз зустрічається на культурі під час вегетації починаючи з фази трьох-чотирьох справжніх листків і в період зберігання. При сильному ураженні листя моркви в’яне, а коренеплоди загнивають.

Симптоми

Спочатку під час росту моркви в полі на корінцях з’являються сірі плями. Згодом плями впадають в тканину м’якоті та покриваються фіолетово-бурим грибним нальотом з чорними точками. При прогресуванні хвороби на коренях, листя жовтіє і в’яне. Це стає помітним ближче до кінця вегетації моркви.

Також хвороба може проявитися під час зберігання. Уражена тканина буріє, але залишається твердою. При подальшому розвитку хвороби інфіковані місця розм’якшуються, загнивають і починають розкладатися.

У верхній частині коренеплоду з’являються сухі нарости, які схожі на кору коркового дерева. Часто вони охоплюють моркву кільцем по колу.

Умови для розвитку

Повстяна хвороба більше шкодить на кислих ґрунтах. Розвивається при підвищеній вологості ґрунту або повітря в сховищі.

Джерело зараження

Інфекція зберігається в ґрунті, на рослинних рештках і в тарі для зберігання врожаю. Резерваторами ризоктоніозу є буряк і такі бур’яни, як кропива, лобода, осот і т.д.

Також насіння, зібране з уражених коренеплодів, буде інфікованим.

Боротьба з хворобами моркви

Біологічні способи лікування хвороби:

Полив грунту розчинами препаратів Байкал ЕМ-1, Мікохелп Біо або Органік Баланс.

Також обробка грунту і вегетуючих рослин такими біофунгіцидами: Фітоцид, Серенада АСО, Фітохелп, Фітоспорін, Гаупсин і Гамаір.

Хімічні методи:

Стерилізація ґрунту поливом розчином Квадріс (3 л/га) або Превікуром Енержді (3 л/га).

Фузаріозна гниль

Збудник – Fusarium avenaceum (Fr.) Sacc., F. oxysporum Schlecht, F. semitectum Berkeley et Ravenel і деякі інші види роду Fusarium.

Від віку моркви залежить і те, який вид гриба її інфікує. Гриби створюють великі колонії та поширюються по субстрату. Ділянка після цього стає непридатною для вирощування. Основну шкоду фузаріоз завдає під час зберігання моркви.

Симптоми хвороби коренеплодів моркви

Проростки, які ростуть із зараженого насіння, гинуть ще до того, як з’являться на поверхню. Але якщо вони все-таки зійдуть, сходи будуть відставати в рості, жовтіти, в’янути та загнивати в області гіпокотиля. В такому випадку рослини можуть вижити, утворивши нове коріння, але коренеплоди сформуються неправильної форми, і у них буде знижена здатність поглинати воду з ґрунту.

Під час зберігання при підвищеній вологості на коренеплодах з’являються дрібні плями білого кольору, а потім утворюється пухнастий наліт від біло-рожевого до біло-зеленого забарвлення. Також по поверхні кореня з’являються сухі вдавлені плями, діаметром до 1 см, в центрі яких відбувається розтріскування і забарвлюється в яскраво-рожевий колір.

У розрізі хворого коренеплоду видно висохлу світлу серцевину, яка всередині ущільнена, а по краях «розмочалена». Часто зустрічаються порожнечі з міцелієм всередині.

При сильному розвитку хвороби коренеплід стає щільним, сухим. Таку гниль коренеплодів викликає Fusarium в комплексі з чорною гниллю моркви Altemaria radicina і Stemphilium botryosum. А при підвищеній вологості гниль стає мокрою.

Умови для розвитку хвороби при зберіганні

Фузаріоз моркви в сховищі розвивається при вологості повітря понад 95%. Хвороба шкідлива при підвищеній температурі під час прибирання (+18…+23°С), особливо коли викопані коренеплоди з механічними пошкодженнями залишаються в полі. До даної хвороби більше схильні до сорти та гібриди нестійкі до стресових умов.

Джерело зараження

Інфекція зберігається на насінні, в ґрунті, на коренеплодах і на рослинних рештках. Як і більшість грибів роду Fusarium, патоген має широке коло рослин-господарів.

Заходи боротьби

Біологічні способи лікування хвороби моркви:

Обробка рослин препаратами: Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін (і його аналоги) Гаупсин, Гамаір і ЕМ-1 Байкал.

Порада! Чим більше позитивних мікроорганізмів в ґрунті, тим менше ймовірність розвитку хвороб на коренеплодах моркви. Для цього рекомендується вносити в ґрунт біофунгіциди ЕМ-1 Байкал, Органік Баланс, Фітохелп або МікоХелп.

Хімічні методи:

Обробка рослин під час вегетації препаратами по листу або внесення через систему крапельного зрошення фунгіцидів Топсин-М 500, Фундазол, Бенорад і їх аналоги.

Перед закладенням на зберігання маточних коренеплодів, які будуть садити для вирощування насіння, рекомендується опустити в 5%-вий робочий розчин препарату Фундазол.

Мучниста роса

Збудник – Erysiphe heraclei, а в південних регіонах може шкодити Leveillula taurica.

Борошниста роса — це захворювання моркви, яке, сильно вражає листя, що призводить до зниження фотосинтезу і як результат зменшення ваги плоду і його якості.

Симптоми

Борошниста роса вражає листя, черешки, квітконоси, суцвіття і насіння моркви. На рослині утворюється білий борошнистий наліт. Він поступово ущільнюється, стає сірим і на ньому формуються чорні точки. Поступово уражені частини бадилля некротизуються і буріють, а коренеплоди зупиняються в рості та залишаються дрібними.

Умови для розвитку хвороби моркви при вирощуванні

Захворювання розвивається починаючи з другої половини вегетації. Розвитку хвороби сприяє посушливий клімат, вітер і надлишок азоту в добривах.

Джерело зараження

Збудник борошнистої роси моркви зимує на рослинних рештках. Також джерелом первинно інфекції служать бур’яни сімейства Зонтичні.

Боротьба з хворобами моркви

Біологічні способи лікування хвороби:

Обробка рослин по листу біопрепаратами Триходермін, Фітоцид і їх аналоги.

Хімічні фунгіциди для лікування борошнистої роси на моркві:

Луна Експірієнс 400, Сігнум, Скор, Кустодія, Камелот, Серкадіс Плюс.

Стійкі сорти і гібриди:

Наріна F1, Болеро F1, Бріліанс F1, Морелія F1, Санторін F1, Олімпо F1, Маестро F1.

Сатурно F1 і Матч F1 – моркви компанії Clause зі стійкістю до багатьох захворювань

Пітіозная гниль кореня і чорна плямистість

Збудники – Pythium violae, P. sulcatum, Р. ultimum, Р. coloratum (Oomycota: Pythiaceae).

Дана хвороба поширена по всьому світу, але в кожному регіоні та різним рослинам шкодить певний склад грибів роду Pythium. Пітіозна гниль кореня може призвести до втрати врожаю моркви в розмірі 50%.

Симптоми

На початкових етапах хвороба провокує гниття насіння або сильне придушення сходів. Сіянці, які вижили, погано розвиваються і формують коренеплоди неправильної форми.

Плід покривається запалими, подовженими плямами напівпрозорого або чорного забарвлення. Пізніше виявляються поздовжні тріщини та гниття, оскільки до пітіуму приєднуються збудники бактеріальних хвороб. Ознаки чорної плямистості збігаються з фомозом і альтернаріозом.

Умови для розвитку хвороби моркви при зберіганні

Пітіозна гниль може розвиватися з наступних причин: помірна тепла погода (вище +18°С) з частими дощами або рясними поливами, підвищена кислотність ґрунту, перевищення доз внесення азотних добрив і внесення перегною. У ґрунті інфекція поширюється з водою по капілярах або нематодами.

Джерело зараження

Патоген зберігається на рослинних рештках і в грунті протягом 1-2 років.

Заходи боротьби

Біологічні способи лікування хвороби моркви:

Протока грунту розчинами з препаратами ЕМ-1 Байкал, Мікохелп або Органік Баланс.

Полив рослин водою з біофунгіцидами Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорін, Гамаір.

Хімічні методи:

Полив ґрунту сумішшю води та фунгіциду, який містить прокамокарб, наприклад Превікур Енерджі 840.

Стійкі до пітіуму сорти і гібриди моркви:

Віта Лонга, Нерак F1, Курасао F1, Каскад F1, Болеро F1.

Церкоспороз моркви

Збудник – Cercospora carotae (Pass.).

Церкоспороз — це хвороба, яка призводить до передчасного відмирання листя моркви, що тягне за собою формування дрібних коренеплодів. Поширене захворювання в низинних ділянках, де часто бувають застої води в ґрунті.  

Симптоми

Перша ознака — це поява круглих коричневих плям на бадиллі морквини. У центрі пляма світліша, що дуже нагадує бактеріоз. Через те, що на початку плями виникають по краю листових пластинок, листя починає скручуватися. Поступово уражені ділянки збільшуються, зморщуються і темніють.

На черешках уражені ділянки коричневі, а в центі бежеві, мають подовжену форму. Згодом плями перетворюються на виразки, що призводить до появи перетяжок і відмирання частини, яка знаходиться вище. У вологу погоду хворі місця обростають світло-сірим грибковим нальотом.

Умови для розвитку хвороби моркви при вирощуванні

Зараження церкоспорозом відбувається при наявності крапель води. Оптимальною температурою для розвитку патогену є +23…+28°С, але він може прогресувати, і в більш широкому діапазоні від +7°С до +37°С. В ідеальних умовах інкубаційний період триває 3-5 днів.

Джерело зараження

Інфекція зимує на рослинних рештках і насінні, зібраному з заражених рослин. Поширення хвороби спорами здійснюється за допомогою повітря і води.

Боротьба з хворобами моркви

Біологічні способи лікування церкоспорозу моркви:

Обприскування рослин під час вегетації Казуміном або Фітохелпом.

Хімічні методи:

Скор, Фалькон, Дезарал, Зелений щит (Хлорокис Міді), Медян екстра 350 SC, Імпакт 500.

Стійкі сорти і гібриди:

Віта Лонга, Каріні, Кордоба F1, Берлін F1, Купар F1, Курасао F1, Новара F1, Кардіф F1, Каскад F1, Болеро F1, Бріліанс F1, Кесена F1, Белградо F1.

Бактеріальні та фітоплазменні хвороби

М’яка бактеріальна гниль моркви

Збудник – бактерия Pectobacterium carotovorum.

М’яка бактеріальна гниль — це поширена хвороба, яка уражує не тільки рослини сімейства Зонтичні, а й більш широке коло рослин. Захворювання проявляється ще в полі, але найнебезпечнішим є ураження під час зберігання, тому, що це призведе до великих втрат продукції.

Симптоми хвороби коренеплодів моркви

В першу чергу на листі розвиваються дрібні жовті плями на кінчиках листа, схожі на опік. Пізніше вони набувають темно-бурого або коричневого забарвлення, а тканина навколо них жовтіє. Листя скручується і засихає. На черешках листя утворюються подовжені світло-бурі смужки з крапельками рідини.

На коренеплодах з’являються маленькі коричневі злегка вдавлені плями, які потім руйнуються і набувають специфічного неприємного запаху. Осередки швидко збільшуються в розмірах, що призводить до зараження сусідніх коренеплодів.

Умови для розвитку

Бактерія легко вражає рослину в разі механічних пошкоджень, а розвитку інфекції сприяють висока вологість і температура +30°C. Патоген здатний проникнути в будь-яку рану, але частіше за все, в овоч він потрапляє через верхівку, наприклад після обрізання бадилля або при пошкодженні морквяною мухою або жуком-коваликом. Якщо такі коренеплоди були відправлені на зберігання, то патоген продовжує розвиватися на складі.

Про те як правильно зберігати моркву взимку, читайте в статті:

Як зберігати моркву на зиму – 11 кращих способів зберігання

Поширенню хвороби в полі сприяють тепла і волога погода, дощі або зрошення дощуванням, а також пошкодження комахами.

Джерело зараження

Джерела інфекції — заражені рослинні залишки в полі або гнилі коренеплоди в сховищі.

Заходи боротьби

Біологічні препарати для лікування м’якої бактеріальної гнилі моркви:

Казумін, Фітоцид, Фітохелп, Фітоспорин та їх аналоги.

Хімічні методи:

Для запобігання появи бактеріальної гнилі моркви, слід проводити профілактичні обприскування рослин інсектицидами від шкідників.

Серед фунгіцидів використовують Метронідазол нормою 20 мл на 10 л води. Препарат офіційно не зареєстрований на моркві, але показує хороший результат в боротьбі з бактеріальним опіком.

Жовтяниця або стовбур моркви

Збудник – фітоплазми жовтяниці айстри Aster yellows phytoplasma і філлодіямі конюшини Acholeplasma laidlawii.

Жовтяниця або столбур — це хвороба, яка завдає шкоди моркві починаючи з появи сходів до відростання насінників. Хвороба переноситься за допомогою цикадок і листоблішок зі здорових рослин на хворі.

Даним видом фітоплазми також уражаються селера, петрушка, салат, цибуля, деякі сміттєві та декоративні рослини.

Симптоми

По краях листя жовтіє, а потім стає червонувато-фіолетовим. З вершини коренеплоду відростають численні слабкі листки, що призводить до появи «відьминої мітли». Рослина зупиняється в розвитку, на корені з’являється безліч кореневих волосків. Потім коренеплід стає твердим і відбувається так зване “одерев’яніння”.

На насінниках квітконоси формуються, але на них наявний значний хлороз і пригнічення росту. Пелюстки квіток зеленіють, дрібніють, чашолистки розростаються, а кількість тичинок і маточок зменшується.

Джерело заражения

У зимовий період фітоплазма зберігається в тілі інфікованих цикадок і в коренях багаторічних бур’янів, які є рослинами-господарями. Стовбур також зустрічається на петрушці, селері, цибулі та салаті-латуку. У період вегетації фітоплазма переноситься листоблішками та цикадками.

Жовтяниця не передається через насіння і механічні пошкодження.

Боротьба з хворобами моркви

На жаль, не існує препаратів для боротьби з фітоплазмою на рослинах. Для запобігання появи хвороби необхідно знищувати комах на полі і бур’яни, оскільки вони є резерваторами жовтяниці моркви.

Вірусні хвороби моркви

Строката карликовість моркви

Хвороба викликається комплексом двох вірусів – Carrot mottle virus і Carrot red leaf virus.

Строката карликовість моркви — це хвороба, яка призводить до зупинки росту і розвитку коренеплоду, тим самим знижує розмір і якість урожаю. Основним переносником вірусу є попелиця, в організмі якої він довго зберігається.

Симптоми

Перші ознаки з’являються у фазі 3-4 листків і призводять до зменшення довжини та викривлення черешків листя. Листя стає червоного відтінку, хлоротичне, на ньому формуються світлі ділянки як при мозаїці.

При прогресуванні хвороби, розвиток бадилля припиняється і знижує врожай. На коренях розвивається безліч кореневих волосків. На стадії формування коренеплоду, починається його одерев’яніння.

Джерело зараження

Віруси передаються за допомогою вербово-морквяної попелиці – Cavariella aegopodii. Віруси та переносники зимують на дикій моркві й поширюються на культурну моркву і петрушку навесні. У холодних регіонах тля зимує на кипрії.

Заходи боротьби

Для запобігання раннього інфікування моркви, необхідно стежити за чистотою посівів від попелиці та бур’янів. А також проводити профілактичні обробки моркви інсектицидами.

Профілактичні заходи боротьби з хворобами моркви

  1. Використання для посіву насіння, отриманого від здорових рослин, або протравленого фунгіцидними препаратами.
  2. При виборі насіння моркви для посіву слід віддавати перевагу генетично стійким сортам і гібридам.
  3. Витримування сівозміни. Якщо на полі раніше бували хвороби моркви, то культуру можна повертати на одне і, те саме місце через 4-5 років.
  4. Кращий спосіб не допустити ризоктоніоз моркви — це сіяти культуру після сидератів.
  5. Моркву слід розміщувати на полі з легкими грантами з достатньою аерацією і водонепроникністю.
  6. Просторова ізоляція полів першого року і сім’яників.
  7. Внесення високих доз фосфорно-калійних добрив.
  8. Своєчасне прополювання або обробка морквяного поля гербіцидами від бур’янів.
  9. Знищення попелиць-переносників в ранній період, особливо на насіннєвих посадках
  10. Збір післяжнивних залишків, оскільки на них зберігаються збудники хвороб.
  11. Правильна обрізка бадилля при збиранні врожаю.
  12. Моркву слід прибирати в оптимальні терміни, краще в суху погоду, не допускаючи травмування.
  13. Ретельне перебирання моркви перед зберіганням.
  14. Знезараження маткових коренеплодів перед закладанням на зберігання та обробка овочесховища восени й потім навесні.
  15. Дотримання організації зберігання врожаю (температура +1…+2°С, вологість 85-90%).
  16. Перед закладанням в бурти й в період зберігання необхідно оглядати коренеплоди та вибраковувати хворі.
  17. Ретельний відбір тільки здорових коренеплодів при висадці в ґрунт сім’яників.
  18. Перекопування ґрунту восени.

Неінфекційні хвороби моркви

Стрілкування моркви

фото цветушность или стрелкование моркови
Цвітіння моркви

Стрілкування — це проблема появи квіткових стрілок в перший рік вирощування моркви, коли в нормі вони не повинні з’являтися. Найчастіше цей симптом з’являється при посіві моркви в ранні терміни або в роки з поворотними заморозками. Також на появу квітконосів впливає зниження температури.

Сорти і гібриди моркви стійкі до стрілкування:

Наріна F1, Канада F1, Кордоба F1Олімпо F1Каротан, НезрівняннаШантане РоялДжерада F1, Карамельна красаМорелія F1, Кароліна, Амстердамська, Солодка дівчинка, Пучкова Євро, Цукрова королева, Цукровий пальчик, Лосиноостровська, Кардіф F1, Курасао F1, Аніна, Ванда, Краска, Грета F1, ШамареКурода, Скарлет, Ред Коред, Рубіна, Метро F1Карвора F1, Бентлі F1, СВ 7381 ДХ F1, Карділа, Смак дитинства.

Опис оригінальної упаковки насіння моркви Курода (Lark Seed)

Роздвоєння і викривлення коренів моркви

фото раздвоение и искривление корнеплода моркови
Викривлення коренеплоду моркви

Фізіологічна причина роздвоєння кореня моркви пов’язана з неправильним розвитком меристеми. В такому випадку зупиняється ріст головного кореня, що викликає посилений ріст другорядних коренів.

Викривлення коренів моркви відбувається через пошкодження коренеплоду шкідниками на стадії формування або при вирощуванні на важких ґрунтах.

Щоб виключити дану проблему у себе на полі варто вивчити фактори, які викликають роздвоєння, зрощення і викривлення коренеплодів:

  • Несприятливі погодні умови, особливо низька температура протягом перших двох тижнів зростання;
  • Пошкодження комахами та нематодами у верхній частині кореня;
  • Ураження різними ґрунтовими патогенами;
  • Надлишок води;
  • Використання не перепрілого гною;
  • Вирощування моркви на ґрунті, засміченому рослинними залишками попередньої культури, камінням або великими грудками землі.

Розтріскування коренеплодів моркви

Це утворення тріщин верхнього шару коренеплоду і навіть його серцевини. Найчастіше тріщини розташовуються в поздовжньому напрямку.

Основна причина появи тріщин на моркві — це тривалі періоди посухи, які чергуються з рясними дощами або поливами. Під час посухи зовнішні тканини зупиняються в рості та клітини кори покриваються товстою кутикулою. Після того як плід отримає вологу (дощ або рясний полив) його зростання відновлюється, але зовнішні тканини не можуть почати рости тому і розтріскуються.

Профілактика розтріскування коренеплодів:

  • Підготовка ґрунту перед посівом насіння і дотримання правильного режиму поливів;
  • Регулювання норм поливу в залежності від стадії розвитку моркви;
  • Не варто перевищувати дози внесення азоту;
  • Під час прибирання необхідно максимально скоротити удари, зменшуючи висоту падіння коренеплодів в машину для перевезення.

Сорти і гібриди моркви стійкі до розтріскування:

Ред Кор, Аніна, Краска, Наріна F1, Абако F1, Канада F1, Лагуна F1, Романс F1, Віта Лонга, Осіння Королева, Чикаго F1, РубінаКарвора F1, Метро F1, Руфіна F1КарділаТушонКаротан, АртекДжерада F1, СВ 7381 ДХ F1Олімпо F1, АмстердамськаЛанге Роте Штумпфе, 1932 F1, Тіп Топ, Йорк F1Кампино, Франсіс, Смак дитинства, Пучкова Євро, Карамельна краса, Варвара краса, Солодка дівчинка, Цукровий пальчик, Цукрова королева, Курасао F1.

Морква Абако F1 в розрізі

Дефіцити елементів живлення на моркві

  • Азот. В такому випадку листя світлішає, стає жовтим та відмирає, а вегетативний розвиток припиняється.
  • Фосфор. Листя формується маленького розміру, тьмяно-зеленого кольору з фіолетовим відтінком, черешки спрямовані вгору, бадилля швидко старіє.
  • Кальцій. Старе листя стають хлоротичним, пізніше стає схожим на обпалене та відмирає. Коренеплоди складаються як би з декількох частин.
  • Калій. Листя хлоротичне, починає скручуватися. Коренеплоди погано розвиваються, розтріскуються, мають дуже світле забарвлення через низький вміст каротину.
  • Магній. На листках з’являється хлороз між жилками, старе листя відмирає і розвиток рослини припиняється. Найчастіше даний дефіцит пов’язаний з надлишком калію.
  • Молібден. Старе листя стає світло-зеленими, а його кінчики некротизованими.
  • Бор. Листя укорочене з жовтою облямівкою. Коренеплоди розтріскуються по довжині й ширині та на них з’являються світло-сірі плями.
  • Мідь. Помітна затримка росту листя і коренеплодів.

Коди стійкостей гібридів і сортів моркви до різних захворювань

Назва хворобиНазва збудника латинською або англійською мовоюКод (абревіатура)
Бактеріальні хвороби
Бактеріальний опік листя Xanthomonas hortorum pv. carotae
(ex Xanthomonas campestris pv. carotae)
Xhc
Грибні хвороби
Альтенаріоз Alternaria dauci Ad
Чорна ніжка Alternaria radicina Ar
Церкоспороз Cercospora carotae Cc
Борошниста роса Erysiphe heraclei Eh
Солодкова гниль Mycocentrospora acerina Ma
Пітіум (чорна плямистість) Pythium sulcatum/ Pythium violae Ps/ Pv
Рекомендації по вирощуванню моркви від компанії Clause (частина 1)

Біологічні фунгіциди для боротьби з хворобами моркви

Назва препарату Хвороба, проти якої проводиться обробкаНорма витрати препарату (кг/га, л/га)Фасування
Байкал ЭМ-1 Різоктоніоз, фузаріозна гниль, пітіозна гнильПолив розведеним препаратом в пропорції 1:1000 (2 ковпачки або 1 ст.л. на відро води) 1 раз на тиждень 250 мл, 500 мл, 1 л
Гамаір Кореневі гнилі (пітіозні, фузаріозні, ризоктоніозні), борошниста роса, альтернаріоз, сіра гниль1-2 таблетки на 10 л води (полив грунту) або 5-10 таблеток на 10 л води (обробка по листу) 20 таблеток
Гаупсин Кореневі гнилі, борошниста роса, фузаріозна гниль, бактеріоз, ризоктоніоз250 мл на 10 л води 150 мл, 1 л
КазумінБактеріози, церкоспороз 1,5 л/га 1 л, 5 л
Мікохелп Біо Ризоктоніоз, пітіозна гниль 10,0-20,0 мл / кг (замочування насіння), 1,0-3,0 л/га (обробка по листу) 1 л
Органік-баланс Ризоктоніоз, пітіозна гниль 0,5-1,5 л/га 125 мл
Серенада АСОРизоктоніоз, сіра гниль, бактеріоз 4-6 л/га 10 л
Триходермін Альтернаріоз, фомоз, борошниста росаОбробка насіння зі зволоженням (10 мл води на 1 кг насіння) з нормою витрати 30-35 г/кг 20 г
Фітоспорин-М Біла гниль, сіра гниль, чорна суха гниль, фомоз, фузаріозна гниль, пітіозна гниль, бактеріозОбробка коренеплодів перед зберіганням з витратою робочої рідини – 2-3 л/т 10 л
ФітохелпБактеріоз, борошниста роса, ризоктоніоз, кореневі і плодові гнилі, фузаріозна гниль, фомоз, церкоспороз, пітіозна гниль Обробка насіння нормою 10,0-20,0 мл/кг з робочим розчином 0,7-1,0 обприскування рослин – 1-2 л/га 5 мл, 35 мл, 500 мл, 1 л
Фітоцид-р Фомоз, борошниста роса, фузаріозна гниль, пітіозна гниль, бактеріоз Обробка насіння – 5-10 мл/0,5 л води; Кореневе підживлення – 5-10 мл/10 л води; По листу – 5-10 мл/10 л води10 мл, 125 мл, 500 мл, 1 л
Рекомендації по вирощуванню моркви від компанії Clause (частина 2)

Фунгіциди для лікування захворювань моркви

Назва препарату Хвороба, проти якої проводиться обробка Норма витрати препарату (кг/га, л/га)Фасування
Баріон, е.т. (металаксил-м, 350 г/л)Чорна ніжка, фомоз, бура плямистістьПротруювання насіння – 1,0 л/т на 100 кг 5 л
Бенорад, з.п. (беноміл, 500 г/кг) Фузаріозна гниль, борошниста роса, церкоспороз 0,6-0,8 кг/га 5 кг
Бордоська суміш, (сульфат міді-100 г + вапно гашене-150 г) Фомоз, бактеріозПолив 1%-вим розчином з розрахунку 0,1 л робочої рідини на 1 кв.м 300 г
Дезарал, к.с. (карбендазим, 500 г/л)Борошниста роса, церкоспороз 0,4 л/га 5 л
Зелений щит (Хлорокис міді), з.п. (хлорокис міді, 861 г/кг)Церкоспороз 40 г на 10 л води, 10 л робочого розчину на 1 сотку 40 г
Імпакт 500, к.с. (флутріафол 500 г/л) Фомоз, церкоспороз, борошниста роса 0,25 л/га 1 л
Камелот, к.е. (міклобутаніл, 250 г/л)Борошниста роса, іржа, альтернаріоз 0,25-0,50 л/га 5 мл, 1 л
Квадріс 250 SC, к.с. (азоксистробін, 250 г/л)РізоктоніозСтерилізація ґрунту – 3 л/га 1 л
Кустодія, к.с. (тебуконазол, 200 г/л + азоксистробін, 120 г/л)Борошниста роса, альтернаріоз, фомоз 0,8-1,0 1 л, 5 л
Луна Експірієнс 400, к.с. (тебуконазол, 200 г/л + флуопірам, 200 г/л)Борошниста роса, альтернаріоз, біла гниль і фомоз 0,35-0,75 л/га 1 л
Медян екстра 350, к.с. (хлороксид міді, 350 г/л)Церкоспороз 1,0-1,5 л/га 20 мл, 1 л, 5 л
Превікур Енерджі 840, в.г. (пропамокарб гідрохлорид, 530 г/л + фосетил алюмінію, 310 г/л) Комплекс хвороб 3 л/га 1 л, 5 л
Серкадіс Плюс, к.с. (Дифеноконазол, 50 г/л + флуксапіроксад, 75 г/л)Альтернаріоз, борошниста роса 0,6-1,2 л/га 1 л, 5 л, 10 л
Сігнум, в.г. (піраклостробін, 67 г/кг + боскалід, 267 г/кг)Борошниста роса, альтернаріоз, іржа, біла гниль 0,75-1,25 кг/га 1 кг
Скор, к.е. (дифеноконазол, 250 г/л)Альтернаріоз, церкоспороз, борошниста роса 0,3-0,5 л/га 2 мл, 100 мл, 1 л
Топсин М 500, к.с. (тіофанат-метил, 500 г/л)Фузаріозна гниль 1-1,6 л/га 1 л, 5 л
Фалькон, к.е. (спіроксамін, 250 г/л + тебуконазол, 167 г/л + тріадіменол, 43 г/л)Церкоспороз, борошниста роса 0,6 л/га 5 л
Фундазол, з.п. (беноміл, 500 г/кг) Альтернаріоз Занурення маточних коренеплодів в 5%-вий розчин препарату 10 г, 200 г
Система захисту моркви від шкідників і хвороб від компанії BASF

Щоб зберегти врожай моркви цілим і неушкодженим, потрібно дотримуватися технології вирощування, використовувати здорове якісне насіння і якомога менше травмувати коренеплоди під час збирання.

Діліться в коментарях своїми враженнями від статті та ставте питання. Ми постараємося Вам допомогти в цій непростій справі — вирощуванні якісної моркви!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: