Технологія вирощування ранньої капусти в теплиці

Великий попит навесні рання білоголова капуста. Вирощування капусти в теплиці — це досить рентабельне заняття, адже вона має високу ціну і користується великою популярністю у населення через брак свіжих овочів саме у цей період.

Вирощування розсади капусти в теплиці

Для вирощування ранньої капусти у теплиці використовують спеціальні скоростиглі сорти та гібриди. З найпопулярнішими капустами можна познайомитись у статті «Топ 17 гібридів ранньої білоголової капусти». Далі важливими є терміни посіву і сприятливий мікроклімат у теплиці.

Коли сіяти капусту на розсаду буде залежати від того, коли планується збирання врожаю. Для отримання надранньої продукції, насіння висівають у розсадних теплицях з обігрівом, починаючи з кінця листопада і до кінця грудня. Розсаду отримують наприкінці січня — початку лютого. Через 45 діб після висадки розсади головки ранньої капусти будуть готові до збирання.

Ґрунтосуміш для розсади

Важливим елементом є ґрунтосуміш для вирощування розсади. Ми рекомендуємо використовувати готові торф’яні субстрати. Вони мають масу переваг, а саме ідеальний для розсади pH, відсутність насіння бур’янів та вміст розчинних добрив, які ідеально підходять для старту росту рослин.

Якщо ви вирішили приготувати ґрунт самостійно, то для цього краще використати перегній або компост. З розпушуючих матеріалів бажано додати агроперліт (15-30%). Часто овочівники використовують землю взяту з листяного лісу або акацієвих посадок, але в такому разі є ризик занесення у розсадник збудників хвороб, шкідників та бур’янів.

Посів насіння капусти на розсаду

Сіянці ранньої капусти для плівкових теплиць вирощують у торф’яних горщечках, касетах або інших місткостях, наприклад, стаканчиках об’ємом 180 мл. Проте найкраще висівати насіння в касети. Перед сівбою з метою профілактики появи захворювань рослин ґрунт, горщечки чи касети поливають розчином Магнікур Енерджі (Превікур Енерджі) (3 мл/2 л води на кв.м).

Розсаду капусти можна вирощувати двома способами: за допомогою касет, та без (наприклад, у ящиках). За касетного способу вирощування у розсади більш якісна коренева система і дуже гарне приживання.

Безкасетним способом сіють насіння в ящики, з відстанню одне від одного 3-5 см. Недоліки такого способу – втрати насіння, через загущення посіву, і як результат – сіянці, що вискочили першими пригнічують наступні. Також при висадці розсади значно пошкоджується коренева система, і як результат приживання трохи гірше.

В одному і в другому способі вік розсади — 20-25 днів після сходів. Якщо ви хочете більшу розсаду, то садіть в більші осередки 5*5 см і зможете висаджувати 30-35-денну розсаду. Але треба враховувати, що більш доросла розсада набагато гірше приживається в ґрунті, і буває, що 20-ти денна розсада переганяє 30-ти денну.

Догляд за розсадою капусти

До появи сходів температуру повітря підтримують на рівні +18-20°С. З появою сходів (через 6-8 днів) температуру знижують на 5-7 днів до +6-8°С вночі, а вдень – +8-10°С. Це запобігає витягуванню підсім’ядольного коліна.

Багато городників в цей критичний період нехтують освітленням. А даремно! Треба врахувати, що капуста – рослина довгого дня, тому світло – головне джерело для росту і без нього рослини просто «голодують» навіть в найкращому субстраті. Адже для живлення рослинам потрібна органічна речовина, яку рослини капусти виробляють завдяки фотосинтезу, оскільки з ґрунту вони одержують лише мінеральні речовини.

При досвічуванні розсади фотосинтез проходить швидко, а отже овочівники одержують не тільки якісну розсаду і скорочуються строки вегетації майже на тиждень. Це дасть можливість висадити розсаду, починаючи з кінця січня до середини лютого та одержати ультраранній врожай.

Якщо не проводити досвічування розсади, то вона матиме блідо-зелений відтінок, буде швидко уражуватися хворобами, а в кінцевому результаті спостерігається великий випад рослин. Тому досвічуванням нехтувати не потрібно, затрати повністю себе покривають.

Звичайно досвічення проводити потрібно не будь-якими лампами, а тими, які випромінюють повний світловий спектр. Саме після появи сходів освітлення забезпечують протягом 4-7 днів цілодобово, а пізніше для нормального росту і розвитку розсади достатньо досвічувати 7-10 годин в день.

Особливості досвічування розсади та інших рослин читайте у статті: «Досвічування овочевих культур в зимовий та весняний період».

Як вже зазначалось, через 5-7 днів після появи сходів температуру знову підвищують у сонячні дні до +15-18°С, а в хмарні дні – до +13-16°С. Вночі температурний режим підтримують на рівні +7-10°С.

Висадка розсади

З розсадного відділення розсаду переносять у плівкову теплицю і висаджують на постійне місце. Схема висаджування з крапельним поливом 50х30 см, а без поливу – 37х35 см, або 30 – 35х45 см, тобто кількість рослин становить 6-8 шт./м2.

Важливо перед висаджуванням провести маркування ділянки, зробити невеликі заглиблення, висадити розсаду з місткостей, максимально зберігши при цьому кореневу систему з ґрунтом, а далі провести локальний полив під кожну рослину з наступним мульчуванням.

Рослини слід висадити у ямки на глибину до першого справжнього листка. Це досить трудомісткий процес, який займає багато часу, проте є запорукою доброго приживлення розсади капусти.

Підживлення і догляд

Подальший догляд зводиться до поливів розсади, видалення вручну бур’янів і рихлення міжрядь. Застосування гербіцидів при вирощуванні ранньої капусти в плівкових теплицях чи інших спорудах закритого ґрунту категорично заборонено.

З метою економії енергоносіїв в теплицях після висаджування розсади встановлюють дуги та рослини накривають агроволокном щільністю 23 г/м². Надалі температуру повітря у плівковій теплиці підтримують на рівні: в сонячні дні – +15-18°С, у хмарні – +14-16°С, вночі – +12-14°С. В цей період температура ґрунту не має опускатися нижче +15-17°С, відносна вологість повітря – 75-80%, а нормальна вологоємність ґрунту – 80-85%.

Залежно від стану рослин, їх 1-2 рази підживлюють. Перший раз через 10-12 днів після висадки розсади, а другий – на початку формування головок. З органічних добрив застосовують зброджений пташиний послід, розведений з водою у співвідношенні 1:10. З мінеральних при першому підживленні на 1 м² витрачають 10-15 г аміачної селітри, 20-25 г суперфосфату і 10-15 г сульфату калію, розведених у 10 л води.

При другому підживленні витрачають на 1 м² 18-20 г аміачної селітри, 30-40 г суперфосфату, 15-20 г сульфату калію, розведених у 10 л води. Використовують також для підживлення складні мінеральні добрива – Кристалін, Екоплант, Нітроамофоску, Азофоску, а також Рост-концентрат 15:7:7 для кореневого і позакореневого підживлення.

Для кореневого підживлення може бути використане комплексне добриво Мастер. Кристалін застосовують вносять з поливом з розрахунку 30 г на 10 л води на 1,5-2 м2 площі теплиці.

Для позакореневого підживлення ранньої капусти також застосовують кальцієву селітру (10-12 г) і нітрат амонію (5-8 г) з розрахунку на 10 л води. Ефективним є також використання в процесі росту і розвитку рослин мікродобрив Плантафол та ін. Для нормального розвитку кореневої системи, покращення живлення рослин, відновлення та активізації мікрофлори й покращення доступності поживних речовин використовують кореневі біостимулятори.

Захист від хвороб та шкідників

Важливим питанням при вирощуванні ранньої капусти в спорудах закритого ґрунту є захист від хвороб, які уражують рослини в ранній фазі розвитку.

До найбільш поширених хвороб відноситься чорна ніжка, яка проявляється на розсаді від появи проростків до повністю сформованої розсади. Типові ознаки – тонке потемніння стебла у кореневої шийки з утворенням тонкої перетяжки. Ця хвороба розвивається на капусті при вирощуванні на беззмінному ґрунті та відсутності дезінфекції ґрунтового субстрату. Розвитку хвороби сприяють загущені посіви, підвищенна кислотність ґрунту, надлишкова вологість, низькі температури, брак світла, а також полив холодною водою.

З метою запобігання ураженості рослин хворобами їх треба вирощувати на незараженому ґрунті з нейтральним рівнем рН. Для капусти необхідно підтримувати невисоку температуру (+12-15°С), помірну вологість, в міру можливості провітрювати теплиці та парники, рихлити ґрунт. Для затримання розвитку чорної ніжки необхідно посилити вентиляцію, зменшити полив розсади, підсипати під рослини річковий пісок (перед тим прожаривши його) шаром 1,5-2 см, який сприяє утворенню додаткових коренів та оздоровлення рослин.

Не менш небезпечною хворобою є кила капусти, джерелом інфекції якої є ґрунт, в якому є спори цього гриба. У період вирощування розсади на верхній стороні сім’ядолей (рання фаза), а також на листках (1-2 пари листків) можуть з’явитися блідо-жовті, жовто-розмиті (неправильної форми) плями.

Це ознаки ураження рослин ще однією хворобою – несправжньою борошнистою росою або пероноспорозом капусти. Хвороба розвивається на загущених посівах в умовах підвищеної вологості. Джерелом інфекції є заражене насіння. Рослини необхідно обприскувати рекомендованими фунгіцидами.

Найбільш актуально є застосування біопрепаратів на овочевих культурах в спорудах закритого ґрунту. Так, оброблене насіння капусти Триходерміном сприяє значному зниженню ураженості розсади чорною ніжкою. Біологічні препарати забезпечують захисний ефект лише за правильної організації профілактики та високої агротехніки вирощування.

Зі всіма хворобами капусти, які зустрічаються у закритому та відкритому ґрунті, а також методами боротьби з ними можна ознайомитись у статті «Основні хвороби капусти у відкритому і закритому ґрунті».

В закритому ґрунті найчастіше зустрічаються такі шкідники, як капустяна муха, стебловий прихованохоботник, тютюновий трипс і т.д. Повний опис поширених шкідників капусти та народні, біологічні й хімічні методи боротьби з ними можна почитати у статті «Шкідники капусти й методи боротьби з ними. Фото, опис і список засобів від шкідників капусти».

Збирання врожаю

Перший збір врожаю починають за 40-45 днів після висадки розсади. Вага головок в цей період може сягати 0,7-1 кг, тому перша продукція завжди є найдорожчою. В цей період зазвичай попит переважає над пропозицією, бо не кожен вміє виростити ультраранню продукцію.

З кожним тижнем, попри те, що вага головок збільшується, ціна поступово зменшується, оскільки згодом спостерігається масове надходження продукції капусти. Все залежить від кон’юнктури ринку.

Врожайність ранньої капусти в теплиці залежить від сорту або гібриду, які мають характеризуватися високою продуктивністю, стійкістю до стресових умов вирощування, хвороб та мати досить високу щільність головок.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Все для Микрозелени
Мария Чурсина
Магистр с агрономии. Закончила ХГАУ. В 2010 году проходила производственную практику на селекционно-испытательной станции "Nunhems". В 2011 году работала агрономом в ЧП "Зеленый Гектар", который занимается выращиванием саженцев плодовых деревьев, рассады земляники и овощей. В 2012 году была агрономом в компании "АгроАнализ". С 2013 года работаю в интернет-магазине "Супермаркет Семян".
Оцените автора
Агро Сіті

Написать комментарий

avatar
Фото файли
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
  Подписаться  
Уведомить о

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: