Види шлангів для поливу по матеріалу виготовлення та типу виробництва

Полив

Поливальний шланг – це універсальний предмет, який має бути у кожному будинку, на дачі чи саду. З його допомогою можна не тільки поливати рослини, а й наповнити бак для вуличного душу, басейн, помити машину, килим і т.д.

У продажу представлений великий асортимент поливальних шлангів. Вони відрізняються за технологією виготовлення, функціоналом та матеріалами, з яких вони зроблені. Розберімось які бувають шланги для поливу та їх плюси та мінуси для застосування у різних ситуаціях.

Види шлангів за матеріалом виготовлення

Гумові шланги

фото шланг резиновый
Фото гумового шлангу для поливу

Шланги з гуми – це вид шлангів, виготовлених з армованої гуми. Вони підходять для автоматизованого та ручного поливу. Також їх часто використовують на фабричних цехах та мийках для автомобілів. Шланги з гуми менше піддаються деформації, заломам та виносять низькі температури.

Вони витримують тиск води до 8 атмосфер. Період експлуатації такого шлангу в середньому триває 10 років. Його можна використовувати та зберігати в температурному діапазоні від -30 до +90°С.

Якщо планується використання шлангу для питної води, потрібно уточнити, чи підходить цей вид гуми для такої мети. Єдиним мінусом такого шланга є те, що він дуже громіздкий і важкий, тому його потрібно акуратно розправляти, щоб не зашкодити рослинам, які можуть бути поруч.

Пластикові шланги

фото шланг пластиковый
Фото пластикового поливального шланга

Шланги із пластику відрізняються своєю легкістю, але не підходять для поливу. Вони використовуються як з’єднувачі інших поливних трубок. Їх поверхня буває гофрованою та гладкою, різної товщини.

До недоліків такого шлангу можна віднести короткий термін експлуатації через низьку зносостійкість, ламкість при дії низьких температур, появу тріщин і перегинів.

ПВХ шланги

фото шланг пвх
ПВХ шланг для поливу

Шланг із полівінілхлориду – це найпопулярніший вид шлангу, який виготовляється з кількох шарів різних матеріалів, включаючи армування. Він використовується для поливу культур у теплиці, саду та городі, а також для миття двору та машини.

Ці шланги відрізняються легкістю, витривалістю до негативних впливів, а також стійкістю до згинів. Вони є екологічно безпечними для здоров’я людей та тварин.

Такий поливний шланг виносить тиск води від 1 до 40 бар. Неармований шланг можна використовувати при температурному діапазоні від 0 до +40°С, а армований – при -25 до +60°С. Залежно від якості, він може пробути в дії від 5 до 35 років.

При тривалому використанні на них можуть утворюватися перегини, але не так швидко, як на пластикових.

Силіконові шланги

фото шланг силиконовый
Шланги для поливу з силікону

Це легкі і гнучкі шланги, які не схильні до появи заломів. Вони справляються з робочим тиском до 5 бар та витримують температуру від -20 до +40°С.

Силіконові шланги погано витримують тиск води понад 3 атмосфери. Тому їх в основному застосовують для зрошення городу по борознах або дерев та чагарників у лунки.

При перепадах тиску води шланги можуть роздмухуватися і розриватися в зоні з’єднання. Також вони підвищуються під впливом УФ-променів. До шлангу із силікону не можна приєднувати розпилювачі та системи дощування.

Нейлонові шланги

Шланги з нейлону за якістю схожі на силіконові. Вони відрізняються гнучкістю, міцністю та легкістю самого матеріалу. Нейлонові шланги не практичні, тому що витримують тиск до 3 бар та деформуються при різких перепадах температури. Їхній термін служби триває не більше 2-х років.

Шланги із термоеластопласту

ТЕП шланги характеризуються легкістю та міцністю. Вони добре протистоять скручуванням та перегинам, дії високої та низької температури (від -30 до +90°С) та хімічно активних речовин. Шланги з термоеластопласту витримують тиск води до 8 атмосфер і служать більше 15-ти років.

Для виготовлення внутрішнього шару шлангу використовується спеціальний термоеластопласт, який за екологічними нормами підходить для перекачування води для пиття, поливу рослин та інших цілей у будинку чи на дачі.

Види шлангів типу виробництва

Одношарові шланги

фото шланг однослойный
Одношарові шланги для поливу

Найбюджетніші шланги для тимчасового користування. Вони відрізняються легкістю та простотою. Але у них є безліч недоліків, а саме – слабка стійкість до деформації та перегинів, а також до високого тиску води. Тому дані шланги мають найкоротший термін експлуатації.

Багатошарові шланги

фото шланг многослойный
Багатошарові поливальні шланги

Шланги такого типу в основному виготовляються з ПВХ і можуть складатися з 2-х, 3-х, 4-х, 5-ти або 6-ти шарів, включаючи армувальний. Вони відрізняються міцністю, гнучкістю, стійкістю до палючого сонця і коливань температури.

Внутрішня поверхня цих шлангів має гладку структуру, тому добре пропускає воду. І завдяки тому, що шланги забарвлені у темний колір, у них не виникає пліснява.

Армовані шланги

фото шланг армированный
Армовані шланги для поливу

Під час виробництва таких шлангів на трубку з ПВХ наноситься сітчастий шар ниток зі сталі або полімеру. Чим менше осередки армованої сітки, тим міцніший шланг.

Армування може бути одношаровим або двошаровим, що збільшує зносостійкість та живучість шлангів.

Спіральні шланги

фото шланг спиральный
Фото спірального шлангу для поливу

Вид шлангів, згорнутих як пружина. Вони рівномірно розтягуються на ділянці, не перекручуються і не створюють зайвих перегинів і складок. В основному вони продаються в комплекті зі знімними конекторами для швидкого підключення до джерел води або спеціального пістолета-розпилювача.

Ще одним плюсом спіральних шлангів є те, що вони дуже компактні у складеному вигляді. Але водночас через незвичайну форму, такі шланги мають максимальний діаметр 10 мм, тому не підходять для використання при високому тиску води. Спіральні шланги використовуються для поливу городу, дачних ділянок, клумб, рослин на терасах і т.д.

Шланги, що розтягуються

фото шланг саморастягивающийся
Поливний шланг, що саморозтягується

Це гумова трубка, вставлена в нейлонову тканинну оболонку, що дозволяє їй добре розтягуватися до потрібної довжини. Зовні вона виглядає як гармошка. При включенні напору води та підвищення його тиску шланг розтягується, але при цьому не перекручується і не ламається. А при зменшенні тиску повертається до колишнього розміру.

До переваг шланга можна віднести невелику вагу, а до недоліків – можливість використання лише на ділянках із високим тиском води.

Гофровані шланги

фото шланг гофрированный шланг
Гофрований поливний шланг

Шланги для води, виготовлені зі світлотермостабілізованого поліетилену. Вони підходять для зрошення культур у садах, городах та присадибних ділянках.

Гофровані шланги не підходять для частого використання, тому що згодом на них можуть виникати нерівності та пробоїни, а гофр сприяє нагромадженню бруду на стінках.

Шланги, що сочаться

фото шланг сочащийся
Поливний шланг, що сочиться

Дані трубки виготовляються з гуми або поліпропілену. Внутрішній шар шлангу має лабіринт для проходження води, а зовнішній – щільно розміщені отвори по всій довжині.

Шланги, що сочаться, – це відмінний варіант економного локального поливу рослин посаджених рядами. При їх використанні ґрунт рівномірно просочується вологою у прикореневій зоні рослин. Тому поливи можна проводити будь-якої пори дня, не боячись опіків на листі.

Такі шланги можна розкладати під агроволокном, оскільки цей натканий матеріал, що мульчує, добре пропускає вологу. Не рекомендується при поливанні шлангами, що сочаться використовувати неочищену воду, тому, що в такому випадку в трубках буде забиватися бруд.

Шланги-дощувачі

фото шланг шланг-дождеватель
Шланг-туман

Трубки для поливу рослин із поверхневою кореневою системою. Як і шланги, що сочаться, використовуються для зрошення довгих городніх грядок.

Шланги-дощувачі відрізняються плоскою формою та наявністю насадок для розбризкування води. Через ці отвори створюється туман у радіусі кількох метрів, тому трубки ще називають – шланг-туман.

Плоскі шланги або лейфлет

фото шланг плоский лейфлет
Лейфлет або плоский шланг для поливу

Дані шланги призначені для монтажу крапельного поливу. Вони створюють лінії подачі води від джерела до ділянки, що поливається. Плоскі шланги дуже пружні, м’які та стійкі до ультрафіолету.

Лейфлет виготовляється з екологічно чистих та високоякісних матеріалів. Завдяки чудовій гнучкості по ньому може їздити транспорт. Він комбінується з фітингами, шлангами, кранами та іншими пристроями для крапельного зрошення.

До недоліків можна тільки віднести те, що плоскі шланги коштують дорого, тому їх не вигідно використовувати на маленьких ділянках.

Поради щодо вибору шлангу

При виборі шланга зверніть увагу на його здатність виносити певний тиск води. Наприклад, при тиску води в трубопроводі 2 бар краще вибирати моделі з невеликим запасом, щонайменше 4 бар. При використанні подачі поливу потужних помп варто вибирати більш зносостійкі шланги.

Діаметр шлангу відіграє важливу роль – чим довше шланг, тим менший діаметр слід вибирати для підтримання прийнятного тиску води. Стандартний діаметр шланга становить 13 мм (1/2 дюйми). Також популярні моделі з діаметром 3/4 дюйма (19 мм) та 5/8 дюйма (16 мм).

Зверніть увагу, що в описі шлангу може бути не внутрішній, а зовнішній діаметр. Але якщо так сталося, що ви придбали шланги різного розміру, їх можна з’єднати за допомогою втулки-перехідника.

При виборі насадок, необхідно перевірити частини, що труться. Вони повинні бути виготовлені з металу або міцного пластику.

Не рекомендуємо купувати прозорі шланги, оскільки вони пропускатимуть сонячне світло. А воно своєю чергою спровокує розвиток цвілі всередині трубки.

фото шланг
Полив за допомогою поливального пістолета

На ринку представлено велику різноманітність поливальних шлангів. Далі вибір залишається за покупцем залежно від місця застосування та джерела подачі води.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Марія Чурсіна
Магістр з агрономії. Закінчила ХДАУ. У 2010 році проходила виробничу практику на селекційно-випробувальній станції "Nunhems". У 2011 році працювала агрономом в ПП "Зелений Гектар", який займається вирощуванням саджанців плодових дерев, розсади суниці та овочів. У 2012 році була агрономом в компанії "АгроАналіз". З 2013 року працюю в інтернет-магазині "Супермаркет Насіння".
Оцініть автора
Агро Сіті
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: