Що таке патисони, особливості їх вирощування та найкращі сорти

Вирощування

Якщо Ви любите їсти кабачки та цукіні, то спробуйте для різноманітності виростити патисони. Вони мають ніжний, м’який смак і містять більше корисних речовин, ніж їхні родичі. Також їх кумедна форма може залучити дітей і спонукати у них бажання їсти більше овочів.

Попри свій екзотичний вигляд, патисон дуже легко вирощувати. Але варто враховувати, що добрий урожай багато в чому залежить від сорту та якості насіння. Що таке патисон, як його вирощувати та його найкращі сорти, дивіться у статті.

Що таке патисон

фото патиссон виды
Яскраві різновиди патисонів

Патисон – це однорічна трав’яниста рослина, яка є різновидом звичайного гарбуза. Назва «патисон» походить від французького слова «пиріг». Він відрізняється невеликим розміром, круглою формою із зубчастими краями, яка нагадує іграшкову юлу або літаючу тарілку.

Патисони бувають жовтими, зеленими, білими та різноколірними. У їжу вживають молоді плоди діаметром 10-12 см, які на смак нагадують спаржу та артишоки. Їх можна варити, смажити, запікати, консервувати та заморожувати. Розміри зрілих патисонів можуть досягати 30 см, але в такому разі вони будуть придатні тільки для корму тваринам.

Цей овоч є хорошим джерелом магнію, ніацину та вітамінів А і С. Один плід містить від 20 до 30 калорій, і в ньому немає жирів. Також у ньому є високий вміст клітковини, що робить патисон чудовим дієтичним продуктом.

Цікавий факт! Патисони помаранчевого кольору мають здатність виводити з організму холестерин і містять у 4 рази більше лютеїну у порівнянні з іншими сортами. Лютеїн перешкоджає утворенню тромбів, зміцнює імунітет і позитивно позначається на зору, що особливо важливо для людей похилого віку.

Кращі сорти патисонів

Сансеанс F1 (Сандес F1) (Semo)       

фото патиссон санрайс ф1
Фото патисонів сорту Сансеанс F1 (Сандес F1)

Дуже ранній гібрид патисону для свіжого ринку та консервування. Вегетаційний період – 40-45 днів.

Плоди однорідні, дископодібної форми, золотисто-жовтого кольору, не схильні до переростання. Підходять для вирощування міні патисонів діаметром 3-3,5 см.

Рослина сильноросла, середньо гілляста. Чудово адаптується до будь-яких видів ґрунту та умов вирощування.

Переваги сорту патисонів Сансеанс F1 (Сандес F1) для відкритого ґрунту – це висока врожайність, відмінні смакові якості та гарна транспортабельність.

НЛО (GL Seeds) 

фото патиссон НЛО
Патіссон НЛО помаранчевий

Ранньостиглий високоврожайний сорт патисону. Період вегетації триває 45-50 днів від сходів насіння.

Плоди красивої дископодібної форми, із зубчастими краями та гладкою шкіркою. Пофарбовані в жовтогарячий колір, середньою масою 300-450 г. М’якуш кремовий, щільний, ніжний, соковитий і хрумкий.

Рослина компактна, кущового типу. Листя добре розвинене з довгими черешками. Кущ невибагливий до умов вирощування.

Сорт патисонів з дрібними плодами НЛО використовують для квашення, консервування та запікання.

Патисони НЛО у городі

Старшіп F1 (Syngenta)     

фото патиссон старшип ф1
Фото патисону Старшіп F1

Гібрид патисону раннього терміну дозрівання для консервування та інших видів перероблення. Період вегетації триває 48 днів від початку сходів.

Плоди темно-зеленого кольору, тарілкоподібної форми. Середня товщина патисону – 2-6 см, а діаметр – 3-7 см. Мають високі показники якості (смак, колір, щільність м’якоті та зовнішній вигляд).

Кущ компактний і відкритий, що значно зменшує витрати на прибирання. Відрізняється високим потенціалом та концентрованою віддачею врожаю.

Плюс сорту патисонів Старшіп F1 – це високий вихід товарної продукції за різних умов вирощування.

Патіна (Satimex)  

фото патиссон патина
Патисони Патіна

Ранній сорт патисону з високою потенційною врожайністю. Вегетаційний період – 45-47 днів після сходів насіння.

Кущ компактний, з великою кількістю білих, дископодібних хвилястих плодів, середньою масою – 300-400 г.

М’якуш білий, з відмінним ніжним смаком.

Плоди вирощують для реалізації на ринку свіжих овочів, використання у кулінарії та консервації.

Патисон сорту Патіна призначений для вирощування у відкритому ґрунті. Відрізняється невибагливістю до умов зростання.

Гріндиск F1 (Semo)    

фото патиссон гриндиск ф1
Фото патисонів гібриду Гріндиск F1

Урожайний гібрид патисону раннього терміну дозрівання. Від сходів насіння до першого врожаю минає 40-45 днів.

Плоди зеленого забарвлення, дископодібної форми, середньою вагою 300 грам.

М’якоть кремова, дуже соковита.

Рослина кущового типу, дуже компактна, тому на одному квадратному метрі можна розміщувати по 2-3 кущі.

Патисон Гріндиск F1 ідеально підходять для консервування та приготування різних страв у домашній кулінарії.

Як виростити патисони

Вибір ділянки

Для посадки патисону підбирають закриту від вітру, сонячну ділянку. Також рослина краще себе показує при вирощуванні на легких родючих ґрунтах із нейтральною реакцією рН.

Найкращими попередниками є капуста, картопля, томати та бобові рослини. Не рекомендується садити овоч на ділянку, де раніше росли інші культури сімейства Гарбузові протягом 3-4 років.

Ґрунт для вирощування патисонів починають готувати з осені. Для цього під перекопування вносять перегній або компост нормою 5-6 кг на 1 кв.м. Весною ґрунт досить добре розпушити та додати нітрофоску (40-50 г на 1 кв.м).

Посів

Оскільки патисони – це теплолюбна рослина, у відкритий ґрунт їх можна висівати не раніше кінця травня, коли температура ґрунту прогріється до +15°С на глибині 8-10 см. Попередньо насіння патисонів не потрібно замочувати, у ґрунт його сіють сухими.

Посівний матеріал висівають на глибину 5-6 см, по 1-2 насінини в лунку. Рекомендована схема посіву для нормального росту та розвитку рослини – 50×50 см або 50×70 см. Відразу після посіву проводиться рясний полив.

Вирощування розсади

фото патиссон выращивание
Патисони можна вирощувати через розсаду або прямий посів у ґрунт

Для отримання раннього врожаю патисонів – їх можна виростити через розсаду. Для цього насіння висівають з кінця квітня – до початку травня. Посів проводять у ящики, стаканчики чи касети. Насіння висівають у легкий торф на глибину 3-4 см. Потім місткості розміщують у теплому місці та своєчасно поливають. Не можна допускати перезволоження коріння, оскільки це призведе до появи чорної ніжки.

Середній вік розсади для висадки у відкритий ґрунт – 20–25 днів. На ній має сформуватися 2-3 справжніх листочки та сильна коренева система. Як тільки мине загроза заморозків, саджанці патисонів переносять у відкритий ґрунт за тією ж схемою, як і за прямого посіву.

Розсаду рекомендується висаджувати у похмуру погоду чи увечері. Для цього саджанці патисонів акуратно дістають із місткості, в якій вони ростуть, не руйнуючи земляну грудку. Розсаду заглиблюють до сім’ядольного листя та присипають краї землею. Потім проводять рясний полив та мульчування соломою для збереження вологи.

Полив патисонів

Патисон – це вологолюбна культура, тому потребує частих і рясних поливів. Але варто враховувати, що при надлишку вологи на рослинах можуть розвиватися грибкові та бактеріальні хвороби.

Особливо води патисон потребує під час інтенсивного зростання і в період формування плодів. Влітку в спеку поливи доведеться проводити через день, а іноді й щодня. Також для профілактики розвитку захворювань необхідно стежити, щоб краплі води не потрапляли на листя або плоди. Тому краще поливати овочі за допомогою краплинного зрошення або по борознах.

Після кожного поливу бажано проводити розпушування міжрядь. Також для утворення придаткових коренів можна підсипати ґрунт, торф чи перегній товщиною 5 см.

Підживлення

При вирощуванні на ґрунтах, багатих на органіку, патисони під час вегетації не потребують підгодівлі. В іншому випадку за вегетаційний період потрібно провести, як мінімум два підживлення: першу – до початку цвітіння, а другу – на початку плодоношення.

Для підживлення патисонів використовуються мінеральні та органічні добрива. Серед органічних використовують розчини коров’яку (1:10) або курячого посліду (1:20).

Також можна внести таку суміш мінеральних добрив: на 10 л води – 30 г суперфосфату, 25 г сульфату амонію, 15 г калійної солі. У такому разі під кожну рослину витрачається по 5 л розчину.

Збирання врожаю

Під час активного плодоношення плоди вибирають кожні 2-3 дні. Після зрізу молодого зеленця починає формуватися новий. Зазвичай плодоношення патисонів триває до заморозків.

фото патиссон уборка урожая
Щоб не пошкодити рослини, краще акуратно зрізати плоди секатором чи ножем

Як бачите, вирощувати патисон досить просто. Важливо підібрати правильну ділянку та гарний сорт чи гібрид. Зазвичай сучасні сорти патисонів вирізняються високою врожайністю, тому підготуйтеся до того, що їх потрібно буде часто зривати.

Діліться в коментарях, які сорти патисонів вирощуєте і як любите їх вживати в їжу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
2 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Артем

Добрый день. В этом году из семян тыквы сорта Свит Дамплмнг (Sweet Dumpling). Тыква плетистая. Один куст получился с плодами формы патиссона. Возможно переопыления дало во втором поколении такую форму. Остаётся только проверить вкусовые качества зрелых плодов (по меркам тыквы).

Анастасия Хахалева

У нас в ассортименті такого сорту немає.
Якщо F2 то може бути

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: