Вирощування огірків у відкритому ґрунті від А до Я

Вирощування

Завдяки своїй універсальності огірки є найпопулярнішими овочами в Україні. Їх можна вживати у свіжому, маринованому, квашеному і навіть смаженому вигляді.

Ця культура невибаглива у вирощуванні, але все ж таки не кожному вдається отримати з неї гідний урожай. Все про вирощування огірків у відкритому ґрунті, читайте у цій статті.

Вибір сорту чи гібриду

Огірки діляться на ранні, середні та пізні сорти та гібриди. Для того, щоб їсти свіжі корнішони все літо, правильніше посіяти кілька сортів з різними термінами дозрівання. Крім періоду вегетації, сорти огірків відрізняються один від одного жаростійкістю, стресостійкістю, толерантністю до хвороб, зовнішнім виглядом та смаком.

Для вибору сорту або гібриду, пропонуємо ознайомитися з оглядом кращого насіння огірків у статті:

«Найпопулярніші гібриди огірків для відкритого ґрунту».

Попередники

Важливою умовою включення огірка в сівозміну є те, що його не можна вирощувати на тому самому полі, де раніше росли інші культури сімейства Гарбузові. Все тому, що ці рослини ушкоджуються одними й тими хворобами та шкідниками.

Тому повертати Гарбузові рослини на те саме поле можна як мінімум раз на 3-4 роки. Іноді городники на невеликих ділянках змушені сіяти огірки через рік, а іноді й щороку, необхідно проводити ретельну стерилізацію ґрунту та укриттів.

Хорошими попередниками для огірків у відкритому ґрунті є томати, перець, цибуля, горох, картопля, зелень, часник та капуста. Огірки чудово ростуть у змішаних посадках з капустою, бобовими, зеленню, томатами, редисом та кукурудзою. Але при проведенні обробок пестицидами, варто враховувати, що такі рослини, що швидко ростуть, як редис і зелено-пряні культури, заборонено обприскувати хімічними препаратами.

Підготовка ґрунту

Огірок добре росте на багатому на органічні речовини ґрунті, з нейтральною кислотністю і пухкою структурою. Органіка наповнює ґрунт корисними речовинами, які потрібні для активного росту та плодоношення рослин. Також при перепереванні виділяється вуглекислий газ, який є кращим підживленням для огірка.

Для вирощування огірків у відкритому ґрунті підготовку починають з осені, одразу після збирання попередньої культури. Для цього рекомендується прибрати всі рослинні рештки та внести перегній нормою 40-60 т/га або фосфорно-калійні добрива. Після цього ґрунт слід скопати на глибину 20-25 см.

огурцы полевые
Огірки дають високий урожай при вирощуванні на родючому ґрунті, насиченому органічними речовинами

Також доцільно органіку обробити біопрепаратами, оскільки вони сприятимуть знезараженню ґрунту та переробленню органічних речовин у доступні для рослин елементи (ЕМ-1, Байкал, Органік Баланс, Екостерн, Унікал).

Навесні необхідно розпушити ґрунт, прибрати бур’яни та внести добрива з азотом за тиждень до посадки. З мінеральних добрив під весняну оранку вносять карбамід, аміачну селітру та сірчанокислий калій, а восени – суперфосфат, нітроамофоску, діамофоску та екоплант.

Порада! Прості добрива, як нітроамофоска і суперфосфат, найкраще вносити з осені, тому що вони довго розчиняються, але при цьому не мігрують по ґрунту в нижчі горизонти. А азотні чи комплексні водорозчинні добрива (Майстер, Плантафол, тощо) вносять навесні, під посів чи з поливом.

Посів

Огірок — це теплолюбна культура, тому прийнятною температурою його для зростання та розвитку є +14…+30°С. Щоб прорости у ґрунті насінню достатньо буде температури в діапазоні +12…+14°С. При нижчій температурі огірок не проклюнеться і запріє землі.

Температура впливає на швидкість проростання насіння: при +12…+14°С це може зайняти до 20 днів або призвести до запрівання, при +14…+20°С – насіння прокльовуватиметься 14 днів, при +20…+25°С – 10-12 днів, а при +25…+30°С – 7-10 днів.

Насіння, куплене в магазині, не можна замочувати! Тому що при замочуванні обробленого насіння буде змито протруйник, який повинен захистити молоді рослини на ранніх фазах росту. Тому насіння сіють у ґрунт сухим.

Посівний матеріал огірків здатний зберігати схожість протягом 5-6 років. Але якщо ви все-таки хочете замочити насіння, його потрібно ретельно промити від обробки. В такому випадку відповідальність за якість виробник вже не несе!

Якщо Ви заготовили насіння самостійно, то для повної впевненості в його схожості варто провести перевірку на схожість та передпосівну обробку. Насамперед його необхідно відкалібрувати: відібрати велике, правильної форми насіння світлого забарвлення. Для знезараження рекомендується використовувати Превікур Енерджі, Фітоспорин або темно-рожевий (1%-ний) розчин марганцівки.

Для пророщування насіння розкладають на зволоженому полотні або марлі, потім переносять на тарілку або іншу плоску місткість, обертають у тонкий поліетиленовий пакет і ставлять у теплому місці (+22…+26°С). У цих умовах насіння дасть сходи через 4-5 днів.

Порада! При виборі поля для вирощування огірка слід враховувати, що ця рослина є тепло- та світлолюбною. Але зараз постійно з’являються нові гібриди з хорошою тіньовитривалістю та стійкістю до тимчасових понижень температури.

Прийнятна глибина посадки огірка у відкритому ґрунті на важких ґрунтах – 2-3 см, а на легких ґрунтах – 3-4 см. Тому попередньо потрібно зробити лунки або борозни на вказану глибину. На одному квадратному метрі можна розміщувати не більше 4-5 рослин. При густішій посадці рослинам не вистачатиме сонця і тому там з’являтимуться грибкові захворювання. Тому ряди формують з відривом 1,4-1,8 м.

огурцы сорняк
Застосування плівки для мульчування допомагає знизити кількість бур’янів на ділянці

При вирощуванні огірка із застосуванням мульчуючої плівки та системи крапельного зрошення, до посіву потрібно укласти краплинну стрічку, потім плівку і зробити в ній в отвори під лунки.

Насіння висівають у зволожений ґрунт на відстані 13-15 см один від одного. Тобто схема посадки огірка виглядатиме так – 1,4-1,8 13-15. Якщо у Вас є запас посівного матеріалу або Ви не впевнені в якості підготовки поля або насіння, можна сіяти по 2-3 насінини в кожну лунку, щоб потім залишити тільки здорові паростки.

Після посіву насіння необхідно посипати легким вологим ґрунтом і потім його розрівняти. Після сівби проводять помірний полив. Краще це проводити за допомогою краплинного зрошення, щоб не змити насіння потоком води.

Догляд

Огірки віддають перевагу високій вологості ґрунту, тому для збереження вологи застосовують мульчуючу плівку, агроволокно, тирсу або сіно. Також мульчуючі матеріали допомагають знизити активність проростання бур’янів.

При ранній сівбі, коли є ризик зниження температури, формують тунелі з агроволокна або плівки для створення термоса. У таких міні-теплицях потрібно проводити систематичні провітрювання, знімаючи укриття повністю або відкриваючи тільки на торцях.

Після того як все насіння проросте, проводиться проріджування посівів: забираються слабкі рослини або розсаджуються здорові.

Якщо на ділянці не використовуються матеріали для мульчування ґрунту, потрібно стежити за його чистотою від бур’янів. А також проводити розпушування ґрунту навколо рослин після кожного дощу чи поливу. Якщо коріння огірка буде назовні, його необхідно присипати ґрунтом.

Полив

До проростання всього насіння, ділянку не слід сильно перезволожувати, оскільки вона знаходиться під укриттям, яке створює своєрідний мікроклімат. Але при найменшому пересиханні, тільки насіння, що проклюнулося, можуть втратити свою життєздатність.

Рослини необхідно поливати теплою водою, не потрапляючи на листя, оскільки це може призвести до розвитку бактеріальних і грибкових захворювань. Тому найкращим способом поливу є краплинне зрошення. Поливати огірок краще рано-вранці або ввечері.

Живлення

Оскільки огірки плодоносять тривалий період, їм потрібне інтенсивне живлення весь період зростання. При вирощуванні огірків у відкритому ґрунті необхідно провести кілька підживлень: перше – через 14 днів після посіву, друге – на початку фази цвітіння, а наступні – після кожної вибірки.

З органіки для підживлення застосовують такі добрива, розведені водою: свіжий курячий послід (1:15), гнійна жижа (1:8), а також коров’ячий або кінський гній (1:6).

При використанні мінеральних добрив необхідно враховувати, що для старту росту та розвитку огірка необхідні азот та фосфор, для формування плодів та рясного плодоношення – калій та кальцій, а для продовження вегетації – азот. Під час зростання під огірок краще вносити комплексні водорозчинні добрива з відповідним для фази росту складом.

фото поле огурца
Нормоване внесення добрив не тільки сприятиме збільшенню врожайності культури, а й допоможе збільшити стійкість рослин до хвороб

Формування рослин

У відкритому ґрунті вирощування огірків зазвичай проводиться без підв’язки. Але на маленьких ділянках їх можна підв’язувати до шпалери або дати можливість плестися по сітці.

Вирощування огірків на шпалері у відкритому ґрунті дає більше зав’язей, але тоді рослини час від часу потрібно прищипувати, особливо при вирощуванні сортів з пучковим типом цвітіння.

Труднощі при вирощуванні огірка

Для того, щоб визначити, що з огірками щось не так – варто придивитися до рослин. При загальній нестачі елементів живлення кущі мають пригнічений вигляд, формують тонкі стебла та малу кількість квіток.

Це відбувається з таких причин, як дисбаланс росту та розвитку культури, холодний та ущільнений ґрунт, надлишок вологи з вимиванням корисних речовин та низький вміст гумусу. Тому для профілактики необхідно стежити за станом ґрунту та проводити підживлення рослин.

Дефіцит калію проявляється крайовим опіком, а також у вигляді деформації плодів. При нестачі фосфору у рослин буде слабка коренева система, а жилки на листі будуть антоціанового кольору. Дефіцит бору та марганцю викликає скидання квіток та викривлення плодів.

При нерівномірному поливі плоди деформуються, швидко старіють та утворюють порожнечі. Нестача азоту призводить до того, що рослина слабо формує бічні пагони та листовий апарат.

При надлишку поживних речовин культура набуває темно-зеленого забарвлення, її листя стає тонким, вигнутим і жорстким, а коріння – підгоряє. Ці симптоми свідчать, що у ґрунті дуже висока концентрація солей чи було внесено високу дозу добрив. Для усунення цієї проблеми слід припинити підживлення, збільшити норму поливу та зробити розпушування ґрунту навколо рослин.

Хвороби та шкідники

Огірки найчастіше страждають від таких хвороб, як бактеріоз, пероноспороз, біла пліснява та вірус кабачкової мозаїки.

Повний опис хвороб огірка, а також, як з ними боротися, читайте у статті:

«Хвороби огірків фото, опис та способи їх лікування»

Серед шкідників на огірку найчастіше зустрічаються трипси, клопи, попелиця, білокрилка та павутинний кліщ.

З повним списком комах, які шкодять огіркам, а також способами боротьби з ними, можна ознайомитися у статті:

«Шкідники огірків та методи боротьби з ними»

Збір врожаю

Огірки збирають вибірково з наростанням нових плодів. Залежно від інтенсивності плодоношення вибірку проводять кожні два дні, а іноді й через день. Огірок плодоносить протягом 1-3 місяців, залежно від гібрида та умов вирощування.

огурцы пероноспороз
Пероноспороз – це одна з найпоширеніших хвороб на огірках

За виконання всіх агротехнічних прийомів під час вирощування огірка домогтися високої врожайності досить просто. Тож бажаємо успіхів у цій справі!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Все для Микрозелени
Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті

Написать комментарий

avatar
Фото файли
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
  Підписатися  
Повідомити про

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: