Підготовка теплиці до зими

Вирощування

Закритий ґрунт створює ідеальні умови для вирощування теплолюбних рослин, отримання раннього врожаю та продовження збору свіжих овочів восени. Однак, успіх вирощування у теплиці, як і у полі, починається з правильної підготовки. У цій статті ми розглянемо, як обробляти ґрунт восени, які добрива слід вносити, а також поділимося корисними порадами щодо догляду за теплицею.

Осіння підготовка теплиці

Перед початком обробки ґрунту необхідно очистити теплицю від рослинних решток культури та бур’янів. Це дуже важливо, тому що на рослинах можуть залишатися різні патогени, яйця комах та насіння бур’янів. А вони здатні завдати величезної шкоди майбутньому врожаю.

Якщо в теплиці є стелажі для вирощування розсади, їх потрібно винести на вулицю, помити або почистити, перевірити на цілісність. Стелажі з дерева добре продезінфікувати за допомогою вапна.
Також слід прибрати з теплиці всі непотрібні речі, а саме старе агроволокно, крапельну стрічку, мульчуючу плівку, мішковину і т.д.

Обробка ґрунту

Для успішного вирощування культур, ґрунт у теплиці повинен мати такі параметри:

  1. Родючість. Земля в закритому ґрунті повинна мати високий вміст гумусу, а також корисних мікро- й макроелементів.
  2. рН. Оптимальною для більшості культур є нейтральна кислотність ґрунтового розчину.
  3. Повітропроникність. Грунт повинен бути легким по гранулометричному складу, добре пропускати повітря та вологу.

Грунт у теплиці слід перекопати вручну лопатою або мотокультиватором після внесення добрив. Це зробить його більш волого- та повітропроникним. Якщо у вас в теплиці були гряди, їх слід підправити та оновити доріжки при потребі.

Якщо є можливість на невеликих площах, можна провести оновлення ґрунту. Для цього знімається земля шаром 15–20 см і на неї насипається новий родючий ґрунт.

Внесення добрив в теплиці восени

грунт лопата фото
Правильна підготовка ґрунту в теплиці восени зменшить кількість підготовчих робіт весною

Перед зимою в теплиці найкраще вносити органічні добрива, такі як гній, компост або торф. Внаслідок гниття, органіка підвищує вміст гумусу в ґрунті. Також завдяки цьому процесу ґрунт підігрівається, що позитивно вплине на отримання раннього врожаю.

Пташиний та свинячий гній сприяють збільшенню вмісту азоту в ґрунті, тоді як кінський і коров’ячий гній підвищують рівень калію.

Окрім органічних добрив, восени можна вносити й мінеральні добрива. Агрохімічний аналіз ґрунту допоможе визначити його рН, а також розрахувати рекомендовані норми внесення добрив під майбутній врожай.

Після розподілу добрив по теплиці, ґрунт слід перекопати на глибину штика лопати. У великих теплицях для цього зазвичай використовують мотоблоки.

Для покращення мікрофлори ґрунту дуже ефективними є такі препарати, як ЕМ-1, БайкалМікоХелп Біо, Органік-баланс та інші.

Чим більше біопрепаратів використовуються в комплексі, тим краще вони взаємодіють і ефективніше борються з патогенами. Тобто, командна робота препаратів приносить кращі результати в боротьбі з хворобами ґрунту.

Заходи для покращення рН ґрунту

  1. Для зниження кислотності ґрунтового розчину використовують різні лужні матеріали, які допомагають нейтралізувати зайву кислоту. До них відносяться вапно, деревна зола, доломітове борошно, дефекат та вапняна селітра. Ці добавки сприяють створенню більш сприятливих умов для рослин, що не переносять кислий ґрунт.
  2. Щоб підвищити кислотність ґрунту, до нього додають органічні речовини, які поступово підкислюють землю під час розкладання. Це може бути хвоя, торф, опале листя або фосфорна кислота.

Знезараження ґрунту

Існує кілька методів дезінфікування ґрунту. Вибір методу залежить від конкретних проблем, тому важливо вибрати відповідний для вашої ситуації.

Дезінфекція ґрунту при сильному зараженні шкідниками та грибковими хворобами

теплиця
Теплиця з помідорами на кілках в другому обороті
  1. Після збору попередника, слід прибрати з теплиці усі рослинні рештки та злегка розпушити ґрунт.
  2. Далі посіяти гірчицю нормою 20 кг/га. Даний сидерат містить ефірні олії, які допомагають знижувати ризик зараження такими захворюваннями, як чорна ніжка, різні види гнилей та в’янення рослин. Гірчиця відлякує багатьох шкідників та допомагає зменшити кількість бур’янів, пригнічуючи їх ріст.
  3. Приблизно через 30 днів, коли висота культури, буде не менше 40 см, слід провести фрезерування ґрунту з заробленням рослин гірчиці. Далі рясно полити та накрити ґрунт темною плівкою на 20 днів.

Більше про корисні властивості сидератів читайте у статті «Зелене добриво або найкращі сидерати для городу».

Профілактичне знезараження ґрунту або солярізація

Соляризація — це природний спосіб очищення ґрунту, який дозволяє отримати здоровий врожай без застосування агресивної хімії. Цей метод використовується для знищення шкідників, збудників хвороб та насіння бур’янів.

Як проводиться соляризація?

  1. Підготовка ґрунту: Перед початком процедури землю розпушують і рясно зволожують. Вода допомагає нагрівати ґрунт глибше, передаючи тепло на нижчі шари.
  2. Внесення корисних бактерій. Для профілактики появи грибкових хвороб слід полити ґрунт розчином препарату, який містить бактерію Bacillus subtilis (наприклад, ФітоцидІнтермаг-Бактім і т.д.).
  3. Накриття плівкою: Ґрунт накривають прозорою поліетиленовою плівкою, щільно притискаючи її до землі, щоб уникнути доступу повітря. Плівка допомагає зберігати тепло, яке накопичується під впливом сонячних променів.
  4. Час витримки: Соляризацію проводять впродовж 8-10 днів.

Дезінфекція плівки та каркасу теплиці

Обробка каркаса та плівки в теплиці є важливою частиною догляду, оскільки вона допомагає підтримувати здорове середовище для рослин та підвищує тривалість служби самої теплиці.

  1. Від грибкових хвороб теплиці восени миють мильним розчином або обробляють за допомогою ручного обприскувача перекисом водню (3% розчин) або Бордоською сумішшю (1% розчин).
  2. Для знезараження теплиці від шкідників (білокрилка, попелиці, кліщі) можна використати метод виморожування, тобто відкрити теплицю в період сильних морозів. При сильному зараженні укриття для дезінфекції підійде обкурювання сірчаною димовою шашкою. Перед цим важливо добре закрити всі дверцята, кватирки та закупорити щілини. Після цього теплиця має стояти закритою протягом доби.
сірчана шашка в теплиці
Сірчана шашка використовується для знищення збудників захворювань, інфекцій, грибків, шкідливих комах і гризунів в теплицях

З правильною підготовкою ґрунту в теплиці ви створите оптимальні умови для росту та розвитку рослин, що призведе до більш якісного та рясного врожаю.

Не забувайте регулярно стежити за станом ґрунту та вживати необхідних заходів, щоб підтримувати його у відмінному стані протягом усього сезону.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: