Газонна трава: види, вирощування і догляд

Вирощування

Газонна трава – це ідеальна прикраса домашнього саду, міської галявини та спортивного стадіону. Кожен, хто замислювався про створення газону вдаватися в питання: яке насіння трави обрати, як садити газонну траву, як доглядати й т.д.

Види газонів

У розмаїтті насіння газонної трави плутаються навіть експерти. Види газонної трави відрізняються за змістом, властивостями, стійкістю до навантажень і примхливості в догляді. При виборі варто орієнтуватися на види травосумішей залежно від призначення. Визначившись хоча б з видом, Вам буде легше вирішити який газон посіяти.

Партерний або парадний газон

фото парадный газон
Парадний газон біля будинку

Це елітні мальовничі газони, формують оксамитовий зелений килим. Їх перевага в тому, що вони створюють рівне і міцне покриття, мають ідеальне зелене забарвлення і високу декоративність. Парадна трава стійка до знижень температури та швидко оновлюється після стрижки.

Але партерні газони призначені лише для декорування, тобто навіть після мінімального навантаження їх естетичний вигляд буде зіпсований. По парадному газоні не можна ходити та навіть грати тваринам. Перед їх посівом потрібно провести ретельну підготовку ґрунту і при потребі додати чорнозем.

Партерний газон сіють у квітниках, навколо будинків, садових статуй, фонтанів і штучних водойм. До складу такої суміші обов’язково входять тонконіг лучний і тимофіївка, а також добавки з райграсу, мітлиці та вівсяниці червоної.

Садово-парковий газон

фото парковый газон
Садово-парковий газон

Універсальна газонна трава, яка витримує невелике навантаження і при цьому має гарний декоративний вигляд. Садово-парковий газон – це середній вид між парадним і спортивним. У газону немає особливих вимог до догляду, він універсальний у використанні, здатний створити яскраво-зелений килим навіть на різних ландшафтах. Тому він успішно використовується для озеленення міських скверів, парків і зон відпочинку у дворі.

До складу травосуміші садово-паркового газону входить звичайна мітлиця і польовий гребінник. Також для посилення витривалості до них додають вівсяницю червону, пасовищний райграс і тонконіг лучний. Насіння садово-паркового газону продається в кожному магазині і його вартість не висока щодо інших видів.

Спортивний або витривалий газон

фото спортивный газон
Спортивний газон

Даним газоном створюють щільне трав’яне покриття на полях, де проходять спортивні ігри. Окремо виділяють трави для футбольних і тенісних полів, для гольфу і дитячих майданчиків. Але всі вони відрізняються високою стійкістю до фізичного впливу.

Догляд за спортивним газоном відрізняється, оскільки його варто косити часто і низько. З цієї причини його не сіють навколо приватних будинків. Спортивну газонну траву формують через посів або за допомогою готових рулонів. Вона вимагає особливий дренаж і полив, неполадки яких можуть привести до погіршення зовнішнього вигляду.

Витривала газонна трава складається з райграсу пасовищного, мітлиці та вівсяниці лугових. Але її склад теж залежить від мети застосування. Наприклад, в суміші, яку сіють на футбольних полях присутня велика частина червоної вівсяниці, для тенісних кортів сіють тільки злаки, а для гольфу – луговий м’ятлик і багаторічний райграс. Це найдорожчі травосуміші, які висівають нормою в 1,5-2 рази вище, ніж інші види.

Мавританський газон

фото мавританский газон
Мавританський газон

Квітучий і пахучий газон, який не потребує стрижки. У суміш його трав входять не тільки злакові, а й квіткові культури, які цвітуть у різний час. Мавританський газон не вибагливий у догляді, він відмінно вписується в усі дизайни озеленення через різноманітність кольорів і притягує корисних комах.

Ще виділяють луговий газон, який в догляді та красі не відрізняється від мавританського. Більшу частину суміші лугової трави займають злакові культури, але все ж вони містять квіти й грунтопокривні рослини.

При створенні травосумішей мавританського газону до стандартних трав додають насіння незабудки, резеди, конюшини, гвоздики, маку, маргаритки, льону, дзвіночків і т.д.

Тіньовитривалий газон

фото теневыносливый газон
Тіньовитривалий газон

Яскраво-зелена газонна трава, яка добре переносить затінення. Вона створює розкішні галявини на сонячних ділянках, і водночас в тінистій місцевості в саду або за будинком. Тіньовитривала трава здатна без проблем переносити навантаження, швидко зростає і не примхлива у догляді.

Тіньовитривалу газонну траву роблять зі спеціально підібраних злакових трав або грунтопокривних рослин (барвінок, живучка, копитня). Ще для посадки в тіні підходять газони з моху.

Альтернативний або нетрав’янистий газон

фото нетравянистый газон
Нетрав’янистий газон

Це імітація газону, створена не зі злакових, а грунтопокривних рослин. Нетрав’янистий газон створюють для прикраси саду спеціальним покриттям. Така газонна трава не примхлива, виглядає натурально і притягує медоносів і метеликів.

Альтернативні газони формують з різних видів грунтопокривних рослин, з урахуванням місця вирощування (ґрунт, освітленість і т.д.) У складі нетрав’янистої газонної трави часто міститься насіння вероніки, барвінку, живучки, копитника європейського, чебрецю, флоксів, конюшини й т.д. Також до альтернативних газонів відносяться покриття із моху.

Крім основних видів газону в продажу існують і інші газонні суміші, які виконують різні функції. Наприклад, швидкозростаючий газон, який використовують для термінової реконструкції придорожніх газонів, тому що він швидко відростає і його коріння добре закріплюються в ґрунті не формуючи залисин.

Ще один вид – відновлювальний газон, який застосовують для ремонту і коригування наявного газону. А посухостійку газонну траву добре сіяти в місцях, де ґрунт швидко висихає або немає можливості організувати часті поливи.

Як сіяти газонну траву

фото посев газонной травы
Насіння газонної трави

Після того як Ви визначилися з тим, який газон краще посадити, можна приступати до його посіву. Як правильно сіяти газонну траву, читайте далі.

Терміни посіву газонної трави

Посів газонної трави можна успішно провести, як навесні, так і восени. Якщо ви плануєте весняний посів, то не обробляйте траву гербіцидами восени, оскільки це може погіршити схожість насіння. Пестициди проти бур’янів на газонній траві можна починати використовувати тільки після того, як все насіння проросте і буде проведена стрижка мінімум 3 рази.

Підготовка ґрунту для газону

Це дуже важливий етап, адже чим якісніше буде ґрунт, тим краще на ньому буде розвиватися газон. В першу чергу, видаліть з ділянки бур’яни та сміття (камені, палиці й т.д.). Потім слід внести добрива, що містять фосфор і калій. Після, перекопайте ґрунт на глибину 20-22 см, що допоможе зробити ґрунт більш пухким, позбутись бур’янів і сприяти кращому проникненню коренів газону.

Ще перед перекопуванням для поліпшення структури в залежності від типу можна додати торф в піщані ґрунти або пісок в суглинки. В кінці проведіть прикочування, і вирівняйте ґрунт. Приділіть особливу увагу пониженням, де в майбутньому може накопичуватися зайва вода.

Як посіяти газонну траву

Норма висіву насіння газонної трави залежить від типу газону та умов вирощування. Вона варіюється від 30 до 50 г на квадратний метр або 3-5 кг на сотку. Занадто висока густота посіву призведе до того, що сіянці будуть боротися за простір і поживні речовини та в таких місцях трава буде слабкою і тонкою.

Як садити газонну траву обумовлено розміром ділянки. На маленьких площах її можна посіяти вручну, а на великих – спеціальними розкидачі або механічною сівалкою. Для спрощення посадки газонної трави можна розділити площадку на квадрати й потім, поділити вагу насіння на кількість квадратів.

Після посіву присипте грядку ґрунтом шаром приблизно в 0,5 см, щоб прикрити насіння. Зробіть коткування для хорошого контакту посівного матеріалу з ґрунтом, особливо це важливо для спортивно-ігрового газону.

Догляд за газоном після посадки

Під час проростання насіння тримайте ділянку вологою. Важливо, щоб насіння не пересохло та не запріло від зайвої вологості. Полив рекомендується проводити приблизно раз в день, але точна частота буде залежати від погодних умов. Найкраще для поливу використовувати спеціальні дощовики. Якщо немає можливості їх поставити, при поливі з лійки будьте обережні, щоб не розмити насіння.

Через скільки сходить газонна трава? Насіння газонної трави в залежності від складу сходить від 12 до 16 днів.

Догляд за газоном

Пишний і доглянутий газон – це відмінне зелене місце для літніх пікніків, а також ідеальна прикраса квітників. Але для красивого виду газонній траві потрібен ретельний догляд, а саме регулярні стрижка, поливи, видалення бур’янів і сухої трави.

Догляд за газоном навесні

Навесні газон проходить процес відновлення після зими, тому потрібно максимально допомогти йому увійти в новий сезон. Основні етапи догляду за гарною травичкою навесні, читайте далі.

Видалення зайвої вологи з газону

Догляд за газоном після зими в регіонах, де випадає багато снігу, включає забезпечення хорошого виведення талих вод з газону, оскільки при застої вологи трава може почати гнити. Дренажну систему встановлюють перед посівом, але, якщо такої немає, і на траві лежать кучугури снігу, їх потрібно рівномірно розподілити по всій площі.

фото снег на газоне
Сніг на газоні

Очищення газону

За допомогою грабель з пружинними зубами видаліть з газону листя і бур’яни, які не пережили зиму. Таким чином, ви розпушите грудки трави, що утворилися через снігову плісняву, яка може задушити нове зростання. Зібрану траву можна кинути в компостну яму.

Полив

Частота поливу залежить від регіону вирощування, підвищення температури та погодних умов. Дайте газону позеленіти природним шляхом і поливайте, при перших ознаках зневоднення.

Правильну систему поливу необхідно закласти до посіву газону. Струмені води можуть розмивати та пошкоджувати покрив галявини. Тому для цього найкраще для цього підходить автоматичний полив із застосуванням дощувачів.

Удобрення

Через три тижні після того, як трава почне зеленіти (зазвичай це відбувається після двох або трьох укосів) варто провести першу підгодівлю добривами. При занадто ранньому внесенні добрив, Ви ризикуєте спровокувати буйний ріст бур’янів, при незміцнілих коренях газонної трави.

Внесення азотних добрив сприяє бурхливому зростанню і відновленню рослин. Для цього підійдуть аміачна селітра (1 кг/100 м2), карбамід (0,5-1 кг на 100 м2) або комплексні добрива з високим вмістом азоту. Підживлення краще робити у вечірні години, оскільки добрива при сонячному світлі можуть залишити опіки на листі.

Для рівномірного розподілу добрив по газону на великих площах використовують спеціальні механічні сівалки. Після розкидання добрив необхідно провести полив для швидкого розчинення гранул у ґрунті.

Аерація грунту

Цей захід проводять для поліпшення повітрообміну коренів з навколишнім середовищем. Якщо не робити аерацію, то верхній шар ґрунту буде постійно ущільнився і призведе до уповільнення росту трави або появи гнилей.

Цей процес необхідно повторювати не тільки навесні, але і протягом усього сезону. Аерацію роблять спеціальними аераторами або іншим підручним інструментом, який може зробити проколи в ґрунті (садові вила). Глибина отворів не повинна бути понад 8 см.

Боротьба з бур’янами

фото уничтожение сорняков на газоне
Видалення бур’янів на газоні

Бур’яни своїм зростанням погіршують вигляд газону, а також забирають у нього поживні речовини. Вони можуть шкодити не тільки на початкових етапах пробудження газонної трави, але і весь сезон.

З бур’янами на газоні можна боротися двома методами – механічним або хімічним. Механічний спосіб – це прибирання бур’янів вручну або викорчовування лопатою. Але цей спосіб дуже трудомісткий, тому підходить тільки для невеликих ділянок. Ще один його недолік – це те, що під час видалення бур’яну Ви можете пошкодити коріння газонної трави.

Другий і більш простий спосіб – хімічний. Він має на увазі використання гербіцидів. Навесні для цього вносять досходові селективні гербіциди, щоб запобігти проростанню насіння бур’янів, які впали минулого літа. Для цього підходять препарати Лінтур, Лонтрел-300 і Гербітокс. Строки внесення і поради по використанню гербіцидів вказані в інструкції на упаковці.

Важливо! Обробку гербіцидами можна проводити тільки через 3-4 дні після стрижки газону в ясну і безвітряну погоду. Після цього не рекомендується наближатися до газону 3-5 днів.

Шкідники газону

Поширеними шкідниками газону є кроти. Для боротьби з ними на ділянці встановлюють кротоловки або спеціальні пристрої, які відлякують тварин звуками.

Також мурахи часто будують мурашники на газонах. Для того, щоб позбутися від мурашок, проводять мульчування або розкидають спеціальні отрути.

Хвороби газонної трави

Газон уражається цілою низкою хвороб і найчастіше на ньому зустрічаються гельмінтоспоріоз, біла плямистість і борошниста роса. Але найбільший збиток з осені по весну приносить снігова пліснява, яка проявляється побурінням і гниттям рослин.

З хворобами на газонній траві також можна боротися двома способами – механічний (перекопування уражених ділянок) або хімічний (застосування фунгіцидів). Для боротьби зі сніговою пліснявою активно використовуються фунгіциди Фундазол і Альто Супер. Для профілактики появи хвороб важливо своєчасно проводити дренаж, підгодівлі та аерацію.

Стрижка газону

фото стрижка газона
Стрижка газонної трави

Перша стрижка газону може проводиться, коли земля достатньо просохне і буде мати достатню довжину, щоб її можна було косити. Висота зрізу першої стрижки буде залежати від типу трави, але не рекомендується залишати довжину менше ніж 5 см.

Занадто коротка стрижка дозволить сонячному світлу проникати в ґрунт, сприяючи проростанню насіння бур’янів. Також, в такому випадку, коріння буде розвиватися неглибоко, що зробить газон більш сприйнятливим до стресів. Скошену траву не можна залишати на ділянці, оскільки вона може викликати розвиток хвороб.

Підсів газону

Перед тим, як підсівати газон на існуючий, проведіть стрижку газону, видаліть з нього сміття, бур’яни та засохлу траву. На оголених ділянках розпушіть ґрунт на глибину 5 см і вирівняйте ділянку. Потім підсійте насіння газонної трави для ремонту і проведіть полив з додаванням комплексних добрив.

Догляд за газоном влітку

Доглядати за газоном влітку легко і просто. Важливо дотримуватися правильного поливу, проводити стрижку, мульчування і видалення бур’янів.

Не забувайте, що поливи слід робити ввечері або рано вранці для кращого збереження вологи, і щоб убезпечити траву від опіків яскравим сонцем.

Стрижку газону влітку необхідно проводити систематично, коли довжина трави буде перевищувати 10 см. Після укосу варто залишати газон завдовжки в 4 см, а в посушливий період – 6-7 см. Стрижку не можна проводити, коли трава волога. Для стимуляції росту бічних пагонів після укосу, газон необхідно прикочувати.

Під час стрижки можна провести мульчування. Для цього не використовуйте травозбірник, а залишіть скошену траву на газоні на 3-7 днів. Потім приберіть мульчу, оскільки може початися процес гниття.

Догляд за газонною травою влітку включає аерацію і внесення добрив, які проводять за потребою у вечірній час до поливу.

Догляд за газонною травою восени

фото газон осенью
Листя на газонній траві

Восени потрібно провести підготовку до зимівлі газону, яка включає багато заходів. В першу чергу проведіть реставрацію пошкоджених ділянок способами, зазначеними вище. Потім слід подбати про дренажі для того, щоб вода не застоювалася на газоні.

В осінньому догляді газон обов’язково потрібно удобрити. Азотні добрива для цього не підходять, оскільки вони потрібні тільки для бурхливого росту трави. Щоб коренева система газону добре перенесла негативні погодні фактори, які бувають взимку (мороз, опади) рекомендується вносити калійні та фосфорні добрива.

Також перед зимою важливо провести аерацію ґрунту, щоб поліпшити повітрообмін кореневої системи. Ще один важливий захід перед відходом в зиму – це остання стрижка. Перед її проведенням почекайте, щоб трава максимально відросла до настання заморозків. Стрижку варто зробити на висоту нижче, ніж 6 см. Після приберіть з газонної трави опале листя і суху траву.

Газон взимку – догляд

Основні правила догляду за газоном взимку – це утримання снігу та видалення кірок льоду. Ходити по газону взимку не можна, тому, що це може пошкодити його.

Подушка снігу на газоні захищає траву від вітру і морозу. Якщо сніг видувається сильними вітрами, рекомендується встановити захист з вітряної сторони. Також, якщо на газоні мало снігу, при чищенні доріжок розподіліть його рівномірно по ділянці.

Після перепадів температури на газоні часто спостерігаються кірки льоду, які заважають повітрообміну і призводять до появи цвілі. Тому кірки потрібно своєчасно руйнувати за допомогою граблів або інших інструментів для догляду за газоном.

фото газонная трава
Фото газонної трави

Вирощування газону своїми руками вимагає багато праці. Але якщо дотримуватися всіх правил, Ви отримаєте гарний і яскравий газон, який буде радувати не один рік.

Діліться в коментарях, своїми секретами зі створення оксамитової газонної трави.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: